Φροντίδα Υπάρχουν ταΐστρες που να μην πέφτουν σπόρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aineias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aineias

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2016
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα ομαδάρα έχω το έξεις θέμα μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ταιστρες που τα πουλιά να μιν πετάνε πολλά σπορια κάτω γιατί μου γεμίζουν το μπαλκόνι κ γρινιαζει η γυναίκα έχω τις κλασικές απλές ταιστρες κ χρισιμοποιο κ τιν σακούλα που βάζουμε στο κλουβί αλλά παρόλα αυτά πολι σπόρια κάτω
 
Υπάρχουν κάποιες ταΐστρες (οι λεγόμενες οικονομίας) που από τον τρόπο λειτουργίας τους δεν επιτρέπουν τη διαλογή και άρα το διασκορπισμό των σπόρων από τα πουλιά.
Αυτές για παράδειγμα


Η πτώση όμως των σπόρων κάτω στο μπαλκόνι ή την αυλή μας δεν έχει να κάνει μόνο με τις ταΐστρες αλλά με την δράση που υπάρχει στο κλουβί. Γιατί σπόροι πέφτουν και με τα φτερουγίσματα των πουλιών, με τον αέρα κλπ...
Ένα ειδικό νάυλον προστατευτικό... Περιορίζει πολύ αυτό τον διασκορπισμό και τις "δίκαιες" φωνές της κάθε νοικοκυράς.
 
Δοκίμασε να βάλεις στο κλουβί το λεγόμενο βρακάκι(υπάρχουν 3 μεγέθη), δηλαδή ένα μαλακό πλαστικό με λάστιχο που αγκαλιάζει το κλουβί αλλά και τις ταΐστρες!
Δε θα το πρότεινα... σίγουρα βολεύει σαν εργαλείο αλλα μπορει να αποδειχθει και μοιραιο για τα καναρινια που βαριουνται και παιζουν με ο,τι βρουν...
 
Δε θα το πρότεινα... σίγουρα βολεύει σαν εργαλείο αλλα μπορει να αποδειχθει και μοιραιο για τα καναρινια που βαριουνται και παιζουν με ο,τι βρουν...
Μου εχει μπλεχτεί δεν ξερω πόσες ώρες, πουλι με το νημα που μάσησε απο το λάστιχο, και το ποδαράκι του είχε γίνει τούμπανο καθώς το νημα ήταν ελαστικό και είχε τυλιχτεί γύρω απο αυτό. Άσε που κρατάει και υγρασία στον πάτο του κλουβιού.
 
Εγώ πάλι δεν είχα ποτέ πρόβλημα...
Κι εγώ επι χρονια δεν είχα πρόβλημα. Ξαφνικά προέκυψε. Αυτο δλδ που θέλω να πω ειναι οτι δυνητικά θα μπορουσε να δημιουργηθεί σοβαρό ζήτημα.
 
Back
Top