Φροντίδα Φιλοξενία περιστεριού από κάποιον που διαθέτει περιστερώνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eri

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2023
Μηνύματα
18
Στην Αθήνα περιοχή Ζωγράφου Πανεπιστημιούπολη βρήκαμε ένα ενήλικο περιστέρι πριν 2 μήνες. Το περιστέρι δεν πετάει παρά ελάχιστα είναι πολύ ζωηρό, υγιές , τρώει κανονικά κ το φιλοξενήσαμε στο μπαλκόνι μας μήπως κ μπορέσει να πετάξει γιατί μάλλον του λείπουν κάποια φτερά από την ουρά , όταν το βρήκαμε ήταν κάποια σαν κομμένα..σκεφτήκαμε ότι θα βγάλει αλλά ,αλλά ακόμα δεν μπορεί ν πετάξει..έρχεται το κρύο κ θα θέλαμε αν μπορεί κάποιος που διαθέτει περιστερώνα να το κρατήσει γιατί στο μπαλκόνι δεν θα αντέξει με το κρύο

Σας ευχαριστώ
 
Καλησπέρα. Θα σας προτείνω να επικοινωνήσετε με την ΑΝΙΜΑ και να πάτε το περιστέρι εκεί να το κρατήσουν και να το κάνουν καλά στην περίπτωση που έχει κάποιο πρόβλημα ή να σας πουν τι πρέπει να γίνει από εδώ και έπειτα.
1702033971159.webp
 
Πήρα δεν έχουν χώρο φιλοξενίας κ δεν μπορούν ν κάνουν μας είπαν ν το κρατήσουμε αλλά δεν έχουμε εμείς σε ένα διαμέρισμα την κατάλληλη υποδομή για ν κρατήσουμε ένα περιστέρι κ έρχεται κ κρύο για το μπαλκόνι κ χωρίς κατάλληλο χωρο...το περιστέρι πρέπει ν πάει κάπου πού ν υπάρχει κατάλληλος χώρος δεν είναι καναρινάκι π έχουν μάθει στο κλουβι
 
Σίγουρα αναλαμβάνουν περιστέρια. Τελευταία τους πήγα εγώ πριν ένα μήνα το πολύ! Βέβαια να πω ότι αναλαμβάνουν περιστέρια χαριστικά, καθώς ειδικεύονται μόνο στην άγρια ζωή. Επειδή όμως γνωρίζουν πως δεν υπάρχει κάποιος άλλος να μεριμνήσει για αυτά κ οι ανάγκες για περίθαλψη τους είναι αυξημένες λόγω του μεγάλου πληθυσμού τους, τα παίρνουν. Απλά καμιά φορά ζητάνε να αναλάβουμε κ εμείς ευθύνες για αυτά.

Εγώ πιστεύω πως ήταν θέμα διατύπωσης κ είπαν πως δεν αναλαμβάνουν. Δηλαδή η κοπέλα είπε ότι χρειάζεται φιλοξενία κ όχι ότι είναι επείγον περιστατικό καθώς δεν μπορεί να πετάξει. Ίσως αν πάει εκεί αύριο το πρωί κ τους πει ότι το βρήκα, δεν γνωρίζω τι έχει κ δεν μπορεί να πετάξει άρα κινδυνεύει, τότε θα το πάρουν. Θα το φροντίσουν μέχρι να γίνει καλά κ θα το ελευθερώσουν όταν θα είναι έτοιμο!
 
