Γενικά Φτάνουν τα Τιμπράντο σε τέτοιες τιμές κι αν ναι, γιατί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alekosti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Tα Timbrado ειναι καναρινια φωνης δεν εχω ξανα ακουσει τετοια τιμη ας μας πουν πει καπιος που ασχολειται με αυτο το ειδος αποκλειστικα που γνωριζει καλυτερα.
Παντως και εμενα μου ακουγεται εξοφρενικη τιμη.
Μπορει ομως να ειναι και ετσι
 
Άσχετο αλλά και κάπως σχετικό 🙄 Προ ημερών σε ένα petshop χαζεύοντας εγώ, λέει η κόρη στον πατέρα μαγαζάτορα: "Αυτό κελαηδάει ωραία". "Ναι βάλτο με τα τιμπράδος" της λέει το πατέρας. :)
Καταλαβαίνετε τι μας λένε, τι ψωνίζουμε κτλ, κτλ.
 
Όλες οι τιμές είναι συνάρτηση ποιότητας, μοναδικότητας, ζήτησης και προσφοράς...όσο υπάρχουν ''καψωμένοι'' αγοραστές, θα υπάρχουν και αετονύχηδες πωλητές.. Καμμιά τιμή να μη σας κάνει εντύπωση από τη στιγμή που συνεπάγεται αγοραπωλησία..η αγορά καθορίζει τις τιμές.. Και τις ακραίες!
 
Αν μπεις και δεις τιμές στο naturaves.com κατάστημα πτηνών στην Μαδρίτη θα δεις ότι πουλιά με 93 βαθμούς έχουνε 90 ευρώ. Τώρα αν κάποιος έδωσε 450 ευρώ για καναρίνι απλά είναι θύμα. Πιο πολύ με ψεύτικη ιστορία μου μοιάζει.
 
Όλες οι τιμές είναι συνάρτηση ποιότητας, μοναδικότητας, ζήτησης και προσφοράς...όσο υπάρχουν ''καψωμένοι'' αγοραστές, θα υπάρχουν και αετονύχηδες πωλητές.. Καμμιά τιμή να μη σας κάνει εντύπωση από τη στιγμή που συνεπάγεται αγοραπωλησία..η αγορά καθορίζει τις τιμές.. Και τις ακραίες!
Πολύ σωστά! Και προσθέτω οι τιμές διαμορφώνονται με βάση την ζήτηση και την προσφορά!
 
Πολύ σωστά! Και προσθέτω οι τιμές διαμορφώνονται με βάση την ζήτηση και την προσφορά!
Και ίσως και με τη "βλακεία" του καθένα.
 
Οσο και να εχει λεφτα ο αλλος 450 ευρω για καναρινι δεν τα δινει πιστευω.
Ειναι απλα εξοφρενικη τιμη
 
Aν δλδ σου έλεγα ότι έχω δει με τα μάτια μου καρδερινες που έχουν αγοραστεί 2000 η 3000 η 9000 ευρώ (τα νούμερα είναι πέρα για πέρα αληθινά) δεν θα με πίστευες;
Για ποιά χρονιά μιλάς; Προ κρίσης;Για καρδερίνες έχω ακούσει και εγώ για χιλιάρικο διχίλιαρο. Για καναρίνι δεν το πιστεύω.
Και επίσης όσα λεφτά και να έχει ο άλλος σπάγγος θα είναι και θα έψαχνε το φτηνότερο.
 
Εμείς είμαστε και μιλάμε για τον μέσο "χομπίστα". Ούτε συλλέκτες είμαστε, ούτε εκκεντρικοί. Αυτά συμβαίνουν σε όλα τα είδη ζώντα ή αντικείμενα. Δεν χρειάζεται να στραφεί εκεί η κουβέντα.
 
