Αναπαραγωγή Φλώρια, αναπαράγονται τέτοια εποχή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Green
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Green

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2007
Μηνύματα
144
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μου στελνουν ενα ζευγαρη φλώρια ανοιχτοχρωμα. Υπαρχη περιπτωση να αναπαραχθουν τετοια εποχη; η ειναι αργα;
Φιλικα
Γιαννης
 
Φιλε Γιαννη τωρα ειναι η περιοδος αναπαραγωγης στα φλωρια (στην φυση ξεκινανε στα μεσα του απριλη μεχρι τα τελη ιουνιου) οποτε τωρα ειναι η καλητερη εποχη, αρκει τα φλωρια σου να ειναι πυρωμενα.

φιλικα
Δημητρης
AL 126
 
Φιλε Γιαννη τωρα ειναι η περιοδος αναπαραγωγης στα φλωρια (στην φυση ξεκινανε στα μεσα του απριλη μεχρι τα τελη ιουνιου) οποτε τωρα ειναι η καλητερη εποχη, αρκει τα φλωρια σου να ειναι πυρωμενα.

φιλικα
Δημητρης
AL 126
=============================================================
ΠΩΣ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ Κ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΩΜΕΝΟΣ-Η
ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ [ΣΤΑ ΚΑΝΑΡΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ Κ...Ω Κ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΕΤΕ Κ ΣΤΑ ΦΛΩΡΙΑ ΣΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ .
 
Παιδια οταν αν ενας φλωρος ειναι πυρωμενος τοτε το ραμφος του απο μαυρο παιρνει μια αποχρωση του ροζ και κελαιδαει συνεχεια με τις φτερουγες ελαφρος κατευασμενες, στο τραγουδι του ειναι εντονο το μπιιιζζζζ που κανει στο τελος. Στις καρδερινες το βλεπεις απο το ραμφος και τα ποδια που ασπριζουν!


φιλικα
Δημητρης
 
Δημήτρη πολύ σωστά. Να προσθέσω και κάτι ακόμα στα παραπάνω! Στην αρχή και πριν αρχίσει να κελαηδά παρατεταμένα ο φλώρος υπάρχει περίπτωση να κάνει ένα χαρακτηριστικό "τσούι" αρκετές φορές. Είναι κάτι σαν κάλεσμα!
 
Φίλε green. Τα φλώρια αρχίζουν να πυρώνουν όπως και όλα τα πουλιά με την είσοδο της Άνοιξης. Όλα τα πουλιά με το μεγάλωμα της ημέρας πυρώνουν και τα φλωρια επίσης. Θα το καταλάβεις αυτό από το τζιάρισμα που κάνουν.
 
Ευχαριστω σε ολους οσους απαντησαν.
Τα φλωρια τα πηρα και ειναι ειδη μεσα σε κλουβα 0,80χ0,5χ0,5
Αρχισανε κιολας και φτιαχνουν φωλια. Ειμαι πολλυ περιεργος να δω τι θα κανουν, αλλα ξερω οτι θελει υπομονη και απο αυτη διαθετω μπολικη. Σε μια περιπτωση που υπαρχουν μικρα θα τα φωτογραφισω και θα τα δειτε. Οι γονεις ειναι κουκλια, εχουν φοβερα χρωματα. Το πιο ωραιο ειναι οταν πλησιαζω κοντα και η φλωρα καθεται στην φωλια ο φλωρος φουσκωνει σαν μπαλονι για να με φοβησει...
Φιλικα
Γιαννης
 
Γεια σε όλους...

Αν και ειναι λιγο αργά για πολλες γέννες δεν είσαι ακτός εποχής.
Το πήρωμα ειναι μια μεγαλη ιστορία γιαυτο αν τα πουλιά σου ξεκίνησαν μην τα ενοχλείς βαλέ βιταμίνη Ε και αυγοτροφή καθώς και λίγη πρασινάδα. Πρόσεχε μην τα παχύνεις με κανναβούρι, ηλιόσπορο και τα συναφή.

Την προσοχή σου γιατί κάνουν διαφορά χαλάνε φωλιές ή τις παρατάνε πριν βγούν τα μικρά ή τα πετάνε έξω και δεν τα ταΐζουν, έχε καβατζα μια κανάρα που να κλωσάει τις ίδιες μέρες μπορεί να σου χρειαστεί.
Αν όλα πάνε καλά και τα μικρά βγούνε αυγοτροφή με σκουλήκια, αυγό, μήλο και μη βιαστείς να χωρίσεις τα μικρά.

