Φροντίδα Το Jenday conure μου δαγκώνει αμέσως μόλις καθίσει πάνω μου

Καλησπέρα σε όλους σας! Ελπίζω να είστε καλά. Θα σας γράψω τα νεότερα. Τον βγάζω από το κλουβί έρχεται όπως πάντα στο γόνατό μου με πλησιάζει και τον χαϊδεύω στο κεφάλι. Μετά από λίγο αρχίζει να τσιμπάει την μπλούζα το σορτσάκι. Τον πιάνω ήρεμα και τον βάζω μέσα. Τον αφήνω κανένα τέταρτο και του ανοίγω να βγει. Του δίνω ένα μπαλάκι, χαρτάκια ακόμα και ένα κουταλάκι που του αρέσει παίζει λιγάκι και μετά φεύγει και πάει όπου θέλει. Πάνω στην τηλεόραση τον βάζω μέσα και μετά από ώρα ξανά έξω. Θα παίξει με κάτι άλλο που του εχω βγάλει και εκεί που παίζει θα πάει να γατζωθεί στην κουρτίνα και αρχίζει να την τσιμπάει. Τον πιάνω όμορφα και ωραία και η τσιμπιά πάει σύννεφο! Εγώ με το γέλιο και μιλώντας του ήρεμα τον ξαναβάζω μέσα. Ότι και να του δώσω θα κάνει μέχρι στιγμής τα δικά του. Τις τσιμπιές δεν τις έχει σταματήσει. Τις έχει σαν παιχνίδι. Εκεί που έχει κουρνιάσει και τον χαϊδεύω θα αρχίσει πάλι...
 
. Τον βγάζω από το κλουβί έρχεται όπως πάντα στο γόνατό μου με πλησιάζει και τον χαϊδεύω στο κεφάλι. Μετά από λίγο αρχίζει να τσιμπάει την μπλούζα το σορτσάκι...
Μπορείς να έχεις μαζί σου πχ ένα καλαμάκι ή ένα χάρτινο μπαλάκι, κάτι δηλ ώστε να τον παρασύρεις ν΄ασχοληθεί με κάτι άλλο όταν ξεκινήσει να σε δαγκώνει... Κάνε πειράματα να δεις τι θα πιάσει:)
 
Μπορείς να έχεις μαζί σου πχ ένα καλαμάκι ή ένα χάρτινο μπαλάκι, κάτι δηλ ώστε να τον παρασύρεις ν΄ασχοληθεί με κάτι άλλο όταν ξεκινήσει να σε δαγκώνει... Κάνε πειράματα να δεις τι θα πιάσει:)
Αν τον πιάσω από το λαιμό θα πιάσει λες; 😂Εδώ μου κάνει personal training!
 
Εδώ θα φανεί το ταλέντο του καθενός σας, άντε να δούμε ποιος θα επικρατήσει ποιου 🤪
Εγώ με διαφορά στα σημεία
[automerge]1561492444[/automerge]
Νομίζω πάντως ότι δύσκολα θα φτιάξει. Είναι πολύ νευρικό πουλί... Έρχεται στην αγκαλιά μου να παίξει, γυρίζει ανάσκελα να παίξει και εκεί που πάω να τον χαιδεψω με πιάνει με τα νύχια του και αρχίζει ο κοπτοράπτης...
 
Νομίζω πάντως ότι δύσκολα θα φτιάξει. Είναι πολύ νευρικό πουλί... Έρχεται στην αγκαλιά μου να παίξει, γυρίζει ανάσκελα να παίξει και εκεί που πάω να τον χαιδεψω με πιάνει με τα νύχια του και αρχίζει ο κοπτοράπτης...
Το θέμα είναι να μην του δίνεις ''αφορμές'', να του αλλάζεις τις συνήθειες ώστε... Το ένα να μην φέρνει το άλλο...
 
Εγώ με διαφορά στα σημεία
[automerge]1561492444[/automerge]
Νομίζω πάντως ότι δύσκολα θα φτιάξει. Είναι πολύ νευρικό πουλί... Έρχεται στην αγκαλιά μου να παίξει, γυρίζει ανάσκελα να παίξει και εκεί που πάω να τον χαιδεψω με πιάνει με τα νύχια του και αρχίζει ο κοπτοράπτης...

