Γενικά Τα νεα μου gouldian

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα; Στο ίδιο ζευγάρι πέθαναν και τα 3 μικρά σωστά; Μήπως να ψάξεις για κάποια ασθένεια βρε Αριάδνη μου; ☹
 
Εχω δει ενα σχολιο σου (Απριλη) σε ενα αλλο μου θεμα οτι αλλαζουν φτερα και με ρωτησες αν θα εβαζα καναρινια σε αναπαραγωγη Σεπτεβρη. Οποτε ανοιξη αλλαζουν :D.
 
Εχω δει ενα σχολιο σου (Απριλη) σε ενα αλλο μου θεμα οτι αλλαζουν φτερα και με ρωτησες αν θα εβαζα καναρινια σε αναπαραγωγη Σεπτεβρη. Οποτε ανοιξη αλλαζουν :D.
Ευτυχώς που γράφω τα ίδια κάθε φορά :D
Αν τα βάλεις την άνοιξη πολύ πιθανό να γεννήσουν ΑΛΛΑ τα τσακίζεις τα καημένα. Αυτά άστα για τους εσωτερικούς...

Βέβαια υπάρχει και μια άλλη θεωρία αλλά την δουλεύω ακόμα και δεν μπορώ να γράψω κάτι δημόσια. Τα λέμε όταν τελειώσει το πείραμα σε μερικά χρόνια.
 
Ευτυχώς που γράφω τα ίδια κάθε φορά :D
Αν τα βάλεις την άνοιξη πολύ πιθανό να γεννήσουν ΑΛΛΑ τα τσακίζεις τα καημένα. Αυτά άστα για τους εσωτερικούς...

Οχι δεν θα τα βαλω. Καναρινια βαζω τετοια εποχη. Ειναι τα δυο αγαπημενα μου ειδη. Καναρινια και gouldian. Γιαυτο και κραταω καποια. Τα περισσοτερα τα δινω. Τωρα απλα ειπα να ζησω την εμπειρια με τους παπαγαλους. Απλα να δω πως ειναι.

Εγώ να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα; Στο ίδιο ζευγάρι πέθαναν και τα 3 μικρά σωστά; Μήπως να ψάξεις για κάποια ασθένεια βρε Αριάδνη μου; ☹

Ειναι δυο ζευγαρια. Το ενα εκανε 2 μικρα και εζησαν. Μεγαλωσαν. Εβγαλαν φτερα και τωρα κανουν τους μαγκες εκτος φωλιας.

Το αλλο ζευγαρι. Ενα δικο μου φετινο και ενα θηλυκο του 15 εκαναν 3 μικρα. Μεγαλωσαν λιγο και πεθαναν πρωτα τα 2 και σημερα το 1. Ταισμενα.

Βέβαια υπάρχει και μια άλλη θεωρία αλλά την δουλεύω ακόμα και δεν μπορώ να γράψω κάτι δημόσια. Τα λέμε όταν τελειώσει το πείραμα σε μερικά χρόνια.

Αν ειμαστε καλα και εδω εγω θα ηθελα να μαθω. Σεβομαι, εκτιμω και εμπιστευομαι την αποψη σου.

Ειπες θα βγουν κιτρινα. Μπορουμε απο τωρα να ξερουμε αν θα βγουν κοκκινοκεφαλα; ή το φυλο τους;
 
Καναρίνια; Πφφφ.. Απορώ πως σου μιλάω ακόμα. 😛
Επειδή εσύ είσαι πιο νότια -και πιο κοντά στον ισημερινό - είναι πιθανό να δεις συμπεριφορές λίγο διαφορετικές από αυτές που περιγράφω, σε ότι αφορά τον χρονισμό δηλαδή. Επίσης το απόθεμα στην Κύπρο είναι μάλλον καλύτερης ποιότητας - από άποψη υγείας εννοώ, όχι φαινότυπου - από αυτό στην Ελλάδα.

PS @misalouris αστειεύομαι 🙄
 
:D. Βγηκαν σημερα απο φωλια. Περιπου σε 2 βδομαδες θα τρωνε μονα τους;
 
Το αλλο ζευγαρι. Ενα δικο μου φετινο και ενα θηλυκο του 15 εκαναν 3 μικρα. Μεγαλωσαν λιγο και πεθαναν πρωτα τα 2 και σημερα το 1. Ταισμενα.
Ναι καλά κατάλαβα.. Άρα μήπως για ο συγκεκριμένο ζευγάρι να ψάξεις τις πιο βαθιές αιτίες που τα μικρά πέθαναν ταισμένα;
 
Αυτο καναμε Αλικη μου. Προσπαθουσαμε να βρουμε το γιατι.. Εγω ελεγξα και τα πουλια απο κατω και τις κουτσουλιες τους και ειναι ενταξει. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταιει.
 
Καλησπέρα Αριάδνη!
Λυπάμαι πολύ για τον χαμό των τριών νεοσσών σου, αλλά δυστυχώς, τα ευτράπελα και οι απώλειες αποτελούν αδιάσπαστο κομμάτι σε μία αναπαραγωγική προσπάθεια. Ελπίζω να μην έχουν κάποια ασθένεια οι γεννήτορες σου και να τους δοθεί η ευκαιρία να σου χαρίσουν τους απογόνους του.

Χαίρομαι πολύ, ωστόσο, που τα δύο κίτρινα μικρά κατάφεραν να επιζήσουν! Είναι πολύ ευχάριστα νέα! Να σου ζήσουν και με το καλό να τα καμαρώσεις και χρωματιστά!
Εύχομαι στις επόμενες γέννες να βγάλεις περισσότερα και να αυξήσεις κι άλλο τον πληθυσμό του σμήνους σου! Θαυμάζω πολύ την προσπάθεια σου να αναπαράγεις αυτό το εκθαμβωτικό και αγαπητό είδος πουλιού και να συνεχίσεις έτσι! Με πείσμα και να έχεις αυτοπεποίθηση και αισιόδοξια! Καλή συνέχεια στην εκτροφή σου, με χαρές και επιτυχίες μόνο!👍

Υ. Γ. Ο επιμένων...ΝΙΚΑ!
 
Back
Top