Διατροφή Τροφές που δίνω στους παπαγάλους μου

Panos1972

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2018
Μηνύματα
72
Πόλη
Αγρίνιο
Εγω εκτός απο τα ετοιμα μίγματα με σπόρια δινω μηλο, βερυκοκο, κερασια, αχλαδια και μπανανες. Παντα με μετρο φυσικα. Και φρυγανιες ολικης αλεσης τρωνε

Mod edit: Μεταφορά από Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγω εκτός απο τα ετοιμα μίγματα με σπόρια δινω μηλο, βερυκοκο, κερασια, αχλαδια και μπανανες. Παντα με μετρο φυσικα. Και φρυγανιες ολικης αλεσης τρωνε
Tα λαχανικά και τα βότανα θεωρούνται καλύτερες τροφές για τα πουλιά διότι δεν περιέχουν τόσα πολλά σάκχαρα. :) Σαφώς και μπορείς να δίνεις όλα τα φρούτα που αναφέρεις αλλά καλό θα ήταν να δώσεις μεγαλύτερη βάση στα λαχανικά αν δεν δίνεις καθόλου. Μπρόκολο, κόκκινη πιπεριά, καρότο κ. Α.
 
Το καροτο δεν το πολυτρωει. Πιπερια δεν εχω δοκιμασει ακομα.η πρασινη κανει;
 
Το καροτο δεν το πολυτρωει. Πιπερια δεν εχω δοκιμασει ακομα.η πρασινη κανει;
Και πράσινη κάνει (αυτή που βάζουμε στη σαλάτα, καυτερή καλύτερα μη δίνεις). Δοκίμασε και κολοκυθάκια. Τα δικά μου τρελαίνονται όλα.
 
Στο conure θα δοκιμασω σιγουρα. Το αλλο οχι ακομα. Κερατο πιπερια εχω.
 
Το καροτο δεν το πολυτρωει. Πιπερια δεν εχω δοκιμασει ακομα.η πρασινη κανει;
Και πράσινη κάνει (αυτή που βάζουμε στη σαλάτα, καυτερή καλύτερα μη δίνεις). Δοκίμασε και κολοκυθάκια. Τα δικά μου τρελαίνονται όλα.

Οι πιπεριές σε όλα τα χρώματα κάνουν. Ακόμα και οι καυτερές. Οι παπαγάλοι δεν έχουν υποδοχείς στο στόμα τους που να αναγνωρίζουν την καψαϊκίνη και συνεπώς δεν νιώθουν καθόλου κάψιμο. Οι αμαζόνες μου τις τσακίζουν. Επίσης υπάρχουν και τροφές του εμπορίου με καυτερές πιπεριές ή και πέλετς με γεύση chilli pepper.
 
Εγω οταν δινω φρουτα ή λαχανικα παντα βγαζω τα σπορια. Εχει δικιο ο ianos.
Στην πιπεριά ας πούμε δεν ειναι απαραίτητο, τα καναρίνια μου μάλιστα τρελαίνονται για τους σπόρους της. Μπορείς όμως να συμβουλεύεσαι τους Πίνακες εδώ.
 
Στην πιπεριά ας πούμε δεν ειναι απαραίτητο, τα καναρίνια μου μάλιστα τρελαίνονται για τους σπόρους της. Μπορείς όμως να συμβουλεύεσαι τους Πίνακες εδώ.
Τα παω σιγα σιγα για να δω τι τους αρεσει και τι οχι. Πχ το αγγουρι δεν το εφαγε το ενα. Του εκατσε βαρυ.
 
Πώς το συμπέρανες αυτό?
Αλαξαν χρωμα οι κουτσουλιες του. Δεν θυμαμαι τωρα που το διαβασα.. Θα βαλω τη γυναίκα μου να το βρει να το κανει ποστ. Ελεγε το αρθρο οτι οταν αλαξουν χρωμα οι κουτσουλιες κατι μπορει να το πειραξε.
 
