Τραυματισμοί Τραυματισμένο περιστέρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lea
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lea

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2022
Μηνύματα
15
Πόλη
Athens
Τραυματισμένο Περιστέρι
Πριν 3 μέρες βρήκα στο έδαφος ένα μικρό μαύρο Περιστέρι το οποίο προσπαθούσε να ξεφύγει από μια γάτα. Έδιωξα την γάτα και μάζεψα το πουλάκι.
Είχε πληγή από νυχιες στο σώμα του, κάτω από την μια φτερούγα και λείπουν πολλά φτερά από την μια φτερούγα και δεν μπορεί να πετάξει.
Του έβαλα Betadin στην πληγή το έβαλα σε κλουβί με νερό και του βάλαμε σπασμένο σιτάρι, φάβα, φασολάκια μαυρομάτικα.
Πίνει νερό και τρώει.
Το βγάζουμε λίγο (καμία ωρίτσα) κάθε μερα από το κλουβί για να ξεμουδιασει.
Θα ήθελα συμβουλές για τυχών λάθη και πόσο καιρό νομίζετε μπορεί να πάρει να μεγαλώσουν τα φτερά του για να μπορώ να το ελευθερώσω.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Lea , πολύ καλά έκανες και το ανέλαβες (και το έσωσες). Το πουλί, όπως είπες είναι μικρό σε ηλικία, αλλά αναρωτιέμαι πόσο μικρό σε σχέση με την πτητική του ικανότητα. Θα έλεγα να ανεβάσεις μια φωτογραφία στην οποία να φαίνεται καθαρά όλο το πουλί και το πτέρωμά του για να σου πουν οι πιο έμπειροι στα περιστέρια,, π.χ. ο @gianniskilkis
Επίσης θα προσθέσω ότι τα νύχια / δόντια / ράμφη των αρπακτικών έχουν υψηλό μικροβιακό φορτίο, και επομένως το πουλάκι μπορεί ήδη να έχει λοίμωξη από κάποιο παθογόνο, η οποία θα φανεί ίσως και αργότερα. Επομένως ενδεχομένως να ήταν καλό να επικοινωνούσες και με την ΑΝΙΜΑ να σε κατευθύνουν ως προς τη φροντίδα του ή την ανάγκη να λάβει αντιβίωση
 
Καλημέρα!! Συγχαρητήρια για την πραξη σου να σώσεις το περιστερακι!! Οι γρατζουνιές από γάτα μεταφέρουν μικρόβια στο πουλακι τα οποία είναι θανάσιμα για αυτό.
Για αυτον το λόγο Χρειάζεται ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να δώσεις αντιβίωση baytril για πτηνα.Συγνωμη για τα κεφαλαια αλλά θέλω να τονίσω ότι πρεπει να χορηγηθεί όσο πιο άμεσα γίνεται.
(μπορείς να το βρεις σε κάποια pet shop που πουλανε φαρμακευτικά είδη για πτηνα)
Αν θυμάμαι καλά ο πτηνιατρος είχε πει τοτε για τον δικό μου,1 ml καθημερινά για μια εβδομάδα.
Ειναι υγρό οπότε θα παρεις μια μικρή Συρριγγα και θα το χορηγήσεις από το στόμα ,σταγόνα σταγόνα. Κράτα το κεφαλακι του ελαφρώς ψηλά και προσεχε μην μπει στα ρουθούνια.
Ασε την σταγονιτσα στο ράμφος και αυτό θα την παρει.
Αν θελεις μπορείς να αραιωσεις με νερό καθώς έχει έντονη μυρωδιά και σίγουρα δεν θα του αρέσει.

Από εκεί και ύστερα χρειαζεται πτηνιατρο να του καθαρίσει τις πληγες.Καλα έκανες και έβαλες Μπεταντιν.
Στις πληγές εγώ έβαζα μια σκόνη Εντιμικροβιακη που μ είχε δώσει ο πτηνιατρος που βοήθαει να κλείσουν πιο γρήγορα.

Καλη επιτυχία, στείλε μας για οτιδήποτε χρειαστείς!!!
 
@Lea Να είσαι καλά!! Δεν φαίνεται να έχει τεράστια ζημιά στα φτερά.Θα ξανά βγουν συντομα ,πιστευω θα πάρει 1 με 1,5 μήνα περιπου.
Επίσης μου φαίνεται μικρό σε ηλικία. Αν κάνω λάθος σε αυτό παρακαλω ας με διορθώσει ο @gianniskilkis που έχει μεγαλυτερη εμπειρία.
Σε ποια περιοχη βρίσκεσαι?? Είσαι Αττική??
Για να σου δωσω μια προταση για πτηνιατρους όπου μπορείς έστω και τηλεφωνικά να καλέσεις και να σου δώσουν κάποια καθοδήγηση για την πληγή αν δεν έχεις την δυνατότητα να το πας.
Και η Ανιμα κανονικά οφείλει να βοηθήσει, δεν ξέρω αν θα το παρει καθώς έχει μεγάλο φόρτο με πουλακια ,αλλά έστω να σου πει δυο λόγια τηλεφωνικά.
 
@Anna Maria Mp Μένω Νέο Ηράκλειο. Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Παρεμπιπτόντως, άνετα δέχτηκε τις σταγόνες! 🙏🏻
[automerge]1665400679[/automerge]
@Anna Maria Mp Έχω στείλει μήνυμα και στην Άνιμα γιατί δεν απαντούσαν στο τηλέφωνο
 
Σου στέλνω τα στοιχεία μιας εξαιρετικής γιατρου της κυρίας Δουκακη. Βρίσκεται στον Πειραιά οπότε τηλεφωνικά ίσως μπορεί να σε κατευθυνει!!


