Ασθένειες Το ράμφος του μπάτζι μου είναι σαθρό και γδαρμένο

Eirini Sant

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2024
Μηνύματα
6
Καλησπέρα έχω ενα παπαγαλάκι μπάτζι απο τον σεπτεμβρη! Αντιμετωπίζω ένα προβλημα! Το Ράμφος του βλέπω ότι ειναι πολυ σαθρό γδαρμένο δεν ξέρω πως να το πω! -Η φωτογραφία στα αριστερά ειναι όταν τον πήραμε και η φωτογραφία στα δεξιά τωρα-
Πείτε μου αν ξέρετε τι ειναι αυτο! Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 

Συνημμένα

  • 16956E92-BE95-40AE-99A2-EAA9D204D319.webp
    16956E92-BE95-40AE-99A2-EAA9D204D319.webp
    172,8 KB · Προβολές: 44
@Eirini Sant ακάρεα έχει ο μικρούλης. Κ όχι μόνο στο ράμφος αλλά κ στα πόδια. Αντιμετωπίζεται όμως με epithol. Δες τις οδηγίες του @Φοίβος.


Συμπερασματικά, βάζε λίγη ποσότητα για να μην λερωθεί το πτέρωμα του, με απαλό ελαφρύ μασάζ από τα δάκτυλα προς τα πόδια. Καλύτερη ώρα σούρουπο πριν κοιμηθεί.
Για το ράμφος προσεκτικά με μια μπατονέτα να μην μπει στα ρουθούνια του.
Κ σχολαστική καθαριότητα στις πατηθρες του.
 
Ρε παιδιά και εμένα ο μικρός μου έχει λίγο άσπρο στο ράμφος του, ακριβώς όπως στην πρώτη φωτογραφία της @Eirini Sant . @Φοίβος Έχουμε θέμα με ακάρεα;
 

Συνημμένα

  • image9574746.webp
    image9574746.webp
    160,9 KB · Προβολές: 20
  • image2024-03-04_16-13-58-060.webp
    image2024-03-04_16-13-58-060.webp
    136,5 KB · Προβολές: 21
Κωνσταντίνε, όντως υπάρχουν ακάρεα στην βάση του ράμφους κάτω από το χαλινό του.
Μικρή σε έκταση η προσβολή όχι όμως αμελητέα.
Τσέκαρε και τα πόδια του.
 
Κωνσταντίνε, όντως υπάρχουν ακάρεα στην βάση του ράμφους κάτω από το χαλινό του.
Μικρή σε έκταση η προσβολή όχι όμως αμελητέα.
Τσέκαρε και τα πόδια του.
Τα πόδια του είναι εντάξει ευτυχώς! Να ξεκινήσω epithol;
Επίσης είχε ελάχιστο άσπρο από τότε που το αγόρασα. Αλλά μου φαίνεται ότι εξαπλώνονται. Αποστείρωσα τα πάντα στο κλουβί, άλλαξα ποτίστρες και ταΐστρες, έδωσα και πολυβιταμίνες. Περνάει και πτερόρροια... Θα κλείσω ραντεβού στον κτηνίατρο αύριο πρωί.
 
Για τα ακάρεα; Με εφαρμογή της epithol θα προκληθεί ασφυξία στα ακάρεα κ θα αφαιρεθούν.
Ναι, αλλά φοβάμαι να το πιάσω. Ίσως βάλω την σύζυγο που δεν χαμπαριάζει από φόβο 😂
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε στην επανάληψη της εφαρμογής , θα πηγαίνεις κάθε φορά πτηνιατρο; Κάθε ζωύφιο θα το πληρώσεις χρυσό.
Σε παλιότερο ποστ ο @Φοίβος νομίζω, είχε αναφέρει τον τρόπο να πιάνουμε τον παπαγάλο με την πετσέτα όταν αυτό χρειάζεται. Με σχετικό βιντεάκι. Το ποστ δεν το βρήκα αλλά βρήκα το βιντεάκι. Μπορεί να βοηθήσει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1709650180[/automerge]
Αλλιώς εάν πας στον πτηνιατρο, ζήτησε του να σου δώσει tips.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Είμαι τυχερός γιατί ο κτηνίατρος είναι οικογενειακός γνωστός και ποτέ δεν μου παίρνει λεφτά. Το βρίσκω πιο σοφό να το κάνω έτσι, γιατί αν του επιτεθώ (ακόμη και με καλό σκοπό) πιθανότατα θα διαλύσει όλη την δουλειά που έχει γίνει για εκπαίδευση μέχρι τώρα. Αν το πιάσει ο γιατρός, θα πάθει το σοκ μεν, αλλά δεν θα βλέπει εμένα να τον πιάνω. Επίσης αγχώνομαι πολύ σε τέτοιες καταστάσεις και τρέμουν τα χέρια μου, όπως έχω διαπιστώσει όταν έπρεπε να δώσω σιρόπι με σύριγγα στην κόρη μου όταν ήταν μωρό. Για αυτό σίγουρα θα πάω στον κτηνίατρο (έκλεισα ραντεβού για την ερχόμενη Πέμπτη) για την πρώτη επάλειψη και ευελπιστώ ότι ο γιατρός θα μου εξηγήσει κάποια πράγματα και θα μπορέσω να κάνω τις υπόλοιπες επαλείψεις μόνος μου. Όπως και να 'χει ευχαριστώ για τον χρόνο όλων σας και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το πουλάκι του θέματος!
 