Σου στέλνω φωτο σε mail και αν θέλεις κατι αλλο παρε μην ζαλιζουμε και τους αλλους με φλυαρίες.

Στρατής
ΑL 82 , T 6
 
Συμφωνώ με τον Δημήτρη, αυτού του είδους οι "φλυαρίες" είναι ευχάριστες και ωφέλιμες! :D
Συνεχίστε και μην σας στεναχωρεί !

Γιάννης
 
ετσι ειναι! Παντα τετοιου ειδους φλυαριες ειναι χρησιμες! Συμφωνω με τα παιδια!
καλημερα σε ολους!:D
 
1) Παιδιά έχω και εγώ μια απορία για πείτε και εσείς να δούμε θα βγάλουμε άκρη.
Τι λέτε για το πουλί τής φωτογραφίας προέρχεται από αρχέγονους γονείς οι οποίοι δεν είναι φορείς κάποιας μετάλλαξης.
2) Η φλώρα τησ φωτογραφίας εχει μεγαλωσει ήδη μια γεννα με επιτυχια αλλα μου παράτησε και μια γιατί της έβαλα μέσα ενα ξένο αυγό απο τα Τιμπραντο γιαυτο μην τα ενοχλήτε κατα βάθος είναι άγρια και θέλουν προσοχή.

Στρατής
AL 82 T 6
 

Συνημμένα

  • P1010154.webp
    P1010154.webp
    23,8 KB · Προβολές: 341
  • P1010158.webp
    P1010158.webp
    21,6 KB · Προβολές: 330
  • P1010151.webp
    P1010151.webp
    58,5 KB · Προβολές: 317
Φίλε Στρατή μπορεί να φαίνονται ως αρχέγονα αλλά κάποιο από τα δύο να είναι φορέας μετάλλαξης. Ακόμα ίσως μετά την πρώτη πτερόροια το φτέρωμα να επανέλθει σε φυσιολογικό χρωματισμό.
 
Το πουλί είναι περσινό και στην πτερορροια δεν άλλαζε καθόλου


Κάποιος είπε οτι υπάρχουν τέτοια φλωρια και λέγονται Κωσταντινοπολίτικα


Ποιος ξέρει.
 
Πραγματικα θελει μεγαλη υπομονη και επιμονη με τα φλωρια. Στην πρωτη φωλια υπηρχαν τεσσερα ασπορα αυγα, απο την δευτερη βγηκε ενα μικρο το οποιο βρηκα σημερα νεκρο. Ηταν τελειως αταιστο, δεν το προλαβα γιατι δεν ηθελα να τους ενοχλησω. Τους ξαναεβαλα υλικο για φωλια και ελπιζω, εαν δεν ειναι πια αργα, να ειμαι πιο τυχερος αυτη τη φορα.
Φιλικα Γιαννης
 
ΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΕΞΗ ΑΚΟΜΑ .
ΑΠΟ ΑΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΥ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΛΩΣΑΕΙ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥ

ΟΡΕΞΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ...


ΣΤΡΑΤΗΣ ΑΛ 82
 
ΑΝ ΚΑΙ Ο ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΕΞΗ ΑΚΟΜΑ .
ΑΠΟ ΑΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΥ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΛΩΣΑΕΙ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥ

ΟΡΕΞΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ...


ΣΤΡΑΤΗΣ ΑΛ 82
mail : <email removed>
ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ,ΜΙΚΡΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΡΑΨΕ ΣΤΟ ΜΑΙΛ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ SITE ΣΥΧΝΑ
 
Ζεστη ξεζεστη βγηκαν τελικα δυο μικρα φλωρακια εδω και τρεις μερες. Μεχρι τωρα ολα πανε καλα, η φλωρα ταιζει αν και οχι πολυ συχνα. Την κλουβα την εχω μεσα και η θερμοκρασια δεν εχει ανεβει πανω απο 31 βαθμους.
Φιλικα Γιαννης
 
Μπράβο σου Γιάννη, πολύ χαίρομαι! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχεις δύο υγιή ενήλικα για του χρόνου, έτσι για να γλυτώσεις και από την προμήθεια νέων μικρών.
 
Back
Top