Γενικά Φτάνουν τα Τιμπράντο σε τέτοιες τιμές κι αν ναι, γιατί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alekosti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αλλά ο καθένας κοστολογεί το ''προϊόν'' που διαθέτει όσο εκείνος πιστεύει ότι αξίζουν...
ή όσο το "πουλάει".. υπάρχουν και μερικά κορόιδα που τα πιστεύουν όλα και αγοράζουν πχ κοινό για τιμπράντο. Δυστυχώς για το κέρδος πολλά γίνονται...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν νομίζω να το είπα ετσι. Λέω ότι για κάποιον που απλά θέλει ενα πουλί για το σαλόνι του ακομη και αν έχει 93β τα 90€ ειναι πολλά. Ούτε είπα ότι η τιμή πάει αναλόγως την βαθμολογία για κάποιον εκτροφέα, όσο αν αυτο που ζητάει απο ενα πουλί έχει αυτα που ζητάει ο κάθε εκτροφέας. Εγω πουλί χωρις κάν βαθμολογία κάτω απο 50 € δεν το δίνω (απο 49€ και κάτω ειναι σαν να το κάνω δώρο σε δικό μου άτομο). Αν θες να δεις πρώτα και μετά να πάρεις πουλί μου μπορούμε να μιλήσουμε προσκοπικά.
Σ ευχαριστω για τα καλά σου λογια!
Δεν διαφωνώ αλλά πάλι το ίδιο λέμε.Αν αβαθμολόγητο κοστίζει 50 ευρώ λέμε μια τιμή,το βαθμολογημένο δεν θα πάει 100 για παράδειγμα;Γιαυτό είπα ότι 90 ευρώ είναι καλά. Τώρα προσωπικά τα 50 ευρώ τα βρίσκω προσωπικά καλή τιμή για δικό σου πουλάκι. Έχω δει αρκετά βίντεο με πουλάκια σου και είναι αστέρια. Και αν δεν κάνω λάθος είχες και διάκριση στο φετινό διαγωνισμό :). Μπράβο πατριωτάκι για την καλή δουλειά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
οφείλω να ομολογήσω πως ανοίξαμε ένα ωραίο θέμα.. Πολλα συμπεράσματα θα βγουν και εύχομαι να είναι προς όφελος των χομπιστών και των φίλων της εκτροφής καναρινιών με ταυτόχρονη όμως μετάδοση των γνώσεων στην επόμενη γενιά! τώρα..όσον αφορά το νούμερο που διάβασα, δεν το θεωρώ απίθανο.. Και ο λόγος είναι είναι πως πρόσφατα βρέθηκα σε εκδήλωση που πουλήθηκε αρσενική καρδερίνα προς 1500€ και θηλυκιά προς 1200€(ζευγάρι), καθώς επίσης και ένα υβρίδιο προς 1500€.
Σαφέστατα..σε αυτη τη χώρακαι με αυτούς τους κανόνες αγοράς.. Πολλά θα δούμε ακόμη και πιο πολλά θα ακούσουμε και θα θα δούμε να γίνονται!
Επίσης, δράττομαι της ευκαιρίας, μιας και σίγουρα τόσοι πολλοί φίλοι που να εκτρέφουν τιμπράντο, δεν πρόκειτε να σας ''ξαναπετύχω''και θα ήθελα να κάνω μία ερώτησηκαι με μεγάλη χαρά και τιμή θα χαρώ να διαβάσω την οποιαδήποτε απάντηση:
από τον Απρίλιο/2015,έψαχνα να βρώ να αγοράσω δύο ζευγάρια τιμπράντο.Λάτρευα και λατρεύω τα καναρίνια, οπότε είπα να μπω και γώ στον χώρο της εκτροφής τιμπράντο, για χάρη της κόρης μου που λάτρευε το τραγούδι τους! Όλες μα όλες οι πόρτες που χτύπησακαι ήταν πολλές (μέχρι και στην Χ. Ε έψαξα αν και δεν μου άρεσε).. Με αντιμετώπισαν ως ''άσχετο'',''πρωτάρη της κακιάς ώρας'', και κάποιοι έφτασαν στο σημείο να πουν-τους ξέφυγε υποθέτω- ''ε..όχι κι άλλος για τιμπράντο!''
Αντιθέτως..ψάχνοντας και μιλώντας με εκτροφείς gloster, μαλινουά, καναρινιών χρώματος, γιορκσάιρ και λίζαρντ, οι άνθρωποι προς τιμήν τους όχι μόνο απάντησαν στο τηλέφωνο, αλλά με δέχτηκαν και στο εκτροφείο τους, μου εξήγησαν τα συν και πλην της εκτροφής της ράτσας τους και άφησαν το δικαίωμα επιλογής σε μένα και μόνο!
και σας ρωτώ, φίλοι μου.. ''γιατί τέτοια αντιμετώπιση από τον χώρο των τιμπράντος;''
ειλικρινά σας το λέω, στενοχωρήθηκα αφάνταστα..
 
