Φροντίδα Το Jenday conure μου δαγκώνει αμέσως μόλις καθίσει πάνω μου

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και εσένα Ζιζι και όλους σας. Όποτε θέλω μια βοήθεια πάντα κάποιος μου γράφει πρόθυμα για να βοηθήσει! Ευχαριστώ και μακάρι να βοηθήσω και εγώ όπου μπορώ...
 
* Όποτε θέλω μια βοήθεια πάντα κάποιος μου γράφει πρόθυμα για να βοηθήσει! Ευχαριστώ και **μακάρι να βοηθήσω και εγώ όπου μπορώ...
* Γι΄αυτό συμμετέχω ( :D χρόνια και χρόνια) στο φόρουμ, πιστεύω πως όποιος έχει γνώσεις-εμπειρία θα πρέπει να την μοιράζεται.
**Όταν δεν ''παπαγαλίζει'' κάποιος αλλά μαθαίνει κυρίως γιατί παρακολουθεί τα πουλιά, ρωτάει-μαθαίνει, ενδιαφέρεται, σίγουρα θα βοηθήσει με τις γνώσεις που αποκτά, κάποιον κάποια στιγμή... Και μόνο που άνοιξες το θέμα, βοηθάς όσους το διαβάσουν να μάθουν κάτι από το δικό σου πρόβλημα...
Να μας γράψεις για ότι άλλο σε προβληματίζει αλλά και για την εξέλιξη του θέματος 🙂..
Θέλει προσπάθεια για να ''μαζευτεί'' το πουλί, ποτέ δεν είναι όμως αργά👍
 
* Γι΄αυτό συμμετέχω ( :D χρόνια και χρόνια) στο φόρουμ, πιστεύω πως όποιος έχει γνώσεις-εμπειρία θα πρέπει να την μοιράζεται.
**Όταν δεν ''παπαγαλίζει'' κάποιος αλλά μαθαίνει κυρίως γιατί παρακολουθεί τα πουλιά, ρωτάει-μαθαίνει, ενδιαφέρεται, σίγουρα θα βοηθήσει με τις γνώσεις που αποκτά, κάποιον κάποια στιγμή... Και μόνο που άνοιξες το θέμα, βοηθάς όσους το διαβάσουν να μάθουν κάτι από το δικό σου πρόβλημα...
Να μας γράψεις για ότι άλλο σε προβληματίζει αλλά και για την εξέλιξη του θέματος 🙂..
Θέλει προσπάθεια για να ''μαζευτεί'' το πουλί, ποτέ δεν είναι όμως αργά👍
Το έχω σχεδόν 4 μήνες. Βέβαια όσο πέρναγε ο καιρός τόσο άλλαζε η συμπεριφορά του γιατί έγινα δούλος του. Έτσι νόμιζα ότι περνάει καλύτερα αλλά έκανα λάθος...
 
Το έχω σχεδόν 4 μήνες. Βέβαια όσο πέρναγε ο καιρός τόσο άλλαζε η συμπεριφορά του γιατί έγινα δούλος του. Έτσι νόμιζα ότι περνάει καλύτερα αλλά έκανα λάθος...
Οι περισσότεροι κάνουμε το ίδιο λάθος με το 1ο πουλάκι. Αυτά είναι όμως διεκδικητικα... Θέλουν όλο και περισσότερα.
Είναι νωρίς. Βάλε πρόγραμμα και μέθοδο αποτροπής / επιβράβευσης και θα τα περνάτε και οι 2 καλύτερα :)
 
Οι περισσότεροι κάνουμε το ίδιο λάθος με το 1ο πουλάκι. Αυτά είναι όμως διεκδικητικα... Θέλουν όλο και περισσότερα.
Είναι νωρίς. Βάλε πρόγραμμα και μέθοδο αποτροπής / επιβράβευσης και θα τα περνάτε και οι 2 καλύτερα :)
Καλησπέρα σε όλους σας. Ήδη υπάρχει μια βελτίωση. Όταν γυρίζω από την δουλειά τον έχω μέσα στο κλουβί. Φωνάζει από την χαρά του κάθομαι δίπλα του ηρεμεί και μετά του ανοίγω την πόρτα και έρχεται κατευθείαν για χάδια. Μια φορά με τσίμπησε τον έβαλα μέσα και μετά από μισή ώρα του άνοιξα την πόρτα και ξαναήρθε και κοιμήθηκε πάνω μου. Θα συνεχίσω...
 
