Φροντίδα Το χειμωνα τι κανουμε με τα εξωτικα και τα παπαγαλακια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alice
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alice

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλα ολα αυτα, αλλα ολα τα εξωτικα πουλια και τα παπαγαλακια ζουν σε ζεστα κλιματα και δεν ειναι συνηθισμενα στο κρυο του χειμωνα...υπαρχει καποια ιδεα για κατασκευη θερμομονωτικου κλουβιου ουτως ωστε να μην ειναι αναγκη να βαζουμε τα πουλια μεσα στο σπιτι τον χειμωνα;

ευχαριστω, προκαταβολικα...
 
Για σου alice,θα μπωρουσες τωρα το καλοκαιρι να κανεις μια κλουβα να βαλεις μεσα τα παπαγαλακια σου με μια φωλια απο αυτες τις κληστες ξερεις με την τρυπουλα μονο, να τους κανεις μια σκεπη οπου θα βαλεις κεραμιδια αλλα ομως κατο απο τα κεραμιδια θα βαλεις πισοχαρτο για μονοση και απο πανο τα κεραμιδια, απο μεσα να το ταβανωσεις με ξυλο πχ απο ταβλες απο κρεβατι ετσι θα κανεις την μωνωσει, οσο αφωρα την θερμανση πρεπει και χειμονα αλλα και καλοκαιρι να εχεις κλυστο τον βορια του κλουβιου, πχ με πλεξη γκλας, απο εκει ερχετε το κρυο το πουλι δεν εχει αναγει κατι αλλο εφοσον θα μπεινει και στην φωλια του, αλλα αμα θες extra θερμανση βαλε μια λαμπα οπου βαζουν στα καναρινια το χειμονα για να ζεστενοναι και να ζευγαρωνουν θα την βρεις σε ολα τα πετ κλεινεις και της γυρο μεριες με πλεξη γκλας και εχεις θερμανση για τα πουλια σου..
το καλοκαιρι βγαζεις τα πλεξη γκλας και το κανεις καλοκαιρινο, ειναι μια λυση για ολη τους την ζωη το κανεις και ξεμπερδευεις... Το ξερω οτι σαν κοπελα θα σου ειναι δυσκολο αλλα ολο και καποιον θα εχεις να σε βοηθεισει... Οτι αλλο θες εδω ειμαστε.. Πανος απο χανια.
 
Για σου alice,θα μπωρουσες τωρα το καλοκαιρι να κανεις μια κλουβα να βαλεις μεσα τα παπαγαλακια σου με μια φωλια απο αυτες τις κληστες ξερεις με την τρυπουλα μονο, να τους κανεις μια σκεπη οπου θα βαλεις κεραμιδια αλλα ομως κατο απο τα κεραμιδια θα βαλεις πισοχαρτο για μονοση και απο πανο τα κεραμιδια, απο μεσα να το ταβανωσεις με ξυλο πχ απο ταβλες απο κρεβατι ετσι θα κανεις την μωνωσει, οσο αφωρα την θερμανση πρεπει και χειμονα αλλα και καλοκαιρι να εχεις κλυστο τον βορια του κλουβιου, πχ με πλεξη γκλας,

Δεν καταλαβένω το λόγο για τον οποίο πρέπει να γίνει μια τόσο βαριά κατασκευή;
1. το πισόχαρτο δεν είναι θερμομονοτικό και αν περάσει μέσα ζέστη την κρατάει μέσα. Γι αυτό και στις στέγες μπαίνει πρώτα το πισόχαρτο και απο πάνω φελιζόν.
2. Γιατί να ταβανώσει χρείαζετε εμπιπρόσθετη ξυλεία και αυτό σημαίνει πρόσθετο βάρος (τέτοια κλούβα για να γίνει πρέπει να είναι ακίνητη )

Επίσης εαν φανταστούμε ότι η κλούβα θα είναι 1 επι 1 και η στέγη της τετράρυχη θα χρειαστεί περίπου 50 κεραμίδια = 30 ευρώ και κανα 100 ευρω τα ξύλα μαζί με τα μονωτικα. Το κόστος ανεβένει υπερβολικά.
 
