Τραυματισμοί Τραυματισμένο Περιστέρι

Εγγραφή
11 Αυγ 2016
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας, σημερα οταν πηγαινα βόλτα το σκύλο μου βρηκε ενα Περιστέρι το οποιο ειναι τραυματισμένο στη πλατη (εχουν φυγει τα πούπουλα απο πανω του και δειχνει να ειναι ματωμενη ) επισης εχει απο οτι φαινεται χτυπημενα φτερα οποθ και αυτα εχουν λιγο αιμα πανω τους. Το εχω βαλει στην αποθήκη που ειναι ακριβως διπλα μου μεσα σε μια μικρη κουτα για αποψε να μην το φανε οι γατες ( υπαρχουν και πολλες ). Δεν τρωει, του εχω δωσει ψωμί του τοστ γιατι δεν ηξερα τι αλλο να του δωσω και του εχω βαλει νερο και ουτε νερο πινει απλα ειναι ξαπλωμενο και δεν κανει τιποτα. Στην αρχη φοβοταν πολυ αλλα μετα φοβοταν λιγοτερο.
1) Θα καταφερει να ζησει ως το πρώι;
2) Αν ναι τι μπορω να κανω για να γινει καλα;
 
Λόγω των τραυμάτων του θεωρώ απίθανο να φάει κάτι.
Με μια σύριγμα δώσε λίγο νερό οπωσδήποτε... με ελάχιστη ζάχαρη ή μέλι.
Βασική προτεραιότητά σου θα πρέπει να είναι η περιποίηση των τραυμάτων του.
Προσπάθησε με κάποιο απολυμαντικό να καθαρίσεις τις πληγές (που προκλήθηκαν πιθανόν από κάποιο αρπακτικό) και να σταματήσεις την αιμοραγία που πιθανόν υπάρχει.
Αύριο το πρωί επικοινώνησε με την ΑΝΙΜΑ ή ΕΚΠΑΖ για να παραλάβουν το πουλί...
Αν χρειαστείς κάτι.. εδώ είμαστε.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να υπενθυμίσω οτι το Περιστέρι ειναι ενήλικο και καθε ποσο πρεπει να του δινω νερο;

Επισης τι απολυμαντικο να χρησιμοποιησω οξυζενε κ. Α . Και κατι ακομα, πως θα το ταιζω ;
 
Μέχρι το πρωί, το σημαντικό είναι να πιει νερό και να ηρεμήσει.
Να μην φοβάται τον χώρο (αυτό το πετυχαίνεις με ένα σχετικά κλειστό χαρτόκουτο).
Την πληγή μπορείς να την απολυμάνεις με λίγο αραιωμένο μπεταντίν. Ή θα χρησιμοποιήσεις γάζα για την καθαριότητα ή μια μπατονέττα για τ' αυτιά.
Αν έχεις κάποια αντιβιωτική αλοιφή για μετά, όπως τεραμικίνη, θα μπορούσες να βάλεις λίγο.
Όλα αυτά αν η πληγή είναι διακριτή, την βλέπεις.

Για το νερό που είναι σημαντικό, αν δεν πίνει μόνο του ή δεν δέχεται ν' ανοίξει το ράμφος για να του το δώσετε εσείς, ρίξε πάνω στα ρουθούνια, θα το καταπιεί από εκεί.

Καλό είναι όταν θα κάνετε αυτούς τους χειρισμούς, το πουλί να το κρατάτε με ένα πανί, πρώτον για να μην κουνιέται και δεύτερον για να μην γίνει μούσκεμα το πτέρωμα και κρυώσει το βράδυ.

Πρωί -πρωί πάρτε την ΑΝΙΜΑ τηλέφωνο 2109510075 είναι στην Καλλιθέα, μήπως το παραλάβουν ή σας δώσουν πιο λεπτομερείς οδηγίες.
Αν το δείτε αρκετά ζωηρό και θελήσετε να το ταΐσετε, βράστε ένα αυγό και λιώστε το με λίγη τριμμένη φρυγανιά και ένα τσικ νερού να το δώσετε να τσιμπήσει μόνο του.
Το νερό είναι πιο σημαντικό ωστόσο.
Μπράβο σας που το αναλάβατε, μεγάλη υπόθεση αυτή!
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τιςπληροφορίες που μου δωσατε μα το περιστερι (εκανα λαθος τελικα, ηταν δεκαοχτουρα) πεθανε δεν αντεξε αλλο. Επισης ειχε ασχημα τραυματα και κατω απο την κοιλια, προφανώς δεχτηκε επιθεση απο γατα γιατι και υπηρχε μια εκει και οταν το επιασα ειχε φρεσκο αιμα πανω του και απο τα τραυματα του. Ελπίζω να είναι καλυτερα εκει που πηγε
 
Λυπάμαι, κρίμα το πουλάκι, το έχω πάθει κι εγώ με δεκαοχτούρα, την πήρα από τα νύχια της αλλά δεν άντεξε τελικά...
Όπως κι αν έχει κάνατε το καθήκον σας, την προσπάθειά σας και μπράβο σας!
 
Back
Top