Ασθένειες Υγρές κουτσουλιές καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Είδα σήμερα για πρώτη φορά νερουλές κουτσουλιές στο κλουβί της καρδερίνας μου (όχι διάρροια απλά μεγαλύτερη ποσότητα ούρων). Την έχω περίπου 20 μέρες, μέχρι τώρα οι κουτσουλιές ήταν σταθερά στεγνές. Τελευταία αλλαγή στο χαρτί έκανα το Σάββατο οπότε οι υγρές κουτσουλιές πρέπει να εμφανίστηκαν στο διάστημα αυτών των 3 ημερών. Δε το κρύβω ότι έχω τρομάξει με ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα για την ευαισθησία αυτών των πουλιών στα εντερικά, οπότε δε περίμενα και πολύ για να γράψω. Μένω στην επαρχεία και η πρόσβαση σε κτηνίατρο, πόσο δε σε πτηνίατρο είναι απίθανη. Προφανώς το πουλάκι δεν είναι πιασμένο.

Δυστυχώς δεν έχω φώτο από τις υγρές κουτσουλιές γιατί πέταξα το χαρτί και έβαλα καθαρό να δω αν συνεχίζεται το πρόβλημα. Μέσα στις τελευταίες 2 ώρες οι κουτσουλιές είναι normal και λογικά θα βάλω φώτο αύριο. Έλεγξα το πουλί για καρίνα ή πρησμένα έντερα και δεν έχει. Τρώει κανονικά και μέχρι εχτές τουλάχιστον τραγουδούσε. Σήμερα δεν πρόλαβα να το ακούσω.

Πέντε πράγματα περνάνε από το μυαλό μου ως αλλαγές που έγιναν αυτές τις μέρες. Πρώτον εχτές του έβαλα μήλο για πρώτη φορά αλλά νομίζω δε το άγγιξε. Δεύτερον, από λάθος μου το πουλί είχε χάσει την ουρά του και αυτές τις μέρες έχουν εμφανιστεί ξανά τα πρώτα φτερά. Με άλλα λόγια το πουλί είναι σε περίοδο πτεροφυΐας. Τρίτον την Κυριακή το βράδυ η αδερφή μου έμεινε για κάποιες ώρες μαζί με φίλες της στο δωμάτιο της καρδερίνας και δε ξέρω τι κάνανε αλλά όταν γύρισα σπίτι το πουλί ήταν αναστατωμένο. Κρεμιόταν από τα κάγκελα πράγμα που το είδα ποτέ άλλοτε να το κάνει. Τέταρτον αυτές τις μέρες η θερμοκρασία έπεσε απότομα από τους 25 στους 15 βαθμούς και η ηλιοφάνεια πήγε περίπατο. Τέλος, ίσως το χαρτί που έβαλα την τελευταία φορά να ήταν είχε περισσότερο πλαστικό και να μην απορροφούσε τα ούρα με αποτέλεσμα να εμφανιστεί υγρασία...

Ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος να κινηθώ, δεδομένων των περιστάσεων;
 
