Ασθένειες "Φούσκα" στο κάτω μέρος του ποδιού του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης user198
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

user198

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2019
Μηνύματα
14
Καλησπέρα έκανα λογαριασμό μόνο και μόνο για αυτό το θέμα..
το καναρίνι μου συχνά εμφανίζει θέματα και κάνω ότι μπορώ να το βοηθείσω και τα κατάφερνα μέχρις στιγμής. αυτή τη φορά ήταν γενικά καλά αυτές της μέρες και ξαφνικά παρατηρώ μια "φούσκα" στο κάτω μέρος του ενός ποδιού του. έχει φουσκώσει το ποδαράκι του σαν να έχει εξόγκωμα.. Δεν ξέρω..
να σημειώσω οτι εγώ του κόβω τα νύχια γιατί μου έχουν πει στο pet shop δεν είναι δύσκολο.. και δεν τα κόβω τελείως πάνω μόνο λίγο λίγο κάτω ελάχιστα. αλλά δεν ξέρω μπορεί να εγώ; κάτι να έκανα λάθος;
Αφού είδα το φούσκωμα αφίσα λίγο καιρό να περάσει μπας και φύγει μόνο του (λέω κάνα μικρο χτύπημα θανε γιατί είναι λίγο ατσουμπαλο και σκαρφαλώνει πολύ) αφού πέρασε λίγος καιρός είδα οτι δεν
φεύγει και το πήγα στο pet shop. Είναι ένα παιδί που ξέρει το είδος γιατί ασχολείται χρόνια. (δεν έχω κοντά κτηνίατρο και δεν ξέρω αν βλέπουν καναρίνια και πόσο θα μου ζητήσει, δεν είμαι καλά οικονομικά)
Μου λέει δεν είναι τίποτα, κάπου το χτύπησε.. Τον ρώτησα πως μπορεί να χτύπησε και μου λέει μπορεί να πιάστηκε σε κάνα σιρματακι.. μου λέει βάζε του μπενταντιν. και του βάζω 4 μέρες τώρα.. Δεν βλέπω αλλαγή.. ιδια κατασταση μην πω και χειρότερη.. (η μπορεί να μου φαίνεται) ξέρει κανείς τι να κάνω;
Σε ενα αλλο φορουμ που εκανα το ιδιο θεμα μου ειπαν πως εχει μια ασθενια που λέγετε ευλογιά.
πιο συγκεκριμένα μου ειπαν "Ευλογιά είναι μία ασθένεια που οφείλεται σε Ιό, και συνήθως μεταφέρεται στα πουλιά από κουνούπι ή τέλος πάντων αιματογενώς ή /και με σωματικές εκκρίσεις από το ένα στο άλλο. Υπάρχουν κάποιες μορφές της ασθένειας, η τυπικότερη είναι η ξηρή ευλογιά, στην οποία το πτηνό συνήθως επιβιώνει. " (το αναφέρω για δεύτερη γνώμη μήπως ξέρει κανείς) αλλιώς οτι αλλο μπορεί να ειναι πείτε μου σας παρακαλώ..
 

Συνημμένα

  • 0.webp
    0.webp
    27 KB · Προβολές: 23
  • 1.webp
    1.webp
    28,8 KB · Προβολές: 20
  • 2.webp
    2.webp
    18,8 KB · Προβολές: 24
  • 3.webp
    3.webp
    26,2 KB · Προβολές: 22
  • 4.webp
    4.webp
    41,4 KB · Προβολές: 21
  • 5.webp
    5.webp
    33,2 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αρχικά επίτρεψέ μου να σου δώσω μια συμβουλή: πρέπει να βγάλεις το stick, την δήθεν "λιχουδιά". Δεν του κάνει καλό το αντίθετο μάλιστα🙂 Για το πόδι θα σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος σε αυτά( @ianos , @GreekMan72 )
 
Είτε είναι ευλογιά (το πιό πιθανό) είτε προκλήθηκε από χτύπημα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
Συνέχισε με το Betadine, καλύτερα να του βάζεις κρέμα Betadine με μία βατονέτα πρωί και βράδυ.
Πολύ καλή καθαριότητα στις πατήθρες και στα σκέυη του κλουβιού.
Απομόνωση από άλλα πουλιά.
Το betadine δεν είναι θεραπεία, θα το προστατέψει από πιθανές μολύνσεις.
 