Όταν ή αν παρέλθουν τα τιμπράντο από τη μόδα, τέτοιες τιμές δεν θα υπάρχουν.
Πάντως ένα καναρίνι, άλογο, σκύλος(εκεί να δεις τι γίνεται) μπορεί πάντα να είναι αντικείμενο πόθου και δεν πιστεύω ότι ένα τέτοιο πουλί έχει μόνο εκτροφική αξία, γιατί αν σκοπέυει κάποιος να ζήσει με αυτό το πουλί για πάνω από μια δεκαετία, τότε μέχρι που μπορεί να φτάσει η τιμή;
 
οφείλω να ομολογήσω πως ανοίξαμε ένα ωραίο θέμα.. Πολλα συμπεράσματα θα βγουν και εύχομαι να είναι προς όφελος των χομπιστών και των φίλων της εκτροφής καναρινιών με ταυτόχρονη όμως μετάδοση των γνώσεων στην επόμενη γενιά! τώρα..όσον αφορά το νούμερο που διάβασα, δεν το θεωρώ απίθανο.. Και ο λόγος είναι είναι πως πρόσφατα βρέθηκα σε εκδήλωση που πουλήθηκε αρσενική καρδερίνα προς 1500€ και θηλυκιά προς 1200€(ζευγάρι), καθώς επίσης και ένα υβρίδιο προς 1500€.
Σαφέστατα..σε αυτη τη χώρακαι με αυτούς τους κανόνες αγοράς.. Πολλά θα δούμε ακόμη και πιο πολλά θα ακούσουμε και θα θα δούμε να γίνονται!
Επίσης, δράττομαι της ευκαιρίας, μιας και σίγουρα τόσοι πολλοί φίλοι που να εκτρέφουν τιμπράντο, δεν πρόκειτε να σας ''ξαναπετύχω''και θα ήθελα να κάνω μία ερώτησηκαι με μεγάλη χαρά και τιμή θα χαρώ να διαβάσω την οποιαδήποτε απάντηση:
από τον Απρίλιο/2015,έψαχνα να βρώ να αγοράσω δύο ζευγάρια τιμπράντο.Λάτρευα και λατρεύω τα καναρίνια, οπότε είπα να μπω και γώ στον χώρο της εκτροφής τιμπράντο, για χάρη της κόρης μου που λάτρευε το τραγούδι τους! Όλες μα όλες οι πόρτες που χτύπησακαι ήταν πολλές (μέχρι και στην Χ. Ε έψαξα αν και δεν μου άρεσε).. Με αντιμετώπισαν ως ''άσχετο'',''πρωτάρη της κακιάς ώρας'', και κάποιοι έφτασαν στο σημείο να πουν-τους ξέφυγε υποθέτω- ''ε..όχι κι άλλος για τιμπράντο!''
Αντιθέτως..ψάχνοντας και μιλώντας με εκτροφείς gloster, μαλινουά, καναρινιών χρώματος, γιορκσάιρ και λίζαρντ, οι άνθρωποι προς τιμήν τους όχι μόνο απάντησαν στο τηλέφωνο, αλλά με δέχτηκαν και στο εκτροφείο τους, μου εξήγησαν τα συν και πλην της εκτροφής της ράτσας τους και άφησαν το δικαίωμα επιλογής σε μένα και μόνο!
και σας ρωτώ, φίλοι μου.. ''γιατί τέτοια αντιμετώπιση από τον χώρο των τιμπράντος;''
ειλικρινά σας το λέω, στενοχωρήθηκα αφάνταστα..
Προσωπικά δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο. Εγώ όταν έχασα ένα κοινό καναρινάκι από επίθεση αρπακτικού έψαξα να δω τί καναρινάκι θα πάρω. Κατέληξα στα Timbrado και έστειλα δεξιά αριστερά κάποια μηνύματα σε εκτροφείς.Από πολλούς όντως δεν πήρα απάντηση, κάποιοι μου είπανε θα δούμε κτλ. Ένας μου είπε ότι είχε διαθέσιμα πουλιά τον επισκεύτηκα και το πήρα. Η αλήθεια είναι ότι έψαξα και εγώ κακιά περίοδο για πουλάκι και δεν άκουσα τους φίλους εδώ που μου λέγανε να περιμένω το χειμώνα. Δεν το μετάνιωσα γιατί θέλαμε όλοι στο σπίτι καινούργιο φίλο να ξεχαστούμε από την απώλεια του προηγούμενου.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κλειστό club οι εκτροφείς των Timbrados.Απλά οι περισσότεροι που κατεβαίνουν στους διαγωνισμούς θέλουνε να πουλήσουν πουλιά μετά το Δεκέμβριο και μετά το πέρας των διαγωνισμών ώστε να δώσουνε αυτά που θέλουνε και αυτά που ίσως δεν τους κάνουν. Το τελευταίο το λέω με λίγο παράπονο γιατί θεωρώ λίγο κρίμα να θέλει κάποιος να ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα πουλιά και να παίρνει ένα όχι καλό πουλάκι γιατί δεν κάνει στον εκτροφέα. Ο καλός εκτροφέας για εμένα είναι αυτός που θα δώσει πουλιά καλά και όχι αυτός που παίρνει τα βραβεία. Το ζήτημα είνσι σε βάθος χρόνου ο κόσμος να λέει ο τάδε έχει καλά πουλιά πάρε από αυτόν και όχι πάρε από αυτόν γιατί βγήκε πρώτος ή δεύτερος.
Ειλικρινά λυπάμε που σε χάσαμε από την παρέα των Timbrados για ςυτόν το λόγο που ανέφερες. Ελπίζω στο μέλλον να το γυρίσεις και να μας έρθεις.Αν όλα μου πάνε καλά στην ερχόμενη αναπαραγωγή επιφυλλάσομαι να σου χαρίσω ένα πουλάκι για χατίρι της μικρής σου κόρηε και μήπως σε μεταπίσω.Αν και τα glosters έχουνε και αυτά τη χάρη τους 😉
 