Συμφωνώ μαζί σου Παναγιώτη. Δύσκολα θα φτιάξει, πολύ δύσκολα. Κι αυτό διότι δεν μεγάλωσε σωστά και δεν φταις εσύ γι'αυτό. Η συμπεριφορά αυτή εμένα μου δείχνει ότι δεν γνώρισε γονείς αλλά και ότι δεν κοινωνικοποιήθηκε απο νωρίς κι όσο έπρεπε με άλλα πουλιά. Γι'αυτό φέρεται έτσι "αλλοπρόσαλλα". Συνήθως αυτά τα προβλήματα τα έχουν τα πουλιά που έφυγαν απο τη φωλιά πριν καν ανοίξουν τα μάτια τους και είτε μεγάλωσαν μόνα τους είτε αποχωρίστηκαν τα αδέρφια τους πριν αναπτύξουν κοινωνική συμπεριφορά. Έχουν κάτι σαν κρίση ταυτότητας.
 
Εγώ με διαφορά στα σημεία
[automerge]1561492444[/automerge]
Νομίζω πάντως ότι δύσκολα θα φτιάξει. Είναι πολύ νευρικό πουλί... Έρχεται στην αγκαλιά μου να παίξει,
Συμφωνώ μαζί σου Παναγιώτη. Δύσκολα θα φτιάξει, πολύ δύσκολα. Κι αυτό διότι δεν μεγάλωσε σωστά και δεν φταις εσύ γι'αυτό. Η συμπεριφορά αυτή εμένα μου δείχνει ότι δεν γνώρισε γονείς αλλά και ότι δεν κοινωνικοποιήθηκε απο νωρίς κι όσο έπρεπε με άλλα πουλιά. Γι'αυτό φέρεται έτσι "αλλοπρόσαλλα". Συνήθως αυτά τα προβλήματα τα έχουν τα πουλιά που έφυγαν απο τη φωλιά πριν καν ανοίξουν τα μάτια τους και είτε μεγάλωσαν μόνα τους είτε αποχωρίστηκαν τα αδέρφια τους πριν αναπτύξουν κοινωνική συμπεριφορά. Έχουν κάτι σαν κρίση ταυτότητας.
Και προσπαθώ ειλικρινά... Είμαι δεν είμαι κουρασμένος όταν γυρίζω από την δουλειά ασχολούμαι μαζί του. Όταν τον βάζω για ύπνο κάθομαι να φάω. Για να περνάω χρόνο μαζί του.
 
Καλησπέρα. Σας γράφω τα νέα από τον Πίκο. Το πρόβλημα συνεχίζεται. Του βάζω παιχνίδια,έχω κρεμάσει παιχνίδια στον χώρο για να πηγαίνει. Αυτός τίποτα. Θα έρθει για να τσιμπήσει. Θέλει συνέχεια να τσιμπάει. Τον βάζω στο κλουβί τον αφήνω μισή ώρα μέσα και αδιαφορώ. Όταν τον βγάλω πάλι τα ίδια. Όσες φορές και να το κάνω δεν αλλάζει τίποτα. Δεν τον αφήνω στον ώμο μου εκεί θα πάει. Τον έχω στον καρπό μου θα προσπαθήσει να τσιμπήσει τα δάχτυλα...
 
Παναγιώτη έχεις ακουστά το target training με clicker? Αρχικά προμηθεύσου ένα κλίκερ απο ένα πετ σοπ, θα τα βρεις λογικά στα προϊόντα για σκυλιά αλλά η θετική εκπαίδευση με κλίκερ δουλεύει με όλα τα ζώα.

Έπειτα παρακολούθησε αυτό το βίντεο, θα βρεις κι άλλα πολλά στο youtube.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ξέρω ότι πήρες ένα πουλάκι για κατοικίδιο κι είχες φτιάξει κάπως την εικόνα στο μυαλό σου για τη σχέση που θα ήθελες να έχετε αλλά δεν είναι όλα τα πουλιά το ίδιο και δεν γίνονται όλα τα πουλιά τα χαδιάρικα κατοικίδια που βλέπεις στα βίντεο. Οι λόγοι είναι πολλοί και τη γνώμη μου σχετικά με αυτό στην έχω πει ήδη.
 
Back
Top