το καναρίνι μου συχνά εμφανίζει θέματα

Να μας πεις πρώτα εάν θέλεις και για αυτά τα θέματα; Έτσι θα υπάρχει καλύτερη εικόνα για το πουλάκι.
Βλέπω κάτι ύποπτο και γύρω από το μάτι του πουλιού..
Μήπως το παρατήρησες κι εσύ πρόσφατα και ίσως χρονικά κοντά με το εξόγκωμα στο πόδι του;

Δίπλα βλέπω κι άλλο ένα κλουβί.. Τι εχεις εκεί;
 
Καλός ήρθες.

Πρόσεξα ότι στο πάτο του κλουβιού δεν έχεις στρώμα από κάποιο απορροφητικό υλικό οπότε οι κουτσουλιές του πουλιού μένουν για ώρα νωπές.

Σίγουρα αν η επαφή με την ακαθαρσία δεν το προκάλεσε το επιδείνωσε.

Μια στρώση με απορροφητικό υλικό και σχολαστική καθαριότητα με ότι χρειάζεται για την περίπτωση θα βοηθήσει.
[automerge]1567714858[/automerge]
Δίπλα βλέπω κι άλλο ένα κλουβί.. Τι εχεις εκεί;
Τόσο έντονο πράσινο για παπαγάλο το κόβω.
 
Αρχικά επίτρεψέ μου να σου δώσω μια συμβουλή: πρέπει να βγάλεις το stick, την δήθεν "λιχουδιά". Δεν του κάνει καλό το αντίθετο μάλιστα🙂 Για το πόδι θα σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος σε αυτά( @ianos , @GreekMan72 )
βεβεος, θα του το βγαλω αλλα γιατι δεν του κανει καλο; Ειναι για καναρινι με αυγο μεσα..
 
Είτε είναι ευλογιά (το πιό πιθανό) είτε προκλήθηκε από χτύπημα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
Συνέχισε με το Betadine, καλύτερα να του βάζεις κρέμα Betadine με μία βατονέτα πρωί και βράδυ.
Πολύ καλή καθαριότητα στις πατήθρες και στα σκέυη του κλουβιού.
Απομόνωση από άλλα πουλιά.
Το betadine δεν είναι θεραπεία, θα το προστατέψει από πιθανές μολύνσεις.

οκ θα παρω κρεμα μπενταντιν ευχαριστω! Μονο του ειναι στο κλουβι και το καθαριζω τακτικα.. Να παω στο pet shop να του παρω καποια θεραπεια; τι να πω ώμος.. Τι θεραπεία ακριβος;
[automerge]1567716093[/automerge]
Λένε ότι κάνει καλό, αλλά στην πραγματικότητα είναι περιττά λίπη.
εχω βαλει και ενα στο badgie μου.. Να το βγαλω κιαυτο λογικα..
 
