Ασθένειες Τσίμπησε κάτι το καναρίνι μου κάτω από το μάτι;

χρηστος99

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2019
Μηνύματα
50
Καλησπέρα έχω ένα σοβαρό θέμα... Ενώ είχα το καναρίνι εγώ κτ το τσιμπησε κατω από το μάτι.. Του εβλ μπενταντιν τι άλλο να του βάλω;
 
Συνεχισε και μολις κλείσει η πληγή εισαι κομπλέ.
Μικρη ποσοτητα να βαζεις.

Αν δεις και δεν κλεινει η πληγη σε ευλογο χρονο θα πας σε αλοιφη αντιβιωτικη.
Καλη καθαριοτητα ωσπου να κλεισει.
 
Πολύ φοβάμαι ότι πρόκειται για τον ακουστικό του πόρο και όχι για το μάτι ή το "μάγουλο". Χρήστο, @χρηστος99 , υπάρχει πιθανότητα να πάτε σε ειδικευμένο σε πτηνά γιατρό; Έχετε στην περιοχή που μένεις; Δεν είμαι βέβαιος αν ισχύει η υπόθεσή μου, σχετικά με τον ακουστικό του πόρο, αλλά στην περίπτωση που ισχύει, είμαι επιφυλακτικός στη χρήση του μπενταντιν.
 
Ναι υπάρχει στην περιοχή μου ένα κτηνιατρείο το σκέφτηκα να το πάω Γιαρ ανησυχώ και εγώ
Ναι, αλλά είναι ειδικευμένοι σε πτηνά; Σε ποια περιοχή μένεις;
 
Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει κάποιος στη λίστα μας από την περιοχή. Αλλά εσύ μπορείς να πάρεις τηλέφωνα και να ρωτήσεις αν έχουν υπόψη τους από παθολογία πτηνών.
 
Μπορεί και να κάνω λάθος Αντώνη. Αλλά είδα και αυτήν τη φωτογραφία, που δεν είναι καναρίνι βέβαια, αλλά δεν μου φάνηκε και απίθανο και έτσι δεν μπορώ να αποκλείσω εντελώς την πιθανότητα.
 
Better safe than sorry Γιαννη, ας το πιασει ο Χρηστος να ριξει μια ματια αφου ουτως η αλλως το πιανει για να βαλει betadine και ετσι θα ξερουμε σιγουρα τι ειναι!




Δεν ξερω αν βοηθουν αυτες οι φωτο, σε ολες το αυτι φαινεται δεξια του ματιου ενω σε αυτη του Χρηστου φαινεται να ειναι καθετα στο ματι.
Εκτος και αν εχει λεκε το πτερωμα απο το betadine και μας ξεγελα.

582408_4018607632531_1756244856_n.jpgSDC15622_800x569.jpgIMG_20180702_102259_480x640.jpg43119491162_d405c35a11_o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χμμμ, αυτη η φωτο ισως μας δινει μια υπονοια για αυτι λογω της εκτασης αλλα ειναι θολη.

Εσυ βλεπεις καποια τρυπα εκει Χρηστο;
Βλεπεις αιμα ή καποιο αλλο υγρο;

Πως το εντοπισες την πρωτη φορα;
Φαινοταν απο μακρια η σε καποιο πιασιμο το εντοπισες;
 
Back
Top