Ασθένειες Το budgie μου ξύνει συνέχεια το ματι του

Βερονικα

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2019
Μηνύματα
21
Παιδιά παρακαλώ πολύ δεν ξέρω τι να κάνω πήρα τηλέφωνο σε 3 πτηνιατρους κ ο καθένας μου είπε διαφορετικό πράγμα αυτός από Κατερίνη μ είπε να της βάλω forbade αυτός από την Αθήνα είπε να μην τολμήσω να βάλω forbade αλλα καλύτερα tobrex Και αυτός από Θεσσαλονίκη είπε να βάλω κολλυριο. Στην αρχή της είχα βάλει καθαρό ορό δεν έκανε κάτι και ύστερα την πήγα δίπλα σε ένα πετσοπ που έβαλε ένα φάρμακο ούτε καν μου είπε τι είναι στην ποτηστρα κ είπε θα γίνει καλα αλλά δεν έγινε τίποτα. Πηγαίνει στην άκρη του κλουβιού και ξυνει το μάτι της. Αλλα δεν εχει κοκκινίσει το μάτι της ούτε υγρό κλπ έχει. Δεν μπορώ να την βλέπω έτσι. Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω. Έχει 3 μέρες που γίνεται αυτό παρακαλώ βοήθεια.
 
Τοbrex συνηθίζουν να χορηγούν οταν υπαρχει ερεθισμος στο μάτι και δεν υποχωρει.

Υπάρχει κάποιο αλλο συμτωμα περα απο την φαγουρα στο ματι;
Οπτικα δεν βλεπεις καμια διαφορά στο ματι;

Αν μπορείς ανεβασε φωτο απο το πουλακι και το κλουβι του.
 
Τοbrex συνηθίζουν να χορηγούν οταν υπαρχει ερεθισμος στο μάτι και δεν υποχωρει.

Υπάρχει κάποιο αλλο συμτωμα περα απο την φαγουρα στο ματι;
Οπτικα δεν βλεπεις καμια διαφορά στο ματι;

Αν μπορείς ανεβασε φωτο απο το πουλακι και το κλουβι του.
Ναι μπορώ μισό τώρα θα ανεβάσω αλλά όχι δεν είχα διαφορά στο ματάκι της
[automerge]1572728762[/automerge]
Θα βάλεις σταγόνες тobrex όπως είπε και ο Αντώνης.
Η δύο σταγόνες κάθε πρωί η μία το πρωί και μια το απόγευμα.
Μέχρι να υποχωρήσει ο ερεθισμός.
Έβαλα πρώτου φύγω από το σπίτι 2 σταγόνες καθαρό ορό και τώρα που γύρισα βλέπω ότι δεν κλείνει όπως έκλεινε το μάτι της και ούτε το έχει ξυσει μέχρι στιγμής
[automerge]1572728864[/automerge]
Το τομπρεξ δεν είναι και κάτι φοβερό να το βάλεις. Το άλλο που έγραψες δεν το έχω ξανακούσει.
Εντάξει απλά επειδή έβαλα ορό και είναι κάπως καλύτερα δεν ξέρω άμα πρέπει να την στρεσσαρω περισσότερο γιατί το πουλάκι δεν έχει φουλ εμπιστοσύνη φοβάται
[automerge]1572729119[/automerge]
Έτσι είναι τώρα το μάτι της
[automerge]1572729826[/automerge]
Παιδιά δεν δέχεται την εικόνα πως μπορώ αλλιώς να την ανεβασω;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ορίστε. Το φλας κάνει το μάτι της γύρω γύρω να φαίνεται κόκκινο αλλά κανονικά δεν είναι έτσι είναι φυσιολογικό. Επίσης όταν έβγαλα την φωτογραφία δεν είχα διαβάσει καλα ότι θελατε και το κλουβί και τα είχα σκεπάσει ήδη για να το έβγαζα αλλά αύριο θα το βγάλω και θα το στείλω.
 

Συνημμένα

  • 20191102_231433-768x1580.webp
    20191102_231433-768x1580.webp
    70,6 KB · Προβολές: 31
Βέρα αυτό που σου είπαν τα παιδιά. Tobrex. Προσωπικά, σε ερεθισμό στο μάτι που είχε το καναρίνι μου, έβαλα λίγες φορές, αλοιφή tobrex με μια μπατονέτα και διορθώθηκε άμεσα. Την κρατάς και στο φαρμακείο σου αν βγάλεις εσύ ποτέ κανένα κριθαράκι στο μάτι. Τώρα αλοιφή ή σταγόνες δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Με τις σταγόνες μπορεί το πουλί να αντιδράσει και να τις πετάξει από το μάτι. Με την αλοιφή κάθεται η δραστική ουσία. Ό,τι σε βολέψει
 
