Φροντίδα Το Jenday conure μου δαγκώνει αμέσως μόλις καθίσει πάνω μου

Panagotes

PB New Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2019
Μηνύματα
61
Καλησπέρα σε όλους σας. Με τον Πίκο όλα πάνε μια χαρά. Μόνο ένα πρόβλημα έχω... Τις τσιμπιές. Με το που γυρίζω από την δουλειά και είναι έξω, κατευθείαν έρχεται στον ώμο μου και μετά από λίγο αρχίζει να τσιμπάει δυνατά στον σβέρκο ή στην καλύτερη τις μπλούζες. Και κάτι να του δώσω για να του αποσπάσω την προσοχή δεν σταματάει. Μετά τον παίρνω από τον ώμο μου και αρχίζει να τσιμπάει το χέρι μου. Σαν συρραπτικό... 😊 Δεν ξέρω τι να κάνω... Η αλήθεια είναι ότι τις περισσότερες φορές πονάει το τσίμπιμά του..
 
Στη θέση σου δεν θα τον άφηνα να καθίσει πουθενά πάνω μου. Για αρκετό διάστημα, μέχρι να του δείξεις ότι αυτό δεν είναι αποδεκτό. Με την πρώτη δαγκωνιά τον βάζεις πίσω στο κλουβί, κλείνεις την πόρτα και φεύγεις για 5-10 λεπτά. Μετά επιστρέφεις αλλά δεν χρειάζεται να τον ξαναβγάλεις. Να τον αφήσεις κάμποση ώρα και να ξαναπροσπαθήσεις αργότερα.
 
Αφού γυρίζεις από την δουλειά και τον βρίσκεις έξω, πάει να πει ότι κάποιος άλλος τον βγάζει έξω.
Το οποίο σημαίνει ότι κάποιος άλλος ασχολείται μαζί του και έχει δεθεί με αυτόν ποιο πολύ.
Κι εσύ λογικά θα είσαι γι αυτόν το Νο2 ή το χειρότερο ένας παρείσακτος.
Ή μπορεί να μην σε έχει μάθει ακόμη.
 
Αφού γυρίζεις από την δουλειά και τον βρίσκεις έξω, πάει να πει ότι κάποιος άλλος τον βγάζει έξω.
Το οποίο σημαίνει ότι κάποιος άλλος ασχολείται μαζί του και έχει δεθεί με αυτόν ποιο πολύ.
Κι εσύ λογικά θα είσαι γι αυτόν το Νο2 ή το χειρότερο ένας παρείσακτος.
Ή μπορεί να μην σε έχει μάθει ακόμη.
χαχα σωστα στην περιπτωση μου εγω ασχολουμαι κ εμενα δαγκωνει, η σύζυγος δεν ασχολειται, αυτην αγαπαει
 
Αφού γυρίζεις από την δουλειά και τον βρίσκεις έξω, πάει να πει ότι κάποιος άλλος τον βγάζει έξω.
Το οποίο σημαίνει ότι κάποιος άλλος ασχολείται μαζί του και έχει δεθεί με αυτόν ποιο πολύ.
Κι εσύ λογικά θα είσαι γι αυτόν το Νο2 ή το χειρότερο ένας παρείσακτος.
Ή μπορεί να μην σε έχει μάθει ακόμη.
Τον βγάζει η μητέρα μου και ασχολείται μαζί του. Όταν μπω εγώ δεν προλαβαίνω πετάει και έρχεται πάνω μου. Αλλά σε όποιον και να πάει το παιχνίδι του είναι το τσίμπημα. Όταν γυρίζω από την δουλειά έρχεται πάνω μου και δεν ξαναφεύγει. Μετά κάθεται στα πόδια μου τον χαϊδεύω και κοιμάται. Απλώς απ' ότι βλέπω θέλει συνέχεια να απασχολεί το στόμα του. Δεν είναι επιθετικός. Παίζει αλλά το θέμα είναι ότι τσιμπάει συνέχεια.
 
την μανα σου ομως δεν την τσιμπαει ετσι δεν ειναι;
Και την μάνα μου τσιμπάει. Απλώς δεν κάθεται συνέχεια πάνω της. Γι'αυτό δεν την τσιμπάει τόσο πολύ. Από εμένα δεν φεύγει από πάνω μου. Με το που βάζω το κλειδί στην πόρτα πετάει και έρχεται πάνω μου χωρίς να με βλέπει.
 
Καλησπέρα. Το πρόβλημα με το τσίμπημα συνεχίζεται. Όταν έρχεται πάνω μου αρχίζει. Τον καταναλωτή κάτω ή τον βάζω για λίγο μέσα στο κλουβί. Φεύγω και μετά μπαίνω μέσα στο δωμάτιο που τον έχω και τον αφήνω πάλι ελεύθερο. Αυτό το κάνω 2-3 φορές την ημέρα. Πάντως φαίνεται γενικά νευρικό πουλί εκτός αν είναι θέμα ορμονικό λόγω ενηλικίωσης και μετά του περάσει.
 