Να μας πεις πρώτα εάν θέλεις και για αυτά τα θέματα; Έτσι θα υπάρχει καλύτερη εικόνα για το πουλάκι.
Βλέπω κάτι ύποπτο και γύρω από το μάτι του πουλιού..
Μήπως το παρατήρησες κι εσύ πρόσφατα και ίσως χρονικά κοντά με το εξόγκωμα στο πόδι του;

Δίπλα βλέπω κι άλλο ένα κλουβί.. Τι εχεις εκεί;
το πρώτο που εμφάνισε ηταν ποδάγρα στα πόδια. του έβαζα τακτικά μια κρεμα που μου ειπαν και περασε τελιος ευτυχώς
μετα το ενα του ματι έκλεινε συνέχεια και ειχε πρηστεί.. Πήγα μου δώσανε ενα χάπι με κάποιες ιδικές οδηγίες, του το έδωσα και πέρασε.. (δεν κλίνει το μάτι του και έχει ξεπριστει) παρολαυτα ειναι ξεφλουδισμένο γύρο γύρο αλλα μου ειπαν οτι ειναι η εποχή... και τωρα αυτο με το ποδι..

στο άλλο κλουβί ειναι ενα παπαγαλάκι badgie
[automerge]1567716475[/automerge]
Καλός ήρθες.

Πρόσεξα ότι στο πάτο του κλουβιού δεν έχεις στρώμα από κάποιο απορροφητικό υλικό οπότε οι κουτσουλιές του πουλιού μένουν για ώρα νωπές.

Σίγουρα αν η επαφή με την ακαθαρσία δεν το προκάλεσε το επιδείνωσε.

Μια στρώση με απορροφητικό υλικό και σχολαστική καθαριότητα με ότι χρειάζεται για την περίπτωση θα βοηθήσει.
[automerge]1567714858[/automerge]

Τόσο έντονο πράσινο για παπαγάλο το κόβω.

ευχαριστω! βλεπω μεγαλη ανταπόκριση και χαίρομε παρα πολυ!

απορροφητικό υλικο τι ακριβός εννοείς, να παω να του παρω.
πάντως το καθαρίζω πολυ συχνα (οσο γινετε γιατι ειναι πουλακι)

ναι διπλα ειναι παπαγαλακι badgie
[automerge]1567716784[/automerge]
Ναι να το βγάλεις για το καλό τους

επειδη φαινεται να ξερεις για τη διατροφη.. εβαλα στο καναρινι μολις ενα σφιχτο αυγο.. κανει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
.. Να παω στο pet shop να του παρω καποια θεραπεια; τι να πω ώμος.. Τι θεραπεία ακριβος;
Εχει Ευλογια και δεν παίρνει θεραπεία. Εσύ απλά, θα φροντίσεις για την καθαριότητά του και τακτικά μπεταντίν ώστε να μην μολυνθεί το σημείο μιας και υπάρχει πιθανότης τις επόμενες μέρες να ανοίξει το "σπυρί" στο δάκτυλο. Θα κάνει τον κύκλο της και θα περάσει αν δεν υπάρξουν επιπλοκές. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Καθαριότητα, καλή διατροφή, απομόνωση, σωστό ύπνο και ηρεμία.
 
Διάβασε το παρακάτω άρθρο:
Μπεταντιν (gel θα έβαζα εγώ) για 5-6 μέρες στο ποδαράκι..

Το μάτι δεν έχει εποχή για αυτό που φαίνεται να έχει και που ίσως είναι ένα από τα συμπτώματα της ευλογιάς.
Αυτό που εννοούσαν είναι η πτερόρροια αλλά δεν έχει σχέση με αυτό που φαίνεται στο ματάκι του πουλιού.
Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια..Ίσως και να είναι κατάλοιπο τις προηγούμενης ασθενείας..Aς πει και κάποιος άλλος την γνώμη του.

πήγα μου δώσανε ενα χάπι με κάποιες ιδικές οδηγίες
Τι χάπι σου έδωσαν και τι οδηγίες;Θυμάσαι;

*Απομάκρυνε το άλλο πουλάκι καλού κακού.
 
Να εχεις υποψιν σου οτι το συγκεκριμενο πουλακι θα ειναι φορεας του ιου της ευλογιας για ολη του την ζωη.
Με αυτο ως δεδομενο θα πρεπει να μην μπει στην αναπαραγωγη.
 