Tα Timbrado ειναι καναρινια φωνης δεν εχω ξανα ακουσει τετοια τιμη ας μας πουν πει καπιος που ασχολειται με αυτο το ειδος αποκλειστικα που γνωριζει καλυτερα.
Παντως και εμενα μου ακουγεται εξοφρενικη τιμη.
Μπορει ομως να ειναι και ετσι
Θα το πω πολύ πολύ καθαρά. Το άτομο που θα δώσει 300,400,500€ δεν πέρνει ενα καναρίνι για να το έχει στο σαλόνι του και να το ακούει. Δίνει αυτα τα λεφτά γιατί το θέλει ως επιβητορα και ως δάσκαλο στα νεογέννητα. Άρα μη σας κάνει καμία εντύπωση το πόσα ειναι διατεθειμένος να δώσει κάποιος.
Αν μπεις και δεις τιμές στο naturaves.com κατάστημα πτηνών στην Μαδρίτη θα δεις ότι πουλιά με 93 βαθμούς έχουνε 90 ευρώ. Τώρα αν κάποιος έδωσε 450 ευρώ για καναρίνι απλά είναι θύμα. Πιο πολύ με ψεύτικη ιστορία μου μοιάζει.
τα Timbrado που αναφέρεστε και εχουν 93β σε κατάστημα εχουν 90€ η και λιγότερο. Για έναν εκτροφέα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η βαθμολογία σε έναν διαγωνισμό αλλα το τι ήχους βγάζει ενα πουλί και αν θέλει η δεν θέλει να τους περάσει στο εκτροφείο του. Για τους αυτους που θέλουν μα εχουν ενα Timbrado στο σαλόνι τους ναι ειναι υπερβολή ακομη και τα 90€
 
Θα το πω πολύ πολύ καθαρά. Το άτομο που θα δώσει 300,400,500€ δεν πέρνει ενα καναρίνι για να το έχει στο σαλόνι του και να το ακούει. Δίνει αυτα τα λεφτά γιατί το θέλει ως επιβητορα και ως δάσκαλο στα νεογέννητα. Άρα μη σας κάνει καμία εντύπωση το πόσα ειναι διατεθειμένος να δώσει κάποιος.

τα Timbrado που αναφέρεστε και εχουν 93β σε κατάστημα εχουν 90€ η και λιγότερο. Για έναν εκτροφέα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η βαθμολογία σε έναν διαγωνισμό αλλα το τι ήχους βγάζει ενα πουλί και αν θέλει η δεν θέλει να τους περάσει στο εκτροφείο του. Για τους αυτους που θέλουν μα εχουν ενα Timbrado στο σαλόνι τους ναι ειναι υπερβολή ακομη και τα 90€
Αν αναλογιστούμε ότι pet shops πουλάνε καναρίνια 30 και 40 ευρώ εδώ στην Ελλάδα Θοδωρή τότε τα 90 ευρώ για ένα βαθμολογημένο δεν είναι πολλά και μάλιστα 93άρι.
Τώρα για τον δάσκαλο που λες ένα πουλί βαθμολογημένο με μεγάλο βαθμό δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει και για δάσκαλος. Δάσκαλο για να πεις ότι έχεις θέλει εμπειρία για να τον ξεχωρίσεις.
Επειδή όμως πατριωτάκι ξέρω ότι έχεις καλά πουλάκια έτσι από περιέργεια αν σου ζήταγα εγώ ένα βαθμολογημένο πουλί σου πόσο θα μου το έδινες; Σε ρωτάω καταρχήν γιατί μου λες ότι τα 90 ευρώ είναι πολλά για 93άρι και όχι για να σε εκθέσω πάνω σε αυτό που είπες.
 
