Γενικά Φοβισμενο καναρινακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariaf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariaf

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2016
Μηνύματα
59
Πόλη
Βύρωνας
Καλησπερα σε ολους!
Εχω μια απορια για το καναρινι μου. Το εχω λιγο πανω απο εβδομαδα κ ακομη με φοβαται αρκετα. Οχι οπως στην αρχη αλλα ταραζεται οταν χρειαστει να του αλλαξω τροφη ή γενικα να περιποιηθω το κλουβακι του. Θα παρει πολυ καιρο να με μαθει;
Ευχαριστω πολυ!
 
Του προσφέρεις όλα όσα χρειάζονται για καλή διατροφή όπως θα τα διαβάσεις στα άρθρα https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/ και https://community.petbirds.gr/threa...και-το-Ω-στη-διαχείριση-των-καναρινιών.25918/
Καθαρό νερό...
Καθαρό και περιποιημένο το κλουβάκι του και σε λίγο χρόνο θα ηρεμήσει.
Όσα πλησιάζεις όμως για να τσεκάρεις αν "ηρέμησε" τόσο το εξαγριώνεις.
 
Καλησπέρα Μαρία, μια εβδομάδα πιστεύω πως είναι πολύ λίγο. Σίγουρα θα χρειαστεί περισσότερος καιρός για να σε μάθει, αλλά είναι και ανάλογα τον χαρακτήρα κάθε πουλιού!
 
Θα σε μάθει Μαράκι! Κάτι άλλο που είναι επίσης σημαντικό για να σε συνηθίσει καλύτερα είναι να έχεις το κλουβί σε σταθερό σημείο. Αποφάσισες που θα το έχεις; :)
Ναι αποφάσισα. Στο μπαλκόνι. Εχει τέντες κ πιστεύω προστατεύεται αρκετά απο τις κακές καιρικές συνθήκες. Τη νύχτα τον παίρνω μέσα επειδή πέφτει πολύ ηθερμοκρασια. Κανω καλά;

τα καναρινάκια χρειάζονται υπομονή..σύντομα θα ηρεμήσει.. Θα το μάθεις και εσύ σιγά σιγα..η παρέα εδώ θα σε βοηθήσει σωστά σε κάθε σου απορία.
Πολύ χαίρομαι γι αυτό που μου έγραψες. Ευχαριστω!
 
Τη νύχτα τον παίρνω μέσα επειδή πέφτει πολύ ηθερμοκρασια. Κανω καλά;
Όχι. Θα πρέπει να αποφασίσεις μία μόνιμη και σταθερή θέση για το κλουβάκι σου ή μέσα ή έξω. Αν αποφασίσεις για μέσα, τώρα που είναι ακόμα ζεστός ο καιρός, μπορείς τις ώρες που η θερμοκρασία μέσα-έξω είναι ίδια, να το βγάζεις για κανένα μισάωρο έξω, να το βλέπει ο ήλιος που είναι απαραίτητος για την υγεία του. Αργότερα καθόλου έξω.
Αν αποφασίσεις να το αφήσεις μονίμως έξω, θα πρέπει να κάνεις προστασία για αρπακτικά, βροχή, αέρα, ήλιο και κρύο.
Για την καλύτερη επιλογή θέσης είτε μέσα είτε έξω, ίσως σε βοηθήσει αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/.
Να σου ζήσει το καναρινάκι σου!
 
Στο μπαλκόνι. Εχει τέντες κ πιστεύω προστατεύεται αρκετά απο τις κακές καιρικές συνθήκες.
Ξανατονιζω πάλι και εγώ πως είναι απροστατευτο από αρπακτικα. Εμένα Μαρακι μου έχει φαει γερακι καναρινια μέρα μεσημέρι σε σημείο πολύ δύσκολο να φτάσει πουλί. Από τότε έχω φτιάξει προστασία από πράσινο πλέγμα και ελπίζω να μην ξαναεπιτεθει τίποτα.. μεγάλη προσοχή!

Τη νύχτα τον παίρνω μέσα επειδή πέφτει πολύ ηθερμοκρασια. Κανω καλά;
Θα συμφωνήσω και σε αυτό με την Μαρία και την Παναγιώτα. Αυτό που κάνεις είναι δολοφονικο για το καναρινακι σου. Με το μέσα έξω το πιο πιθανό είναι να κρυώσει. Και δε θα σε μάθει ποτέ γιατί θα είναι μόνιμα αγχωμενο και με στρες από τις συνεχείς μετακινήσεις.
 