Κάποιο χειροποίητο σπιτάκι ίσως, από ένα διάφανο κουτί με παλιές κουβέρτες; Το πουλάκι σίγουρα δεν είναι καλά ακόμα και να είναι δραστήριο και να τρώει κανονικά . Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα. Έχω κάποιες ολίγες γνώσεις γιατί στην Κοζάνη έχουμε πολλούς "περιστεράηδες" και ασχολούνταν κι ένας θείος μου όταν ήμουν μικρός. Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να φιλοξενηθεί σε διαμέρισμα. Τι το ταΐζετε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 θα πάρω ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1702054760[/automerge]
Στην ΑΝΙΜΑ ήθελαν ν το πάω από την πρώτη στιγμή τώρα που πέρασε καιρός δεν μπορούν ν κάνουν κάτι
[automerge]1702054864[/automerge]
Σιτάρι κ σουσάμι..του αρέσει πολύ το σουσάμι..
[automerge]1702054888[/automerge]
@KONSTANTINOS MICHAIL Σιτάρι κ σουσάμι..του αρέσει πολύ το σουσάμι..
[automerge]1702054971[/automerge]
Μάλλον εκανα άσχημα που τους είπα ότι το κράτησα δύο μήνες..ίσως αν δεν το έλεγα να το φροντιζαν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μάλλον εκανα άσχημα που τους είπα ότι το κράτησα δύο μήνες..ίσως αν δεν το έλεγα να το φροντιζαν
Δεν νομίζω. Αλλά ακόμα κ αν είναι έτσι, ένα τηλέφωνο πήρες, δεν υπέγραψες υπεύθυνη δήλωση. Πάρε το πρωί τηλέφωνο κ πες τους ότι είναι έκτακτο περιστατικό που μόλις βρήκες.
Μπράβο σου που το φροντίζεις πάντως. Μια ψυχούλα αυτό, μια δεύτερη εσύ. 👍☺️
 
@MARY58 εγώ πρέπει επειγόντως ν το δώσω σε κάποιον π έχει κλουβακια ειδικα γιατί στο μπαλκονι τον χειμώνα δεν θα τα καταφέρει κ στο διαμέρισμα ένα περιστέρι πως? Σε τι κλουβί?
 
@MARY58 να πάω με το περιστέρι κ ότι γίνει δηλαδή?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλύτερα είναι να τους πάρεις πρώτα ένα τηλέφωνο κ πες τους ότι μόλις το βρήκες, αν σε ανησυχεί κάτι. Αν σου πουν φέρτο, μπορείς να το πας;
 
@MARY58 Μαίρη μου φοβάμαι ότι αν πάρει τηλέφωνο μπορεί να το συνδέσουν με το προηγούμενο τηλεφώνημα της ή κάποιος να αναγνωρίσει τη φωνή της. Αν πάει αύριο με το περιστέρι σε κούτα κ πει ότι μόλις το βρήκε κ δεν μπορεί να πετάξει, θα το πάρουν πιο σίγουρα
 
Σκεφτόμαστε την Δευτέρα να το κάνουμε έτσι κ όχι αύριο είναι ίσως καλύτερα..ούτε τηλέφωνο τίποτα να εμφανιστούμε απλα
 
Το περιστέρι δεν μπορεί να μπει σε κλουβί δυστυχώς. Καλά κάνατε με το σουσάμι γιατί του δίνει δυνάμεις. Όμως δώστε το σε μικρές ποσότητες γιατί ο λόγος που του αρέσει είναι ότι είναι λίγο παχυντικό. Με την ορνιθολογική επικοινωνήσατε; Σκεφτείτε να φτιάξετε κάποιο σπιτάκι ή να πάρετε κάποιο έτοιμο σκύλου ή γάτας μήπως κάτι γίνει.
[automerge]1702070330[/automerge]
Πάρτε και μια τέτοια κατάλληλη τροφή αν δεν το δεχτούν στην anima
 
@KONSTANTINOS MICHAIL καλησπέρα σας με την ορνιθολογική θα μιλήσω την Δευτέρα είδα ότι μέσα στο σκ είναι κλειστά..εγώ προ; το παρόν του έχω φτιάξει ένα; χώρο με πλέγμα στο μπαλκόνι για ν είναι άνετο κ να ανοιγει κ τα φτερά του δυστυχώς όμως ο χειμώνας δεν βοηθάει κ το κρύο απο εδώ κ πέρα..για ν το βάλω σε κλουβί θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο ..αν το βάλω σε κλουβακι μεταφοράς σκύλου η γάτας θα είναι πολύ περιορισμενος κ δεν θα βλέπει κιόλας
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top