Φροντίδα Τραυματισμενο περιστέρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pepi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pepi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2019
Μηνύματα
9
Πόλη
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλημερα παδια καλως σας βρηκα. Θα ηθελα τα φωτα σας. Προχθες το βραδυ οταν κατεβηκα να ταισω καποιες αδεσποτες γατουλες βρηκα ενα περιστερι κουρνιασμενο στην ακρη μιας γκαραζοπορτας, δεν ξερω αν το ειχε αρπαξει καποια γατα. Το πηρα και το εβαλα σε ενα απο τα παραθυρα της πολυκατοικιας μας με νερακι και τροφη μηπως ηταν φοβισμενο ωστε να φυγει. Την επομενη ομως ηταν ακομα εκει, ειχε πεσει και ειχε χωθει πισω απο μια γλαστρα. Το εβαλα σε ενα μικρο κουτι και σημερα που πηγα να το δω, ειχε βγει απο μεσα. Δεν ξερω αν τρωει η αν πινει νερο μονο κουτσουλαει. Οταν το πιανω φωναζει λιγο και κανει κινηση να με τσιμπησει. Δεν ειναι τοσο μεγαλο με 2 που ταιζω για να μην μπαινουν στο μπαλκονι μας και τα αρπαξουν οι γατες μου. Κανει βηματακια αλλα οταν προσπαθησε να ανεβει το σκαλι δεν μπορεσε. Καλεσα το ΑΝΙΜΑ αλλα δεν το σηκωναν, λεω να το βαλω σε καποιο κλουβι για την ωρα και να το παω σε ενα διαμερισμα κλειστο που εχουμε. Τι με συμβουλευετε; Να του δωσω νερο, η ζαχαρονερο μονη μου και πως;Δεν εχω ιδεα απο περιστερια, Σορυ για το σεντονι. Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτο του! (Νομιζω παντως οτι ειναι αρσενικο)6498664987
 
είναι νεαρό περιστέρι που ηδη ξεκίνησε να τρώει μονο του. αλλά πιθανότατα ακόμα ζητάει ταιζματα από τους γονείς. Βάλε το σε ένα κουτί χαμηλό (από το οποιο θα μπορεί να βγει μονο του αν θα θέλει) και βάλε το στο μπαλκόνι στην σκιά. Με τροφή (μιγμα σπόρων για παπαγάλους η με σκέτο σιτάρι) και ένα δοχείο με νερό (σχετικά μεγάλο και βαρύ πιάτο η μπολ το οποιο δεν θα μπορεί να ρίξει). Και αςε το εκεί. Αν δεν είναι άρρωστο θα φάει και θα φύγει μονο του. Φαίνεται ok για την ηλικία του. Παρακολούθησε το.
 
Αν και καθυστερημένη η απάντηση μου σε ευχαριστώ πολύ. Το είχα βάλει σε κουτί και το πήγα στο μπαλκόνι του κλειστού διαμερίσματος μας, και αφού πλέον πετάει κανονικά δεν φεύγει έχει συνηθίσει. Του βάζω φαΐ και νερό και έρχεται και κάθεται και πάνω στο χέρι μου. Κάποιες φορές φουσκώνει το λαιμό του φωνάζει όπως τα αρσενικά και τσιμπάει ελαφρώς. Αν σταματήσω να το ταΐζω θα φύγει η έχει μάθει; Γιατί το ταΐζω καιρό τώρα.
 
Με άλλα λόγια, από το πόσο τρώει (και από τη συχνότητα του κάθε πότε έρχεται να φάει), θεωρείς ότι εσύ μόνο του παρέχεις την τροφή του ή ότι βρίσκει και μόνο του;
Μπράβο σου που το βοήθησες!
 
Πιστεύω ότι αν είχε φύγει από κάποιο κουμάσι θα το θυμόταν και θα γύριζε πίσω, όπως διάβασα εδώ, δεν ξέρω αν αυτό δεν ισχύει για τα μικρά, αλλά γενικά τα περιστέρια έχουν απίστευτο μνημονικό.
Άμα τα φτερά του δυνάμωσαν θα έπρεπε να φύγει, από την στιγμή που μένει μάλλον του άρεσε που το φροντίζεις, εγώ στην θέση σου θα του έκανα μια φωλιά και θα το έκανα κατοικίδιο, και ας κάτσει όσο θέλει.
 