θέλουνε να πουλήσουν πουλιά μετά το Δεκέμβριο και μετά το πέρας των διαγωνισμών ώστε να δώσουνε αυτά που θέλουνε και αυτά που ίσως δεν τους κάνουν. Το τελευταίο το λέω με λίγο παράπονο γιατί θεωρώ λίγο κρίμα να θέλει κάποιος να ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα πουλιά και να παίρνει ένα όχι καλό πουλάκι γιατί δεν κάνει στον εκτροφέα. Ο καλός εκτροφέας για εμένα είναι αυτός που θα δώσει πουλιά καλά και όχι αυτός που παίρνει τα βραβεία. Το ζήτημα είνσι σε βάθος χρόνου ο κόσμος να λέει ο τάδε έχει καλά πουλιά πάρε από αυτόν και όχι πάρε από αυτόν γιατί βγήκε πρώτος ή δεύτερος.
πόσο σωστά μιλάς, βρε Λάμπρο! αυτό ακριβώς πιστεύω και γω και μακάρι να το άκουγαν..
οι φίλοι των timbrados! Σκέψου ότι πόσους μήνες διάβαζα ακόμη και εν ώρα υπηρεσίας και σχεδίασα πιστεύω τον καταλληλότερο χώρο να τα υποδεχόμουν! Κάποιος θα δώσει,έλεγα, αλλά τελικά.. Τζίφος! Όσο για τα γκλόστερ,έχω ανεβάσει και φωτό του βραβείου από το Παννελλήνιο του 2012, που κέρδισαν οι γονείς των θηλυκών μου.. Προς επαλήθευση των λεγομένων σου,ότι βοηθάμε την επόμενη γενιά με πολύ καλά πουλιά, για να υπάρξει συνέχεια! τόσο καλό φίλο-εκτροφέα απέκτησα στα γκλόστερ!
εννοείται πως θα είμαστε σε επικοινωνία, καλέ μου φίλε. Γιατί η ειλικρίνεια και η ντομπροσύνη αξίζει να τις έχει κανείς στο ''πορτοφόλι'' του!
 
