Γενικά Το νεο μου gouldian δεν κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cristina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cristina

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Ειμαι η Χριστινα σας χαιρετω. Μπηκα πρωτη φορα μετα απο προβληματα με το password. Προσφατα αγορασα ενα gouldian νεαρο με ασπρο-κιτρινο λαιμο πρασινο με μπλε φτερωμα και κοκκινο κεφαλι. Μου ειπαν οτι τα χρωματα θα αλλαξουν οταν μεγαλωσει. Ομως δεν κελαηδαει και δεν τρωει τις βιταμινες του. Μηπως ειναι θηλυκο; :)
 
Χριστινα καλως ηρθες. Για το αν θα αλλαξουν τα χρωματα του και για το αν ειναι θυληκο, θα πρεπει να δουμε φωτογραφια του για να σου απαντησει καποιος με σιγουρια. Σχετικα με τις βιταμινες να ξερεις οτι συχνα συγχεεται αυτος ο ορος με καποια καποια αμφιβολου ποιοτητας σκευασματα τα οποια μονο βιταμινες δεν ειναι. Αν δεν το εχεις κανει ηδη, θα σου προτεινα να του δινεις καποια επωνυμη αυγοτροφη. Βιταμινες μπορεις να βρεις σε σκονες που προσφερονται διαλυμενες στο νερο της ποτιστρας.
 
παραθετω και φωτογραφια του.φαινεται υγιης και ζωηρο και τρωει συνεχεια. Αλλα επειδη δεν εχει παρεα ακομη του εβαλα καθρεπτη και δεν ξεκολλαει.80ε κοστισε αλλωστε☹
 

Συνημμένα

  • chris 039.webp
    chris 039.webp
    38,5 KB · Προβολές: 144
Χριστινα το πουλακι σου ειναι αρσενικο και ειναι ακομα σε πτεροροια που σημαινει πως χρειαζεται πολυ καλη διατροφη και αποφυγη στρεσαρισματος (πιασιματα, αλλαγη θεσεων κλουβιου κτλ). Ο καθρεπτης οπως εχει ξαναανερθει στο φορουμ πρεπει να αφαιρειται γιατι μπορει να βλαψει ακομα και την υγεια του πουλιου. Το οτι εχει κολλησει εκει σου δειχνει ποσο αναγκη εχει απο παρεα μιας και αυτο το ειδος ζει σε ομαδες αρκετων ατομων και τους αρεσει να τρωνε ολα μαζι, να κανουν μπανιο ολα μαζι κτλ. Επισης χρειαζονται μεγαλητερα κλουβια απο αυτα που χρησιμοποιουνται στην χωρα μας για το ωδικα για να πετανε.
 
απο σημερα τρωει και τις βιταμινες του. Παλι καλα το ξεπερασε. Αλλα με τον καθρεπτη εχει μια σχεση αγαπης-μισους. Τον τσιμπαει συνεχεια αλλα ολο εκει καθεται. Τι εννοεις οτι ο καθρεπτης μπορει να βλαψει την υγεια του😕
 
Δεν απαντησες για τις βιταμινες,τι ειδους ειναι;
Ο καθρεφτης δεν ειναι καλο, μπορει να του επηρεασει το νευρικο συστημα! Αν θες να εχει παρεα να του παρεις αλλο ενα... 😉
Βγαλε τον καθρεφτη...
 
Είναι κοινωνικά πουλιά και είναι καλύτερα να του πάρεις ένα άλλο για παρέα παρά να προσπαθεί να επικοινωνεί η αργότερα να ερωτοτροπεί με το είδωλό του.
 
Χριστίνα γεια σου, το Gouldian σου είναι αρσενικό σε πτερόροια, πληροφοριακά ειναι μετάλλαξη και ονομάζετα (λευκόστηθο - κοκινοκέφαλο ) δεν κελαιδά σ αυτη την φάση που περνά γιατί η αλλαγή φτερών του προκαλεί πόνους και όπως είναι φυσιολογικό όποιος πονά είναι άκεφος και δεν τραγουδάει, χρειάζεται βιτανίνες για την πτερόροια που το βοηθάει να ξεπεράσει αυτή την φάση γρήγορα και ανώδυνα, στην φυσιολογική του ζωή ενα πουλί για να έλθει σε πτερόροια συμαίνει πως είναι καλοκαίρι με πολλές ωρες ηλιοφάνεια την ημερα, άρα εσύ πηγαίνεις ανάποδα απο την φύση, τι το προκάλεσε και μπερδέφτηκε και πηγαίνει πιο γρήγορα απο το φυσιολογικό; το έχεις εκτεθιμένο σε μεγάλη θερμοκρασία (δίπλα σε καλολιφέρ) ή το έχεις με πολλές ώρες φως παραπάνω απο 12 ωρες την ημέρα.
Από την πείρα μου ενα Gouldian μπορεί να κάνει μέχρι και 3 φορες πτερόροια το χρόνο και είναι πολύ ευαίσθητο και όσο καθυστερεί να επανέλθει καταπονείται όλο και περισσότερο οπότε αρωσταίνει και το χάνουμε, άρα θέλει σωστή διατροφή και βιταμίνες και προβιοτικά.
Ανέφερες ότι δεν τρώει την βιταμίνη του, αν ενοείς την αυγοτροφή αυτη δεν είναι βιταμίνη απλως συμπλήρωμα της τροφής του...
 
οταν το αγορασα ετσι ηταν. Το εχω μονο μια βδομαδα. Τισ βιταμινες μου τις εδωσαν απο το πετ σοπ και μου ειπαν κιολας οταν ρωτησα οτι μπορει να μην κελαιδησει και ποτε γιατι ειναι αγριο
 
Δεν μας είπες τι ειναι οι βιταμίνες που σου έδωσαν. Τα συγκεκριμένα πουλιά δεν ειναι άγρια γιατι είναι γεννημένα σε κλουβιά περίπου έναν αιώνα, απλώς ειναι τρομαγμένο λόγο της διαδικασίας που πέρασε απο τον εκτροφέα στο petshop και μετά σε σένα, σιγά σιγά θα ηρεμίση και θα σου κάνει και χαρές όταν σε βλέπει, όσο για το κελαιδισμα δεν είναι ωδικό πτηνό, έχει ενα πολύ σιγανό σφύριγμα αλλά η ομορφιά του είναι στο χορό που κάνει για προσελκίσει την θηλυκιά του, όταν το πρωτοδείς θα ξετρελαθείς.
 
δεν γραφει τιποτα πανω στη συσκευασια. Ειναι σε σκονη κιτρινη σε σακουλα. Την ανακατευω με την τροφη του. Τωρα τσιμπαει αλλα πριν μαλλον του μυριζε καπως και δεν πλησιαζε. Εχει μια εντονη μυρωδια
 
Back
Top