... Με το που βάζω το κλειδί στην πόρτα πετάει και έρχεται πάνω μου χωρίς να με βλέπει.
Από τη στιγμή που δεν αλλάζεις κάτι στην τακτική σου ή στη δική του... Τα ίδια θα συνεχίζει και χειρότερα στο μέλλον!

α) Θα πεις στην μητέρα σου λίγη ώρα πριν επιστρέψεις στο σπίτι, να τον βάζει στο κλουβί του...
β) Αφού πχ πλυθείς-φας ή ότι άλλο (όταν εσύ θα είσαι έτοιμος δηλαδή θα του επιτρέψεις), θα του ανοίξεις να βγει.

. Με το που γυρίζω από την δουλειά και είναι έξω, κατευθείαν έρχεται στον ώμο μου και μετά από λίγο αρχίζει να τσιμπάει δυνατά στον σβέρκο ή στην καλύτερη τις μπλούζες. Και κάτι να του δώσω για να του αποσπάσω την προσοχή δεν σταματάει. Μετά τον παίρνω από τον ώμο μου και αρχίζει να τσιμπάει το χέρι μου.
Αφού τηρήσεις αυτά που σου προτείνω και έρθει πάνω σου...
γ)Μόλις σε δαγκώσει θα τον ξαναβάλεις αμέσως μέσα ( χωρίς γέλια ή κανακέματα, σταθερά και κοφτά).
δ)Όταν αποφασίσεις να τον βγάλεις ξανά, αν σε δαγκώσει ή άλλαξε δωμάτιο ή βάλτον πάλι στο κλουβί του...


Όταν γυρίζω από την δουλειά έρχεται πάνω μου και δεν ξαναφεύγει. **Μετά κάθεται στα πόδια μου τον χαϊδεύω και κοιμάται. Απλώς απ' ότι βλέπω θέλει συνέχεια να απασχολεί το στόμα του. *Δεν είναι επιθετικός. Παίζει αλλά το θέμα είναι ότι τσιμπάει συνέχεια.

**Θα παίζει με τον τρόπο που του ''επιτρέπεις''. Στα παιδιά μας βάζουμε όρια και κανόνες,το ίδιο ισχύει και για τα ζώα.
Αλλιώς θα συνεχίζει να τσιμπάει *αφού στο τέλος παίρνει αυτό που θέλει...
γιατί να σταματήσει;
 
Έχεις δίκιο. Απλώς το λυπάμαι και θέλω να περνάει όσο το δυνατόν καλύτερα... Στο τέλος βέβαια το εκμεταλλεύεται...
Να λυπάσαι γι΄αυτό που θα του προκαλέσεις αν συνεχίσεις να τον έχεις ανεξέλεγκτο Παναγιώτη... Εμείς έχουμε ''την λογική'' και εμείς πρέπει να επιβάλουμε τους κανόνες, δεν φταίει αυτό.
Είναι κρίμα για το πουλί, βοήθησε το! 🙂
 
Θα κάνω αυτά που μου λες.
Εγώ νόμιζα ότι περισσότερο το βλάπτω αν το βάζω μέσα στο κλουβί αλλά έχεις δίκιο.
Τα ζώα όπως και τα παιδιά χρειάζονται όρια προκειμένου να αισθανθούν ασφάλεια (αλλά και να καταλάβουν, να μην κάνουν αυτά που δεν θέλουν να τους κάνουν 😊 )
 
Τα ζώα όπως και τα παιδιά χρειάζονται όρια προκειμένου να αισθανθούν ασφάλεια (αλλά και να καταλάβουν, να μην κάνουν αυτά που δεν θέλουν να τους κάνουν 😊 )
Έχεις δίκιο. Το θέμα είναι όταν αρχίσει να τσιμπάει να τον βάζω στο κλουβί;
[automerge]1559762609[/automerge]
Το έχω κάνει μια δυο φορές και πάλι όταν του άνοιξα άρχισε να τσιμπάει. Εκτός αν τον αφήνω μέσα και τον βγάζω την επόμενη μέρα.
[automerge]1559762672[/automerge]
Έχεις δίκιο. Το θέμα είναι όταν αρχίσει να τσιμπάει να τον βάζω στο κλουβί;
[automerge]1559762609[/automerge]
Το έχω κάνει μια δυο φορές και πάλι όταν του άνοιξα άρχισε να τσιμπάει. Εκτός αν τον αφήνω μέσα και τον βγάζω την επόμενη μέρα.
Μέχρι να σταματήσει να το κάνει.
 
Έχεις δίκιο. Το θέμα είναι όταν αρχίσει να τσιμπάει να τον βάζω στο κλουβί;

Το θέμα είναι πως... Θα πρέπει να καταλάβει πως
α) δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει
β)δεν θα κάνεις ότι θέλει, όποτε το θέλει...
γ)θα γίνεις αρχηγός!