Aν δλδ σου έλεγα ότι έχω δει με τα μάτια μου καρδερινες που έχουν αγοραστεί 2000 η 3000 η 9000 ευρώ (τα νούμερα είναι πέρα για πέρα αληθινά) δεν θα με πίστευες;
Όλο αυτό όμως δεν είναι και λίγο "στοίχημα" για τα λεφτά σου; και αν αρρωστήσει και πάνε όλα τσάμπα; Πως πουλάμε τόσο ακριβά ένα ζωντανό... αλλά απο την άλλη όταν έχεις ένα κορυφαίο πουλί και δίνεις όσο-όσο για να το πάρεις έτσι πάει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ότι δίνουν δεν διαφωνώ. Για καρδερίνες έχω ακούσει και εγώ για πολλά λεφτά. Το πόσα από αυτά είναι αλήθεια ένας θεός ξέρει.Απλά εν καιρό κρίσης τόσα πολλά δεν δίνει κανείς. Και έτσι για να πω την άποψή μου να λέμε άκουσα ένας έδωσε τόσα ή κάποιος πήρε ένα πουλί τόσα δεν μου λέει κάτι. Παπάτζες πουλάνε πολλοί και οι περισσότερες κουβέντες τέτοιου είδους είναι για νάχαμε να λέγαμε.
 
Θα το πω πολύ πολύ καθαρά. Το άτομο που θα δώσει 300,400,500€ δεν πέρνει ενα καναρίνι για να το έχει στο σαλόνι του και να το ακούει. Δίνει αυτα τα λεφτά γιατί το θέλει ως επιβητορα και ως δάσκαλο στα νεογέννητα. Άρα μη σας κάνει καμία εντύπωση το πόσα ειναι διατεθειμένος να δώσει κάποιος.
Νομίζω πως εκεί είναι το όριο εκτροφέα - εμπόρου...
Όσα και να θέλει να δαπανήσει ο αγοραστής σε ένα "πολύτιμο" πουλί, ο εκτροφέας κρατά λογική τιμή πώλησης γιατί απευθύνεται σε άτομο με τα ίδια πάθη.
Ίσως μάλιστα την επόμενη μέρα να αντιστραφούν οι ρόλοι...
Σεβασμός λοιπόν στην εκτροφή, στον εκτροφέα και στα εκτρεφόμενα είδη...
Πλειστηριασμοί γίνονται μόνο από οικονομικούς οίκους και συμφέροντα.. όχι από τρελούς χομπίστες. (έτσι θέλω τουλάχιστο να πιστεύω εγώ)
 
Νομίζω πως εκεί είναι το όριο εκτροφέα - εμπόρου...
Όσα και να θέλει να δαπανήσει ο αγοραστής σε ένα "πολύτιμο" πουλί, ο εκτροφέας κρατά λογική τιμή πώλησης γιατί απευθύνεται σε άτομο με τα ίδια πάθη.
Ίσως μάλιστα την επόμενη μέρα να αντιστραφούν οι ρόλοι...
Σεβασμός λοιπόν στην εκτροφή, στον εκτροφέα και στα εκτρεφόμενα είδη...
Πλειστηριασμοί γίνονται μόνο από οικονομικούς οίκους και συμφέροντα.. όχι από τρελούς χομπίστες. (έτσι θέλω τουλάχιστο να πιστεύω εγώ)
Συμφωνώ αλλά πολλοί 'πουλάδες' για το κέρδος δεν λυπούντε τίποτα.Αυτό που πιστεύω όμως είναι ότι κάποιος που ξέρει τόσα λεφτά δεν θα τα έδινε.Απλά ο έμπορος πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και αυτός που το πήρε το πουλί δεν έχει γνώση.Απλά το πήρε για να χαίρεται με αυτά που του είπε ο έμπορος.
 
Καλημέρα σε όλους, τα μηνύματα του Γιάννη #35 και της μαρίας # 30 κατά την άποψή μου δίνουν ακριβώς την απάντηση στο θέμα.
 