Αλαξαν χρωμα οι κουτσουλιες του. Δεν θυμαμαι τωρα που το διαβασα.. Θα βαλω τη γυναίκα μου να το βρει να το κανει ποστ. Ελεγε το αρθρο οτι οταν αλαξουν χρωμα οι κουτσουλιες κατι μπορει να το πειραξε.
Πάνο, είναι λογικό αν φάει κάποιο κηπευτικό - χορταρικό κλπ, να αλλάζουν χρώμα οι κουτσουλιές, ενίοτε γίνονται μάλιστα πιο υδαρείς. Παρόλα αυτά εσείς βάλτε φωτογραφίες αν θέλετε ή βρείτε αυτές που προσομοιάζουν σε εκείνες που είδατε. Απλά να ξέρεις ότι η έκφραση
του επεσε λιγο βαρυ.
ακούγεται κάπως σαν να το πείραξε το πουλί το αγγούρι..
 
Αλαξαν χρωμα οι κουτσουλιες του. Δεν θυμαμαι τωρα που το διαβασα.. Θα βαλω τη γυναίκα μου να το βρει να το κανει ποστ. Ελεγε το αρθρο οτι οταν αλαξουν χρωμα οι κουτσουλιες κατι μπορει να το πειραξε.

Το πεπτικό τους σύστημα είναι φτιαγμένο για να επεξεργάζεται φυτικές τροφές. Ειδικά μια τροφή όπως το αγγούρι που το 90% είναι νερό δεν γίνεται να πέσει βαρύ σε κανένα στομάχι. Βαριά τροφή θα μπορούσες ίσως να χαρακτηρίσεις κάτι με γαλακτοκομικά που δεν μπορούν εύκολα να επεξεργαστούν και μπορεί να φέρει διάρροια ή εμετό.
 
https://www.google.gr/url?sa=i&sour...aw1AdCe8pkoiKDFFmZTy9N9f&ust=1529642921477273 εδω το διβασε. Απλα επιδει δεν ξερουμε ακομα τι ετρωγε πριν τον βρουμε εμεις του δινουμε δοκιμαστικα τα φρεσκα τροφιμα. Παντως μολις το σταματισαμε το αγγουρι ξαναγιναν κανονικες οι κουτσουλιες.

Το πεπτικό τους σύστημα είναι φτιαγμένο για να επεξεργάζεται φυτικές τροφές. Ειδικά μια τροφή όπως το αγγούρι που το 90% είναι νερό δεν γίνεται να πέσει βαρύ σε κανένα στομάχι. Βαριά τροφή θα μπορούσες ίσως να χαρακτηρίσεις κάτι με γαλακτοκομικά που δεν μπορούν εύκολα να επεξεργαστούν και μπορεί να φέρει διάρροια ή εμετό.
απλα δοκιμαστικα το κανουμε. Γτ ενω ηταν πράσινες μολις εφαγε το αγγουρι εγιναν καφε και επιδει δεν το εχουμε ξαναπαθει με κανενα πουλι ανυσυχισε λίγο η γυναικα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
...
απλα δοκιμαστικα το κανουμε. Γτ ενω ηταν πράσινες μολις εφαγε το αγγουρι εγιναν καφε και επιδει δεν το εχουμε ξαναπαθει με κανενα πουλι ανυσυχισε λίγο η γυναικα

To καφέ είναι φυσιολογικό χρώμα για τις κουτσουλιές, το γράφει εξάλλου και στο λινκ που έβαλες και δεν είναι πάντα όλες οι κουτσουλιές πράσινες. Πιθανότατα δεν οφείλεται καν στο αγγούρι που έφαγε αλλά στα σπόρια, στο διάστημα που έκανε το έντερο να επεξεργαστεί συγκεκριμένα είδη τροφής ή στην ποσότητα νερού που είχε καταναλώσει ή και 100 άλλους παράγοντες που δεν γνωρίζω να πω. Δεν είδα κάπου όμως να λέει για "βαριές" τροφές ή να μιλάει για τα λαχανικά ή το αγγούρι συγκεκριμένα.

Να θυμάσαι ότι δεν γίνεται όλες οι κουτσουλιές να είναι πανομοιότυπες. Η παρατεταμένη διάρροια μόνο είναι ανησυχητική.
 
Back
Top