Τραυματισμοί Τραυματισμένο περιστέρι, δεν ξέρω πως να το βοηθήσω

Vivikoveri

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2022
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
Θα σας πω τη δική μου ιστορία σημερινγ... Καθώς βγαίνω από το σπίτι για να πάω στο λιντ στην είσοδο της πολυκατοικίας μου βλέπω ένα περιστέρι ανάσκελα με κλειστά τα μάτια του. Ανεβαίνω επάνω στο σπίτι μου τρέχοντας του έβαλα λίγο νερό να πιει σε ένα καπάκι από βάζο κι έβαλα σε μια γωνιά μαζί με το νερό του. Γυρνάω από το λιντ ανεβαίνω σπίτι ξανά κατεβαίνω με χάρτινο κουτί το γεμίζω λίγο χώμα και εκεί που πάω να το πιάσω διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να περπατήσει... Ήταν χτυπημένο από γάτα γιατί η γάτα ήταν εκεί τριγύρω και το Περιστέρι τρομαγμένο... Το πήρα σπίτι όπως ήταν στη κουτα που το έβαλα του έβαλα λίγο ψωμί κσι νερό δεν έφαγε τίποτα ούτε ήπιε... Κρυώνε και το σκέπασα με μια μαξιλαροθήκη.. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να το βοηθήσω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Vivikoveri τι εννοείς χτυπημένο; Εάν αιμορραγεί βάλτου λίγο μπεταντιν να μην μολυνθεί η πληγή. Προσπάθησε να του δώσεις λίγο νεράκι χωρίς να το αγχώσεις πολύ κ από τροφή βράσε του για λίγο ρυζακι χωρίς αλάτι, εφόσον μιλάμε για ενήλικο κ όχι νεοσσό. Κ κράτα το ζεστά.
[automerge]1652331135[/automerge]
Φυσικά όλα αυτά μέχρι να το πας σε πτηνιατρο ή επικοινωνήσεις με το άνιμα. Δες το ποστ του @ΙΩΑΝΝΗΣ κ για στοιχεία επικοινωνίας με το άνιμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το κυριότερο είναι να προσδιορίσεις την ηλικία του . Εάν τα μάτια του έχουν χρώμα και δεν είναι θολά , τότε είναι ενήλικο . Μην το σκεπάζεις διότι μόνο άγχος θα του προσθέσεις , απλά βάλτο το κουτί κάπου ήσυχα. Εάν είναι ενήλικο , βάλε του σποράκια , ψίχουλα και νερό . Εάν δεν έχει τραυματιστεί πολύ σοβαρά θα συνέλθει . Σε περίπτωση που είναι μικρό γιαβράκι θέλει βοήθεια , τάισμα από εσένα . Εάν δεν μπορείς να το φροντίσεις να πάρεις την ΑΝΙΜΑ να σε βοηθήσει ή να βρεις εκεί στην περιοχή κάποιον που να ΄χει κότες ή περιστέρια να σε βοηθήσει . Συνήθως από γάτα δεν τα καταφέρνουν . Δεν θέλω να σε χαλάσω ...
 
Θα σας πω τη δική μου ιστορία σημερινγ... Καθώς βγαίνω από το σπίτι για να πάω στο λιντ στην είσοδο της πολυκατοικίας μου βλέπω ένα περιστέρι ανάσκελα με κλειστά τα μάτια του. Ανεβαίνω επάνω στο σπίτι μου τρέχοντας του έβαλα λίγο νερό να πιει σε ένα καπάκι από βάζο κι έβαλα σε μια γωνιά μαζί με το νερό του. Γυρνάω από το λιντ ανεβαίνω σπίτι ξανά κατεβαίνω με χάρτινο κουτί το γεμίζω λίγο χώμα και εκεί που πάω να το πιάσω διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να περπατήσει... Ήταν χτυπημένο από γάτα γιατί η γάτα ήταν εκεί τριγύρω και το Περιστέρι τρομαγμένο... Το πήρα σπίτι όπως ήταν στη κουτα που το έβαλα του έβαλα λίγο ψωμί κσι νερό δεν έφαγε τίποτα ούτε ήπιε... Κρυώνε και το σκέπασα με μια μαξιλαροθήκη.. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να το βοηθήσω
Καλημερα.Παρε τηλ. την ΑΝΙΜΑ στο 2109510075 κ θα σου πουν να το πας απο κει,κατα πασα πιθανοτητα.Τους πηγαινουν καθημερινα παρα πολλα τραυματοσμενα πουλακια.
 
Back
Top