Δεν διαφωνώ αλλά πάλι το ίδιο λέμε.Αν αβαθμολόγητο κοστίζει 50 ευρώ λέμε μια τιμή,το βαθμολογημένο δεν θα πάει 100 για παράδειγμα;Γιαυτό είπα ότι 90 ευρώ είναι καλά. Τώρα προσωπικά τα 50 ευρώ τα βρίσκω προσωπικά καλή τιμή για δικό σου πουλάκι. Έχω δει αρκετά βίντεο με πουλάκια σου και είναι αστέρια. Και αν δεν κάνω λάθος είχες και διάκριση στο φετινό διαγωνισμό :). Μπράβο πατριωτάκι για την καλή δουλειά!

ναι είχα τη 1η και την 3η θέση στο πανελλήνιο διαγωνισμό του 2015 που διεξήχθει στην πτολεμαΐδα στην κατηγορία μονά. εγώ τα τιμπράντο μου όταν δεν έχουν βαθμολογηθεί τα δίνω 50ευρώ, με 86 βαθμούς 60 ευρώ και κάθε βαθμό ως τους 90βαθμούς πρόσθετο 10ευρώ. 91, 92, 93, αλλάζει η τιμή τους. όμως θα πάρεις τιμπράντο αφού πρώτα τ ακούσεις, μεγαλωμένο σε χώρο που δεν υπάρχει άλλο πουλί, σε αντίθεση με πουλί που αν το πάρεις από κατάστημα δεν γνωρίζεις πόσο καιρό έχει κάτσει δίπλα από τα κατά τ αλλά συμπαθέστατα παπαγαλακια. Πουθενά δε θα δεις αγγελία τιμπράντο και να ζητάει 450 ευρώ. αυτές είναι τιμές για γνώστες και πάντα την αναφορά σε τέτιες τιμές την κάνει ο ενδιαφερόμενος
 
Δεν ξέρω τι γράφετε εδώ και για ποιά αντιμετώπιση μιλάτε εκ μέρους των ''τιμπραντάδων''.. Εγώ πάντως το Δημήτρη ακόμα τον περιμένω για να πάρει timbrado που θα το έδινα χάρισμα για τα παιδιά του... Πρόσκληση που έκανα και στο Λάμπρο.
Ο Δημήτρης θα ερχόταν αρχές Σεπτέμβρη..όταν μετά από βδομάδες με πήρε δεν είχα πια αρσενικό, αλλά πρότεινα ευχαρίστως να του δώσω 1 η δύο θηλυκά, ο δε Λάμπρος προτίμησε να αγοράσει από γνωστό εκτροφέα.
*Αναφέρω τους δύο φίλους γιατί παίρνουν μέρος στη συζήτηση
**Τα πουλιά που έχω χαρίσει είναι αίματα πασίγνωστων Ισπανών και Ελλήνων εκτροφέων και ΔΕΝ τα πουλούσα... Πολλά χαρίστηκαν και άλλα δόθηκαν με συμβολική τιμή (10 ευρώ)...
Απλά πολλές φορές ''μας αρέσει'' να πληρώνουμε κάτι ακριβά. Θεωρώ ότι έτσι πείθουμε τον εαυτό μας ότι αξίζουν περισσότερο, σεβαστό!
 
δεν γνωρίζω που είχες αυτή την απαράδεκτη συμπεριφορά. εγώ τουλάχ μπορώ να σου πω κάποιους εκτοφεις που μπορούν να σου δώσουν πουλάκια. όσο για το "και άλλος που θέλει ν ασχοληθεί με τιμπράντο" θα σου μιλήσω μόνο για τον σύλλογο που ανήκω ( ΣΥ. Κ.Β. Ε). είναι μεγάλη μας τιμή να έχουμε και νέους εκτροφείς.
Νομίζω πως εκεί είναι το όριο εκτροφέα - εμπόρου...
Όσα και να θέλει να δαπανήσει ο αγοραστής σε ένα "πολύτιμο" πουλί, ο εκτροφέας κρατά λογική τιμή πώλησης γιατί απευθύνεται σε άτομο με τα ίδια πάθη.
Ίσως μάλιστα την επόμενη μέρα να αντιστραφούν οι ρόλοι...
Σεβασμός λοιπόν στην εκτροφή, στον εκτροφέα και στα εκτρεφόμενα είδη...
Πλειστηριασμοί γίνονται μόνο από οικονομικούς οίκους και συμφέροντα.. όχι από τρελούς χομπίστες. (έτσι θέλω τουλάχιστο να πιστεύω εγώ)

