Φροντίδα Το parrotlet μου ξεφλουδίζει τα κάγκελα του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tselehub
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tselehub

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα, το parrotlet μου ξεφλουδίζει τα κάγκελα. Δεν ήξερα ότι τα κλουβιά έχουν στρώση χρώματος. Τι μπορώ να κάνω για να μην τρωει τα κομμάτια?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210211_132943.webp
    IMG_20210211_132943.webp
    25,3 KB · Προβολές: 23
Καλησπέρα,θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάστημα αγοράς.
Νομίζω δεν θα έπρεπε να ξεφλουδίσει σε αυτό το βαθμό.

Στο κλουβί υπάρχει σουπιοκόκκαλο?
Υπάρχει αλλά δεν βλέπω να το ακουμπάει και πολύ
 
Το σημεία που έχει φύγει η θα φύγει η βαφή σύντομα θα σκουριάσουν και αυτό είναι πρόβλημα.
Για την ώρα μπορείς να βάλεις κάτι στο σημείο που θα του εμποδίζει την πρόσβαση αλλα φαντάζομαι θα πάει πιο κάτω.
 
@Tony Forpus θα πάρω όταν ανοίξουν μετά. Κ τι λύση θα μου προτείνουν η θα τους προτείνω δλδ? 🙄

Αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων. Αν αντικατασταθεί, καλό θα είναι να μην επιλέξεις το ίδιο γιατί μάλλον θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα.
 
UPDATE: μιλησα ξανα με το καταστημα και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικη φθορα απο την στιγμη που το γρατζουναει ο παπαγαλος με το ραμφος...
 
UPDATE: μιλησα ξανα με το καταστημα και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικη φθορα απο την στιγμη που το γρατζουναει ο παπαγαλος με το ραμφος...
Είναι απαράδεκτοι πες τους χαιρετίσματα, το κλουβί στο πούλησαν για παπαγάλο έτσι δεν είναι; Δε τους είπες ότι θέλεις κλουβί για καναρίνι. Οι παπαγάλοι αυτό κάνουν, δαγκώνουν τα κάγκελα, σκαρφαλώνουν σε αυτά κλπ...

Τέλος πάντων φοβάμαι ότι δε θα βρεις άκρη οπότε καλό θα είναι να μη τους στηρίζεις από εδώ και στο εξής σα πελάτης.

Τώρα για το κλουβί, θα σου έλεγα να το αλλάξεις , αν δε μπορείς οικονομικά να το κάνεις άμεσα θα πρέπει να το τρίψεις για να φύγει η βαφή γιατί όσο το σκαλίζει το μικρό ενδεχομένως να φάει και κάποια κομμάτια από τη βαφή και να αντιμετωπίσεις πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα στη πορεία. (τοξίκωση , δηλητηρίαση κλπ)
 
Δεν ξέρω για τα παροτλετ ο δικος μου πάντως Αλεξανδρινός το λευκό κλουβι το έχει κατά μαδησει ενώ ένα άλλο γκρι σκούρο δεν το αγγίζει, στην αρχή μόνο που ήταν μικρό κάτι πήγε να κάνει και μετα το ξέχασε
Αν το βάλει στο μάτι δεν γλυτώνει πάντως
 
UPDATE: μιλησα ξανα με το καταστημα και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικη φθορα απο την στιγμη που το γρατζουναει ο παπαγαλος με το ραμφος...
Αν το κλουβί είναι κάποια εταιρείας στείλε e-mail με φωτογραφίες στην εταιρεία για να τους δείξεις το πρόβλημα, δεν δικαιολογείται να ξεφλουδίζει σε τέτοιο βαθμό.
 
Παιδια τα κλουβια είναι κατά 99% κινεζικα αλλά και βαφη που έχω ελληνικού κλουβιού, θρύψαλα την κανει!
Αν ασχοληθεί ο παπαγάλος, εμένα μέχρι και από το καγγελο έκοψε κομμάτι, λίγο λίγο κάθε μέρα, στο τέλος το έκοψε! Την σκαρα του πατώματος
 
Καλά, από τα μαγαζιά κάτι τέτοια λένε, και εθελοτυφλούν θεωρώντας ότι έχουν και δίκιο. Δυστυχώς δεν θα βγάλεις άκρη.
Το ζήτημα είναι ότι η μπογιά μπορεί να είναι επιβαρυντική για την υγεία του μικρού σου, το μέταλλο επίσης, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος καθώς δεν ξέρουμε τις συστάσεις.
Επομένως καλό θα ήταν να άλλαζες κλουβί.
Παιχνίδια έχεις μέσα στο κλουβί του μήπως ασχοληθεί με αυτά και πάψει να ραμφίζει τα κάγκελα του επόμενου κλουβιού; Αν / όταν αγοράσεις άλλο, καλό θα ήταν να είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερο, ώστε να μπαίνουν (αφήνοντας όμως και ελεύθερο χώρο) και παιχνίδια.
@Sissy , εσύ δεν είχες ένα θέμα με κατασκευή παιχνιδιών; Αν ναι, μήπως θα μπορούσες να το επισυνάψεις;
 
Back
Top