Το βρίσκω πιο σοφό να το κάνω έτσι, γιατί αν του επιτεθώ (ακόμη και με καλό σκοπό) πιθανότατα θα διαλύσει όλη την δουλειά που έχει γίνει για εκπαίδευση μέχρι τώρα. Αν το πιάσει ο γιατρός, θα πάθει το σοκ μεν, αλλά δεν θα βλέπει εμένα να τον πιάνω.

(έκλεισα ραντεβού για την ερχόμενη Πέμπτη) για την πρώτη επάλειψη και ευελπιστώ ότι ο γιατρός θα μου εξηγήσει κάποια πράγματα και θα μπορέσω να κάνω τις υπόλοιπες επαλείψεις μόνος μου.
Λίγο αντιφατικό, δεν νομίζεις; Τη μία δεν θα το πιάσεις και θα βλέπει τον γιατρό να το πιάνει και τις υπόλοιπες φορές θα κάνεις εσύ τις επαλείψεις; Ή κάτι δεν καταλαβαίνω ή κάτι δεν γράφεις σωστά
 
Λίγο αντιφατικό, δεν νομίζεις; Τη μία δεν θα το πιάσεις και θα βλέπει τον γιατρό να το πιάνει και τις υπόλοιπες φορές θα κάνεις εσύ τις επαλείψεις; Ή κάτι δεν καταλαβαίνω ή κάτι δεν γράφεις σωστά
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα γιατί δεν έχω δει πώς αντιδράει το πτηνό. Αν δεν πάθει μεγάλο σοκ και δεν κουνιέται και δαγκώνει συνέχεια τον γιατρό θα το κάνει συνέχεια αυτός. Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι ανάλογο για να είμαι σίγουρος για τις κινήσεις μου. Επίσης αν ο γιατρός συστήσει επάλειψη ανά 12 ώρες δεν μπορώ να πηγαίνω εκεί συνέχεια. Δεν έχω κάποια εμπειρία σε αυτό το ζήτημα. Επίτρεψέ μου όμως να πω, ότι το θεωρώ αισχρό κάποιος να γράψει ένα ποστ για να σχολιάσει τη σύνταξη , χωρίς να δώσει κάποια συμβουλή ή να αφηγηθεί κάποια εμπειρία. Αν το ποστ δεν ήταν ξεκάθαρο, εννοώ προτιμώ να τα κάνει ο γιατρός, αλλά αν δεν ξέρω αν είναι εφικτό να τον επισκέπτομαι αν οι δοσολογίες είναι πολύ συχνές. Επίσης αν δω ότι το πουλί δεν αντιδράει σαν να το σφάζουμε (δεν το έχω δει σε ανάλογη κατάσταση που χρειαζόταν πιάσιμο) θα είναι πιο εύκολο ηθικά για εμένα και ίσως τα καταφέρω και χωρίς τον γιατρό. Συμβουλές και εμπειρίες θα ήταν πολύ χρήσιμες (σε σχέση με διορθώσεις. Ξέρω πολύ καλά πως να γράψω, θεωρητικός ήμουν)!
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: kom
@KONSTANTINOS MICHAIL πρώτα από όλα προς τι αυτή η επίθεση; κ μάλιστα με τέτοιους απαράδεκτους χαρακτηρισμούς; Προφανώς δεν έχεις καταλάβει το ποστ του @ianos, ο οποίος δεν αναφέρθηκε σε συντακτικό ή γραμματική αλλά σε αυτό που έγραψες κ διαβάζουμε, τα οποία είναι σαφώς αντιφατικά. Πριν εξαπολύεις ύβρεις καλό θα ήταν να διαβάζεις προσεκτικά το ποστ, ειδικά όταν τα γράφουν μέλη που με τις απαντήσεις τους χρόνια στο φόρουμ προσφέρουν βοήθεια με ευγένεια κ σεβασμό στους συνομιλητές τους είτε οι τελευταίοι είναι αρχάριοι όπως εγώ ή εσύ είτε όχι.
 
Καλησπέρα ειμαι η κοπελα που σας ειπε για το προβλημα στο Ράμφος του μπατζι μου και στα ποδαράκια του! Αρχικά σας ευχαριστω όλους παρα πολυ για την άμεση απάντηση σας! Μια τελευταία ερώτηση και δεν σας ξανα ενοχλώ πραγματικά.Πήρα την epithol διάβασα και κάπου για την pulmosan! Γενικα ποια ειναι η γνώμη σας ειμαι πολυ νεα σε όλο αυτο και συγνωμη πραγματικά δεν γνωρίζω!να την αγοράσω και την pulmosan και να κανω συνδιασμο; Αρκεί η epithol? Να ξεκινήσω την θεραπεία και σε 1 εβδομάδα να δω μήπως πάρω και την pulmosan? Γενικα εχω αγχωθεί και συγνωμη για όλο αυτο! Σας ευχαριστω όλους για τον χρόνο σας!
 