η αρχική ερώτηση ήταν αν τα τιμπράντο είναι καναρίνια φωνής και αν μπορεί να φτάσει στα 450ευρώ. απαντάω λοιπόν ξεκάθαρα. Ναι είναι καναρίνια φωνής και ναι φτάνουν και κάποιες φορές ξεπερνάνε τα 450 ευρώ. σωστό, λάθος αυτό ας το κρίνουν αυτοί που κάνουν την συναλαγή
 
Δεν ξέρω τι γράφετε εδώ και για ποιά αντιμετώπιση μιλάτε εκ μέρους των ''τιμπραντάδων''.. Εγώ πάντως το Δημήτρη ακόμα τον περιμένω για να πάρει timbrado που θα το έδινα χάρισμα για τα παιδιά του... Πρόσκληση που έκανα και στο Λάμπρο.
Ο Δημήτρης θα ερχόταν αρχές Σεπτέμβρη..όταν μετά από βδομάδες με πήρε δεν είχα πια αρσενικό, αλλά πρότεινα ευχαρίστως να του δώσω 1 η δύο θηλυκά, ο δε Λάμπρος προτίμησε να αγοράσει από γνωστό εκτροφέα.
*Αναφέρω τους δύο φίλους γιατί παίρνουν μέρος στη συζήτηση
**Τα πουλιά που έχω χαρίσει είναι αίματα πασίγνωστων Ισπανών και Ελλήνων εκτροφέων και ΔΕΝ τα πουλούσα... Πολλά χαρίστηκαν και άλλα δόθηκαν με συμβολική τιμή (10 ευρώ)...
Απλά πολλές φορές ''μας αρέσει'' να πληρώνουμε κάτι ακριβά. Θεωρώ ότι έτσι πείθουμε τον εαυτό μας ότι αξίζουν περισσότερο, σεβαστό!
όταν όμως δεν βρίσκεις αρσενικά για να προχωρήσεις σε ζευγάρια,Νικο μου.. Τότε τι κάνεις; Εγώ τουλάχιστον, γιατί δεν μπορώ να μιλήσω για λογαριασμό κανενός αλλου, δεν έψαχνα τότε κάποιον εκτροφέα να μου χαρίσει 2 ζευγάρια. Έψαχνα να αγοράσω 2 ζευγάρια ή και 3 ακόμη! Και αφού είδα και απόειδα.., πήρα την απόφαση και κινήθηκα στην αγορά 3 ζευγαριών gloster, ακολουθώντας (πάντα κατ'επιλογήν) τον δρόμο της εκτροφής αυτής της ιδιαίτερης ράτσας! Δεν μου κόστισαν και λίγα, τουλάχιστον όμως έγινα αποδέκτης μίας πολύ καλής συμπεριφοράς και εκπαίδευσης πάνω στις ιδιομορφίες των gloster,ώστε τα βήματα μου να γίνουν σωστά, χωρίς πολλά λάθη και παραλείψεις και με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες!
επίσης οφείλω να ομολογήσω πως μόνο εσύ ασχολήθηκες τότε μαζί μου.. Δεν τελειώνει όμως ο χώρος των υπέροχων αυτών τραγουδιστών στο δικό σου εκτροφείο! αυτό που πέρασα ψάχνοντας, αγαπητέ Νίκο, αυτό και κατέθεσα.. Και εκτιμώ αφάνταστα τον αγώνα που έκανες τότε για μένα! Δεν το ξέχασα.. Πως θα μπορούσα άλλωστε,ήσουν ειλικρινής 100%.
 
