Φροντίδα Το πάρροτλετ μου δεν με αφήνει να το βγάλω από το κλουβί

Καποιος απο το φορουμ μου ειπε οτι μαλλον ειναι μεγαλο σε ηλικια
Σου είπε ότι δεν είναι 5 μηνών όπως νόμιζες αλλά δεν μπορεί να προσδιορίσει την ηλικία του. Μπορεί να είναι 10 μηνών μπορεί και 2 ετών. Αφού δεν φοράει δαχτυλίδι, δεν θα το μάθεις ποτέ. Αλλά και τι σημασία έχει στην τελική; Κάνε αυτά που πρέπει να κάνεις σωστά, και όποια ηλικία και να έχει αργά ή γρήγορα θα γίνεται φιλαράκια.
 
Εγώ θα περίμενα το λιγότερο 4-5 μέρες μέχρι να ξαναβάλω το χέρι μου. Να ξέρεις ότι και αυτό θέλει την παρέα σου ίσως περισσότερο απ' όσο εσύ τη δική του. Πηγαινε αργά αλλά σταθερά και όλα θα πάνε καλά.
Το θεμα ειναι οτι τωρα πια με εμπιστευετε και ανεβαινει στο χερι μου αλλα δεν θελει να βγει απο το κλουβι
 
Το θεμα ειναι οτι τωρα πια με εμπιστευετε και ανεβαινει στο χερι μου αλλα δεν θελει να βγει απο το κλουβι
Αυτό έγινε στις δύο ώρες που μεσολάβησαν από τη στιγμή που τα λέγαμε εδώ;
 
Το θεμα ειναι οτι τωρα πια με εμπιστευετε και ανεβαινει στο χερι μου αλλα δεν θελει να βγει απο το κλουβι
Δεν σε εμπιστεύεται και γι αυτό δενθέλει να βγεί απο το κλουβί.
Εκεί μέσα νιώθει ασφάλεια.
Μην το πιέζεις, μόνο κακό θα κάνει στην σχέση σας.
Επίσης να βάζεις καθημερινά το χέρι στο κλουβί και απλά να κάνεις ότι κάνεις δουλειές, χωρίς να το κοιτάς κλπ, για να δεί ότι το χέρι δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβάται.
Καθημερινά θα του μιλάς και θα του προσφέρεις κεχρί και θα το αφήσεις εκείνο να έρθει σε εσένα.
 
Παιδια προβλημα! Ο παπαγαλος επειδη παλια τον ειχα πιασει και τον εβγαλα εξω φοβαται την χουφτα μου και ετσι δεν μπορω να ανοιξω το χερι μου κρεχει παντου χτυπιετε και με δαγκωνει μονο με το δαχτυλο πια ανεβενει με την μια
 
Σου έχουμε γράψει παραπάνω τα βήματα που θα ακολουθήσεις με υπομονή κι εσυ συνεχίζεις τα δικά σου.
Προσωπικά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να σε βοηθήσω αφού δεν έχεις πρόθεση να ακούσεις!
 
Δυστυχώς το μόνο που σε απασχολεί είναι να κάνεις αυτό που θέλεις τώρα αμέσως! Θέλεις να βγάλεις ένα φοβισμένο πουλάκι έξω, χωρίς να σκέφτεσαι τις συνέπειες και χωρίς να θέλεις να προσπαθήσεις. Έτσι δεν γίνεται τίποτα. Χωρίς προσπάθεια βγαίνουν έξω και κάθονται πάνω μας μόνο τα λούτρινα.
 
Δυστυχώς το μόνο που σε απασχολεί είναι να κάνεις αυτό που θέλεις τώρα αμέσως! Θέλεις να βγάλεις ένα φοβισμένο πουλάκι έξω, χωρίς να σκέφτεσαι τις συνέπειες και χωρίς να θέλεις να προσπαθήσεις. Έτσι δεν γίνεται τίποτα. Χωρίς προσπάθεια βγαίνουν έξω και κάθονται πάνω μας μόνο τα λούτρινα.
Ναι αλλα με την χουφτα δεν καθετε τον ειχα πιασει παλια και την φοβαται
 
Παρακαλουθω την συζητηση απο εχθες και βλεπω πως τα παιδια προσπαθουν να σου εξηγησουν πως χρειαζεται πολυ υπομονη!
Το μονο που θελω να σου πω εγω, με πολυ πιο απλα λογια για να το καταλαβεις, ειναι πως θα πρεπει απο ΤΩΡΑ να αρχισεις να συμπεριφερεσαι στο πουλακι σαν να ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
 
Παρακαλουθω την συζητηση απο εχθες και βλεπω πως τα παιδια προσπαθουν να σου εξηγησουν πως χρειαζεται πολυ υπομονη!
Το μονο που θελω να σου πω εγω, με πολυ πιο απλα λογια για να το καταλαβεις, ειναι πως θα πρεπει απο ΤΩΡΑ να αρχισεις να συμπεριφερεσαι στο πουλακι σαν να ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Οκ
[automerge]1543426568[/automerge]
Παρακαλουθω την συζητηση απο εχθες και βλεπω πως τα παιδια προσπαθουν να σου εξηγησουν πως χρειαζεται πολυ υπομονη!
Το μονο που θελω να σου πω εγω, με πολυ πιο απλα λογια για να το καταλαβεις, ειναι πως θα πρεπει απο ΤΩΡΑ να αρχισεις να συμπεριφερεσαι στο πουλακι σαν να ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Το ξερω αλλα εκανα 3μηνες να του μαθω να ανεβαινει στο δαχτυλο και τωρα που τον εμαθα να ανεβαινει δεν θελω να τον κανω με την χουφτα γιαι φοβατε και μετα δεν θα καθετε ουτε στο δαχτυλο μου και επιδη ειμαι απειρος γιαυτο ρωταω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα πρεπει να το παρεις αποφαση και να αρχισεις ολα τα βηματα απο την ΑΡΧΗ! Το αφηνεις στο κλουβι για 10 μερες, μετα απο αυτο το διαστημα βαζεις το χερι μεσα να ανεβει να φαει, μετα απο 5-8 μερες προσπαθεις να το βγαλεις εξω οσο ειναι πανω στο χερι σου.
Αν συνεχισεις να το ζοριζεις δεν θα ερθει ποτε κοντα σου και θα απογοητευεις και εσυ αλλα και αυτο θα ειναι δυστυχισμενο.
 