@Eirini Sant πρέπει να το διαγνώσει γιατρός ότι έχει ακάρεα τραχείας. Αλλιώς μην χορηγήσεις pulmosan.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kom
@KONSTANTINOS MICHAIL πρώτα από όλα προς τι αυτή η επίθεση; κ μάλιστα με τέτοιους απαράδεκτους χαρακτηρισμούς; Προφανώς δεν έχεις καταλάβει το ποστ του @ianos, ο οποίος δεν αναφέρθηκε σε συντακτικό ή γραμματική αλλά σε αυτό που έγραψες κ διαβάζουμε, τα οποία είναι σαφώς αντιφατικά. Πριν εξαπολύεις ύβρεις καλό θα ήταν να διαβάζεις προσεκτικά το ποστ, ειδικά όταν τα γράφουν μέλη που με τις απαντήσεις τους χρόνια στο φόρουμ προσφέρουν βοήθεια με ευγένεια κ σεβασμό στους συνομιλητές τους είτε οι τελευταίοι είναι αρχάριοι όπως εγώ ή εσύ είτε όχι.
Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι εννοώ. Με τον ρόλο σύνταξη δεν αναφέρω (Υ-Ρ-Α/Κ) και γραμματική, απλά το σχόλιο για το νόημα του μηνύματος. Εξήγησα την αντιφατικότητα παραπάνω. Δεν εξαπόλυσα καμία ύβρις (προσβλητικό όρο) προς κανέναν απλά εξέφρασα μία άποψη. Με συγχωρείτε αν δεν γίνομαι κατανοητός, απλά έχω ένα άρρωστο πουλί και μου γράφουν ότι το ποστ μου είναι λάθος και αντιφατικό. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προσβάλω κανέναν, απλά προσπαθώ να πάρω λίγη βοήθεια από άτομα που ενδεχομένως έχουν εμπειρία. Παρακαλώ να μην υπάρξουν άλλοι σχολιασμοί, γιατί έτσι δεν βοηθιέται ούτε η κοπέλα ούτε εγώ. @Eirini Sant το pulmosan είναι πιο ισχυρό από την epithol, οπότε η χρήση του προτείνεται συνήθως αν η epithol αποτύχει. Θα βοηθούσε η καθοδήγηση ενός πτηνιάτρου. Δες ποιοι είναι κοντά σου από την λίστα.
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: kom
@Eirini Sant διάβασε αυτά τα άρθρα. Θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις καλύτερα για τα ακάρεα.

[automerge]1709665230[/automerge]
Άλλα τα ακάρεα της τραχείας που είναι στην αναπνευστική οδό των πουλιών. Κ άλλα τα ακάρεα στο ράμφος κ τα πόδια που βάζουμε epithol.
Τα ακάρεα στο ράμφος κ τα πόδια φαίνονται, ενώ τα ακάρεα της τραχείας δεν φαίνονται εύκολα κ θέλουν ειδικό για να κάνει διάγνωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να προσβάλω κανέναν
Τότε γιατί το κάνεις;
Επίτρεψέ μου όμως να πω, ότι το θεωρώ αισχρό
και όχι, δεν σου επιτρέπω
Παρακαλώ να μην υπάρξουν άλλοι σχολιασμοί,
Αυτό θα έπρεπε να το είχες σκεφτεί όταν έγραφες περί αισχρότητας.

Καλησπέρα έχω ενα παπαγαλάκι μπάτζι απο τον σεπτεμβρη! Αντιμετωπίζω ένα προβλημα! Το Ράμφος του βλέπω ότι ειναι πολυ σαθρό γδαρμένο δεν ξέρω πως να το πω! -Η φωτογραφία στα αριστερά ειναι όταν τον πήραμε και η φωτογραφία στα δεξιά τωρα-
Πείτε μου αν ξέρετε τι ειναι αυτο! Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Κι εγώ πιστεύω ότι σωστότερο θα ήταν να το δει γιατρός ειδικευμένος σε πτηνά, καθώς η προσβολή στο ράμφος μου φάνηκε εξαρχής πολύ εκτεταμένη. Αν πάλι όμως δεν έχεις τη δυνατότητα να επισκεφτείς ειδικό, τότε ξεκίνησε με επιθόλ για καμιά βδομάδα και αναλόγως του αποτελέσματος βλέπεις αν θα χρειαστεί και pulmosan. Παρά ταύτα θα ήταν καλό να προσέξεις όσο γίνεται ώστε με την επιθόλ να μη φράξουν τα ρουθούνια του πουλιού.
 
Back
Top