Ασθένειες Τρώει μόνο μαλακούς σπορους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιάννη @ianos υπάρχει κάποια εξέλιξη με τους σπόρους και τη διατροφή του πουλιού;
Πραγματικά από το 5 κιλο κράτησα περίπου τα 3 κιλά που είναι ήδη αρκετά.Αν την κράταγα όλη το καλοκαίρι θα βλέπαμε πεταλούδες μέσα οπότε καλύτερα να την δώσω παρά να την κρατήσω.
Πολύ σωστά..
Δεν υπάρχει καλύτερη συνταγή για τη σωστή διατήρηση - συντήρηση της τροφής των πουλιών από το να μας καλύπτει χρονικά για 4-6 εβδομάδες.
 
Τωρα που επέστρεψα και είδα, οχι! Έφαγε μονο περιλα, κία, καμελίνα και μάλλον λίγο νιζερ. Σπασμένο κεχρί που παρασκεύασα εχθές οχι απο τους σπόρους του Λάμπρου, μάλλον τιποτα. Απλά σήμερα το πρωί, δεν προλάβαινα να βάλω σπασμένο κεχρί απο το Λαμπρο, παρά μονο φρέσκο νερό με ultra levure. Επισης απο εχθές το βράδυ που του είχα το κεχρί σκέτο, και για μισή ωρα αφού ξύπνησε δεν άγγιξε τιποτα απολύτως. Απο αύριο θα βάλω το νέο κεχρί να δούμε.
Πραγματικα ανατρωτιεμαι τι να συμβαίνει. Μάλλον να ξανακοιταξω το λαιμό και το στομα της. Το,Ράμφος δεν φαίνεται να εχει κάτι.
 
Ο χρόνος μου σήμερα ειναι πολυ δύσκολος... Κοίταξα και παλι: η καρινα μου φαίνεται οτι δεν ειναι σαν χθες, αλλά μάλλον χειρότερη. Το πουλακι υποτονικό, κοιμήθηκε και το μεσημέρι. Η κία, καμελίνα, περιλα που έφαγε για σήμερα λιγοστά, συγκριτικά με εχθές. Και οι κουτσουλιές σαφώς λιγότερες. Νομίζω οτι μετράμε ώρες. Δεν ξερω, ίσως και απλως να εκδραματίζω την κατάσταση. Αλλά μάλλον οχι. Αύριο, αν υπάρξει αύριο, θα πάω πτηνίατρο. Σήμερα μάλιστα δεν πήρε αντιβίωση, πρώτη μέρα, άραγε κι η τελευταία του; Κοντεύω να σκάσω, αλλά το θέμα δεν ειμαι εγώ, αλλά εκείνο. Κοίταξα παντού και παλι, ακόμα και μέσα στο στομα, τιποτα. Δεν νομίζω να γράψω κάτι άλλο προς το παρόν. Ειναι ελάχιστες οι στιγμές που θα ήθελα να παγώσει ο χρόνος, να μην πάμε παρακάτω, να σταθούμε εδώ και να αφουγκραστούμε το τωρα κι αυτο να ´ναι, και τίποτε περισσότερο. Αλλά όπως τα βλέπω, ο χρόνος τρέχει και το μέλλον αδυσώπητο. Δεν θα γράψω άλλο, παρά όταν θα ´ρθει η ωρα.
 
Ούτε καναβούρι τρώει Γιάννη; Κρίμα πολύ ελπίζω να την βγάλει μέχρι αύριο που θα το πας στο γιατρό. Προσπάθησε να το πας νωρίς τουλάχιστον να γλυτώσει τη ζέστη ☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Την πήγα στην Κα Δουκάκη. Ειναι έτσι όπως σας τα είπα, απλά το έντερο της απο εχθές εχει αρχίσει και διογκώνεται. Μάλλον δυσκολεύεται στην αφόδευση. Κουτσουλιές φρέσκες δεν κατάφερε να πάρει η γιατρός, ώστε να τις δει στο μικροσκόπιο, γιατι απλως δεν υπήρχαν. Είδε λίγα ούρα, οσο γινόταν, και έβγαλε το συμπέρασμα οτι είχαν πολλούς βάκιλλους. Για αυτο μου συνέστησε και aviomysin. Κόπρανα, αν κάνει θα τα μαζέψω με μπατονετα, θα τα βάλω σε αλουμινόχαρτο στο ψυγείο, και θα της τα πάω αύριο. Μου είπε να την ταΐζω ο ίδιος και να της δώσω με σύριγγα 0,03 ml λάδι, ώστε να μαλακώσουν τα κόπρανα και να τα κάνει.
Απο τις 2.00 το μεσημέρι έκανα ο,τι μου είπε και το πουλι ειναι τα χάλια του, κοιμάται στη σχάρα, και εμείς εδώ κάνουμε Δεήσεις. Σας ενημερώνω για το αναπόφευκτο, όταν...
Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας.
 
Της έβαλες και στην αμάρα λάδι; Μήπως έχει στεγνώσει και η περιοχή.
Ευχόμαστε κι εμείς ολόκαρδα Γιάννη μου, μακάρι να πάρει τ' απάνω της!
 