Σου είπα από χθες ότι πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή με τάισμα με millet από το χέρι μέσα στο κλουβί για να σε εμπιστευτεί ξανά. Γενικά τα πάρροτλετ αντιδρούν στο πιάσιμο με το χέρι. Δεν το θέλουν. Αυτό ισχύει και για αυτά που είναι ταϊσμένα με κρέμα.
 
Ναι αλλα με την χουφτα δεν καθετε τον ειχα πιασει παλια και την φοβαται
Πότε πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες που απλά θα καθοσουν δίπλα του και θα του μιλούσες; Όλοι χρειαζόμαστε συμβουλές αλλά για να τις ακολουθήσουμε και όχι για να τις προσπεράσουμε.
Προσωπικά σου απάντησα και εδώ και στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες. Μέχρι τώρα ίσως δεν ήξερες, ίσως είχες πάρει λάθος πληροφόριες από τον άνθρωπο που σου το πούλησε, αλλά απο δω και περα είναι αποκλειστικά δική σου η ευθύνη.
 
Τορα τον εβαλα στο δακτυλο και μετα ανοιξα χουφτα και με χιλια ζορια εμεινε απανω χορης τροφη
[automerge]1543428173[/automerge]
Πότε πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες που απλά θα καθοσουν δίπλα του και θα του μιλούσες; Όλοι χρειαζόμαστε συμβουλές αλλά για να τις ακολουθήσουμε και όχι για να τις προσπεράσουμε.
Προσωπικά σου απάντησα και εδώ και στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες. Μέχρι τώρα ίσως δεν ήξερες, ίσως είχες πάρει λάθος πληροφόριες από τον άνθρωπο που σου το πούλησε, αλλά απο δω και περα είναι αποκλειστικά δική σου η ευθύνη.
Οκ
 
πολη σημαντικο μιχαλη σε οτι κανεις απο εδω και περα ειναι να ξεκολησης απο αυτα που σκευτεσε. αν θελεις πραγματικα να κανεις προοδο ξανα διαβασε τις απαντησεις απο την αρχη του θεματος που ανοιξες. η λυση ειναι στις απαντησεις αυτες. το θεμα το ανοιξες εσυ, αρα φανταζομε οτι δεν το εκανες για να περνα η ωρα σου. Πραγατικα η λυση σου δωθηκε αλλα εχω την αισθηση οτι δεν την εχεις αφουγκραστη
 
Είμαι εντελώς άσχετος από παπαγαλάκια όμως, @Μιχαλης Χαν. , κάτσε για 30 δευτερολέπτα και σκέψου λίγο ανάποδα..

Σκέψου ότι απέναντι σου έχεις κάποιον ο οποίος είναι ανυπόμονος και σε ανάγκαζε να κάνεις πράγματα που δεν σου αρέσουν.. Πως θα αντιδρούσες;
Πιθανότατα εσύ επειδή είσαι άνθρωπος, μπορεί να του εξηγούσες ότι δεν σου αρέσει αυτό που σου κάνει και ίσως να τον έπειθες να σταματήσει.. Το κακόμοιρο το παπαγαλάκι σου πως αλλιώς θέλεις να σου πει ότι το έχεις αγχώσει και ότι έχει χάσει την εμπιστοσύνη του προς εσένα; Δεν έχει μιλιά, οπότε, στο δείχνει με την συμπεριφορά του!

Θεωρώ ότι πρέπει να το αφήσεις για λίγο καιρό στην ησυχία του, να το ταΐζεις σωστά, να του δείχνεις ότι το σέβεσαι και ότι το φροντίζεις και σιγά σιγά να αποκτήσεις την σχέση που θέλεις μαζί του. Όχι με το ζόρι! Όλοι οι παραπάνω σου είπαν με πολλές λεπτομέρειες το πως.

Αυτή την στιγμή το έχεις ταλαιπωρήσει αφάνταστα και αυτό φαίνεται από την συμπεριφορά του.

Τα κατοικίδια μας είναι όντα με δικά τους ένστικτα, αντιδράσεις και ψυχισμό. Εάν τα σεβαστούμε και τα φροντίσουμε θα έρθουν κοντά μας όσο και όπως αυτά θέλουν. Όχι όσο θέλουμε εμείς..Αυτό είναι δεδομένο ανεξαρτήτως τι είδους κατοικίδιο έχουμε. (Άσε που ισχύει απόλυτα και για τους ανθρώπους..)

Τα κατοικίδια μας δεν είναι ρομπότ να τα προγραμματίσουμε να κάνουν ό,τι εμείς θέλουμε και όταν το θέλουμε.
Υπάρχουν τέτοια στο εμπόριο.

Δείξε υπομονή, σεβάσου το παπαγαλάκι σου, δώσε του χώρο, χρόνο και ησυχία και ακολουθώντας τις οδηγίες όλων των φίλων παραπάνω, θα έχεις αποτέλεσμα. Όχι όμως όταν το θέλεις εσύ αλλά όταν το παπαγαλάκι σου το αποφασίσει. 😉
 
Back
Top