Δημήτρη, εύχομαι όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με την εκτροφή (ανεξαρτήτως είδους) να προχωρούν με πρόγραμμα, με σχέδιο και με μακροχρόνια προοπτική... Ο ''διαβασμένος'' -ενημερωμένος καταναλωτής, θα κάνει τα λιγότερα λάθη, θα έχει ευκολότερα επιτυχίες και το κυριότερο δεν θα έχει πολλές απώλειες (μιας και αναφερόμαστε σε ζωντανούς οργανισμούς).
Το θέμα ακριβή η φθηνή τιμή είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων.. Όλοι πάντως πριν μάθουμε, πριν βρούμε τις άκρες, πριν ''εγκλιματιστούμε'' στο χώρο, πληρώσαμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.. Και τώρα γελάμε με όσους τα ''σκάνε'' , αλλά αν δεν πάθεις, δε μαθαίνεις!
 
Δεν ξέρω τι γράφετε εδώ και για ποιά αντιμετώπιση μιλάτε εκ μέρους των ''τιμπραντάδων''.. Εγώ πάντως το Δημήτρη ακόμα τον περιμένω για να πάρει timbrado που θα το έδινα χάρισμα για τα παιδιά του... Πρόσκληση που έκανα και στο Λάμπρο.
Ο Δημήτρης θα ερχόταν αρχές Σεπτέμβρη..όταν μετά από βδομάδες με πήρε δεν είχα πια αρσενικό, αλλά πρότεινα ευχαρίστως να του δώσω 1 η δύο θηλυκά, ο δε Λάμπρος προτίμησε να αγοράσει από γνωστό εκτροφέα.
*Αναφέρω τους δύο φίλους γιατί παίρνουν μέρος στη συζήτηση
**Τα πουλιά που έχω χαρίσει είναι αίματα πασίγνωστων Ισπανών και Ελλήνων εκτροφέων και ΔΕΝ τα πουλούσα... Πολλά χαρίστηκαν και άλλα δόθηκαν με συμβολική τιμή (10 ευρώ)...
Απλά πολλές φορές ''μας αρέσει'' να πληρώνουμε κάτι ακριβά. Θεωρώ ότι έτσι πείθουμε τον εαυτό μας ότι αξίζουν περισσότερο, σεβαστό!
Δεν διαφωνώ Νίκο αλλά αν θυμάσαι καλά προτίμησα Timbrado από άλλον άνθρωπο όχι γιατί θεώρησα ότι έχει καλύτερα πουλιά από εσένα αλλά επειδή ήθελα Timbrado Clasico και εσύ νομίζω είχες Intermediate αν δεν κάνω λάθος.
 
Λάμπρο, έχεις δίκιο. Για να μην παρεκκλίνουμε, δεν εξέφρασα παράπονο. Ο καθένας παίρνει η αγοράζει από όπου θέλει και είναι αυτός υπεύθυνος για τις επιλογές του. Δεν μπορεί κανείς ν'ασκήσει κριτική στο γιατί όχι εμένα αλλά εκείνον !
Απλά είπε ο Δημήτρης ότι δεν βρήκε ανταπόκριση από τους τιμπραντάδες... Νομίζω ότι ήταν τυχαίο... Το ίδιο έχω ακούσει (σε υπερθετικά μεγαλύτερο βαθμό ) και για τους καρδερινάδες. Γνώμη μου είναι ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.. Πιθανώς να είναι ο χρόνος που ψάχνουμε (το timing), πιθανώς και οι άνθρωποι που επιλέγουμε να έτυχε να μην είναι οι κατάλληλοι...Απόκρυψη γνώσεων πάντως - στην εποχή που η τεχνολογία τρέχει με απίστευτους ρυθμούς- δεν υφίσταται... Θέλει όμως ψάξιμο. Ειδικά απ'όσους θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά κι όχι απλά να έχουν ''ένα καναρίνι που να κελαηδάει'' ... Κάθε χώρος έχει τα κλειδιά του. Μένει στον ενδιαφερόμενο να βρει τους τρόπους να ξεκλειδώσει τα ''μυστικά'', τις κακοτοπιές, τα φθηνά και καλά πουλιά, τους αετονύχηδες, τους σοβαρούς, τους έχοντες συνέχεια και συνέπεια... Θέλει υπομονή, επιμονή και μεθοδικότητα.. Και όλα παίρνουν το δρόμο τους. Κάνοντας μετά αναδρομή (ο καθένας μας) στο παρελθόν, συνειδητοποιούμε πόσα λάθη κάναμε που στοίχισαν και σε χρόνο και στην τσέπη.. Το'χω ξαναγράψει.. Στην αρχή αγόραζα τα πάντα... Τι σπιρουλίνες, τι μαγιά μπύρας, τι συμπληρώματα, τι βιταμίνες, τι φάρμακα, τι διάφορες αυγοτροφές, τι αποξηραμένα, τι αυγά μηρμηγκιών, σκουλήκια, γρύλλους, pinkies, τι πέλετς.. Και.. Και... Τα πράγματα είναι πολύ απλά ! .. Ουκ εν τω πολλώ (ενίοτε και το ακριβό) το ευ...
 