λογικά θα βάλω φώτο αύριο.
Μόνο αν υπάρχει ανάγκη.
Έλεγξα το πουλί για καρίνα ή πρησμένα έντερα και δεν έχει. Τρώει κανονικά και μέχρι εχτές τουλάχιστον τραγουδούσε.
Καλά είναι να αποφεύγουμε τους συχνούς ελέγχους γιατί αναστατώνεται το πτηνό...
Το πιάνουμε μόνο όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη...
Λογικά σύντομα θα ξανατραγουδήσει.
Πρώτον εχτές του έβαλα μήλο για πρώτη φορά αλλά νομίζω δε το άγγιξε.
Είναι εύκολο να διακρίνουμε αν έχει τσιμπήσει την επιφάνεια του μήλου... Φυσιολογικά θα δοκίμασε και ίσως να είναι απαραίτητο να μάθει να τρώει έστω και λίγο.
Δεύτερον, από λάθος μου το πουλί είχε χάσει την ουρά του και αυτές τις μέρες έχουν εμφανιστεί ξανά τα πρώτα φτερά. Με άλλα λόγια το πουλί είναι σε περίοδο πτεροφυΐας.
Τέτοια "ατυχήματα" μπορεί να συμβούν στον καθ' ένα...
Θα αποκατασταθεί όπως λες σύντομα η ουρά της...
Σίγουρα ξοδεύει ενέργεια για την αποκατάσταση αλλά δεν είναι και κάτι τραγικό...
Τρίτον την Κυριακή το βράδυ η αδερφή μου έμεινε για κάποιες ώρες μαζί με φίλες της στο δωμάτιο της καρδερίνας και δε ξέρω τι κάνανε αλλά όταν γύρισα σπίτι το πουλί ήταν αναστατωμένο. Κρεμιόταν από τα κάγκελα πράγμα που το είδα ποτέ άλλοτε να το κάνε
Το λάθος δεν είναι που αγρίεψε το πουλί αλλά που βρίσκεται μέσα στο δωμάτιό σας...
Καλύτερα να το έχεις μόνιμα σε ένα σημείο του εξωτερικού χώρου του σπιτιού σου...
Χρειάζεται πολύ περισσότερα από αυτά που ένα δωμάτιο μπορεί να της προσφέρει και κυρίως χρειάζεται άμεση επαφή με τις ακτίνες του ήλιου (έστω και από διάχυση). Καλό είναι χώροι με πολύ κόσμο, οσμές, καπνό κλπ να αποφεύγονται...
Καθαρή ατμόσφαιρα πάνω απ' όλα.
Τέταρτον αυτές τις μέρες η θερμοκρασία έπεσε απότομα από τους 25 στους 15 βαθμούς και η ηλιοφάνεια πήγε περίπατο.
Οι καρδερίνες είναι πουλιά που έχουν γραμμένο στο DNA τους τον καιρό της Ελλάδας και τις άστατες καταστάσεις της Άνοιξης... Δεν έχει κανένα πρόβλημα... Περισσότερο κινδυνεύει από την διαμονή της μέσα στο δωμάτιο.
Τέλος, ίσως το χαρτί που έβαλα την τελευταία φορά να ήταν είχε περισσότερο πλαστικό και να μην απορροφούσε τα ούρα με αποτέλεσμα να εμφανιστεί υγρασία...
Το χαρτί ως υπόστρωμα δεν είναι από τα καλύτερα... και επιπρόσθετα δεν το τοποθετούμε για να κρατήσει καθαρούς τους πάτους των κλουβιών.
Αν θέλεις να χρησιμοποιείς χαρτί φρόντισε να έχει καλή απορροφητικότητα και να μην έχει μελάνη από εκτύπωση...
Αν μάλιστα δεν υπάρχει μεταξύ του πουλιού και του χαρτιού σχάρα καλύτερα να στραφείς σε άλλο υπόστρωμα.
 
Γιάννη το πουλάκι είναι σε ένα δωμάτιο αχρησιμοποίητο, ψηλά και σε άμεση επαφή με τον ήλιο. Επίσης το πουλί είναι εκεί γιατί περνάει καραντίνα. Τυχαίο ήταν που μπήκαν άνθρωποι εκεί μέσα. Επίσης δε το πιάνω συχνά, από τότε που το πήρα το έπιασα μια την πρώτη μέρα για να ξέρω τι ήρθε στα χέρια μου και μια σήμερα που είδα τις νερουλές. Όλα μου τα κλουβιά έχουν σχάρα στον πάτο, τα πουλιά δεν έρχονται σε επαφή με το χαρτί. Ομολογώ πως αυτό με το μελάνι το ακούω πρώτη φορά όμως. Έγραψα όλα αυτά τα περιστατικά, μπας και ο συνδυασμός κάποιων από αυτά ήταν ικανός να εξηγήσει την αλλαγή των περιττωμάτων.
 