Καλημέρα Παναγιώτη! Άψογα! Πολύ ευχάριστα νέα! Ήταν επόμενο, με την φροντίδα, τον χρόνο και την αγάπη που αφιερώνεις! Όπως κατάλαβες, θέλει απλά υπομονή και προσεκτική μεταχείριση! Μπράβο σου! Καλή σας συνέχεια! ✌
 
Καλησπέρα σας. Η προσπάθεια συνεχίζεται... Όχι ότι έχει σταματήσει αλλά κάνω ότι μπορώ. Εκεί που μπορεί να κάθεται πάνω μου μακριά από το κλουβί ήρεμος και ωραίος ξαφνικά σκύβει και αρχίζει. Μου τσιμπάει το δάχτυλο πολύ δυνατά. Εννοείται ότι τον πιάνω ήρεμα με το άλλο χέρι και τον βάζω μέσα στο κλουβί και φεύγω. Αν τον αφήσω θα μου ματώσει το δάχτυλο. Τρύπα θα μου ανοίξει γιατί δεν σταματάει όσο ήρεμα και να του μιλάω. Ή άλλη φορά μπορεί να κάθεται στον ώμο μου και ξαφνικά να αρχίσει να μου τσιμπάει τον σβέρκο χωρίς να έχει συμβεί τίποτα πριν.
 
Τα ιδια τραβαγα και τραβαω οποτε τον εχω μακρυα μου πλεον, στα 2.5 χρονια εως τωρα 3.5 που ειναι δεν του εχω πλεον εμπιστοσύνη μετα απο 2 αυτια δαγκωμενα στα καλα καθουμενα και ενα χείλος μαζι με 2 η 3 δακτυλα
 
Τα ιδια τραβαγα και τραβαω οποτε τον εχω μακρυα μου πλεον, στα 2.5 χρονια εως τωρα 3.5 που ειναι δεν του εχω πλεον εμπιστοσύνη μετα απο 2 αυτια δαγκωμενα στα καλα καθουμενα και ενα χείλος μαζι με 2 η 3 δακτυλα
Καλησπέρα. Το θέμα είναι ότι τον πήρα ήρεμο για να έχω επαφή μαζί του. Και το αυτί μου έχει αρπάξει. Το είχε πιάσει με το πόδι του και το τσίμπαγε. Δεν μπορούσα να τον τραβήξω. Και πάλι ήρεμα τον έπιασα και τον τράβηξα. Είχα ψωφήσει από τον πόνο. Κάποια στιγμή ελπίζω να το κόψει. Είναι κρίμα να τον έχω συνέχεια στο κλουβί...
 
Παναγιώτη, όταν βγαίνει από το κλουβί του, έχεις βάλει σε κάποιο σημείο παιχνίδια ''κάτι'' τέλος πάντων που να μπορεί ν΄ασχοληθεί ή η μοναδική που απασχόληση είσαι εσύ; Του έχεις έναν παιχιδότοπο;
Δεν είναι δύσκολο, πάνω σ΄ένα τραπέζι βάλε ένα μεγάλο δίσκο φαγητού και άφησε πάνω του ένα-δυο παιχνίδια, φτιάξε χάρτινα μπαλάκια (δηλ τσαλάκωσε χαρτί), βάλε κάποιο λαχανικό. Γενικά πρόσφερε του μια ευκαιρία ν΄ασχοληθεί με κάτι, εκτός από εσένα.
[automerge]1560785462[/automerge]
Ούτως ή άλλως αυτές οι κακές συνήθειες δεν κόβονται σε 10-15 ημέρες, χρειάζεται αρκετός χρόνος, ενώ αντιθέτως ξεκινούν πανεύκολα 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παναγιώτη, όταν βγαίνει από το κλουβί του, έχεις βάλει σε κάποιο σημείο παιχνίδια ''κάτι'' τέλος πάντων που να μπορεί ν΄ασχοληθεί ή η μοναδική που απασχόληση είσαι εσύ; Του έχεις έναν παιχιδότοπο;
Δεν είναι δύσκολο, πάνω σ΄ένα τραπέζι βάλε ένα μεγάλο δίσκο φαγητού και άφησε πάνω του ένα-δυο παιχνίδια, φτιάξε χάρτινα μπαλάκια (δηλ τσαλάκωσε χαρτί), βάλε κάποιο λαχανικό. Γενικά πρόσφερε του μια ευκαιρία ν΄ασχοληθεί με κάτι, εκτός από εσένα.
[automerge]1560785462[/automerge]
Ούτως ή άλλως αυτές οι κακές συνήθειες δεν κόβονται σε 10-15 ημέρες, χρειάζεται αρκετός χρόνος, ενώ αντιθέτως ξεκινούν πανεύκολα 😉
Καλησπέρα. Όχι δεν του έχω κάτι. Μόνο μέσα στο κλουβί του έχω. Η πρώτη κίνηση που κάνει είναι να έρθει στο πόδι μου για να τον χαιδεψω. Πετάει να ξεμουδιασει και συνέχεια έρχεται στον ώμο μου όταν σηκωθώ. Όπου και να είναι θα έρθει πάνω μου.
 