Χαίρομαι που δέχτηκε τις σταγονες. Όταν τελειώνει την θεραπεία με το baytril θα χρειαστεί προβιοτικα. Δεν ειναι κατι, στο φαρμακείο τα βρίσκεις και είναι πανφθηνα.

ευχομαι να πανε ολα καλα, αν έχεις νεότερα ενημέρωσε μας αν θέλεις!!🙂

Καλη συνέχεια και παλι μπράβο για το μικρό ευχόμαι να τα καταφέρει!!🙏
 
Θα ήθελα να σημειώσω κάτι για τα φτερά που λείπουν....αν πράγματι έχουν αποσπαστεί (ολόκληρο το φτερό) τότε δεν θα αργήσουν με την κατάλληλη διατροφή να βγουν νέα. Αν όμως έχουν σπάσει σε κάποιο σημείο (τσακίσει) ή έχει μείνει η ρίζα τους μέσα (αυτό φαίνεται με ένα γρήγορο check) θα πρέπει να την τραβήξεις, ώστε να μην χρειαστεί να περιμένεις την πτερόρροια για να βγουν άλλα.
 
Δεν έπαθε τίποτα , πολύ τυχερό που βρέθηκες στον δρόμο του . Είναι γιαβράκι περίπου 20 - 25 ημερών και δεν θα το πάρει από κάτω , να φοβηθεί εντελώς . Αφού τρώει και πίνει κράτησέ το και όταν έλθει η ώρα του θα φύγει . Μπράβο σου .
[automerge]1665423253[/automerge]
Μην του βάλεις μπαιτρύλ δεν το χρειάζεται , καλύτερα κάτι βιταμινούχο μέρα παρά μέρα στο νερό .
 
@gianniskilkis έχει γρατζουνιές από γατες όταν το βρήκε.
Εμένα τοτε στον δικό μου ο πτηνιατρος ήταν κάθετος για αντιβίωση λόγω των μικροβίων από τις γατες οι οποίες στα πουλια μεταφέρουν θανατηφόρα μικρόβια.
Είσαι βέβαιος ότι δεν θέλει αντιβίωση??
 
Το πουλάκι δεν φαίνεται να έχει ανοιχτά τραύματα . Μπορεί να έπαιξε η γάτα μαζί του αλλά δεν το χτύπησε γερά . Εάν δεις και το πτέρωμά του δεν έχει αίμα , εκτός που το μάτι του γυαλίζει . Επιπροσθέτως εάν είχε φάει κάποια ¨γερή¨ δεν θα τρωγόπινε . Βέβαια όλα αυτά είναι από μια φωτό και όσα μπορεί να δει κάποιος σε η/υ . Εάν η φίλη μας βλέπει κάτι διαφορετικό ...
 
Είχε πληγή από νυχιες στο σώμα του,
Είχε γρατσουνιές, αλλά έκλεισαν σχεδόν.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι στη θέση σου @Lea , θα έδινα αντιβίωση, έστω και για τον "Φόβο των Ιουδαίων".
Εσύ τελικά τι αποφάσισες να κάνεις; Θα του δώσεις ή όχι;
 
@ianos Καλημέρα. Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω, και όπως μου πρότεινε η Anna Maria Mp του πήρα σταγόνες Beytril και του δίνω αραιωμένη σε νερό, (με τις αναλογίες και οδηγίες που με συμβουλεψαν από την Κτηνιατρική Νεο Ηράκλειο.) Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου.
 
@Lea Μπράβο πολυ καλα έκανες!!🙂
Επίσης πολυ Καλη κίνηση να ρωτήσεις την κλινική για αναλογίες και οδηγίες ,γιατί όπως και να έχει οι γιατροί ξέρουν πολυ καλύτερα!!
Τι αναλογίες σου προτειναν?
Πως τα παει το μικρουλι?? 🙂
 
@Anna Maria Mp Καλημέρα. Μου είπαν 0,5ml την ημέρα γιατί είναι πολύ μικρό. Πάει πολύ καλά. Τρώει με όρεξη. Το βγάζω καθημερινά από το κλουβί, και απλώνει τις φτερούγες του και ξεμουδιαζει. Όταν φεύγω μακριά τσιτσιριζει και σταματά όταν πλησιάσω. Έχει μάθει την παρέα μας. Κουρνιάζει και πάνω μου. Ξέρω ότι μπορεί να έχει κάποια μικρόβια αλλά το διακινδυνεύω. 🥰
 
@Lea Καλημέρα και σε εσένα!! Χαίρομαι πολυ που παει καλα το μικρουλι!! 😍
Λογικό αυτό με το 0,50 ml που σου είπαν καθώς ειναι αρκετα πιο μικρόσωμος από ότι ήταν ο δικος μου, ευτυχώς που τους ρώτησες🙂
Θα εκπλαγείς με το ποσο στοργικά και έξυπνα πλασματα ειναι τα περιστερια!! Σε καταλαβαίνω που δεν μπορείς να αντισταθείς και το έχεις πανω σου!! ☺
 
@Anna Maria Mp Προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφία να δείτε πως κουρνιάζει πάνω μου αλλά μου γράφει πως είναι πολύ μεγάλο το αρχείο
 
Back
Top