Εχει Ευλογια και δεν παίρνει θεραπεία. Εσύ απλά, θα φροντίσεις για την καθαριότητά του και τακτικά μπεταντίν ώστε να μην μολυνθεί το σημείο μιας και υπάρχει πιθανότης τις επόμενες μέρες να ανοίξει το "σπυρί" στο δάκτυλο. Θα κάνει τον κύκλο της και θα περάσει αν δεν υπάρξουν επιπλοκές. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Καθαριότητα, καλή διατροφή, απομόνωση, σωστό ύπνο και ηρεμία.
οκ ευχαριστω! (παντος κάτω-κάτω εχει αρχισει και αλαζει χρωμα, εχει σκουρινει σε ενα σημείο... ίσως να ανοιξει; μακάρι να μην γίνετε χειρότερα..)
 
Τι χάπι σου έδωσαν και τι οδηγίες;Θυμάσαι;

ναι ηταν ενα, μονο χαπι το οποιο θα το ανοιγα θα το χώριζα στα 3 και θα του εβαζα στο νερο. καθε δοση για καποιες ωρες γιατι μετα απο καποιες συγκεκριμενες ωρες θα γινοταν δηλητήριο. Δεν θυμαμε τωρα αν ηταν 7 η 24 πάντως τοτε του της έδωσα σωστά.
 
απορροφητικό υλικο τι ακριβός εννοείς, να παω να του παρω.
πάντως το καθαρίζω πολυ συχνα (οσο γινετε γιατι ειναι πουλακι)
Μπορείς να διαβάσεις εδώ και επέλεξε αυτό που νομίζεις καλύτερο για το πουλάκι σου.
 
Να εχεις υποψιν σου οτι το συγκεκριμενο πουλακι θα ειναι φορεας του ιου της ευλογιας για ολη του την ζωη.
Με αυτο ως δεδομενο θα πρεπει να μην μπει στην αναπαραγωγη.
τι εννοεις στην αναπαραγωγη; Ειναι μονο του, δεν εχω αλλο καναρινι.. Οσο για το οτι θα ειναι φορέας ολη του τη ζωη, εγω δεν εχω θεμα να το βοηθάω απλα να σε ρωτήσω.. κολαει πουθενα. Ας πουμε εχω σε ενα αλλο κλουβι διπλα ενα παπαγαλακι.. αλλα θανε μακρια πως να το κολλήσει... η κολαει σε ανθρωπους; (πρεπει να ρωτησω..)
 
τι εννοεις στην αναπαραγωγη; Ειναι μονο του, δεν εχω αλλο καναρινι.. Οσο για το οτι θα ειναι φορέας ολη του τη ζωη, εγω δεν εχω θεμα να το βοηθάω απλα να σε ρωτήσω.. κολαει πουθενα. Ας πουμε εχω σε ενα αλλο κλουβι διπλα ενα παπαγαλακι.. αλλα θανε μακρια πως να το κολλήσει... η κολαει σε ανθρωπους; (πρεπει να ρωτησω..)

Λεω σε περιπτωση που καποια στιγμη θα ηθελες να κανεις αναπαραγωγη.
Δεν κολλαει τον ανθρωπο, απο πτηνο σε πτηνο παει.
Οσο το παπαγαλακι ειναι στο δικο του χωρο εισαι οκ.
 
Λεω σε περιπτωση που καποια στιγμη θα ηθελες να κανεις αναπαραγωγη.
Δεν κολλαει τον ανθρωπο, απο πτηνο σε πτηνο παει.
Οσο το παπαγαλακι ειναι στο δικο του χωρο εισαι οκ.
οκ ευχαριστω!
πάντως δεν θα μπω σε διαδικασία αναπαραγωγής γιατι δεν γνωρίζω απο αυτα και το θεωρώ περιτο αυτη τη στιγμη..
το θεμα μου ειναι να μην ποναει και να γινει οσο πιο καλα γινετε.
 
Back
Top