Φροντίδα Το παπαγαλάκι μου δεν τρώει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης S.T
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

S.T

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, το παπαγαλακι που αγορασα προ ημερων δεν εχει αγγιξει καθολου την τροφη του. Εδω και 3 μερες ειναι νηστικό και αρχιζω και ανησυχώ. Επισης παραξενο μου φανηκε οτι αν βαλω το χερι μου μεσα δεν τρομαζει, ισα ισα το αγνοει και συνεχιζει τα ακροβατικα ακομα και αν εχω τροφη στην παλαμη μπορει να ανεβει στο χερι μου και να την αγνοησει. Πρεπει να συμβουλευτω καποιον πτηνιατρο ή ειναι νωρις ακομα; Ευχαριστώ.
 
Τι τροφή του έχεις βάλει; Το σίγουρο είναι οτι 3 μέρες χωρίς τροφή είναι περίεργο όντως. Αν μπορείς βάλε και φωτογραφία το κλουβί, το πουλάκι και την τροφή του.
Τσέκαρες και εισαι σίγουρος οτι δεν την αγγίζει;
 
Η τροφή καλή φαίνεται, αυτό το στικ που του έχεις κρεμάσει πέτα το δεν προσφέρει τίποτε εκτός από βλαβερά ζάκχαρα. Βάλε του κανένα τσαμπάκι κεχρί.
Επίσης βγαλτου και τον καθρέφτη που βλέπω. Το αγχώνει. Βάλε κάποιο παιγνιδάκι μέσα να ασχοληθεί.
Σουπιοκόκκαλο επισης αν δεν έχεις άμεσα.

Δοκίμασε μια άλλη τροφή μήπως την φάει. Δοκίμασε να ρωτήσεις εκει που το πήρες τι έτρωγε. Αν είναι ασυνήθιστο στις καλές τροφές θα πάρει χρόνο, θα πρέπει να συνδυάσεις αυτό που έτρωγε με τη νεα τροφή. Λαχανικά, φρούτα, ότι μπορέσεις βάλτου. Παρακολούθησέ το και αν συνεχίσει να μη τρώει τότε θα πρέπει να το πας και στο γιατρο.
 
Με δυσκολεύει όλο αυτο. Ειναι δυνατό να μην τρώει και να κανει ακροβατικά; Δεν υπάρχουν φλούδια απο τους σπόρους μέσα στο κλουβι; Αυτο το στικ, που έχεις περιλαμβάνει σπόρους με φλούδια ή και χωρίς; Λέω μηπως τρώει απο εκεί. Βγάλε το πάντως, καλό για την υγεία του δεν ειναι. Εκτος κι αν ειναι κεχρί μιλετ (δεν βλεπω και πολυ καλά).
Οι κουτσουλιές του πως ειναι;
 
Για τις κουτσουλιές θα σου πουν τα παιδιά που ξέρουν καλύτερα, δεν μπορώ να τις ερμηνεύσω. Το στικ δεν του προσφέρει απολύτως τίποτα, μη του το ξαναβάλεις.

Ισως το πουλάκι να είναι αγχωμένο, φοβισμένο ή δεν ξέρω τι άλλο. Είναι σε ήσυχο σημείο το κλουβί του; Φως έχει αρκετό;
Προμηθεύσου το συντομότερο σουπιοκόκκαλο, μια τροφή ακόμα (δοκίμασε την Extra premium της Beaphar για budgies, το παροτλετάκι μου την τσακίζει αλύπητα), κεχρί σε τσαμπί, ίσως λίγο καναβουράκι ή κάποια άλλη τέτοια λιχουδιά και φυσικά ότι έτρωγε στο πετ σοπ (συνήθως τα ταϊζουν παπαγαλίνη της κακιάς ώρας που την λένε "εξαιρετική" αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα).
Επίσης παιγνιδάκια στο κλουβί για να ασχολείται. Ο καθρέφτης απλά το αγχώνει, το παραξενεύει και το αγριεύει.

Βρες επίσης και έναν καλό πτηνίατρο κοντά σου ώστε να το πας αν δεν καλυτερεύσει η κατάσταση.
 
