Διατροφή Φρέσκο αυγό στους νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Προσωπικά ταίζω, νεοσσούς απογαλακτισμένους αλλά και ζευγάρια που έχουν μικρά, αυγό τριμμένο στον τρίφτη και φρυγανιά σε σκόνη παράλληλα ή/και εναλλάξ με αυγοτροφή, σπόρους, βότανα, χόρτα, λαχανικά και φρούτα.
Ενδιαφέρομαι να μάθω μέχρι πότε ταΐζετε με αυγό τους απογαλακτισμένους νεοσσούς αν δηλαδή το πάτε μέχρι την πτερόρροια ή έχετε σταματήσει νωρίτερα και το ξεκινάτε πάλι τότε.
Από τις απαντήσεις σας θα εξαρτηθεί αν θα πάρω και... κότες. 😉
 
Στα νεαρά πουλιά ελαττώνω την αυγοτροφή 10 μέρες πριν την έκθεση και αυτό γιατί δεν θέλω να πολυλερωθούν.
Αυγό δίνεις με κρόκο;
Να ξέρω αν θα έχω ανταγωνισμό.

Αν σου φανεί παράξενη αυτή η διαχείριση, να σκεφτείς ότι θα τελειώσει η έκθεση και ακόμα τα πτηνά δεν θα έχουν ντυθεί όπως πρέπει. Κάθε χρόνο έχουμε κλάματα για το ίδιο λόγο, ο καιρός κτλ.
[automerge]1558029834[/automerge]
Σπύρο να σου επισημάνω όμως ότι εμείς οι μαέστροι της εκτροφής,έχουμε τα πτηνά μας σε κλούβες.
Βγάλε μόνος σου το συμπέρασμα.
(και έχεις 30+30 ευρώ πρόστιμο και για αυτήν την ερώτηση και για το άλλο θέμα που άνοιξες)
(το δακτυλίδι που φοράς να το σέβεσαι!)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυγό δίνεις με κρόκο;
Να ξέρω αν θα έχω ανταγωνισμό.

Όχι μόνο δεν δίνω κρόκο αλλά και τα αυγά κοιτάζω να είναι από λευκές κότες μακρυπουπουλάτες.
Ναι, το παραδέχομαι... Στις κότες είμαι ρατσιστής.
Τι έλεγες;
;)
[automerge]1558030382[/automerge]
Σπύρο να σου επισημάνω όμως ότι εμείς οι μαέστροι της εκτροφής,έχουμε τα πτηνά μας σε κλούβες.
Βγάλε μόνος σου το συμπέρασμα.
(και έχεις 30+30 ευρώ πρόστιμο και για αυτήν την ερώτηση και για το άλλο θέμα που άνοιξες)

Τι σχέση έχει αυτό; Δεν σε πιάνω...
Και δεν εννοώ τα πρόστιμα...
[automerge]1558030469[/automerge]
(το δακτυλίδι που φοράς να το σέβεσαι!)

20190516_211015.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ήμουν τόσο σίγουρος οτι θα έδινες κρόκο, που άφησα τα τοπάζιο για τώρα στο τέλος.
Τι σχέση έχει αυτό; Δεν σε πιάνω...
Μετά από ένα σημείο η διατροφή είναι συνάρτηση και του χώρου διαβίωσης.
Άλλο 6 πουλιά σε 60ρα και άλλο σε 1.80 μήκος.
Και πάλι όμως, εγώ σε 60ρα δεν θα έκοβα τίποτα,ίσως μόνο να μείωνα τις ποσότητες.
Αυτά στα λέω για να μην κατεβάσεις στο τέλος φαιφ φάνσυ.
 
Ήμουν τόσο σίγουρος οτι θα έδινες κρόκο, που άφησα τα τοπάζιο για τώρα στο τέλος.

Με έχεις παρεξηγήσει...
Εδώ με ένα ζευγαράκι τοπάζιο και δεκάδες τιμπράντο αυτά τα πρόσεχα από τότε...
[automerge]1558031751[/automerge]
Μετά από ένα σημείο η διατροφή είναι συνάρτηση και του χώρου διαβίωσης.
Άλλο 6 πουλιά σε 60ρα και άλλο σε 1.80 μήκος.
Και πάλι όμως, εγώ σε 60ρα δεν θα έκοβα τίποτα,ίσως μόνο να μείωνα τις ποσότητες.
Αυτά στα λέω για να μην κατεβάσεις στο τέλος φαιφ φάνσυ.

Προσωπικά το πάω σταδιακά.
Έναν μήνα στην 60άρα μαζί με τους γεννήτορες και την καινούργια γενιά στα όρια της φωλιάς.
Έναν μήνα στην 60άρα ζευγαρώστρα όλα τα αδελφάκια της ίδιας γέννας, είτε είναι 1 είτε 6.
Και έπειτα στις κλούβες πτήσης μέχρι 15-20 ημέρες πριν από την έκθεση.
[automerge]1558032142[/automerge]
Αν σε κάλυψα μπορούμε να κάνουμε κάτι για τα πρόστιμα γιατί δεν βγαίνω... :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top