Γενικά Τρόπος μεταφοράς παπαγαλου σε νησι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Γεία σας...
Λοιπόν έχω κλήσει έναν Αλεξαδρινό παπαγάλο απο το εκτροφείο στα Γιάννενα και επιδεί μένω Σάμο δέν μπορεί να μου το στήλει μέσω ΚΤΕΛ όπως συνηθίζει, να λοιπόν η ερώτησει:μπορείτε να μου δώσετε ιδέες στο πως μπορεί να μου τον στήλει;

Πάντα φιλικά Άρης! 🙂
 
με καραβι τοτε μπορει να στο στειλει και εσυ να πας να παραλαβεις τον Αλεξ. Παπ. Μονο αυτος ο τροπος πιστευω οτι υπαρχει...
 
Καλημερα για εμενα πολυ πιο απλο θα ηταν αν ειχες καποιο γνωστο Αθηνα να παρει απο το κτελ το πουλι και να στο βαλει στο καραβι. το θεμα ειναι να στοστειλει μεσα σε κλουβακι με λιγο νερο για να μην σκασει το πουλακι με τοσες ωρες ταξιδι. Η αλλη λυση ειναι να ερθει το πουλι αεροπορικως αλλα θα σου στοιχισει πολυ ακριβα διοτι θα πρεπει να συνοδευετε απο ειδικο κλουβι και πιστοποιητικα υγειας τα οποια κοστιζουν για τον εκτροφεα οποτε μεταφερετε αυτοματα το κοστος μαζι με το κοστος μεταφορας σε εσενα.
 
Courier απαγορευετε να μεταφερουν ζωα, το μονο που μπορεισ να κανεις ειναι αυτο που σου ειπε ο Πανος!
 
Αυτη τι στιγμή μάλλον θα γίνει αυτο που είπε ο Πάνος(το 1ο)...
Στο καράβι τον παπαγάλο που τον βάζουν;



Ααα και μου είπε ο εκτροφέας οτι με 15 Ε άμα θέλω θα μου φτιάξει ένα κλουβάκι απο ξύλο οπου εκεί μπορεί να μπει φάει και νερό για δύο μέρες... Και φυσικά του απάντησα ΝΑΙ... 😀
 
Ε ναι ετσι τα στελνουν συνήθως... Ειναι σαν βαλιτσακι για μικρους σκυλους... Καλη φαση...
Ειναι πολλες οι ωρες αλλα τι να κανεις... Με κτελ γιαννενα αθήνα και μετα βαπορι.. Αν δε θέλεις βαπορι μόνο του ελα παρτον απο αθήνα και φευγεται μαζι..
κουραση και για τους δυο αλλα αξίζει ο κόπος...
Μαζί στις χαρες μαζί και στις λύπες...
 
καλησπερα σε ολους σας! Λοιπον τα καραβια εχουν τις λεγομενες σκυλιερες η αλλους ειδικου χωρους μεταφορας ζωων. Για τον παπαγαλο ισως κανουν μια εξαιρεση και δεν τον βαλουν σε εξωτερικο κλουβι. Αυτο εξαρταται αν εχεις κανα γνωστο στο καραβι. Για περισσοτερες πληροφοριες τηλεφωνησε στην ναυτιλιακη εταιρια που ερχεται στο νησι σου.
 
Πες μου μονο ποτε θα ερθει το πουλακι, να μιλησω με τα παιδια μεσα...
 
Ωραια.
Για ποτε σου ειπε ο εκτροφεας οτι θα σου το στειλει;
 
Βασικά εγώ θα του πώ πότε.. Με βολεύουν όλες η ημερομηνίες...
 
Ωραια.
Θα μιλησω με τα παιδια στο καραβι και θα σου στειλω μηνυμα να σε ενημερωσω!
 
10000000000 ευχαριστώ, αμα γίνετε μετα την δευτέρα όμως που θα πληροθώ..
 
Δεν υπαρχει λογος να με ευχαριστεις!
Αφου περναει απο το χερι μου γιατι να μην το κάνω;
Θα σου ξαναστειλω...
 
Αποστολη εξετελεσθη... 😉
Μιλησαμε με ενα παιδι απο το πληρωμα, θα το παω εγω στο καραβι και θα το εχει μαζι του μεσα στο μπαρ.
Το πρωι που θα φτασει το καραβι θα πας να το παραλαβεις εσυ.
Μονο να μου πεις ποια μερα θα γινει.
 
Πραγματικά δεν ξέρω πως να σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ τι ταλεπωρία γλυτόνει ο παπαγάλος δέν λέγετε...Άρα εγω τι θα πω τώρα στον εκτροφέα, πως θα γίνει με τον παπαγάλο;
Ξανα ΕΥΧΑΡΙΤΩΩΩΩΩ!
 
Θα του πεις να σου το στειλει μια απο τις μερες που θα μπορεις και εσυ οικονομικα.
Να δω ομως τι ωρα φευγει περιπου απο εδω για να υπολογισουμε το κτελ.
Βεβαια στην τελικη, φιλοξενω το μωρο σου εγω για μια μερα... Και μετα ελα να με βρεις αν μπορεις!

(πλακα κανω...)
 
Αποστολη εξετελεσθη... 😉
Μιλησαμε με ενα παιδι απο το πληρωμα, θα το παω εγω στο καραβι και θα το εχει μαζι του μεσα στο μπαρ.
Το πρωι που θα φτασει το καραβι θα πας να το παραλαβεις εσυ.
Μονο να μου πεις ποια μερα θα γινει.

Αυτό είναι η μετουσίωση της ύπαρξης ενός φόρουμ, δηλαδή η αλληλοβοήθεια μεταξύ των μελών και δη στη πράξη. Συγχαρητήρια Ιωάννα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Back
Top