Γενικά Τρωει τις κουτσουλιες

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
😕 Μεχρι τωρα ηξερα οτι μερικες μανες τρωνε τις κουτσουλιες των μικρων τους διατηρωντας ετσι τη φωλια καθαρη, μου 'χει τυχει, το 'χω δει.
Αλλα αυτη η κυρια ξεπερασε τα στενα ορια της φωλιας και αρχισε να τρωει κουτσουλιες και απο τον πατο του κλουβιου που μονο δικες της μπορει να ειναι. Σας εχει τυχει ποτε κατι αναλογο; μηπως σημαινει κατι αυτο; καποια ελλειψη στοιχειων η βιταμινων ( η προετοιμασια αναπαραγωγης υπηρξε θεωρω μακρα & πληρεστατη ).
 

Συνημμένα

  • IMG_0560.webp
    IMG_0560.webp
    62,7 KB · Προβολές: 142
φιλε γιωργο χωρις να σε προσβαλλω κα ινα σε θιξω μαλλον πειναει, η ταιστρα της ειναι αδεια...
 
Αποκλειεται Λευτερη, αν και εχει πολλα τσοφλια η ταιστρα της ειναι επειδη εχω την δυνατοτητα να τα παρακολουθω ολη τη μερα τα αφηνω να καταναλωσουν ολους τους σπορους. Στο ιδιο κλουβι υπαρχουν 1) αυγοτροφη για τους νεοσσους 2) αυγο για τους νεοσσους και την ιδια 3) mix απο νιζερ , καναβουρι, ασπουρι αλεσμενα που το ταιζει συχνα στα μικρα, μηλο. Αν ηταν ετσι οι νηστικοι, πως θα ηταν οι χορτατοι;
ΥΓ. Σωστη η παρατηρηση σου αλλα... Οσα ξερει ο νοικοκυρης...
 
Giorgo,

An ta poulia exoune elipsi apo Ixnostixia kai Vitamines ksekinisoune na trone tis kotsilies tous. Apo erefnes ksero poles fores ginete afto an exoune elipsis apo Bitamini K.

Poli kino einai afto se neosous pou einai sti fasi apogalaktismou. Tote exoune akoma problima na trone mono tous ta sporia, kai na pernoune Bitamines kai ixnostixia efkolo, trone tis kotsilies.

An seleis na psakseis i lexei gia afto einai Koprophagie ( Elliniki lexi )

Alexandros
 
-Δεν είναι πολλά χρόνια πρίν, που οι "σταλαγμίτες" απο κουτσουλιές
ήταν απαραίτητοι στο κλουβί. (Εκείνα τα βουναλάκια που σχηματίζονται
όταν το πουλί κουτσουλά συνεχώς στο ίδιο σημείο). Οι παλιότεροι
λέγανε οτι εκεί μέσα θα έβρησκε το πουλί στοιχεία απαραίτητα, για
να δημιουργήσει μια ασπίδα κατα διάφορων ασθενειών, μια ανοσία.
-Ισως έλειπε η διάθεση,ή οικονομική άνεση ή ακόμα
και να μην υπήρχαν καθόλου συμπληρώματα διατροφής ή όλα
αυτά ήταν δικαιολογίες για να δικαιολογήσουν την άσχημη εικόνα,
απο άποψη καθαριότητας, που είχαν τα κλουβιά. Δεν ξέρω. Τα πουλιά
πάντος έχουν φαίνεται μια τέτοια συνήθεια που η λογική μας λέει
οτι μάλλον κινδύνους εγκυμονεί.
 
Τωρα που το λες τα βλεπω και τα δικα μου συχνα κατω στον πατο του κλουβιου αλλα δεν βλεπω τι κανουν.

Λες να τρωνε και τα δικα μου κουτσουλιες.
 
γιωργο τωρα που το καλοσκεφτηκα μου θυμιζει τα κουνελια που τρωνε τα περριτωματα των γονιων και πως αν δεν τα φανε δεν επιβιωνουν, λες να υπαρχει καποια σχεση;
 
Δεν ξερω ρε 'συ Λευτερη, θα ριξω μια ματια στο link του Alex μηπως βρω καμια ακρη, παντος δες και αυτο που γραφει ο Μακης.
ΥΓ. Η εχουμε advisors η δεν εχουμε!
 
με αυτο που λεει ο μακης συμφωνω, δεν υπαρχει ευχαριστω να βαλω ενα, αλλα ας κοιταξουμε κι αλλες εκδοχες μπας και βρουμε ακρη
 
Back
Top