Με άλλα λόγια, από το πόσο τρώει (και από τη συχνότητα του κάθε πότε έρχεται να φάει), θεωρείς ότι εσύ μόνο του παρέχεις την τροφή του ή ότι βρίσκει και μόνο του;
Μπράβο σου που το βοήθησες!
Από εμένα πιστεύω ότι τρώει, για λίγο πετάει και γυρνάει. Έχω ανοίξει και το παράθυρο και μπαινει μέσα κάθεται επάνω στο παράθυρο. Το σπίτι άλλωστε είναι άδειο.
[automerge]1573135687[/automerge]
Πιστεύω ότι αν είχε φύγει από κάποιο κουμάσι θα το θυμόταν και θα γύριζε πίσω, όπως διάβασα εδώ, δεν ξέρω αν αυτό δεν ισχύει για τα μικρά, αλλά γενικά τα περιστέρια έχουν απίστευτο μνημονικό.
Άμα τα φτερά του δυνάμωσαν θα έπρεπε να φύγει, από την στιγμή που μένει μάλλον του άρεσε που το φροντίζεις, εγώ στην θέση σου θα του έκανα μια φωλιά και θα το έκανα κατοικίδιο, και ας κάτσει όσο θέλει.
Αυτό σκεφτόμουν να κάνω και εγώ να του φτιάξω μια φωλιά στο μπαλκόνι. Σκεφτομαι μόνο αν θέλει να ζευγαρώσει. Τώρα ανοιξα και το παράθυρο και μπαίνει και στο δωμάτιο (το διαμέρισμα είναι αδειο) περπατάει κάτω σαν κύριος από ότι νομίζω ότι είναι. Το έχω συνηθίσει και εγώ τόσο καιρό. Οποτε ανεβαίνω και δεν το βλέπω νομίζω ότι έφυγε αλλά γυρνάει. Καθεται επάνω στο παράθυρο έβαλα και εκεί πλαστικό για να μην λερώνει. Έχει πολύ πλάκα, εχθές όπου πήγαινα το χέρι μου πήγαινε και αυτό😂 Θα το βγάλω φωτο και θα την ποστάρω
[automerge]1573135932[/automerge]
Πιστεύω ότι αν είχε φύγει από κάποιο κουμάσι θα το θυμόταν και θα γύριζε πίσω, όπως διάβασα εδώ, δεν ξέρω αν αυτό δεν ισχύει για τα μικρά, αλλά γενικά τα περιστέρια έχουν απίστευτο μνημονικό.
Άμα τα φτερά του δυνάμωσαν θα έπρεπε να φύγει, από την στιγμή που μένει μάλλον του άρεσε που το φροντίζεις, εγώ στην θέση σου θα του έκανα μια φωλιά και θα το έκανα κατοικίδιο, και ας κάτσει όσο θέλει.
Αυτό σκεφτόμουν να κάνω και εγώ να του φτιάξω μια φωλιά στο μπαλκόνι. Σκεφτομαι μόνο αν θέλει να ζευγαρώσει. Τώρα ανοιξα και το παράθυρο και μπαίνει και στο δωμάτιο (το διαμέρισμα είναι αδειο) περπατάει κάτω σαν κύριος από ότι νομίζω ότι είναι. Το έχω συνηθίσει και εγώ τόσο καιρό. Οποτε ανεβαίνω και δεν το βλέπω νομίζω ότι έφυγε αλλά γυρνάει. Καθεται επάνω στο παράθυρο έβαλα και εκεί πλαστικό για να μην λερώνει. Έχει πολύ πλάκα, εχθές όπου πήγαινα το χέρι μου πήγαινε και αυτό😂 Θα το βγάλω φωτο και θα την ποστάρω
 

Συνημμένα

  • 20191107_161045.webp
    20191107_161045.webp
    9,1 KB · Προβολές: 19
  • 20191107_161045.webp
    20191107_161045.webp
    9,1 KB · Προβολές: 15
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top