Καλημέρα. Τώρα θα ανεβάσω φωτογραφία με το κλουβί όσο για το μάτι της πάλι το κλείνει αλλά πάλι καλά οχι όπως χθες και προχθές. Κελαηδαει πάρα πολύ ιδικά τα πρωινά ή όταν ακούει μουσική και έχει ενέργεια παίζει τρώει κλπ. Είναι λίγο επιθετική στο αρσενικό ιδικά τα βράδια ίσως γιατί αυτή είναι πιο μεγάλη και αυτός αρκετά μικρούλης δεν είναι καν 8 μηνών. Αλλά κάθε πρωί και γενικά κάθε φορά που ξυπνάνε την ταΐζει. Είναι μια κρύο μια ζεστό αυτή και αυτός φοβάται γιατί είναι μικρός.
[automerge]1572768049[/automerge]
To ματάκι απο το αλμπινάκι σου φαίνεται μια χαρά. Δες πως είναι αύριο και μας λες. :)
Κλείνει το μάτι της αλλά δεν το ξυνει δεν είναι όπως τις άλλες φορά που ήταν κλειστό συνέχεια.
[automerge]1572768199[/automerge]
Βέρα αυτό που σου είπαν τα παιδιά. Tobrex. Προσωπικά, σε ερεθισμό στο μάτι που είχε το καναρίνι μου, έβαλα λίγες φορές, αλοιφή tobrex με μια μπατονέτα και διορθώθηκε άμεσα. Την κρατάς και στο φαρμακείο σου αν βγάλεις εσύ ποτέ κανένα κριθαράκι στο μάτι. Τώρα αλοιφή ή σταγόνες δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Με τις σταγόνες μπορεί το πουλί να αντιδράσει και να τις πετάξει από το μάτι. Με την αλοιφή κάθεται η δραστική ουσία. Ό,τι σε βολέψει
Όπως είπα το πουλάκι δεν έχει φουλ εμπιστοσύνη φοβάται και άμα είναι να της βάλω την αλοιφή θα ταρακουνήσει όλο το κλουβί μέχρι να την πιάσω επίσης έχει πολύ δυνατό ράμφος την προηγούμενη φορά μου είχε ανοίξει πληγή. Με μπερδεύει πολύ γιατί μια είναι έτσι μια αλλιώς. Εχθές ήταν μια χαρά και τώρα είναι αλλά το κλείνει σπάνια και είναι υπερβολικά επιθετική στο αρσενικό
 

Συνημμένα

  • 20191103_095319-768x1580.webp
    20191103_095319-768x1580.webp
    74 KB · Προβολές: 18
Όπως είπα το πουλάκι δεν έχει φουλ εμπιστοσύνη φοβάται και άμα είναι να της βάλω την αλοιφή θα ταρακουνήσει όλο το κλουβί μέχρι να την πιάσω επίσης έχει πολύ δυνατό ράμφος την προηγούμενη φορά μου είχε ανοίξει πληγή. Με μπερδεύει πολύ γιατί μια είναι έτσι μια αλλιώς. Εχθές ήταν μια χαρά και τώρα είναι αλλά το κλείνει σπάνια και είναι υπερβολικά επιθετική στο αρσενικό
Πρέπει όμως κάπως να γίνει η θεραπεία, εφόσον απαιτείται. Για αυτό στην περίπτωση σου, ίσως είναι καλύτερα η αλοιφή από τις σταγόνες. Δες πως θα εξελιχθεί και αναλόγως πράττεις
 
Πρέπει όμως κάπως να γίνει η θεραπεία, εφόσον απαιτείται. Για αυτό στην περίπτωση σου, ίσως είναι καλύτερα η αλοιφή από τις σταγόνες. Δες πως θα εξελιχθεί και αναλόγως πράττεις
Εντάξει. Έκανα λάθος εκεί που γράφει forbabe ήταν το πληκτρολόγιο που το διόρθωσε tobradex εννοούσα.
 
