Αναπαραγωγή Το πρώτο μας αυγουλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vagos

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2008
Μηνύματα
214
Πόλη
Βόλος
Το πρωί είδα την κανάρα μου να κάθεται στη φωλιά για κάμποση ώρα. Όταν σηκώθηκε είδα το αυγουλάκι! Δεν θέλω να προτρέχω,όμως φοβάμαι ότι θα είναι άσπορο. Θα δείξει.
Και αυτό γιατί δεν παρατήρησα κάποια ''κίνηση'' απ' το αρσενικό. Πιο πολύ την ''παρακαλάει'', παρά την ''πειράζει''. Τα πουλιά είναι μέσα στο σπίτι,θερμοκρασία δωματίου, σε διπλή ζευγαρώστρα.Βραστό αυγό, πολυβιταμίνες, αυγοτροφή, μήλο, μπρόκολο. Και σπόρους φυσικά.
 
Σήμερα είδα το δεύτερο αυγό. Η κανάρα κάθεται για λίγο και μετά βγαίνει για φαγητό. Δεν παρατήρησα κάποια κίνηση απ'τον αρσενικό για να την ταίσει(δεν γνωρίζω εάν έτσι πρέπει). Την βλέπω να κρατάει στο ράμφος της νήμα από τη φωλιά και μετά από λίγη ώρα να το πετάει. Έκανε και το μπανάκι της(εκτός απ'αυτόν τον...χάχα που δεν λέει να πλυθεί).
Ήθελα να ρωτήσω το εξής, εάν μου επιτρέπεται μέσα απ'αυτό το θέμα:τώρα με τα αυγουλάκια, μπορώ να μετακινήσω το κλουβί για καθαριότητα και τάισμα;Ή θα'χουν πρόβλημα, μαζί και η κανάρα(στρες κλπ);
 
Γενικά πρέπει να αποφεύγονται οι μετακινήσεις.
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα καθαρίσουμε ή δεν θα ταίσουμε.
Καλόν είναι αυτή την δουλειά να την κάνει αυτός, που έχουν
συνηθίσει περισσότερο τα πουλιά. Ηρεμία στις κινήσεις και κάπως
σύντομα αλλά και προσεκτικά,ώστε να τελειώσει η δουλειά γρήγορα και χωρίς απρόοπτα.
 
Τελικά έκανε τέσσερα αυγά και τώρα κάθεται στη φωλιά για τα καλά. Σηκώνεται μόνη της για φαγητό, διότι αυτός ο ''άσχετος'' δεν την τα'ί'ζει. Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι τα αυγουλάκια είναι άσπορα. Θα δείξει...
 
καπως ετσι συμπεριφερεται και ο ο δικος μου. Εμενα σημερα εκανε η καναρα το 1ο της αυγο και ελπιζω να κανει κι αλλα. Μακαρι να εχουν σπορο και τα δικα σου και τα δικα μου και οι αρσενικοι μας να εχουν κανει τελικα τη δουλεια τους.
 
Σήμερα,14η μέρα και τίποτα ακόμη. Νομίζω ότι οι φόβοι μου(περί άσπορων) επαληθεύονται. Να περιμένω κάνα-δυο μέρες ακόμα;
 
Σήμερα,14η μέρα και τίποτα ακόμη. Νομίζω ότι οι φόβοι μου(περί άσπορων) επαληθεύονται. Να περιμένω κάνα-δυο μέρες ακόμα;
Αφού δεν αντικατέστησες τα αυγά με ψεύτικα, θα περιμένεις μέχρι
και τις 18 του μηνός, ώστε να συμπληρώσει και το τελευταίο 14 ημέρες.
Μην πειράζεις τίποτα ακόμα. 😉
 
Σας ευχαριστώ πολύ κε Μάκη. Έχω παραγγείλει ψεύτικα αυγά εδώ και ένα μήνα, μα δεν έχω παραλάβει ακόμη
 
Πολλοί χρησιμοποιούν και κουφέτα όταν δεν βρίσκουν ψεύτικα αυγά 😉
 
Σήμερα έσκασε μύτη ο πρώτος νεοσσός. Είμαι πολύ ευτυχισμένος! Πρώτη φορά στη ζωή μου συμβαίνει αυτό(αρχάριος γαρ,τό'χω ξαναπεί). Είναι μια σταλίτσα, τυφλό ακόμη,έχει ένα άσπρο χνουδάκι στο κεφαλάκι του κι ανοίγει το στόμα του για φαγητό, αλλά κουράζεται γρήγορα και το αφήνει κάτω. Θα σας ενημερώσω κι αύριο για την ''έκβαση'' της γέννησης.
 
Aντε με το καλό και τα υπόλοιπα.Αν δεν αντικατέστησες τα αυγά,όπως εγώ στη πρώτη γέννα από τα καναρίνια μου,ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τον τελευταίο νεοσσό. Εγώ τότε δεν ήξερα, αρχάριος και εγώ τότε και περίμενα η κανάρα να τα μεγαλώσει όλα κανονικά, αλλά δε πάει έτσι. Πάντως σου εύχομαι να πάνε όλα καλά σε σένα.
 
Με το καλο και τα υπολοιπα! Αν ειναι να νομιζεις οτι τα αυγα σου ειναι ασπορα... Τοτε ριξε μου και εμενα καμια ευχη για τα δικα μου!
Να σου πανε ολα καλα!
 
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω το εξής:αυγό, λαχανικά, φρούτα κλπ βάζω αμέσως με την εμφάνιση του πρώτου μπόμπιρα,ή όταν(αν) βγουν και οι υπόλοιποι;
Ευχαριστώ
 
Back
Top