Της έβαλε η Δουκάκη. Αλλά πως να κάνει κακά της εφόσον εχει φάει ελάχιστα;
Εγώ πάντως νομίζω οτι κακό της έκανα που την τάισα, γιατι απο εκείνη την ωρα τα εχει παίξει. Επισης πολυ κακώς που της έκοψα την 5 η ημέρα το amoxil. Πήγαινε σαφώς καλύτερα και δεν υπήρχε εικόνα του εντέρου της. Τελος πάντων, στερνή μου γνώση να σ´είχα πρώτα.
 
Γιάννη κάθε πότε θα την ταϊζεις και πόσο; Αυγό, βλαστωμένους σπόρους σου είπε τίποτα;
Μα καλά δεν υπήρχε άλλος τρόπος να γίνει η εξέταση;Νερό πίνει τουλάχιστον, να πάρει και την αντιβίωση;
Μήπως να την κρατήσεις λίγο παραπάνω απόψε ξύπνια να πάρει φαγητό και φάρμακο;
 
Αν ήταν καλύτερα θα σου έλεγα να πας και αλλού για 2η γνώμη... Αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις δε ξέρω αν θα της κάνει τόσο καλό... ☹

Πως είναι σήμερα Γιάννη μου;
 
Είπε να την ταΐζω περίπου 0,1 ml, μπορεί και 0,3 δεν θυμάμαι καλά, ώστε απλά να την κρατήσω στη ζωη, για να μπορεί να τρώει και μόνη της. Για αυγό δεν ρώτησα, για βλαστό μένους σπόρους δεν αναφερθήκαμε, αλλά δεν το, συζητώ καν, λόγω του κινδύνου ανάπτυξης μυκήτων, και αυγό θα δώσω λίγο αύριο. Γενικά μου έδωσε ενα πρόγραμμα πλήρους διατροφής, που δεν το είδα καν, μια και το πουλι εχει σπόρους που μπορεί να φάει. Θα το κοιτάξω κι αυτο αύριο. Επισης μου μίλησε για φρούτα και χορταρικά, αλλά παίζομαι να της δώσω γιατι έτσι θα μειωθεί το νερό με την αντιβίωση που προσλαμβάνει καθημερινά. Νερό μέχρι το μεσημέρι, δλδ, πριν προσθέσω την αντιβίωση έπινε, μετα ήταν τα χάλια της, υποτονικό, κοιμόταν όλη ημέρα εχτές, οποτε δεν είχε νόημα να την κρατήσω ξύπνια, αφού ούτως ή άλλως κοιμόταν.
 
Να υποθέσω δεν κουτσούλισε φυσιολογικά και έτσι δεν της τα πήγες για εξετάσεις; Τηλεφωνικά δεν μπορούμε να βρούμε κάποιον γιατρό που να έχει την θέληση να βγάλει ένα συμπέρασμα ή να βοηθήσει;
Ασχημη κατάσταση...
 
Μάζεψα σήμερα σε αλουμινόχαρτο και τα πήγα. Περιμένω απάντηση σε λίγο. Επισης δεν την τάισα σήμερα, γιατι εχθές μετα το τάισμα ήταν που το πουλι ήταν εντελώς χάλια.
Δεν ξερω τι να πω βρε παιδιά... Δύο ημερες μετά την έναρξη του amoxil και το πουλακι ήταν ζωηρό. Μετα απο 5 ημερες σε αντιβίωση είχε πάρει και βάρος. Μετά την έκοψα και δυο ημερες αργότερα τα χάλια του. Και φτάσαμε στο σήμερα... Κι αναρωτιέμαι: εχει νόημα όλο αυτο; Ουφ, δεν ξερω πια τι να πω
 
Από μόνο του δεν έφαγε καθόλου;
Τρώει περιλα, κία, καμελίνα, full stop.

Η πτηνίατρος βρήκε πολλούς βάκιλλους στα κόπρανα όπως και ζυμομύκητες. Την περίπτωση της καλλιέργειας την αρνήθηκα, διότι θεωρω οτι ο χρόνος πιέζει. Μου πρότεινε να φτιάξω διάλυμα νυσταμυσιν 1/000 και σε αυτο να προσθέτω την αντιβίωση και να δίνω και στο στομα δυο τρεις σταγόνες. Λέει οτι το πουλακι εχει μια πολυ δυνατή γαστρεντερίτιδα, την οποία δεν ειναι απαραίτητο οτι την κόλλησε απο κάπου, το θέμα περιπλέχθηκε και απο μύκητες, λόγω διατάραξης της ισορροπίας της χλωρίδας του εντέρου και... Τι άλλο να σας πω, δεν ξερω. Πάντως το καναρινι ειναι σε πολυ δύσκολη κατάσταση.
 
Ακολούθα τις οδηγίες της γιατρού Γιάννη δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς τώρα. Ποιά αντιβίωση σου σύστησε αν επιτρέπεται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ακολούθα τις οδηγίες της γιατρού Γιάννη δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς τώρα. Ποιά αντιβίωση σου σύστησε αν επιτρέπεται;
Aviomysin 5 σταγόνες σε 100 ml νερό για 7 ημερες, ενώ το nystamycin 1 ml στο λίτρο για περίπου τρεις βδομαδες.
 
Γιάννη το σκέφτηκα και το ξανασκέφτηκα και τελικά θα ρισκάρω.
Σου στέλνω την απέραντα αστήρικτη αισιοδοξία μου!
Δεν θέλω άσχημα νέα μετά απο τέτοια vibes!
Μιά μέρα και μιά νύχτα ακόμη καθαρή και ύστερα όλα θα πάρουν την σειρά τους.
 
Back
Top