Γιάννη το πουλάκι είναι σε ένα δωμάτιο αχρησιμοποίητο, ψηλά και σε άμεση επαφή με τον ήλιο. Επίσης το πουλί είναι εκεί γιατί περνάει καραντίνα. Τυχαίο ήταν που μπήκαν άνθρωποι εκεί μέσα. Επίσης δε το πιάνω συχνά, από τότε που το πήρα το έπιασα μια την πρώτη μέρα για να ξέρω τι ήρθε στα χέρια μου και μια σήμερα που είδα τις νερουλές. Όλα μου τα κλουβιά έχουν σχάρα στον πάτο, τα πουλιά δεν έρχονται σε επαφή με το χαρτί. Ομολογώ πως αυτό με το μελάνι το ακούω πρώτη φορά όμως. Έγραψα όλα αυτά τα περιστατικά, μπας και ο συνδυασμός κάποιων από αυτά ήταν ικανός να εξηγήσει την αλλαγή των περιττωμάτων.
Κάθε αλλαγή στη συμπεριφορά των πτηνών λογικά χτυπάει και το συναγερμό μας... έτσι πρέπει να γίνεται.
Παρακολουθείς τη συμπεριφορά και επανέρχεσαι σε περίπτωση που συντρέχει λόγος...
Όπως πιθανολογώ να πουν και οι πιο ειδικοί @Paianas @ΑΒΑΤΟΝ κλπ... Προς το παρόν πρέπει να γίνει λήξη "συναγερμού".
 
Το πουλί είναι πολύ πιθανό να στρεσαρίστηκε από κάτι.

Ισως θα σου λύσουν την απορία τα κορίτσια που ίσως το ενόχλησαν στο δωμάτιο. (αχ αυτές οι γυναίκες... Πφπφπφ)

Αν το πουλί τώρα είναι ευδιάθετο τρώει πίνει... Νομίζω δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.
 
Εκτός από μήλο ποιά είναι η διατροφή του;
Άλλαξες κάτι;
... Κλουβί, θέση;
 
Το μήλο προς το παρών μάλλον δεν είναι καν στη διατροφή του. Δε τρώει καμιά από τις πρασινάδες που το δίνω. Ο κύριος που μας την έδωσε λέει ότι δε τα τάιζε πράσινα και δε μάθανε. Κατά τα άλλα η διατροφή του είναι μίξη για ιθαγενή, απλή συσκευασμένη τροφή από το pet shop. Κλουβί άλλαξε πριν 20 μέρες όταν το πήρα, θέση πριν 5-6 μέρες όταν το έβαλα μέσα λόγω βροχών.
 
Το μήλο προς το παρών μάλλον δεν είναι καν στη διατροφή του. Δε τρώει καμιά από τις πρασινάδες που το δίνω. Ο κύριος που μας την έδωσε λέει ότι δε τα τάιζε πράσινα και δε μάθανε. Κατά τα άλλα η διατροφή του είναι μίξη για ιθαγενή, απλή συσκευασμένη τροφή από το pet shop. Κλουβί άλλαξε πριν 20 μέρες όταν το πήρα, θέση πριν 5-6 μέρες όταν το έβαλα μέσα λόγω βροχών.

Και να μην αλλάξεις την διατροφή του.

Ακου... Μήλο.

Παιανία... Μην απαντήσεις. (ευχαριστώ)
 
Ευτυχώς που είναι έξυπνη και δεν τρώει σκουριές.
 
Λιγο σας εχασα. Ο πτηνιατρος μου ειχε πει θα αφηνεις το φρουτο τοση ωρα οση θα αφηνες και εσυ κατι μεχρι να το φας. Και αυτο κανω. Τωρα για σκουριες δε ξερω...
 
Το μήλο σε πόση ώρα το αφαιρείς από το κλουβί;
 
Λιγο σας εχασα. Ο πτηνιατρος μου ειχε πει θα αφηνεις το φρουτο τοση ωρα οση θα αφηνες και εσυ κατι μεχρι να το φας. Και αυτο κανω. Τωρα για σκουριες δε ξερω...

Γιάννη το ίδιο πραγμα λέει και ο Μιχάλης.

Εσύ πόση ώρα αφήνεις το μήλο στο πιάτο ή στο χέρι μέχρι να το φας;

Αν μαυρίσει το τρώς;

Και αν έχεις την πολυτελεια να το αλλάζεις ανά 30 λεπτά... Καλώς.
 
Back
Top