Εντάξει. Έκανα λάθος εκεί που γράφει forbabe ήταν το πληκτρολόγιο που το διόρθωσε tobradex εννοούσα.
Αν θυμάμαι καλά το tobradex περιέχει κορτιζόνη γι' αυτό δε κάνει.
Μπορείς να μας γράψεις ποιοί ήταν οι γιατροί που μίλησες;
 
Αν θυμάμαι καλά το tobradex περιέχει κορτιζόνη γι' αυτό δε κάνει.
Μπορείς να μας γράψεις ποιοί ήταν οι γιατροί που μίλησες;
Αυτός από Θεσσαλονίκη που είπε κολλυριο ήταν ο Δημήτρης Σαντοριναίος. Από Κατερίνη Λεωνίδας Τζεκας που είπε tobradex και αυτός από Αθήνα δεν ξέρω γιατί εγώ κανονικά είχα πάρει το Vet Clinic ιατρικό Κέντρο μικρών ζώων και μου έδωσαν άλλα νούμερα το ένα ήταν της Patricia που δεν πρόλαβα να σημειώσω και το άλλο ήταν ενός άντρα αλλά δεν ξέρω ποιος δεν ρώτησα αυτός ήταν που είπε να μην βάλω tobradex κ να βάλω tobrex αν και ήταν αρκετά αχωνευτος να το πω μιλούσε πολύ ψυχρά.
 
Αυτός από Θεσσαλονίκη που είπε κολλυριο ήταν ο Δημήτρης Σαντοριναίος. Από Κατερίνη Λεωνίδας Τζεκας που είπε tobradex και αυτός από Αθήνα δεν ξέρω γιατί εγώ κανονικά είχα πάρει το Vet Clinic ιατρικό Κέντρο μικρών ζώων και μου έδωσαν άλλα νούμερα το ένα ήταν της Patricia που δεν πρόλαβα να σημειώσω και το άλλο ήταν ενός άντρα αλλά δεν ξέρω ποιος δεν ρώτησα αυτός ήταν που είπε να μην βάλω tobradex κ να βάλω tobrex αν και ήταν αρκετά αχωνευτος να το πω μιλούσε πολύ ψυχρά.
Καμια φορά οι αχώνευτοι λένε και τις μεγάλες αλήθειες 😂
 
Τώρα εφόσον κάποιος από όλους, έστω και ο "αχώνευτος" σου είπε να μην βάλεις Tobradex και να βάλεις Tobrex, αυτό θα σου προτείνω να κάνεις. Να έχεις (και όλοι να έχουμε υπόψη μας) ότι η κορτιζόνη (στο Tobradex) δεν είναι κίνδυνος, αρκεί να έχει λόγο να χορηγείται, και φυσικά, επειδή στην προκειμένη περίπτωση ανεβάζει και τη πίεση του οφθαλμού, θα πρέπει να μειώνεται σταδιακά και όχι απότομα (το ίδιο και η πόσιμη, αλλά αυτό έχει να κάνει με τη λειτουργία των νεφρών και την αναστολή της έκκριση της ενδογενούς κορτιζόνης, της κορτιζόλης δηλαδή). Οπότε, εφόσον δεν βλέπεις να υπάρχει οίδημα στο βλέφαρο, προφανώς και δεν χρειάζεται, σε πρώτη φάση τουλάχιστον, με δεδομένο ότι δεν μπορείς να επισκεφτείς με το παπαγαλάκι τους συγκεκριμένους γιατρούς για να το εξετάσουν.
Επομένως, είτε κάνεις κάτι τύπου...Tobrex είτε, και για τους λόγους που αναφέρεις πιο πάνω, άγριο πουλάκι, δάγκωμα κλπ, το αφήνεις και βλέπεις στη συνέχεια τι θα προκύψει (ίαση ή επιδείνωση). Κατά τα άλλα όμως, και για το φόβο το πουλάκι να τρίβεται πάνω στην πατήθρα, στα κάγκελα κλπ, ακολουθείς εξονυχιστική και συνεχόμενη καθαριότητα παντού στο κλουβί για να μην μολυνθεί το μάτι του (αν δεν έχει ήδη).
Αυτά. Καλή συνέχεια
 
Καμια φορά οι αχώνευτοι λένε και τις μεγάλες αλήθειες 😂
Το ξερω😂
[automerge]1572774073[/automerge]
@ianos, Μου είπε μια κτηνίατρος εδώ δίπλα που εχουμε ότι είναι πολύ πιθανών να το έπαθε το πουλάκι από την υπερβολική καθαριότητα
 
Μου είπε μια κτηνίατρος εδώ δίπλα που εχουμε ότι είναι πολύ πιθανών να το έπαθε το πουλάκι από την υπερβολική καθαριότητα

Από υπερβολική καθαριότητα, λίγο δύσκολο. Από υπολείμματα απορρυπαντικών ουσιών, πολύ πιθανό.
 
Από υπερβολική καθαριότητα, λίγο δύσκολο. Από υπολείμματα απορρυπαντικών ουσιών, πολύ πιθανό.
Όχι δεν έβαζα κάτι μόνο με μωρομαντηλα μωρού καθαριζα τα ξυλάκια κλπ
 
Back
Top