Πρέπει να του κόψεις την συνήθεια να κάθεται στον ώμο σου.
Μόλις προσπαθήσει να το κάνει, θα τον αποτρέψεις και θα τον πάρεις πάνω στον καρπό σου (όχι σε δάχτυλο).

Θα τρέπει να έχεις συνεχώς στο μυαλό σου (στο ξαναέγραψα) να βάζεις εσύ τους όρους και τα όρια...

Αυτό όμως χρειάζεται σκέψη και αλλαγή συμπεριφοράς.
Πρώτα από μέρους σου, ώστε ν΄αλλάξεις τρόπο αντιμετώπισης και μετά ν΄αλλάξει το πουλί συμπεριφορά και συνήθειες...

Θα ξαναπώ πως όλα αυτά δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη, ούτε για σένα (που θα πρέπει ν΄αλλάξεις πρώτος),
αλλά ούτε για το πουλί που σε γνωρίζει πια με ''συγκεκριμένη'' συμπεριφορά και αντίδραση.
Αφού πχ σε δαγκώνει και συνεχίζεις να του επιτρέπεις :
να ξανακαθίσει στον ώμο σου-οπότε θα σε ξαναδαγκώσει-να το ξαναβάλεις πίσω στο κλουβί και αργότερα ή την επόμενη ημέρα,
να επαναλάβετε πάλι και οι δυο, την ίδια σειρά αντιδράσεων 😉
 
Στον ώμο μου κάθεται και όταν πάει να με δαγκώσει τον βάζω μέσα στο κλουβί. Δεν το κάνει συνέχεια. Μπορεί και να μην δαγκώσει. Μόλις δω άσχημη συμπεριφορά κατευθείαν μπαίνει μέσα. Τον βγάζω μετά από κανένα μισάωρο και συνήθως δεν το ξανακάνει. Απλώς του ανοίγω και αφού ασχοληθώ μαζί του περιμένω να δω πως θα αντιδράσει για να πράξω ανάλογα. Πριν μου γράψεις τα έκανα όλα λαθος,τώρα κάνω ότι μου έχεις πει. Απλώς θέλει σταθερή συμπεριφορά και υπομονή.
 
*Πριν μου γράψεις τα έκανα όλα λαθος, τώρα κάνω ότι μου έχεις πει. Απλώς θέλει σταθερή συμπεριφορά και υπομονή.
*Φυσικά και θέλει σταθερή συμπεριφορά και υπομονή...Χρειάζεται όμως και κάποια ''ψυχολογία'' από μέρους σου.
Η δική μου άποψη είναι πως αφού έχει ξεκινήσει ν΄αντιλαμβάνεται τις συνέπειες, συνέχισε και με έναν άλλο τρόπο, που πιστεύω θα επισπεύσει το αποτέλεσμα που θέλουμε.
''Ξύπνα'' τον δηλ με διαφορετικά ''μηνύματα''
Δεν χρειάζεται να φτάνει σε σημείο...
Στον ώμο μου κάθεται και όταν πάει να με δαγκώσει τον βάζω μέσα στο κλουβί. Δεν το κάνει συνέχεια. Μπορεί και να μην δαγκώσει. Μόλις δω άσχημη συμπεριφορά κατευθείαν μπαίνει μέσα.
Καλησπέρα σας. Η προσπάθεια συνεχίζεται... Όχι ότι έχει σταματήσει αλλά κάνω ότι μπορώ. Εκεί που μπορεί να κάθεται πάνω μου μακριά από το κλουβί ήρεμος και ωραίος ξαφνικά σκύβει και αρχίζει. Μου τσιμπάει το δάχτυλο πολύ δυνατά. Εννοείται ότι τον πιάνω ήρεμα με το άλλο χέρι και τον βάζω μέσα στο κλουβί και φεύγω. Αν τον αφήσω θα μου ματώσει το δάχτυλο. Τρύπα θα μου ανοίξει γιατί δεν σταματάει όσο ήρεμα και να του μιλάω. Ή άλλη φορά μπορεί να κάθεται στον ώμο μου και ξαφνικά να αρχίσει να μου τσιμπάει τον σβέρκο χωρίς να έχει συμβεί τίποτα πριν.
Άλλαξε ''σύστημα'' και μπέρδεψε τον σε σχέση με την αναμενόμενη γι αυτόν συμπεριφορά σου... :)
[automerge]1560794957[/automerge]
... Και δημιούργησε ενδιαφέροντα γι αυτόν και εκτός κλουβιού, ας μην είσαι εσύ ο ένας και μοναδικός
 