Να σου ζήσει!
Είναι πανέμορφο και φαίνεται υγιέστατο.
Επίσης οι κουτσουλιές δεν δείχνουν νηστικό πουλί. Πόσων ημερών/ωρών κουτσουλιές είναι; Μπορείς αντί απορροφητικού χαρτιού να βάλεις λευκό Α4 για να τις δούμε πιο σίγουρα; Βασικά να δούμε αν το περιβάλλον πράσινο είναι υγρό ή απλά η πετσέτα το απλώνει.
Επίσης σου είναι εύκολο να δούμε τις ταΐστρες και το κλουβί συνολικά;
Άσχετο, εκτός του στικ, αφαίρεσε τον καθρέφτη και μετακίνησε την πατήθρα να μην ακουμπάει η ουρά του στα κάγκελα.
Μπορείς να μας πεις σε ποιο δωμάτιο βρίσκεται το κλουβί και τη θέση του σε αυτό;
Ότι κάνει ακροβατικά σημαίνει πως προσπαθεί να σε αποφύγει όταν το πλησιάζεις. Αν το κλουβί είναι μικρό τα εκλαμβάνεις ως ακροβατικά γιατί δεν μπορεί να πετάξει.
 
Καταρχας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλες σας!
Να σου ζήσει!
Είναι πανέμορφο και φαίνεται υγιέστατο.
Επίσης οι κουτσουλιές δεν δείχνουν νηστικό πουλί. Πόσων ημερών/ωρών κουτσουλιές είναι; Μπορείς αντί απορροφητικού χαρτιού να βάλεις λευκό Α4 για να τις δούμε πιο σίγουρα; Βασικά να δούμε αν το περιβάλλον πράσινο είναι υγρό ή απλά η πετσέτα το απλώνει.
Επίσης σου είναι εύκολο να δούμε τις ταΐστρες και το κλουβί συνολικά;
Άσχετο, εκτός του στικ, αφαίρεσε τον καθρέφτη και μετακίνησε την πατήθρα να μην ακουμπάει η ουρά του στα κάγκελα.
Μπορείς να μας πεις σε ποιο δωμάτιο βρίσκεται το κλουβί και τη θέση του σε αυτό;
Ότι κάνει ακροβατικά σημαίνει πως προσπαθεί να σε αποφύγει όταν το πλησιάζεις. Αν το κλουβί είναι μικρό τα εκλαμβάνεις ως ακροβατικά γιατί δεν μπορεί να πετάξει.
Μαρια ευχαριστώ, οι κουτσουλιες ειναι 2 ημερων το κλουβι βρισκεται στο δωματιο μου διοτι αυτο ειναι το μονο με πιο πολυ ησυχία αλλα ταυτόχρονα δεν ειναι πολλες ωρες μονο του. Το κλουβι ειναι τοποθετημένο με την μια του πλευρα να ακουμπα σε τοιχο και μια ακομα να εχει αποσταση μισου μετρου απο αλλο τοιχο.
Επισης τα ακροβατικα τα ανεφερα γιατι τα κανει μονο του πριν βαλω το χερι μεσα, συνηθως τα ξεκιναει οταν αρχιζω να του μιλαω για λιγη ωρα ή οταν βαζω λιγη μουσικη.
 

Συνημμένα

  • IMG_20180306_155240.webp
    IMG_20180306_155240.webp
    278,4 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
Βρήκα δέκα λεπτά χρόνο οπότε θα προσπαθήσω να τα συνοψίσω όλα όσα σκέφτομαι.
Συγνώμη για τις "επαναλήψεις" απλά αν είναι μαζεμένα σε ένα ποστ ίσως να σε βοηθήσει παραπάνω.

Το πουλάκι είναι "νέο" στο σπίτι σου. Εχει αλλάξει περιβάλλον και είναι στρεσσαρισμένο. Τα ακροβατικά του όπως λέει η Μαρία ίσως είναι προσπάθεια να σε αποφύγει. Απέφευγε τουλάχιστον για μία εβδομάδα να βάζεις το χέρι σου στο κλουβί, παρα μόνο για να του αλλάξεις τροφή ή νερό. Άφηνέ το ήσυχο, κάτσε λίγο παραπέρα, μίλα του απαλά να σε συνηθίσει. Ψάχνει να βρει που είναι ακόμα.
Εχε υπομονή, η εμπιστοσύνη μεταξύ σας θα κερδηθεί σιγά σιγά.

Το κλουβί πρέπει να έχει απαραιτήτως μέσα σουπιοκόκκαλο, τροφή, φρέσκο νερό και παιγνίδια. Φρόντισε να του τα προμηθεύσεις. Για την τροφή τα είπαμε, δοκίμασε και άλλες εκτός απ' αυτή που έχεις, καθώς και φρούτα, λαχανικά, βότανα.