ναι αλλα ειναι για μια ζωη οπως ανεφερα, αν θες να κανεις κατι καλο ωστε να μην εχεις προβληματα το κανεις και τελειωνεις, μην ξεχνας οτι το θελει για εξωτερικο και για τον χειμονα, αν δεις μενει Θεσσαλονίκη, εκει το κρυο δεν παιζει... Και εκτος αυτο η κοπελα δεν ειχε στην ερωτηση της το θεμα του οικονομικου αλλα ουτε οτι θελει να της αλλαζει θεση της κλουβας,το θεμα το οικονομικο θα το κρινει εκεινει δεν μπωρουμε να ξερουμε αν για εκεινει θα ειναι ακριβο.. Εκτος αυτο εγω εχω κανει μια τετοια μεχρι πλακακι εχω βαλει και γενικα υπαρχουν φτυνα ηλικα για καθε τσεπη.. Δεν χτιζεις σπιτι να βαλεις 1η ποιοτητα..
 
φτηνο και καλό είναι το νάιλο αγοράζεις ένα χοντρό κομάτι και σκεπάζεις το κλουβί(προσεχεις να πέρνει αερα για να μην σκάσουν τα πουλια). αν μένεις στο κέντρο της θεσ/νίκης δεν πιστευω να έχεις ιδιέτερο πρόβλημα
 
Μιας κ εμενα με ενδιαφερει το θεμα ψαχνωντας στο ιντερνετ ειδα οτι φυσικα υπαρχουν κλουβια εξωτ. χωρου κ σε πιο κρυες χωρες οπως π.χ. Βρετανια, δυστυχως δεν θυμαμαι λεπτομερειες αλλα μια αναζητηση ισως βοηθησει aviatory=κλουβι πτησης στα αγγλικα
ευχομαι να βρεις λυση:)
 
εγω σκέφτηκα να φτιαξω ενα "κουτι" με ξυλο και φελιζολ (ξυλο-φελιζολ-ξυλο) και στο μπροστινο μέρος του κουτιού να βαλω μια πόρτα με δύο κομματια γυαλι για να μπαινει φως στο κουτι και να ειναι παραλληλα και θερμομονωτικο και μεσα απο το γυαλι να βαλω μια ακομη πορτα με συρμα ουτως ωστε να μην πεφτει το πουλακι μου πανω στο γυαλι... μονο που φοβαμαι μην το κλεισω πολυ και το "πνιξω" εκει μεσα...ηδη εχω αρχισει να εχω τις αμφιβολιες μου γι'αυτο γιατι το πηγα εχθες στην εξοχη και εκανε σαν τρελο για να βγει εξω απο το κλουβι και το λυπηθηκα... Θα ειναι ακομη χειρότερα να ειναι σε αυτο το κουτι επι 3 μηνες... ☹
οσο για τον αν θα τα καταφερω να το φτιαξω, αυτο ειναι το μονο σιγουρο αν το αποφασισω... Μην με αμφισβητειτε επειδη ειμαι κοριτσι... Παραειμαι καλη σε τετοια θεματα...
 
Δεν σου ειπα οτι δεν εισαι ικανη απλος σιγουρα τα κοριτσια δεν τα πανε καλα με αυτα τα πραγματα, τωρα εσυ εισαι ξεχωριστη δεν ειναι ολες η γυναικες ετσι.. Αλλες δεν κανουν δουλιες για να μην σπασουν κανα νυχι... Πρως τιμην σου λοιπον, εγω σου εδωσα μια ιδαια την οποια μπωρεις να την αξιοποιησεις οπως θες εσυ.. Το κλουβι αυτο που σου ειπα ειναι καθαρα για παντα και απο αποψη εσθητικης τελειο, ειδικα στο κυπο σου(αν εχεις )αν θες κατι προχειρο το κανεις σε 1 ωρα. Οτι και να κανεις καλη επιτιχεια παντος αν και σιγουρα θα τα καταφερεις.. Οταν τελειωσω το δικο μου θα βαλω φοτο να δειτε..
 
Μπορείς να πάρεις μια μεγάλη κλουβα τύπου box (Κλειστή γύρω γύρω και μόνο μπροστά ανοιχτή) ή και ακόμα να την κατασκευάσεις. Έτσι θα είσαι προφυλαγμένη απο τα ρεύματα αέρα και αν θα πέσει πολύ η θερμοκρασία μπορείς να τους βάλεις ένα ναυλον απο μπροστά με βέλκρο και να το βαζεις και βγάζεις ανάλογα.
 
Μια διορθωση aviary = κλουβι πτησης κ οχι aviatory
sorry
 
Back
Top