Τα χάδια είναι καλύτερο να είναι σχετικά σύντομα. Αν το "πασπατεύεις" κάμποση ώρα πριν δαγκώσει για πρώτη φορά περιορίσου σε 2-3 ξυσιματάκια και στοπ. Μετά απο λίγη ώρα άλλο λίγο. Να σου θυμίζω ότι τα χάδια επιτρέπονται μόνο στο κεφάλι και στο λαιμό, πουθενά αλλού. Το υπόλοιπο σώμα τους προκαλεί σεξουαλικό ερεθισμό και ίσως να δαγκώνει και γι'αυτόν το λόγο.
 
Τα χάδια είναι καλύτερο να είναι σχετικά σύντομα. Αν το "πασπατεύεις" κάμποση ώρα πριν δαγκώσει για πρώτη φορά περιορίσου σε 2-3 ξυσιματάκια και στοπ. Μετά απο λίγη ώρα άλλο λίγο. Να σου θυμίζω ότι τα χάδια επιτρέπονται μόνο στο κεφάλι και στο λαιμό, πουθενά αλλού. Το υπόλοιπο σώμα τους προκαλεί σεξουαλικό ερεθισμό και ίσως να δαγκώνει και γι'αυτόν το λόγο.
[automerge]1560797606[/automerge]
Μπορεί να έχεις δίκιο. Εγώ τον χαϊδεύω και στο σώμα του. Μου σηκώνει και το φτερό για να τον ξήσω.
 
Καλησπέρα. Το θέμα είναι ότι τον πήρα ήρεμο για να έχω επαφή μαζί του. Και το αυτί μου έχει αρπάξει. Το είχε πιάσει με το πόδι του και το τσίμπαγε. Δεν μπορούσα να τον τραβήξω. Και πάλι ήρεμα τον έπιασα και τον τράβηξα. Είχα ψωφήσει από τον πόνο. Κάποια στιγμή ελπίζω να το κόψει. Είναι κρίμα να τον έχω συνέχεια στο κλουβί...
Ηρεμο τον ειχα παρει κ εγω, μωράκι
[automerge]1560801121[/automerge]
Απο την αλλη η συζυγος που τον χαιδευει οπου θελει ασχετως τι της λεω δεν την εχει δαγκωσει ποτε, οποτε ειναι θεμα κ χαρακτηρα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο την αλλη η συζυγος που τον χαιδευει οπου θελει ασχετως τι της λεω δεν την εχει δαγκωσει ποτε, οποτε ειναι θεμα κ χαρακτηρα

Αφιερωμένο στην Μαρία και στον Panagotes :)


Οι ιδιοκτήτες παπαγάλων συνηθίζουν να χαϊδεύουν το σώμα των πουλιών, χωρίς να περνά από το μυαλό τους πως αγγίζουν και διεγείρουν με αυτόν τον τρόπο τις ερωτογενείς τους ζώνες.
Το μήνυμα που παίρνουν τα πουλιά από αυτά τα χάδια, είναι το ίδιο με αυτό ενός ζευγαριού πουλιών που αγγίζεται στα ανάλογα σημεία όταν θέλει να ζευγαρώσει.
Η συγκεκριμένη συμπεριφορά-συνήθεια από μέρους των ανθρώπων, μπορεί να προκαλέσει στους παπαγάλους προβλήματα υγείας, επιθετικότητα, κραυγές ή μάδημα φτερών.
Οι περιοχές αυτές αφορούν όλο το σώμα των πουλιών εκτός της περιοχής του κεφαλιού, στην οποία τα χάδια ή το ξύσιμο θεωρείται συνήθως ασφαλές.
Οι παπαγάλοι ενδιαφέρονται για το σεξ περισσότερο ίσως από ότι τα αγόρια στην εφηβεία.
Θα πρέπει λοιπόν να μη δίνουμε άθελα μας μηνύματα στα πουλιά τα οποία δεν εννοούμε...
Αντιθέτως μπορείτε να προσθέσετε κάποιες δραστηριότητες οι οποίες θα βοηθήσουν τα πουλιά, όπως η αναζήτηση τροφής, νέα παιχνίδια, ασφαλής βόλτα-παιχνίδι στο ύπαιθρο ή εκπαίδευση.

View attachment 50858
πηγή
 
Back
Top