Φροντίδα Φοβάμαι να κόψω τα νυχιά στο καναρίνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παντως ακομα το σκεφτομαι δεν το εχω κανει ακομη προετοιμαζομαι ψυχολογικα 😁 θα γυρισει στο τελος και θα μου πει το καναρινι: ”με κοιτας με κοιτας αστα θα τα κοψω μονος μου” 🤣
 
Το κοψιμο των νυχιων το εχω κι εγω εννοια για οταν ερθει η στιγμη.
Το ερωτημα μου ειναι... Πότε ξερουμε οτι πρεπει να κοπουν; Εμενα πιο πολυ αυτο με αγχωνει!
 
Το ερωτημα μου ειναι... Πότε ξερουμε οτι πρεπει να κοπουν; Εμενα πιο πολυ αυτο με αγχωνει!
Τα νύχια δεν χρειάζονται συχνό κόψιμο σε ένα υγιές πουλί. Καταλαβαίνουμε ότι χρειάζονται κόψιμο όταν μεγαλώνουν τόσο ώστε να αρχίσουν να γυρίζουν, αν το μήκος τους δημιουργεί πρόβλημα σε κάποια δραστηριότητα του πουλιού και πριν από την αναπαραγωγή κατά την προετοιμασίας τους.
 
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ Εμενα το καναρινακι αυτο ειναι 3 χρονων 😊 Επρεπε απο τον Δεκεμβρη του 19 να τα κοψω αλλα δεν εβρισκα το κουραγιο 😔 αλλα τωρα πρεπει να βρω το κουραγιο για να το κανω για να μαθω κιολας! Αλλα ακομα σκεφτομαι πως θα κρατησω τον νυχοκοπτη 🤣
 
Θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος να σου δείξει πως να κόψεις τα νύχια του πουλιού την πρώτη φορά. Ίσως κάποιο μέλος του φόρουμ που μένει κοντά σου.
Η δεύτερη φορά θα είναι παιχνιδάκι.
 
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ Οταν θα ερθει η στιγμη εκεινη θα με καταλαβεις και επειδη με το παραμικρο αγχωνομαι δεν θελω να το κανω ειλικρινα αλλα πρεπει να γινειαι και οταν χρειαστουν και τα υπολοιπα 29 εκει να δεις γλεντια...
[automerge]1593343349[/automerge]
@andreas72 Θελω να μαθω μονη μου. Γιατι αμα με βοηθησει καποιος ποτε μα ποτε δεν προκειτε να το κανω μονη μου! Ετσι δεν λενε: ”καθε αρχη και δυσκολη” ; Πρεπει να προσπαθησω να το κανω εστω ενα νυχι να κοψω σωστα και θα ειμαι ευχαριστημενη! Μεχρι τον χειμωνα θα του κοψω ολα τα νυχια. 🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω τι ηταν αυτο;δεν ηταν κοψιμο των νυχιων στο καναρινι ηταν διαγωνισμος ποιος θα κρατησει πιο πολυ την αναπνοη του... Το καναρινι ή εγω 🤣 δεν το εκανα με την πρωτη φορα να τα λεμε αυτα! Την πρωτη φορα το επιασα μονο και το αφησα! Και αρχισα να αλλαζω γνωμη σιγα σιγα! Αλλα επειδη επρεπε να γινει κρατησα την αναπνοη μου κρατησε και το καναρινι την αναπνοη του και τον εκανα κουκλο! Αντε τωρα κανε και τα αλλα 29 καναρινια 🤣 Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα μηνυματα σας, την υπομονη σας και το κουραγιο που μου δωσατε 😍
 
Δεν χρειάζονται κόψιμο τα νύχια αν δεν είναι πραγματικά μεγάλο. Δεν πρέπει σώνει και καλά τα νύχια να είναι στη φλέβα. Τα νύχια πρέπει να είναι στο φυσιολογικό μέγεθος, γι' αυτό υπάρχουν άλλωστε.
 
@Stavros Επρεπε να κοπουν τα νυχια γιατι ειχαν γυρισει πολυ εως παρα πολυ γι αυτο μου κρεμαστηκε απο το κλαδακι και οταν ηταν κατω στο πατωμα του κλουβιου δεν μπορουσε να χοροπηδησει μπλεκοταν συνεχεια σαν να εβαζε τρικλοποδια στον εαυτο του
 
@Stavros πω πω αμα ηταν ετσι ολα δεν θα αντεχα να τα κοψω 😊 εχω καιρο ακομα για τα αλλα γιατι οσα ειχα παρει απο pet shop ελεγα να μου κοψουν τα νυχια τους και μεχρι στιγμης δεν χρειαζεται! 🙂
[automerge]1593363160[/automerge]
@Stavros Τα υπολοιπα ειναι μωρουλια ακομη ειναι 5 μηνων... 🤗
 
@Elli γελάω που το περιγράφεις σαν να έκανες κάνα χειρουργείο στο πουλί 😅
Την πρώτη φορά που έκοψα νύχια σε καναρίνι πρέπει να ήμουν 11 χρονών και δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
 
Back
Top