Το εχω λιγο πανω απο εβδομαδα κ ακομη με φοβαται αρκετα.

Είναι πολύ σύντομο το χρονικό διάστημα. Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του αν θέλεις να το εξημερώσεις και λίγη ανυπομονησία αν θέλεις να το εξαγριώσεις.
 
Μαρία απέφυγε τις κόκκινες-κίτρινες και με λοιπά χρώματα χύμα "βιταμίνες" αν είναι τέτοια αυτή που βλέπω στο μικρο μπολάκι στη φωτογραφία. Μόνο βιταμίνη και ωφέλιμη δεν είναι.
 
Μαρία απέφυγε τις κόκκινες-κίτρινες και με λοιπά χρώματα χύμα "βιταμίνες" αν είναι τέτοια αυτή που βλέπω στο μικρο μπολάκι στη φωτογραφία. Μόνο βιταμίνη και ωφέλιμη δεν είναι.
Μου την προτειναν στο καταστημα που τον αγορασα. Θα του κανει κακο; Με τι μπορω να την αντικαταστησω;Ευχαριστω

Μου ειπαν οτι ειναι αυγοτροφη για να παρει λιγο χρωμα. Κακως την πηρα;
 
Το καναρίνι σου δεν είναι καν κόκκινο για να προσπαθήσεις να το "βάψεις" με σκευάσματα. Ακόμη κι έτσι αυτά τα χύμα "βιταμινούχα" σκευάσματα είναι ανθυγιεινά. Πεταξέ το δεν το χρειάζεται αν δεν προέρχεται απο κουτί με επωνυμία εταιρείας.

Διάβασε εδώ μερικά πράγματα για τις βιταμίνες και τα συμπληρώματα που πρέπει να του παρέχεις. https://community.petbirds.gr/threads/Χρειάζονται-συμπληρώματα-διατροφής-τα-κατοικίδια-πτηνά.44127/


Εδώ να ρωτάς για όλα, τις πατήθρες, τη διατροφή κι ότι άλλο σε απασχολεί. Τα πετ σοπς δεν καταρτίζονται στην ευζωιά των πουλιών αλλά μόνο στην πώλησή τους κι αγνοούν πολύ βασικά πράγματα για τη φροντίδα τους. Ο άσχετος που συμβουλεύει γίνεται εν δυνάμει επικίνδυνος.
 
Θα του κανει κακο;
Ναι. Τέτοιες τροφές με χρώμα και συντηρητικά καταστρέφουν το συκώτι τους...

Με τι μπορω να την αντικαταστησω;
Είτε με επώνυμη αυγοτροφή συσκευασμένη, μάρκας δηλαδή, είτε με βραστό αυγό. Θα σου συνιστούσα καλύτερα βραστό αυγό (το βράζεις για 12-15 λεπτά) 2-3 φορές την εβδομάδα γι αυτή την εποχή είναι αρκετό! Ένα πουλάκι έχεις, δεν χρειάζεται να αγοράζεις επώνυμη αυγοτροφή.. :) Αν θες να δοκιμάσεις και κάτι σπιτικό και θρεπτικό δες τη συνταγή που φτιάχνω εγώ στα δικά μου εδώ.
 
Ναι. Τέτοιες τροφές με χρώμα και συντηρητικά καταστρέφουν το συκώτι τους...


Είτε με επώνυμη αυγοτροφή συσκευασμένη, μάρκας δηλαδή, είτε με βραστό αυγό. Θα σου συνιστούσα καλύτερα βραστό αυγό (το βράζεις για 12-15 λεπτά) 2-3 φορές την εβδομάδα γι αυτή την εποχή είναι αρκετό! Ένα πουλάκι έχεις, δεν χρειάζεται να αγοράζεις επώνυμη αυγοτροφή.. :) Αν θες να δοκιμάσεις και κάτι σπιτικό και θρεπτικό δες τη συνταγή που φτιάχνω εγώ στα δικά μου εδώ.

Πολυ καλη η συνταγη σου! Ευχαριστω!

Είναι φάτσα ο μικρός όμως. Να το χαίρεσαι.
Σ ευχαριστω πολυ!
 
Πολυ καλη η συνταγη σου! Ευχαριστω!
Να σαι καλά! Αν έχεις χρόνο και θες να την δοκιμάσεις, πες μας τις αντιδράσεις του μικρού! Ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε!
 
Back
Top