Γενικά Φιλοξενία πουλιών

nasosKE_30

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
778
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Γνωρίζει κάποιος κάποιο μερος για να μπορούμε να αφήνουμε τα πτηνά μας για ενα σουκου ή και για παραπάνω, για περιοδο διακοπών πχ?
υπάρχουν ξενοδοχεία για σκύλους και γάτες αλλα για πτηνά δεν γνωρίζω κάποιο και θα με ενδιέφερε κάποια λυση.

Ορισμένα πετ σοπ το κάνουν αλλα έχεις το ρίσκο αν εχει ενα αρρωστο πουλί να κολλήσει και το δικο σου.
θα με ενδιεφερε σε αθηνα, νοτια προαστια κυριως αλλα αν εχετε να προτεινετε και αλλου ειμαι ολος αυτια.
 
Καλημέρα, συνήθως τα αφήνουμε σε κάποιον φίλο ή όπως στην περίπτωσή μου αγγαρεύω κάποιο φίλο να έρχεται στο σπίτι να τα φροντίζει. Του φορτώνομαι να τα ελέγχει και κάνα δυο φορές μέσα στην μέρα. Τώρα αν το κάνει ή όχι; Εγώ πάντως νοιώθω σιγουριά. Εγώ έχω φιλοξενήσει κάνα δύο κλουβάκια στο σπίτι. Δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος, απλά όπως σου είπα αισθάνεσαι σιγουριά. Π.χ γράφεις για τα πετ , κλπ. Ποιος σου λέει ότι ένας φίλος, που θα σου κρατήσει το φιλαράκι, δεν θα έχει στα πουλιά του κάτι; Κανένας. Απλά είναι η ανάγκη.Καλή συνέχεια.
 
Μεχρι πεντε μερες εχω αφησει καναρινια, καρδερινες ανετα με εξτρα ποτιστρες και τροφη χωρις να παει κάποιος. Δεν ειναι ιδανικο να μενει το ιδιο νερο αλλα ειναι λυση αναγκης.

Τα κοκατιλ έρχονται παρεα στις διακοπές.
 
Νομίζω πως εκεί που φιλοξενούν σκύλους και γάτες μπορούν να φιλοξενήσουν και πτηνά. Θα ήθελα να μάθω και εγώ αν γίνεται αυτό. Αλλιώς κάποιος φίλος, συγγενείς ή μαζί σας!
Εγω πάντως τον δικό μου (ρινκνεκ) τον αφήνω για ΣΚ μόνο του.
 
Για τι πουλακι προκειται;
Για τον Ζώη (African grey timneh) του Θάνου λογικά. Παρεμπιπτόντως έχει πολύ καιρό να μας τον δείξει και να μας πει τα νέα του.
 
καλημέρα παιδιά, ναι ενας ειναι ο ενας και μοναδικός Ζώης, που ειναι ιδιος και απαράλλαχτος τα τελευτάια χρόνια!
δεν κράζει καθόλου και γενικά ειναι πολυ καλόβουλος. μονο σφυρίζει κανει ηχους και λεει και καμια λέξουλα. Α ειναι african timneh.
 

Συνημμένα

  • IMG-947171a0415b942fc753054930f1ce46-V.webp
    IMG-947171a0415b942fc753054930f1ce46-V.webp
    234,3 KB · Προβολές: 31
Δεν έχω εμπειρία αλλά από την πρώτη τους διαφήμιση στο ράδιο, ένιωσα έκπληξη σε σχέση με την φιλοξενία πτηνών
Χαθήκατε βρε Νάσο, γράψε μας τα νέα σας, πως τα πάει ο Ζώης με το ''θέμα'' του;😍
 
Χαθηκαμε ισχυει! το θεμα του δεν εχει αλλαξει κατι ουτε προς το καλύτερο ουτε προς το χειροτερο και εχουμε μαθει να ζουμε ετσι! τοσο απλα! Ειναι φοβερος χαρακτηρας παντος!
 
Τελικά μετα απο πολυ ψάξιμο βρηκα ενα πετ σοπ στον αγιο δημητριο που με κοστος 1,5 ευρω την ημερα κραταει παπαγαλους.
μην με ρωτησετε αν ειναι καλος, τι κανει κλπ δεν τον εχω δοκιμασει ακομα αλλα φυσικα δεν περιμενω να τον βγαζει απο το κλουβι και να περναει χρονο μαζι του, οκ ειπαμε.
ενα νερο καθαρο και ενα φαγητο να του αλλαζει καθημερινα και ειμαστε οκ.
οι περισσοτερες τιμες που ακουγα του στυλ 5 και 10 ευρω την ημερα μου φαινονται αρκετα. οκ αν θες για ενα σαβ/κο παει στο καλο αλλα αν θες για μηνα παραπαει πιστευω.
οποιος θελει στοιχεια του μαγαζιου τα στελνω με πμ, αν και ξαναλεω ακομα δεν εχω αποψη.τον αυγουστο θα τον παω.
 
Επειδή κατάλαβα ποιο λέτε θα το απέφευγα. Αν κατάλαβα καλά μιλάτε για τον Ωκεανό στον Άγιο Δημήτριο έτσι? Μόνο από το πόσο καθαρισμένα είναι γενικά όλα τα πουλάκια που πουλάει θα καταλαβενα πως ούτε και να μου δίνανε λεφτά δεν θα άφηνα το πουλακι μου και ιδικά ένα σάκο σε έναν τέτοιο χώρο
 
zoo park λεγεται ειναι στην καλαμακιου.
Το ξέρω το πετ σοπ και τα παιδιά που το έχουν. Καλοί άνθρωποι και πρόθυμοι, αλλά έχουν ελλείψεις γνώσεων. Θα πρέπει να τους πεις τι πρέπει να κάνουν αν μπορέσουν να το κρατήσουν. Παλιά μου είχαν πει ότι είχαν κρατήσει τα καναρινια κάποιου για να τα ζευγαρώσουν και μια άλλη φορά ένα πουλί για να του κάνουν θεραπεία από ακαρεα.
 
Αν θες το κρατάω εγώ για λίγες ημερες αλλά μένω Αρτεμιδα, έχω σαλόνι 30 τετραγωνικά, στην μια γωνία έχω τον Αλεξανδρινό κ στα 5 μέτρα απόσταση βάζω τον δικό σου, έχω και άλλο σαλονάκι αλλά δεν κυκλοφορεί κόσμος
 
Back
Top