Αναπαραγωγή Το πρωτο αυγο απο τα καναρινια μου

Μεσολογγι

PB Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Μεσολόγγι
Σημερα παιδια ειδα το πρωτο αυγο. Ελπιζω να πανε ολα καλα και να βγαλω καναρινια. Δεν ξαναχαλασε τη φωλια. Επισης δεν τα πιανει η ζεστι γιατι εκει που τα εχω η θερμοκρασια δεν ξεπερνα τους 20-22 βαθμους.Λετε να πειραζει που κοιταξα μες στην φωλια ενω η καναρα καθοταν για λιγο εξω;
 
δεν την πειραζει απλως δεν πρεπει να την ενοχλουμε συνεχεια
καλη επυτηχια.
 
εκτος απο αυγοτροφη τι αλλο μπορω να δωσω οταν θα γινουν τα πουλακια
 
προς το παρον θα φροντιζεις να υπαρχει καθημερινα στο κλουβι μηλο και βρασμενο αυγο το οποιο θα ταιζεις εναλλαξ με την αυγοτροφη. Επισης μπορεις να βαλεις νιζερ.
 
θα ακουστει χαζομαρα τιν αυγοτροφη θα πρεπει να τιν βαλλω απο τιν πρωτη μερα που θα γινουν η πιο πτιν για τιν θυλικια απο τιν 12 μερα που ειναι στα αυγα πανω
 
Παιδια μολις ειδα και το δευτερο αυγο. Πηγα να τους βαλω λιγο βερικοκο ετσι κι αλλιως χαμενα πανε πεφτουν κατω απο τη βερικοκια και η καναρα αμεσως σηκωθηκε απο τη φωλια. Πειραζει που σηκωνεται;
 
Παιδια μολις ειδα και το δευτερο αυγο. Πηγα να τους βαλω λιγο βερικοκο ετσι κι αλλιως χαμενα πανε πεφτουν κατω απο τη βερικοκια και η καναρα αμεσως σηκωθηκε απο τη φωλια. Πειραζει που σηκωνεται;
Μην ανησυχείς, έτσι σηκώνονται οι περισσότερες. Φρόντιζε μόνο να είσαι σχετικά σύντομος και να μην ενοχλείς συχνά. Η κανάρα ξεμουδιάζει. Μάλλον θα τη βλέπεις να τρώει και να πίνει με την ευκαιρία ε;
 
τιν αυγοτροφη μπορω να τιν βαλλω και πριν βγουνε τα μικρα ναι η οχι
 
τιν αυγοτροφη μπορω να τιν βαλλω και πριν βγουνε τα μικρα ναι η οχι
Μπέμπα μου καλά θα έκανες να άνοιγες νέο θέμα για τα δικά σου πουλάκια γιατί δημιουργείται μπέρδεμα έτσι. Εκτός αν έχετε τα πουλάκια μαζί με το Νίκο και μιλάτε για τα ίδια:Con/sed:
Πολύ χρήσιμο θα σας είναι το παρακάτω άρθρο:
Από το αυγό μέχρι τον απογαλακτισμό
όπως και τα υπόλοιπα άρθρα της αναπαραγωγής, αν δεν τα διαβάσατε ήδη.:)
 
Ναι η καναρα μολις βαζω καποιο φρουτο ορμαει αμεσως και μετα πινει νερο και τρωει. Ευχαριστω για τις συμβουλες.
 
Σημερα λογικα θα εκανε και αλλο αυγο αλλα δεν σηκωνεται και δεν μπορω να το δω. Επισης σημερα θα μου δωσει ενας φιλος αλλο ενα καναρινι γιατι εχει 180... Τι φυλλο λετε να παρω;
 
αφου εχει 180 φανταζομαι οτι ειναι ολα φετιναρια, αρα δεν θα μπορεις να εισαι σιγουρος για το φυλο τους.
 
Ναι φετινα ειναι τα περισοτερα. Η καναρα δεν εκανε αλλο αυγο σημερα γιατι;Ειναι η πρωτη φορα που γενναει η καναρα και μου την εδωσε ο ιδιος φιλος. Υπαρχει προβλημα με τα αυγα; Πως μπορω να δω αν ειναι γονιμα;
 
μερικες καναρες κανουν τα αυγα τους και μερικα απο αυτα( συνηθως το 1ο με το 2ο ) εχουν κενο 1 μερας. Αν δεν δεις και αυριο αυγο θα μετρησεις 7 μερες απο την γεννηση του τελευταιου αυγου και μετα θα κανεις ωοσκοπηση για να δεις αν εχουν σπορο.
 
Ωοσκοπηση φοβαμαι να κανω για να μην σπασω τα αυγα. Δεν γινεται να ριξω φως πανω στα αυγα ενω ειναι στη φωλια;
 
Ωοσκοπηση φοβαμαι να κανω για να μην σπασω τα αυγα. Δεν γινεται να ριξω φως πανω στα αυγα ενω ειναι στη φωλια;

Δεν χρειάζεται να πιάσεις τα αυγά με τα χέρια σου για ωοσκόπιση, αν έχεις ειδικό φακό, ή καποιο φακό μικρού μεγέθους τύπου led, μπορείς να την κάνεις ακουμπόντας ελαφρα τον φακό πάνω στα αυγά.
 
Back
Top