Φροντίδα Φιλοξενία του Σπύρου (κοκατίλ) @fortunatos

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πραγματικα λυπηθηκα τον Σπυρο! Δοκιμασε τα παντα!
Αλλα και η αλλη...κιουρια. Του γυρισε τη πλατη...'οχι καλε μου...θα ιδρωσεις για παρτη μου'! 😂
Υποκλινομαι! 😍
 
Παιδιά πραγματικά δεν τον αναγνωρίζω...
Κάνω κάτι λάθος στο σπίτι; 😳 Αυτά τα σφυρίγματα τα ακούω σπάνια, κυρίως όταν βλέπει παντζαροφυλλα, καρότα κτλ (όταν με βλέπει να ετοιμάζω φαγητό) και όταν βάζω σκούπα...

Αυτός είδε πουλί και τρελάθηκε; :) Στο 2:51 βέβαια συνειδητοποιεί ότι δεν τον πολυπαιρνει :)
 
@Tony Forpus λες να μαραζώνει σπίτι και να μην το καταλαβαίνω; Ή πάλι υπερβάλλω; :( Εγώ έχω την αίσθηση ότι τα περνάει τέλεια κι ας είναι σιωπηλός...

@takis1964 όταν είναι εκτός κλουβιού τραγουδάει;
 
Αχ χαίρεται ο γλυκός μου ο Σπυράκος! Μεγάλο πράγμα η συντροφιά βρε παιδιά!
Όσο για την Τούκη ας μη ξεχνάμε πως βρίσκεται με την αγαπημένη της Μαρία οπότε δεν έχει λόγο να του δώσει και πολύ σημασία!
 
Καλά να περάσετε όλοι (παρόντες και απόντες) αν και μάλλον ήδη περνάτε τέλεια 😁
Ρε τον Σπύρο... μήπως σου λέει αν τα κάνω αυτά στο σπίτι μετα θα χουν απαιτήσεις, ενώ στις διακοπές σου λέει πού θα μάθουν για το κρυφό μου ταλέντο;... Ή ίσως η Τουκη είναι πιο εντυπωσιακή από τα παντζαροφυλλα 😉
Έχει πλάκα πως αγχωνομαστε και νοιώθουμε τύψεις εμείς αν τα φιλοξενεί κάποιος και μετά καταλαβαίνουμε οτι αυτά ξεσάλωναν και πέρασαν τις πιο αμεριμνες διακοπές 😆
Και τέλειο το ρεπορτάζ! Το καλύτερο δελτίο!
 
Είναι διαφορετική η φιλοξενία όταν υπάρχουν άνθρωποι στο δωμάτιο και διαφορετική, αφήνω κλουβι στο πάτωμα το ταΐζω μια φορά και εξαφανιζομαι!
Παντως, νομίζω ο Ανέστης το είχε πει, ότι αν ο παπαγάλος περνάει καλά, κοιταει το τώρα κ οχι το χθες και αφού ο Σπύρος έχει παρέα τότε προχωράμε, πάμε μπροστά!
Ίσως ο Γιώργος να αλλαξει λίγο το περιβάλλον του ή να του χαρίσει έναν σύντροφο έστω αρσενικό αν δεν θέλει γεννες
Θα το ήθελα κ εγω για την δικια μου αλλά 2 τερατακια να γκαρίζουν είναι too much! Ο Σπύρος ειναι λειτουργία στα αυτιά μας
 
ο Ανέστης το είχε πει, ότι αν ο παπαγάλος περνάει καλά, κοιταει το τώρα κ οχι το χθες και αφού ο Σπύρος έχει παρέα τότε προχωράμε, πάμε μπροστά!
Θα τον σκίσω... Τόσο μαγείρεμα έχω ρίξει :)

Πέρα από την πλάκα, δε μένει πολλές ώρες μόνος του (δε δουλεύω πολλές ώρες στο γραφείο), ώστε να είναι επιτακτική η ανάγκη για παρέα. Υπάρχουν δε μέρες, κάτι Κυριακές πχ που είχα διάβασμα, που είμαι όλη μέρα σπίτι και αυτός όλη μέρα εκτός κλουβιού, και με φτάνει στο σημείο να προσποιουμαι πως βγαίνω από το σπίτι, για να ακούσω ένα τσίου.
Μάλλον παίζει ρόλο το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται.
 
@takis1964 Εννοείται υπάρχουν πολλά είδη "φιλοξενίας", αναφέρομαι σε υπεύθυνη φιλοξενία απο ανθρώπους που εχουν χρόνο, τα αγαπάνε και ξέρουν (ή είναι πρόθυμοι να "εκπαιδευτούν").
 
Όπως αποδεικνύεται ο Σπύρος είναι ένα κοινονικότατο κοκατιλάκι...
Εάν ο Γιώργος ζει μόνος, ο Σπύρος συμπεριφέρεται διαφορετικά στο σπίτι του και διαφορετικά εκεί που τον φιλοξενούν. Είναι φυσικό όταν ένας παπαγάλος δεν έχει φοβική συμπεριφορά και στο νέο του περιβάλλον:
1) Υπάρχουν περισσότερα άτομα,
2) παιδί μέσα σ΄αυτά (πολλά πουλιά έχουν άλλη συμπεριφορά με τα παιδιά) ούτως ή άλλως τα παιδιά έχουν άλλη ενέργεια κάτι που τα πουλιά διαισθάνονται αμέσως...
3) του δίνεται η δυνατότητα ν΄αλλάξει περιβάλλον, κάτι που σας διαβεβαιώ (λόγω των πολλών ταξιδιών που κάνω-έχω κάνει με παπαγάλους) τα ευχαριστεί ιδιαιτέρα και τα ''ανανεώνει'', η χαρά τους γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτή
4) στο νέο του περιβάλλον υπάρχει και ένα άλλο πουλί (έστω και αν τον 😜φτύνει)
Ουσιαστικά, νιώθει ανανεωμένος, με νέα ενδιαφέροντα και.δεν είναι μπακούρι😁.Η ζωή είναι διαφορετική μέσα σε μια οικογένεια από το σπίτι ενός εργένη!
Συμπέρασμα:
Να παντρέψουμε τον Γιώργο και να κάνει κανένα παιδάκι στον Σπύρο ώστε ν΄αποκτήσει κάποια ''ζωντάνια'' το σπίτι! Κι εγώ κουμπάρα! 🙂🤣
 
Back
Top