Για τους καρδερινάδες πιστεύω ότι ισχύει αλλά πως ισχύει.Αν ψάξεις να βρεις καρδερίνες εκτροφής θα στις δώσουνε δύσκολα σε καλή τιμή ενώ πιασμένες θα βρεις για πλάκα. Για της εκτροφής δύσκολα θα βρεις πιστεύω της προκοπής πουλιά από σωστά άτομα. Γιατί πιστεύω τις δίνουνε σε γνωστό του γνωστού κτλ. και όχι σε τελείως αγνώστους που τους ήρθε να πάρουνε μια καρδερίνα.Αυτό γιατί όσο σκληροί και να είναι οι 'πουλάδες' κάποιες φορές όταν η καρδερίνα βγάλει δύσκολα πουλάκια στην αναπαραγωγή ο άλλος σου λέει προτιμώ να δώσω πουλιά σε κάποιον που ξέρει παρά σε κάποιον τυχαίο που θα αγνοηθεί και η φροντίδα του πουλιού μετέπειτα. Καθώς η καρδερίνα είναι πιο δύσκολο πουλί να το συντηρήσεις σε σχέση με ένα καναρινάκι.
Όσο για τις αγορές που λες βλέπω τον εαυτό μου να κάνει το ίδιο. Πόσα συμπληρώματα έχω πάρει και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν θέλω να τα φορτώσω και το μετάνιωσα και τα πέταξα και πόσες τροφές 5κιλες για 1 πουλί που στο 4μηνο την πέταγα γιατί θεώρησα θα χάλασε. Έχεις δίκιο απλά σκεφτόμαστε να δώσουμε στα πουλάκια τα καλύτερα.
 
Προσωπικά δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο. Εγώ όταν έχασα ένα κοινό καναρινάκι από επίθεση αρπακτικού έψαξα να δω τί καναρινάκι θα πάρω. Κατέληξα στα Timbrado και έστειλα δεξιά αριστερά κάποια μηνύματα σε εκτροφείς.Από πολλούς όντως δεν πήρα απάντηση, κάποιοι μου είπανε θα δούμε κτλ. Ένας μου είπε ότι είχε διαθέσιμα πουλιά τον επισκεύτηκα και το πήρα. Η αλήθεια είναι ότι έψαξα και εγώ κακιά περίοδο για πουλάκι και δεν άκουσα τους φίλους εδώ που μου λέγανε να περιμένω το χειμώνα. Δεν το μετάνιωσα γιατί θέλαμε όλοι στο σπίτι καινούργιο φίλο να ξεχαστούμε από την απώλεια του προηγούμενου.
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κλειστό club οι εκτροφείς των Timbrados.Απλά οι περισσότεροι που κατεβαίνουν στους διαγωνισμούς θέλουνε να πουλήσουν πουλιά μετά το Δεκέμβριο και μετά το πέρας των διαγωνισμών ώστε να δώσουνε αυτά που θέλουνε και αυτά που ίσως δεν τους κάνουν. Το τελευταίο το λέω με λίγο παράπονο γιατί θεωρώ λίγο κρίμα να θέλει κάποιος να ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα πουλιά και να παίρνει ένα όχι καλό πουλάκι γιατί δεν κάνει στον εκτροφέα. Ο καλός εκτροφέας για εμένα είναι αυτός που θα δώσει πουλιά καλά και όχι αυτός που παίρνει τα βραβεία. Το ζήτημα είνσι σε βάθος χρόνου ο κόσμος να λέει ο τάδε έχει καλά πουλιά πάρε από αυτόν και όχι πάρε από αυτόν γιατί βγήκε πρώτος ή δεύτερος.
Ειλικρινά λυπάμε που σε χάσαμε από την παρέα των Timbrados για ςυτόν το λόγο που ανέφερες. Ελπίζω στο μέλλον να το γυρίσεις και να μας έρθεις.Αν όλα μου πάνε καλά στην ερχόμενη αναπαραγωγή επιφυλλάσομαι να σου χαρίσω ένα πουλάκι για χατίρι της μικρής σου κόρηε και μήπως σε μεταπίσω.Αν και τα glosters έχουνε και αυτά τη χάρη τους 😉
Δεν ειναι ακριβώς ετσι. Αν σου δώσω πουλί τον Σεπτέμβρη Οκτώβρη η και Νοέμβρη το πιο πιθανό ειναι να μην έχει πάρει τις φωνές που θα ήθελες να έχει ενα τιμπράντο. Και ένας εκτροφέας κρατάει ναι τα καλα του αίματα για να μπορεί να βγάλει και την επόμενη χρονιά καλα πουλιά αλλα ειναι χαρά του να δώσει και σε σένα καλά πουλιά. Μ αυτον τον τροπο έμμεσα θα του κανεις και την καλή διαφήμιση. Απο κι και πέρα αυτός ειναι και ο λόγος που παίζουν οι τιμές. Πχ αν ερθεις εσυ κανα διαλέξεις κάποιο πουλί και σου πω το 1 κάνει 50€ το 2 60€ το 3 30€ δεν θα με ρωτούσες για ποιον λόγο; Εγω θα ειμαι ξεκάθαρος και μόνο που θα έχω διαφορετική τιμή στο κάθε πουλί. Το τι θα πάρεις έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό και με σένα. ( τσέπη, εντύπωση, ακούσματα κλπ)
 