Παιδιά εντάξει, να συζητάμε για να συζητάμε δεν είναι κακό :)
Όμως όπως είπε η Αλίκη και συμφώνησε η Μιράντα και συμφωνώ κι εγώ :) οι τιμές καθορίζονται βάσει ζήτησης-προσφοράς.
Τώρα, που δίνει καθένας τα λεφτά του, εξαρτάται από τις προτιμήσεις του.
Εγώ αν μπορούσα να διαθέσω ένα τέτοιο ποσόν για πουλί θα έπαιρνα ζακώ, μακάω μετά βίλας τους.
Άλλος παίρνει καναρίνι, καρδερίνα κοκ.
Αν και τι αξίζει το κάθε ποσόν, συζητιέται ανά περίπτωση και όχι γενικά.
 
Αν αναλογιστούμε ότι pet shops πουλάνε καναρίνια 30 και 40 ευρώ εδώ στην Ελλάδα Θοδωρή τότε τα 90 ευρώ για ένα βαθμολογημένο δεν είναι πολλά και μάλιστα 93άρι.
Τώρα για τον δάσκαλο που λες ένα πουλί βαθμολογημένο με μεγάλο βαθμό δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει και για δάσκαλος. Δάσκαλο για να πεις ότι έχεις θέλει εμπειρία για να τον ξεχωρίσεις.
Επειδή όμως πατριωτάκι ξέρω ότι έχεις καλά πουλάκια έτσι από περιέργεια αν σου ζήταγα εγώ ένα βαθμολογημένο πουλί σου πόσο θα μου το έδινες; Σε ρωτάω καταρχήν γιατί μου λες ότι τα 90 ευρώ είναι πολλά για 93άρι και όχι για να σε εκθέσω πάνω σε αυτό που είπες.
Δεν νομίζω να το είπα ετσι. Λέω ότι για κάποιον που απλά θέλει ενα πουλί για το σαλόνι του ακομη και αν έχει 93β τα 90€ ειναι πολλά. Ούτε είπα ότι η τιμή πάει αναλόγως την βαθμολογία για κάποιον εκτροφέα, όσο αν αυτο που ζητάει απο ενα πουλί έχει αυτα που ζητάει ο κάθε εκτροφέας. Εγω πουλί χωρις κάν βαθμολογία κάτω απο 50 € δεν το δίνω (απο 49€ και κάτω ειναι σαν να το κάνω δώρο σε δικό μου άτομο). Αν θες να δεις πρώτα και μετά να πάρεις πουλί μου μπορούμε να μιλήσουμε προσκοπικά.
Σ ευχαριστω για τα καλά σου λογια!
 
Θα το πω πολύ πολύ καθαρά. Το άτομο που θα δώσει 300,400,500€ δεν πέρνει ενα καναρίνι για να το έχει στο σαλόνι του και να το ακούει. Δίνει αυτα τα λεφτά γιατί το θέλει ως επιβητορα και ως δάσκαλο στα νεογέννητα. Άρα μη σας κάνει καμία εντύπωση το πόσα ειναι διατεθειμένος να δώσει κάποιος.

τα Timbrado που αναφέρεστε και εχουν 93β σε κατάστημα εχουν 90€ η και λιγότερο. Για έναν εκτροφέα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η βαθμολογία σε έναν διαγωνισμό αλλα το τι ήχους βγάζει ενα πουλί και αν θέλει η δεν θέλει να τους περάσει στο εκτροφείο του. Για τους αυτους που θέλουν μα εχουν ενα Timbrado στο σαλόνι τους ναι ειναι υπερβολή ακομη και τα 90€
Σωστός!

Εγω πουλί χωρις κάν βαθμολογία κάτω απο 50 € δεν το δίνω (απο 49€ και κάτω ειναι σαν να το κάνω δώρο σε δικό μου άτομο). Αν θες να δεις πρώτα και μετά να πάρεις πουλί μου μπορούμε να μιλήσουμε προσκοπικά.
Σ ευχαριστω για τα καλά σου λογια!

Εδώ μου τα χάλασες...Αλλά ο καθένας κοστολογεί το ''προϊόν'' που διαθέτει όσο εκείνος πιστεύει ότι αξίζουν...
 
Back
Top