Το πρόγραμμα θα το ρυθμίζεις εσύ
και όχι αυτό...
Εσύ θ΄αποφασίσεις
α) πότε θα κάτσει πάνω σου καθώς επίσης και σε ποιο σημείο θα κάτσει
β) για πόσο θα κάτσει και
γ) υπό ποιες συνθήκες...
δηλ όταν δαγκώσει θα επιστρέψει στο κλουβί του και θα βγεις από το δωμάτιο...

Όταν επιστρέψεις, δεν θα το βγάλεις επειδή φωνάζει, αλλά όταν ησυχάσει κτλ κτλ
Εσύ φτιάχνεις τους όρους του ''παιχνιδιού'' και όχι το πουλί... Κατάλαβες; :)
 
Το θέμα είναι πως... Θα πρέπει να καταλάβει πως
α) δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει
β)δεν θα κάνεις ότι θέλει, όποτε το θέλει...
γ)θα γίνεις αρχηγός!

Το πρόγραμμα θα το ρυθμίζεις εσύ
και όχι αυτό...
Εσύ θ΄αποφασίσεις
α) πότε θα κάτσει πάνω σου καθώς επίσης και σε ποιο σημείο θα κάτσει
β) για πόσο θα κάτσει και
γ) υπό ποιες συνθήκες...
δηλ όταν δαγκώσει θα επιστρέψει στο κλουβί του και θα βγεις από το δωμάτιο...

Όταν επιστρέψεις, δεν θα το βγάλεις επειδή φωνάζει, αλλά όταν ησυχάσει κτλ κτλ
Εσύ φτιάχνεις τους όρους του ''παιχνιδιού'' και όχι το πουλί... Κατάλαβες; :)
Ναι κατάλαβα. Εκμεταλλεύεται την αγάπη που του δείχνουμε... Έχει τρομερή νοημοσύνη...
 
Ναι κατάλαβα. Εκμεταλλεύεται την αγάπη που του δείχνουμε... Έχει τρομερή νοημοσύνη...
Δεν εκμεταλλεύεται, αυτό του διδάσκεις!
 
Έχεις δίκιο. Το θέμα είναι όταν αρχίσει να τσιμπάει να τον βάζω στο κλουβί;
[automerge]1559762609[/automerge]
Το έχω κάνει μια δυο φορές και πάλι όταν του άνοιξα άρχισε να τσιμπάει. Εκτός αν τον αφήνω μέσα και τον βγάζω την επόμενη μέρα.
[automerge]1559762672[/automerge]

Μέχρι να σταματήσει να το κάνει.
Μια δυο φορές δεν φτάνει. Θα πρέπει να το κάνεις αρκετές φορές και σταθερά. Όχι τη μια μέρα να σε δαγκώνει και να το βάζεις στο κλουβί, την επομένη να μην αντιδράς και μετα ξανά να το βάζεις μεσα.
 
Θα προσπαθήσω για το καλύτερο... Είναι ότι τον λυπομουνα να τον βάζω μέσα αλλά πρέπει να αλλάξω τακτική. Είναι το μόνο σίγουρο. Σκεφτόμουνα ότι τον πήρα ήρεμο για να τον έχω ελεύθερο και να έχουμε επαφή μαζί του. Στο τέλος τα έκανα σαλάτα... Λέω μην τον έχω συνέχεια μέσα σε ένα κλουβί. Αλλά πρέπει για να μπει σε μια σειρά...
 
Θα προσπαθήσω για το καλύτερο... Είναι ότι τον λυπομουνα να τον βάζω μέσα αλλά πρέπει να αλλάξω τακτική. Είναι το μόνο σίγουρο. Σκεφτόμουνα ότι τον πήρα ήρεμο για να τον έχω ελεύθερο και να έχουμε επαφή μαζί του. Στο τέλος τα έκανα σαλάτα... Λέω μην τον έχω συνέχεια μέσα σε ένα κλουβί. Αλλά πρέπει για να μπει σε μια σειρά...
Μπράβο, μπήκες στο νόημα Παναγιώτη!👍
Αγάπη δεν σημαίνει... φτάσε στην αυτοκαταστροφή!
Αυτό δεν το καταλαβαίνει το πουλί, άσε που νιώθει κι ανασφάλεια... Πρέπει να έχει δίπλα του τον άνθρωπο-αρχηγό που θα το κατευθύνει, που είναι ''ανώτερος'' και μπορεί να βασιστεί-υπολογίσει και να υπακούσει...
Σαν παιδιά συμπεριφέρονται οι παπαγάλοι, έχουν ανεπτυγμένη νοημοσύνη και μάλιστα οι ταϊσμένοι έχουν μεγαλύτερες ανάγκες!
 
Back
Top