Ασθένειες Φουσκωμένο καναρίνι με αίμα στις κουτσουλιές

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
Καλησπέρα σας!
Σήμερα παρατήρησα το καναρινάκι μου να μην έχει πολλή όρεξη ουτε για φαγητό, ουτε και για πέταγμα -φωνούλες. Πρίν λίγο είδα και αίμα στις κουτσουλιές.
Κάνουμε μια φορά το έτος θεραπεία για ποδάγρα θέλω να αναφέρω.
Επίσης παρατηρώ τον τελευταίο καιρό όλο τρώει το χαρτί κουζίνας του πάτου.
Η κοιλιά του μου φάνηκε φουσκωμένη παντως
 

Συνημμένα

  • IMG_0166.webp
    IMG_0166.webp
    19,6 KB · Προβολές: 65
Το καναρίνι σου ειναι θηλυκό και αρκετα πυρωμένο (ετοιμο για αναπαραγωγή) και για αυτο τον λογο ασχολείται τοσο πολυ με το χαρτι(θελει να φτιαξει φωλια)...
Φαίνεται οτι ποναει.. Εχεις δωσει χθες ή σημερα κατι αλλο περα απο τροφη; Μηπως δεν ειναι αιμα στις κουτσουλιες; Καλο θα ειναι να τον πας σε ενα πτηνιατρο να το εξετάσει πριν να ειναι αργα. εγω προσωπικά θα ανησυχούσα αν εβλεπα αιμα στις κουτσουλιές...
 
Πρίν λίγο είδα και αίμα στις κουτσουλιές.
Φωτογράφησε μερικές σε καθαρό λευκό χαρτί και ανέβασε τες. Επίσης, γράψε μας τι ακριβώς έχει φάει τις δύο τελευταίες μέρες.
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Το καναρίνι μου το χουν βγαλει κατα πασα πιθανοτητα αρσενικο και οι 2 πτηνιατροι που χω παει!
Του χα ξαναβαλει φωλια αυτες τισ μερεσ να δω αν θα ασχοληθει αλλα το μονο που εκανε ειναι να πεταει τισ κλωστεσ περα δωθε!
Ξεχασα να αναφερω οτι αλλαξε προσφατα μαρκα τροφησ αλλα εχει μονο σπορια και λιγη αυγοτροφη μεσα! Επισης το ειχα πιασει να βγαλω φωτο και τραβηξα κατι πουπουλα κα8αριζοντασ τα απο υπολείμματα κουτσουλιας... Ισως να παιζει κι αυτο ρολο!

ενημέρωση: έχει και διάρροια γι'αυτο είχε και τα υπολείμματα. Τώρα είδα πως δυσκολευόταν πολύ να ενεργηθεί

Αυτη πήρα ενώ έτρωγε μια πολυ απλη μόνο σποράκια!
Σημερα του εβαλα και μισο αυγο αλλα δεν το αγγιξε!
Την προηγουμενη βδομαδα του 'χα και κλωναρι κεχριου
 

Συνημμένα

  • manitoba-canary-best-premium-1kg.webp
    manitoba-canary-best-premium-1kg.webp
    10,1 KB · Προβολές: 18
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτό το καναρίνι που δείχνεις πάντως είναι θηλυκό. Δεν αποκλείεται να έχει κατεβάσει αυγό. Το αίμα στα κόπρανα ΔΕΝ φαίνεται αν πρόκειται για αιμορραγία στο πεπτικό. Λίγο αίμα μπορεί να δείς μόνο στην 'εξοδο κάποιου αυγού και μόνον την στιγμή της ωοτοκίας. Αν βλέπεις κόκκινο χρώμα στις κουτσουλιές είναι χρωστική απο τις τροφές που δίνεις και χρωματίζονται τα ούρα.
Μια δυο σταγόνες ασβέστιο μπορείς να δώσεις αλλά και κάποιο στέβασμα με άφθονη βιταμίνη Α.
 
Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!
Αυγό μπορει να έχει ακόμα κι αν ειναι μονο του απο το ΄14 που το εχω;
Ετος γεννησεως ειναι το '12.
Κάνενας πτηνιατρος οντως δεν ηταν σιγουρος για το φυλο...
Τροφές με χρωστικές δεν εδινα ποτε παντως. Αυτη που έχω τωρα έχει λίγη αυγοτροφή απ ότι είδα.
Αίμα μόνο μια φορα είδα αφότου το είχα πιασει να το καθαρίσω.
Αυτα που μου προτείνετε τα βρίσκω σε πετ σοπ ετσι;
 
Κάνενας πτηνιατρος οντως δεν ηταν σιγουρος για το φυλο...
Τροφές με χρωστικές δεν εδινα ποτε παντως. Αυτη που έχω τωρα έχει λίγη αυγοτροφή απ ότι είδα.
.

Δεν αποκλειεται τιποτα, μονο και μονο που του αλλαξες τροφη που ειναι πιο πλουσια σε βιταμινες και πρωτεινες, συν την περιοδο που ειμαστε, ευκολα η δυσκολα καποιο καναρινι να πυρωσει.
Δες εδω και συγκρινε την φωτο που εστειλες με τις φωτο του αρθρου, και εγω που ειμαι απειρος καταλαβαινω οτι ειναι θηλυκο. https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
οχι δεν εδωσα... Μονο αυτα που ανεφερα.
 
μονο τοτε ειχε αιμα!
ειχα παει παλια σε εναν κτηνιατρο στο Περιστέρι και τώρα παω σε μια κοντα μου εδω Κατω Πατήσια που μου φαινεται καλυτερη κατα πολυ απο εκεινον. Βασικά και οι δυο δεν εξειδικευονται στα πτηνα απ'οτι καταλαβα
 
Εφόσον το πουλάκι ειναι προφανώς θηλυκό και μάλλον έχει βγάλει αίμα από την αμάρα του, στη θέση σου, όχι ότι είμαι βέβαιος για αυτό που προτείνω, αλλά σίγουρα, χωρίς καμία αμφιβολία θα το έκανα, το πρωί, χθες που λέει ο λόγος, θα το έπιανα πολυ πολυ μαλακά σε σχετικά σκοτεινό περιβάλλον για να μην χτυπιέται έως να το πιάσω και θα του έδινα μια σταγόνα υγρού ασβεστίου στο στόμα ή αν δεν το άνοιγε, στα ρουθούνια.
Βασικά όμως λέγοντας πρωί, δεν εννοώ το δίωρο που ακολουθεί την αυγή, αλλά λίγο αργότερα.
Και όταν σε λίγες ημέρες το δεις καλύτερα, βγάλε μας σε παρακαλώ φωτό κοντινές και από τα διάχυτα των ποδιών αλλά και από το πέλμα, για να δούμε αν μόνο η επιθόλ αρκεί ή χρειάζεται και κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
έχει βγάλει αίμα από την αμάρα του
Είχε βγάλει όμως αίμα Γιάννη ή ήταν απλά κάτι κόκκινο;
Μια φορά αίμα σε μια κουτσουλιά του πουλιού;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα σας!
Σημερα το βλεπω πιο ενεργητικο. Θα βγάλω κι αλλες φωτογραφιες να σας στειλω σε λιγο!
Θεραπεία εκανε μια φορα με ΕΠΙΘΟΛ γυρω στο Σεπτεμβρη και εδω και τρια περίπου χρονια κανει και στην κτηνιατρο, 2 ή μια ανα έτος, θεραπεια με 5 πέριπου επαναληπτικες μέρες σε διαστημα εναμιση μηνα. VETERMEC παρατήρησα λεγόταν
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Με ποιον τρόπο εφαρμόζει τη θεραπεία;
Σταγόνες βάζει σε σβέρκο και δάκτυλα. 5 φορές σε διάστημα ενάμιση μήνα. Μετά πλύσιμο κλούβας για να ξαναμπεί μέσα το καναρίνι. (το πλύσιμο δηλαδή γίνεται 5 φορές).
Μόλις έβγαλα και σημερινή φωτογραφία.
Σήμερα μου φαίνεται καλύτερα. Τρώει και κινείται.
 

Συνημμένα

  • IMG_0167.webp
    IMG_0167.webp
    33,1 KB · Προβολές: 38
Θα το παω το απογευμα που ανοιγει και σας ενημερωνω! Ευχαριστω πολυ!
Θα το πας σε εξειδικευμένο σε πτηνά γιατρό ή σε έναν από τους δύο που πηγαίνεις;
Καλύτερα σε εξειδικευμένο.
 
Back
Top