Ασθένειες Φουσκωμένο καναρινί μετά τη γέννα

petrosnext

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Πύργος
Σήμερα η κανάρια έκανε το πρώτο της αυγό παρατηρώ ότι φουσκώνει στο κλαδί που κάθετε και στον πάτο του κλουβιού σαν να προσπαθεί να κοιμηθεί. Όταν πάω κοντά της έχει διάθεση και γυρίζει από κλαδί σε κλαδί. Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.
 
PetBirds Forum - Ανακοινώσεις στο Forum : Ασθένειες - Τραυματισμοί Καναρινιών

καμια αλλη παρατηρηση;
 
Παρε φωλια και αυγο το πουλι δεν ηταν προετοιμασμενο για αναπαραγωγη.Απομονωσε το δωσε βιταμινη και αυγουλακι και βαλτο σε ενα ζεστο σημειο
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση απάντηση. Αναμμένο πάντα το καλοριφέρ στο δωμάτιο 22 βάθους αυγό κάθε μέρα, τώρα για τον ύπνο έχω φως από της 8 00 το πρωί έως της 12 00 το βράδυ. Ο κτηνίατρος μου έχει δώσει για βιταμίνη Baytril που διαλύετε στο νερό.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση απάντηση. Αναμμένο πάντα το καλοριφέρ στο δωμάτιο 22 βάθους αυγό κάθε μέρα, τώρα για τον ύπνο έχω φως από της 8 00 το πρωί έως της 12 00 το βράδυ. Ο κτηνίατρος μου έχει δώσει για βιταμίνη Baytril που διαλύετε στο νερό.

8 το πρωι με 12 το βραδυ; για ονομα του θεου απορω πως δεν εκανε πτερορια.Αυτη την εποχη τα πουλια πρεπει να κοιμουνται γυρω στις 6.
Baytril?O κτηνιατρος ειδε το πουλι η σου πουλησε το φαρμακο ετσι απλα.Αυτη δεν ειναι βιταμινη ειναι ισχυρη αντιβιωση που δινεται σε περιπτωσης σαλμωνελωσης. Ο κτηνιατρος ειναι ασχετος.
Σταματα να δινεις αυτο το φαρμακο θα το χασεις το πουλι.
 
Όντως, το Baytril είναι ευρέος φάσματος αντιβιωτικό και συνίσταται για την αντιμετώπιση των μυκοπλασμώσεων, της χρόνιας αναπνευστικής νόσου, της κολοβακτηριδίασης, της παστεριδίασης, της λοιμώδους κόρυζας, σαλμονελλώσεων και σταφυλοκοκκικών λοιμώξεων.
Ο κτηνίατρος πιθανότατα δεν έχει καταλάβει τι έχει το καναρινάκι και έτσι χορήγησε ένα αντιβιωτικό ευρέος φάσματος. Πάντως όπως θα κατάλαβες το Baytril δεν είναι βιταμίνες.
Τις κουτσουλιές τις είδε ο κτηνίατρος;
 
Os grafoune i ali, Baytril einai ena apo ta pio astiro Antibiosi, den exei kamia skesi me Bitamines. Tetoio Kiniatri prepeoi na xanoune tin adia tous, pou dinoune ena tetoio farmako xoris na eksetasoune ta poulia.

Emena afti tin periptosei pou ekane ena aygo kai meta kathete fouskomenei akougete panta ligo san distokia.
https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Back
Top