Βγάζεις στικ, καθρέφτη άμεσα. Μπορείς να του φτιάξεις κι εσύ κάποια παιγνίδια φτηνά και γρήγορα χρησιμοποιώντας απλά υλικά. Για παράδειγμα δες εδώ (υπάρχουν κι άλλα άρθρα στο φορουμ)

Βγάλε μια φωτογραφία του κλουβιού, ίσως να είναι μικρό, αλλά με αυτό μπορείς να ασχοληθείς και αργότερα. Πάντως φέρε στη σκέψη σου πως θα ζούσες εσύ σε γκαρσονιέρα και πως σε τριάρι πχ. Καλό θα ήταν το κλουβί να είναι σε σημείο φωτεινό,ήσυχο και με κάποια "θέα" αν είναι δυνατόν. Το βράδυ το σκεπάζεις για να κοιμηθεί; Άφηνε και ένα μικρό φωτάκι νυκτός αναμμένο σε θέση που δεν δημιουργεί σκιές για να το τρομάξει, αλλά του δίνει κάποια "ασφάλεια".

Επίσης όπως ειπε η Μαρία απομάκρυνε την πατήθρα από τα κάγκελα λίγο και βάλε ξύλινες πατήθρες αντι για τις πλαστικές, κάνουν καλό στα ποδαράκια του, και μπορεί να "λιμάρει" και το ράμφος του σε αυτές.

Βρες κάποιον γιατρό και έστω συζήτα τηλεφωνικά μαζί του οσα έχεις παρατηρήσει, ίσως σου προτείνει κάτι αν και δύσκολο να γίνει διάγνωση χωρίς να δει το πουλάκι. Γνώμη μου είναι οτι είναι υπερβολικά στρεσσαρισμένο, γιατί κατα τα άλλα δε δείχνει άρρωστο αλλά φυσικά εγώ δεν είμαι γιατρός.
 
Αν έχεις ταιστρες κλειστού τύπου μπορεί να μην πλησιάσει και καθόλου την τροφή.
Γι'αυτό βάλε σε ένα μικρό πιατάκι τροφή μέχρι να πάρεις ανοιχτού τύπου για να τρώει άνετα!
Κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά και μόλις μπορέσεις αγόρασε μια ζευγαρωστρα για να έχει χώρο να πετάει και να παίζει...
Να σου ζήσει🙂
 
Βρήκα δέκα λεπτά χρόνο οπότε θα προσπαθήσω να τα συνοψίσω όλα όσα σκέφτομαι.
Συγνώμη για τις "επαναλήψεις" απλά αν είναι μαζεμένα σε ένα ποστ ίσως να σε βοηθήσει παραπάνω.

Το πουλάκι είναι "νέο" στο σπίτι σου. Εχει αλλάξει περιβάλλον και είναι στρεσσαρισμένο. Τα ακροβατικά του όπως λέει η Μαρία ίσως είναι προσπάθεια να σε αποφύγει. Απέφευγε τουλάχιστον για μία εβδομάδα να βάζεις το χέρι σου στο κλουβί, παρα μόνο για να του αλλάξεις τροφή ή νερό. Άφηνέ το ήσυχο, κάτσε λίγο παραπέρα, μίλα του απαλά να σε συνηθίσει. Ψάχνει να βρει που είναι ακόμα.
Εχε υπομονή, η εμπιστοσύνη μεταξύ σας θα κερδηθεί σιγά σιγά.

Το κλουβί πρέπει να έχει απαραιτήτως μέσα σουπιοκόκκαλο, τροφή, φρέσκο νερό και παιγνίδια. Φρόντισε να του τα προμηθεύσεις. Για την τροφή τα είπαμε, δοκίμασε και άλλες εκτός απ' αυτή που έχεις, καθώς και φρούτα, λαχανικά, βότανα.

