Τραυματισμοί Τραυματισμένο περιστέρι από καρακάξα

Whitie Bud

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2019
Μηνύματα
25
Βρήκα ένα τραυματισμένο περιστέρι να προσπαθεί να το φάει μια καρακάξα! Έχει ακόμα δυνάμεις αλλά υποφέρει! Έχει μια βαθιά πληγή πίσω απ'τη φτερούγα, η οποία μάλλον έχει σπάσει!
Βάλαμε χαρτί κουζίνας σε μια κάσα, του βάλαμε νερό, την τοποθέτησα ψηλά και του έβαλα λίγη (απαλή) μουσική για να ηρεμήσει. Το καημένο είναι νεαρό και είναι τρομοκρατημένο! Ευτυχώς κρατάει γερά ακόμα. Ξέρω πως οι δεκεαοκτούρες τρων τρωφή για παπαγαλάκια. Οπότε υποθέτω πως το ίδιο ισχύει και για τα περιστέρια.
[automerge]1557754812[/automerge]
Δυστυχώς ξεψύχισε το καημένο... Ήταν άσχημα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έτρεξα να το σώσω, δημιούργησα αναστάτωση, αλλά δεν πρόλαβα... Ήταν αργά. Δεν σώζωνταν. Για μια στιγμή τα 'χασα όταν το είδα με την μεγάλη πληγή να αγκομαχεί να ξεφύγει... Μου ήρθε να τρέξω... Ήταν νεαρό και δεν μπορούσε να αμυνθεί.
 
Διαφορετικά η ανοιχτή πληγή θα αποβεί μοιραία για την ζωή του.
Τι να αποβεί, απόβηκε ήδη...
[automerge]1557755372[/automerge]
Πολύ κρίμα. Τουλάχιστον το βοήθησες όσο μπορούσες. Γι Μπράβο σου για αυτό!
Μάκάρι να το 'χα προλάβει όμως... Μικρούλι ήταν...
 
Και η καρακάξα έχει μωρά αυτό το διάστημα...
Ίσως να μην είναι διάσημη ως οικόσιτο... Αλλά για τη φύση είναι το ίδιο πολύτιμη με τα υπόλοιπα πουλιά και για την περίπτωση των άρρωστων ή νεκρών.. Πολύτιμη.
 
Την καλησπέρα μου! Πολύ κρίμα το καημένο... "Ξεκουράστηκε"... Ήταν σοβαρός ο τραυματισμός του... Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά... 😪

Εσύ έκανες ότι καλύτερο μπορούσες για να το περιθάλψεις! Σε συγχαίρω για αυτό!👍
 
Το ξέρω... Απλά κι αυτό μικρό ήταν, και δεν θα 'θελα να υποφέρει ακόμα περισσότερο... Ούτε γινόταν να το αφήσω...
Φυσικά και μπράβο για την προσπάθεια σου να το βοηθήσεις...
Είναι εντάξει... Τουλάχιστον δεν κατέληξε στα νύχια της καρακάξας...
Χρησιμοποιώντας μόνο την απόλυτα ψυχρή λογική, θα πως πως αφού κατέληξε που κατέληξε καλό θα ήταν να τραφεί κι αυτή για να μην αναγκαστεί να σκοτώσει ακόμα ένα πουλί...😞
(η αλήθεια είναι πως ενώ μου αρέσουν ως πουλιά, δεν τις 🙄 ''συμπαθώ''... Κατανοώ όμως την ανάγκη τους για τροφή)
 
Back
Top