βλέπω τον εαυτό μου να κάνει το ίδιο. Πόσα συμπληρώματα έχω πάρει και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν θέλω να τα φορτώσω και το μετάνιωσα και τα πέταξα και πόσες τροφές 5κιλες για 1 πουλί που στο 4μηνο την πέταγα γιατί θεώρησα θα χάλασε. Έχεις δίκιο απλά σκεφτόμαστε να δώσουμε στα πουλάκια τα καλύτερα.
ακριβώς τα ίδια έκανα και γω,Λάμπρο.. ακριβώς τα ίδια πιστεύω είχα και γω! Πλέον,όμως, με τον φίλο που μου έδωσε τα gloster, περνάμε πολύ χρόνο μέσα στην εβδομάδα διαβάζοντας, ψάχνοντας ενημερώσεις και λεπτομέρειες τόσο σε Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, κάναμε επαφή ακόμη και με το τμήμα μεταφράσεων ενός υπουργείου ώστε με λίγο κόστος να μπορέσουμε να μεταφράσουμε βιβλιογραφία ξένου εκδοτ. Οίκου πάνω στα gloster.. Ανακαίνηση στους χώρους φιλοξενίας των πουλιών κ. Α
γιατί τα αναφέρω όλα αυτά; Μα για να μας δείξω τι πάει να πει ''βοήθεια σε έναν νέο εκτροφέα..στα πρώτα βήματα..στην επόμενη γενιά''. Γιατί ότι κι αν είχα εγώ στο μυαλό μου, με την σωστή καθοδήγηση του παλιού και του έμπειρου εκτροφέα..όλα τα δεδομένα και οι στατιστικές αλλάζουν και κοιτάμε το μέλλον από πιο σίγουρη πλευρά!
Ισως,Νίκο μου, να έχεις κάποιο δίκιο..ίσως οι κινήσεις μου να έγιναν σε λάθος στιγμή. Τέλος πάντων.. Πάει, πέρασε..

Αν σου δώσω πουλί τον Σεπτέμβρη Οκτώβρη η και Νοέμβρη το πιο πιθανό ειναι να μην έχει πάρει τις φωνές που θα ήθελες να έχει ενα τιμπράντο. Και ένας εκτροφέας κρατάει ναι τα καλα του αίματα για να μπορεί να βγάλει και την επόμενη χρονιά καλα πουλιά αλλα ειναι χαρά του να δώσει και σε σένα καλά πουλιά.
και διαβάζοντας τώρα και το μήνυμα του Θοδωρή.. Μάλλον τότε έπεσα στην πιο λάθος, χρονικά, στιγμή για αναζήτηση ζευγαριών!
 
Back
Top