Βγάζεις στικ, καθρέφτη άμεσα. Μπορείς να του φτιάξεις κι εσύ κάποια παιγνίδια φτηνά και γρήγορα χρησιμοποιώντας απλά υλικά. Για παράδειγμα δες εδώ (υπάρχουν κι άλλα άρθρα στο φορουμ)

Βγάλε μια φωτογραφία του κλουβιού, ίσως να είναι μικρό, αλλά με αυτό μπορείς να ασχοληθείς και αργότερα. Πάντως φέρε στη σκέψη σου πως θα ζούσες εσύ σε γκαρσονιέρα και πως σε τριάρι πχ. Καλό θα ήταν το κλουβί να είναι σε σημείο φωτεινό,ήσυχο και με κάποια "θέα" αν είναι δυνατόν. Το βράδυ το σκεπάζεις για να κοιμηθεί; Άφηνε και ένα μικρό φωτάκι νυκτός αναμμένο σε θέση που δεν δημιουργεί σκιές για να το τρομάξει, αλλά του δίνει κάποια "ασφάλεια".

Επίσης όπως ειπε η Μαρία απομάκρυνε την πατήθρα από τα κάγκελα λίγο και βάλε ξύλινες πατήθρες αντι για τις πλαστικές, κάνουν καλό στα ποδαράκια του, και μπορεί να "λιμάρει" και το ράμφος του σε αυτές.

Βρες κάποιον γιατρό και έστω συζήτα τηλεφωνικά μαζί του οσα έχεις παρατηρήσει, ίσως σου προτείνει κάτι αν και δύσκολο να γίνει διάγνωση χωρίς να δει το πουλάκι. Γνώμη μου είναι οτι είναι υπερβολικά στρεσσαρισμένο, γιατί κατα τα άλλα δε δείχνει άρρωστο αλλά φυσικά εγώ δεν είμαι γιατρός.
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες και τις προτασεις σου!
 
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες και τις προτασεις σου!
Δεν κάνει τίποτα, είναι υποχρέωσή μου, γρήγορα να το δούμε να ανακάμπτει και να "θαυμάσουμε" τις περιπέτειές σας :)
 
Αν έχεις ταιστρες κλειστού τύπου μπορεί να μην πλησιάσει και καθόλου την τροφή.
Γι'αυτό βάλε σε ένα μικρό πιατάκι τροφή μέχρι να πάρεις ανοιχτού τύπου για να τρώει άνετα!
Κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά και μόλις μπορέσεις αγόρασε μια ζευγαρωστρα για να έχει χώρο να πετάει και να παίζει...
Να σου ζήσει🙂
Ευχαριστώ πολυ! Αν και δεν ξερω τι ειναι η ζευγαρωστρα 😀 θα το ψαξω ομως και θα παρω
 
Αν έχεις ταιστρες κλειστού τύπου μπορεί να μην πλησιάσει και καθόλου την τροφή.
Γι'αυτό βάλε σε ένα μικρό πιατάκι τροφή μέχρι να πάρεις ανοιχτού τύπου για να τρώει άνετα!
Συμφωνώ απόλυτα, μετά τη φωτογραφία του κλουβιού, αυτή θα ήταν η πρότασή μου. Επίσης η ποτίστρα είναι στον αέρα. Πρέπει να έχει δίπλα της την πατήθρα για να μπορεί να πίνει νερό το πουλάκι.
Κοίτα το κλουβάκι είναι μικρό.
Καταλαβαίνω ότι στην αρχή τα μαζεμένα έξοδα ή και οι λάθος συμβουλές των πετσοπάδων, ίσως επιβάλλουν ένα μικρό κλουβί.
Πρέπει όμως στο προσεχές μέλλον να το βάλεις στο πρόγραμμα να του πάρεις ένα μεγαλύτερο κλουβάκι. Άσε να ηρεμήσει και να μάθει το χώρο του πρώτα, να φάει κυρίως και βλέπεις.
Η τροφή είναι εντάξει. Βάλε την σε ανοιχτή ταΐστρα και πιο ψηλά, δίπλα στην πατήθρα και πιστεύω θα φάει άμεσα.
 
Ευχαριστώ πολυ! Αν και δεν ξερω τι ειναι η ζευγαρωστρα 😀 θα το ψαξω ομως και θα παρω
Η ζευγαρώστρα είναι τύπος κλουβιού, αρκετά ευρύχωρο που έχει τη δυνατότητα να "χωριστεί" στη μέση όταν θες να χωρίσεις ή να ενώσεις τα πουλάκια κατα τη διάρκεια αναπαραγωγής. Δεν είναι όμως μόνον για την αναπαραγωγή, μπορεί άνετα να γίνει ένα υπέροχο "σπιτικό"
 
Back
Top