Τραυματισμοί Τραυματισμένο περιστέρι

Anna Maria Mp

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2021
Μηνύματα
501
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα στην παρεα!! Γυρνώντας σημερα από την δουλειά κατεβηκα να παρω ενα καφε και έξω από τον φουρνο αντικρυσα ένα νεαρό περιστέρι να ζητάει βοήθεια.
Προσπαθουσε να πεταξει αλλά δεν μπορουσε, και έχει παραδωθει σε μια γωνιά. Ο κόσμος που περναγε το κοιτουσε αδιάφορα .. Καποιοι λεγαν δεν μπορεί να περαξει, εντάξει θα το φάει καμια γάτα.
Δεν άντεξα,κανεις δεν αξίζει τέτοιο τέλος και το πηρα.

Στο δια ταυτα. Τσέκαρα φτερά όλα οκ. Έχει Μυοσκελετικο προβλημα η ουρά γέρνει δεξιά και το ίδιο ποδι αν και είναι σε φυσιολογική θέση δεν το κουνάει.
Υποπτεύομαι πως έχει σπάσει η ουρά του. Επίσης καθιστό γέρνει ολόκληρο προς τα δεξιά, στην πλευρά που έχει προβλημα.

αυριο θα μιλήσω με την ανιμα αν δεν βοηθησουν θα το πάω στην δουκακη.
Καμιά ιδέα η συμβουλή??
Έβαλα νερό και φαγάκι δεν έχει φάει ακομα τπτ.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-12-07-21-52-16-323_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2022-12-07-21-52-16-323_com.android.chrome.webp
    36,6 KB · Προβολές: 20
@Anna Maria Mp , μπράβο σου που το ανέλαβες. Όπως και νά 'χει είτε μέσω ΆΝΙΜΑ είτε Πτηνιάτρου, του αυξάνεις τις πιθανότητες να γίνει καλά ή τέλος πάντων να μην υποστεί έναν αφόρητο θάνατο από αρπακτικό. Ενημέρωσέ μας όταν μπορέσεις για την πορεία του.
 
Εχω ευχάριστα νέα για το μικρό!! Το πηγα στην Ανιμα κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας και το κράτησαν για να το φροντίσουν.
Έχει σπάσει την ουρά του μετά από πρόσκρουση μου είπαν ίσως από τζαμαρία, όποτε θα χορηγήσουν αντιφλεγμονώδη και θα βάλουν έναν γυψο στην περιοχή που έχει το προβλημα.
Ήταν αισιόδοξοι ότι θα τα καταφέρει να επανέλθει και θα απ ελευθερωθεί όταν ειναι έτοιμο.
 
@ianos Σε ευχαριστώ πολυ Γιάννη!! 🙂
Δυστυχώς όχι και αυτό γενικά με ενοχλεί με το Ανιμα.
Το κλασσικό που λένε όπως μου είπαν και τώρα είναι, βάζουμε πολλα πουλακια μαζί οπότε θα είναι δύσκολο να το ξεχωρίσουμε.
Προφανώς αυτό ειναι μια δικαιολογία θεωρώ αλλά τι να κάνουμε.
Σημασία έχει ότι θα το φροντίσουν...
 
Mπράβο @Anna Maria Mp το περιστέρι σίγουρα θα γίνει καλά λόγω της παρέμβασής σου. Μπράβο και πάλι. Η Άνιμα είναι ο πιο γνωστός σύλλογος περίθαλψης άγριων ζώων και δέχεται πολλά τηλεφωνήματα, περιστατικά και ζώα. Δεν νομίζω ότι θα ήταν εφικτό να εντοπίζουν εύκολα το κάθε πουλί και να ενημερώνουν τον ενδιαφερόμενο τουλάχιστον χωρίς αυτό να επηρεάσει το έργο τους. Θα απαιτούσε κάποιον επιπλέον χρόνο που μάλλον δεν έχουν διαθέσιμο λόγω φόρτου εργασίας.
 
@Kostas Pyl Σε ευχαριστώ πολυ Κώστα, εύχομαι το μικρό να καταφέρει να επανενταχθεί!! 🙂
Το έργο της Άνιμα είναι γνωστό και σημαντικό στα άγρια είδη, ελπίζω να είναι το ίδιο καταλυτικό και στα πιο κοινά πτηνά όπως τα περιστέρια.
Σωστό είναι αυτο που λες για το φόρτο εργασίας και την ενημέρωση δεν αντιλέγω. Αλλά επειδή κρατάω πάντα μια πισινη,τους έγινα Κωλιτσιδα εκείνη την ημέρα😅Στεκομουν απ έξω μέχρι να δω ότι όντως άρχισαν να το φροντίζουν 😎
 
Στην Anima τα περιστέρια-δεκαοχτούρες δεν καταγράφονται γιατί θεωρούνται οικόσιτα ζώα και επιπλέον λόγω της μεγάλης εισροής όντως είναι δύσκολο να αναγνωρίζονται καθώς δεν είναι εύκολο να διατηρούνται σε ξεχωριστά κλουβιά
 
Back
Top