Αναπαραγωγή Το περιστέρι έδιωξε τ' αυγά μένει όμως στην φωλιά

nikos12345

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Όπως είχα γράψει σε άλλο ποστ το περιστεράκι μου γέννησε. Έκανε 2 αυγά τα οποία για κάποιες μέρες και κλοσαγε. Μέτα απο κάποιες μέρες λοιπόν έσπασε το ένα αυγό και κλόσαγε το άλλο. Σήμερα παρατήρησα ότι ενώ έμενε στην φωλιά που είχε φτιάξει στην γωνία του κλουβιού με το ειδικό χόρτο που της είχα βάλει, έχει διώξει και το δεύτερο αυγό. Την σήκωσα προσεχτικά και δεν είχε αυγό. Ωστόσο παραμένει εκεί χωρίς να φευγεί. Μάλιστα εαν την ενοχλήσεις πάει το αρσενικό. Δεν καταλαβαίνω. Αφού δεν έχει αυγά (το ένα το έσπασε και το άλλο το "πέταξε" στην άλλη γωνία του κλουβιού) γιατί κάθετε με τόση εμμονή εκεί; Επιπλέον γιατί έσπασε το ένα αυγό και έδιωξε το άλλο;
 
Νίκο λες συνέχεια κλουβί και κλουβί, σε τι κλουβί έχεις τα περιστέρια; Τι διαστάσεις; Που τα έχεις τα πουλιά μέσα στο σπίτι; Αν είναι μικρό το κλουβί, αν είναι μέσα στο σπίτι και πάει κάποιος συνέχεια και την ενοχλεί για να δει τα αυγά στρεσάρεται το πουλί κάνει απότομες κινήσεις και σπάει τα αυγά.
Συν ότι είναι η πρώτη της γέννα και δεν ξέρει πως να συμπεριφερθεί, στην επόμενη γέννα θα τα πάει καλύτερα.
 
...

Τα έχω στον διάδρομο. Κανείς δεν τα ενοχλούσε απλά τους βάζαμε νερό όταν έπρεπε και αυτό πολύ ήρεμα ήσυχα και προσεχτικά γιατί ξέραμε ότι δεν έπρεπε να τα ενεχλούμε. Επιπλέον κανείς δεν πλησίαζε τα πουλιά χωρίς λόγο και στο συγκεκριμένο σημείο είναι πολύ ήρεμα. Διαστάσεις για το κλουβί δεν ξέρω να σου δώσω. Είναι πάντος το ποιό μεγάλο κλουβί που είχαμε βρει για πουλιά. Δεν είναι τυχαία σπασμένο απο απροσεξία. Είναι σπασμένο με το ράμφος (έχει μια τρύπα που φαίνεται ότι την έκανε με το ράμφος). Αυτό που λες για πρώτη γέννα το είχα παρατηρήσει σε άλλα πουλιά που είχα ότι πάντα η πρώτη γέννα δεν πετύχαινε. Τώρα αυτά συνήθως πότε ξανα ζεβγαρώνουν για να ξέρω να τους έχω φτιάξει ειδικό χώρο πολύ μεγάλο στην ταράτσα ας πούμε να έχουν την άνεσή τους.

Υ. Γ: Αυτό που με έχει σκαλώσει έιναι ότι ακόμα και τώρα δεν πάει στα κλαριά αλλά εμμένη στην φωλιά που έφτιαξε και δεν την κουνάει τίποτα.
 
Συνήθως μετά την εκκόλαψη των αυγών και την ανατροφή των μικρών, έπεται γέννα.
Συνεπώς αφού θεώρησε η περιστέρα αυτήν τη γέννα χαμμένη, ετοιμάζεται να κάνει τα καινούρια της αβγά.

Δεν έχεις παρά να περιμένεις... Μην της πάρεις/καταστρέψεις τη φωλιά.
 
..

Δηλαδή να περίμενω να γεννήσει αυγά άμεσα; Να συνεχίσω δηλαδή να την έχω σε "καραντίνα"; Ή θα προσπαθήσει σε κανά μήνα πάλι; Συνήθως δηλαδή τι γινεται;
 
δεν καταλαβαίνω

Σήμερα ανακάλυψα ότι έχει 3 αυγά σύνολα και τα είχε πάει όλα δίπλα στην ταίστρα και είχε σταματήσει τα κλοσάει (δεν μπορούσε κιόλας εκεί) τα πήρα με μια χαρτοπετσέτα και τα έβαλα πάλι στην φωλιά της και πήγε αμέσως να το κλοσίσει. Υπάρχει νόημα να την αφήσω; Δεν θα έχουν χαλάσει αυτά τώρα;
 
νικο αν σπαει τα αυγα με το ραμφος μαλλον θελει ασβεστιο. Θελει προσοχη γιατι αν συνεχισει να σπαει τα αυγα θα τις γινει συνηθεια και θα τα σπαει σε καθε γεννα. ειχα τετοιο περιστερι και του ειχε γινει συνηθεια
 
Φιλε νίκο απο αυτα που γράφεις φαινεται πως η φωλια που εχεις μέσα στο κλουβι δεν ειναι κατάλληλη ή μάλλον δεν έχεις φωλιά γι αυτο και τα αυγα "τσουλανε" και τα βρισκεις καθε φορα σε αλλο σημειο. εχω περιστερια παρα πολλα χρονια και ποτε δεν ειδα θυληκια να πεταει ή να σπαει επιτηδες τα αυγα της. Βαλε στα πουλια μια φωλια για περιστερια πλαστικη ή πυλινη, εχει διάμετρο περιπου 20 εκατοστα και σχημα πιάτου της σουπας.Αν δεν βρεις μπορεις να χρησιμοποιήσεις το πυλινο που εχουν ορισμένα γιαούρτια (το μεγάλο), με αρκετά ξερα χόρτα.

ΠΟΣΕΞΕ: αν ο πάτος της φωλιάς είναι αδειος υπαρχει περιπτωση τα αυγα να σπάσουν παλι. Εγω συνιθίζω να ρίχνω εκτός απο τα ξερά χορτα και 1-2 χούφτες μαρμαρόσκονη (το υλικό που σοβατίζουμε) είναι πιο λεπτό και μαλακό από την άμμο χωρίς μικρά χαλίκια οπότε το αυγό δεν ραγίζει.
Καλή επιτυχία!

ΥΓ δεν υπάρχει περιστέρι που να γεννάει 3 αυγά οπότε το ένα θα είχε ξεμείνει από παλιότερα
 
Back
Top