Ασθένειες Υγρές κουτσουλιές στα καναρίνια

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας και πάλι
θα ήθελα την συμβουλή σας για μια ανησυχία που εχω.
τις τρεις τελευταίες ήμερες παρατηρώ πολύ υγρές κουτσουλιες, δεν ξερω αν ειναι απο το αρσενικό η το θηλυκό
η διατροφή τους αποτελείτε απο σπορους, αυγοτροφη και αυγο γιατι εχουν νεοσσους.
μήπως χρειάζονται κάποια αντιβίωση;
 
παρατηρώ πολύ υγρές κουτσουλιες,
Αν το χρώμα τους κινείται προς το κίτρινο πιθανόν να είναι από την υπερκατανάλωση αυγού.
Ως φοβερή πηγή πρωτεΐνης είναι πολύτιμο και απαραίτητο αλλά δύσκολα αφομοιώσιμο από τον οργανισμό τους σε μεγάλες ποσότητες. Και όταν οι νεοσσοί έχουν μεγαλώσει αρκετά (μετά τη 14η μέρα της ζωής του) οι ποσότητες που μεταφέρουν οι γονείς προς τα μικρά είναι τεράστιες.
Αν όντως έτσι είναι κάνε ένα μικρό διάλειμμα από το απογευματινό αυγό και στη θέση του χρησιμοποίησε κάποιο χόρτο ή λαχανικό όπως το μπρόκολο.
Αν όχι... Τότε καθαρό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και φωτογραφίες στη συζήτηση από το χαρτί, το στέρνο και την κοιλιά του πουλιού για περισσότερη βοήθεια από την παρέα μας.
 
Νομίζω ότι ούτως ή άλλως και για να είμαστε πιο σίγουροι, θα πρέπει, αν είναι εφικτό, να βγάλεις καθαρές φωτογραφίες από τις κουτσουλιές και να μας πεις και για τη θέση αυτών σχετικά με τη θέση της φωλιάς, ώστε να μπορεί να συναχθεί αν μπορούμε να αποκλείσουμε ότι τις έκαναν τα μικρά.
Παρεπιπτόντως πόσων ημερών είναι οι νεοσσοί (ο 1ος και ο τελευταίος);
 
Σκέφτεσαι επικείμενη ωοτοκία του θηλυκού;
Ναι μπορεί και αυτό. Απλά προσπαθώ να μορφοποιήσω στο νου μου ποιο πουλί (ενήλικο ή μικρό) κάνει τις κουτσουλιές. Επίσης πάντοτε υπάρχει και το ενδεχόμενο, όταν ένας οργανισμός κουράζεται, όπως στην αναπαραγωγή, να είναι περισσότερο ευάλωτος σε μολύνσεις.
 
Νομίζω ότι ούτως ή άλλως και για να είμαστε πιο σίγουροι, θα πρέπει, αν είναι εφικτό, να βγάλεις καθαρές φωτογραφίες από τις κουτσουλιές και να μας πεις και για τη θέση αυτών σχετικά με τη θέση της φωλιάς, ώστε να μπορεί να συναχθεί αν μπορούμε να αποκλείσουμε ότι τις έκαναν τα μικρά.
Παρεπιπτόντως πόσων ημερών είναι οι νεοσσοί (ο 1ος και ο τελευταίος);
αυριο θα βαλω ενα ασπρο χαρτι και θα φωτογραφισω.
ειναι μακρια απο την φωλια και παντα στο ιδιο μερος.
οι νεοσσοι ειναι 8 ημερων ο μεγαλος και 5 ο μικρος.
 
Μόλις τους βάλεις φρέσκια τροφή, παρακολούθησε ποιος απο τους δυο γονείς κάνει τη δουλειά. Πίνουν πολύ νερό;
 
Back
Top