Γενικά Υπάρχουν θηλυκιές καρδερίνες 8αρες;

.

Υπαρχουν θυληκιες καρδερινες 8αρες;Εχει δει κανεις;
αρσενικες υπαρχουν.
παλιοτερα ειχα στην κατοχη μου.
θυλικες δεν ειχα δει αλλα γιατι να μην υπαρχουν; Λογικα βγαινουν κ θυλικες 8αρες
συνηθως ειναι κ ''κερασουλες''αυτα τα πουλια κ σπανια.
 
.

Γεια σας παιδια!Για αρσενικες το ξερω, εχω 2 αλλα για θυληκες δεν εχω δει ποτε. Υπαρχει ενα pet shop που φερνει μερικες φορες αλλα δυστυχως τις εχει 100 ευρω[πιασμενες].
 
.

μπορει να μου πει καποιος τι διαφορετικο εχει η 8αρα απο την 7αρα η την 6αρα η την 5αρα η την 4αρα;
 
.

Από παλιότερο, αντίστοιχο θέμα...
Stavros: 6αρες και 4αρες καρδερινες! είπε:
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το θέμα έχει να κάνει με τη σπανιότητά της σε σχέση με τις τεσσάρες και τις δοξασίες που έχουν επικρατήσει, τεχνηέντως ή μη
 
.

Αφελέστατη ερώτηση: τι είναι ρε παιδιά η 8αρα καρδερίνα και τι η 6άρα;
 
.

Από παλιότερο, αντίστοιχο θέμα...

ετσι πιστευω και εγω, πιο συχνα ειχα πολυ καλες 4αρες παρα 6αρες. Οι παληοι ελεγαν οτι οι 6αρες ειναι πιο ηρεμα πουλια, αλλα εγω δε παρατηρησα καμια διαφορα
 
.

Και εγω πιστευω για τη σπανιοτιτα γινεται ο ντορος,θα προσθεσω ομως οσα ετυχε δω χρωματικα αγγιζαν την τελειοτητα
 
.

παιδια οι 6αρες καιοι 4αρες ειναι ποιο συνιθησμενες καρδερινες
οι 8αρες και οι κερασουλες ειναι σπανιες και γιαυτο γινετε και μεγαλος ντορος
...
 
.

παιδια χρονια ασχολουμε με τις καρδερινες δεν ξερω τη σημαινει 4αρες 6αρες 8αρες σιγουρα δεν σημαινει φωνες


υστ μπας και ειμαι χαζουλης
 
.

Είναι αλήθεια ότι οι περισσότερες καρδερίνες είναι 4αρες και αμέσως μετά είναι οι 6αρες. Πολύ πιο σπάνιες είναι οι 8αρες και οι 12αρες. Μία καρδερίνα χαραχτηρίζεται σε 4αρα ή σε 6αρα από το πόσα άσπρα στίγματα έχει στο κάτω μέρος της ουράς της. Ο αριθμός αυτός είναι πάντα ζυγός. Και αυτό γιατί η ουρά έχει 12 φτερά και τα σημάδια που είναι από την μία πλευρά έχει και από την άλλη. Κερασούλες είναι αυτές οι καρδερίνες που πίσω στο σβέρκο τους εκεί που τελειώνει το μάυρο έχουν κόκκινα στίγματα. Θέλω να πιστεύω ότι αυτά τα σημάδια καθορίζουν την ιεραρχία σε ένα κοπάδι αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Σίγουρα όμως φωνητικά δεν διαφέρουν οι μεν από τις δε.Ανάλογα το πόσο καλός μαθητής είναι ένα πουλί καθορίζει και το τραγούδι του.
 
.

Να σημειώσω ακόμα ότι υπάρχουν και οι γραβάτες και οι σιδηροκέφαλες.
Οι σιδηροκέφαλες είναι αυτές που δεν έχουν κούτελο. Η μύτη τους αρχίζει από πολύ ψηλά και λέγεται ότι είναι βροντόφωνα πουλιά.
Οι γραβάτες είναι αυτές που από το κάτω μέρος της μύτης μέχρι το τέλος του κόκκινου της μάσκας έχουν μία άσπρη γραμμή σαν γραβάτα.
 
.

καλησπερα σε ολους, φιλε μου τασουλη υπαρχουν 8αρες θυλικες καποτε ειχα πολλες και κερασουλουδες. Θα κανονισουμε να παμε ξανα στα βουνα τις δραμας για να δεις και απο κοντα.
 
.

δεν πιστεύω οτι παίζει και μεγάλο ρόλο. Μου έχει τύχει 4 καλύτερη απο 6.
 
.

Μια ομορφη 6αρα
SNV30491.jpg
 
Back
Top