Ασθένειες Τσίμπησε κάτι το καναρίνι μου κάτω από το μάτι;

Τρύπα δεν είδα καθόλου.. Την ώρα που του όρμηξε το είδα κατευθείαν και το έσωσα και του εβλ γρήγορα μπενταντιν και είχε σταματήσει το αίμα ευτυχώς και τωρα έχει όρεξη,τρώει κανονικά μόνο δεν κελαϊδαει λίγο μόνο
 
Τώρα το χειμώνα το βγάζουμε έξω συχνά;

Τα πουλια γενικα τα εχουμε ή μεσα ή εξω
Το μεσα-εξω τωρα το χειμωνα μπορει να δημιουργησει θεματα με την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας κτλ.
Αν θες να μαζευει ηλιο, μονο σε πολυ ζεστες μερες του χειμωνα και για κανενα δεκαλεπτο-τεταρτακι.
 
Ευχαριστώ για την ενημέρωση
[automerge]1576097644[/automerge]

Από που το πήρες;


Δεν ειναι απο δικο μου πουλακι η φωτο, εχω εσωτερικη εκτροφη εγω.

Ομως μπορεις να το βρεις στα γνωστα petshop


 
Ότι και να το τραυμάτισε σου εύχομαι περαστικά!
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε
[automerge]1576228135[/automerge]
Καλημέρα παιδιά σήμερα είναι όλο ενέργεια και β πληγή βλέπω έχει κλείσει
 
Το πρώτο σου μήνυμα ήταν έτσι γραμμένο που δεν κατάλαβα ότι του επιτέθηκε κάποιο αρπακτικό
Καλησπέρα έχω ένα σοβαρό θέμα... Ενώ είχα το καναρίνι εγώ κτ το τσιμπησε κατω από το μάτι.. Του εβλ μπενταντιν τι άλλο να του βάλω;
Το ότι του επιτέθηκε αρπακτικό ενέχει τον κίνδυνο το πουλάκι, ακόμα κι αν έγινε αντισηψία με μπενταντιν, να έχει αρπάξει κάποιο παθογόνο από το μικροβιακό φορτίο του ράμφους / νυχιού του γερακιού. Αυτό θα φανεί ενδεχομένως στη συνέχεια. Ο ίδιος, αν και είμαι κάθετα αντίθετος με προληπτική χρήση αντιβίωσης, θα συμβουλευόμουν έστω και τηλεφωνικά γιατρό εξειδικευμένο σε πτηνά. Π.χ. Θα μπορούσες να ρωτήσεις είτε στο Κέντρο της Κομοτηνής ή σε κάποιον από τους γιατρούς στις παρουσιάσεις https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Πιστεύω ότι κάποιος θα αντιληφθεί την αναγκαιότητα και θα σου προτείνει φάρμακο.
Ελπίζω το παραπάνω ενδεχόμενο να μείνει απλά ως τέτοιο (ενδεχόμενο)
 
Back
Top