Ασθένειες Φτερα στον πατο του κλουβιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giospa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giospa

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας...
Θα ηθελα ξανα την βοηθεια σας...
Σημερα καθαριζοντας το κλουβι του καναρινιου μου ειδα πως κατω εχει πολλα πολλα φτερα... (μπορει να γελασετε αλλα εγω ετσι μπορω να τα περιγραψω... )Ειναι κοντα και μαλακα φτερα δεν εχουν βελονια.
Απο αυτα που εχω διαβασει δεν ειναι εποχη να τα χανει... Οποτε αρχιζω κ φοβαμαι...
Τι να κανω; Αμεσως του εβαλα την μπανιερα ειχα 2 εβδομαδες να του βαλω γτ φοβομουν το κρυο.
Τι να κανω;
 
Όπως καταλαβαίνω βρήκες πούπουλα και όχι φτερά. Εποχή πτερόρροιας δεν είναι, άρα κάποιες από τις συνθήκες φροντίδας ή υγείας είναι υπεύθυνες για το φαινόμενο αυτό.
Διάβασε αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/ για να ενημερωθείς και στην συνέχεια, διαβάζοντας αυτήν την λίστα, petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/ , γράψε όσα μπορείς για να περιγράψεις την φροντίδα που παρέχεις στο καναρινάκι σου και θα το συζητήσεις κυρίως με όσους έχουν εμπειρία.
Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό :)
 
Ξερεις την ακριβη ηλικια του πουλιου;

Αλλαξες κατι στην φωτοδοσια / θερμοκρασια του χωρου που το εχεις;
 
Καθάρισε καλά το κλουβί απο τα πούπουλα. Βάλε μια πλαστική φωλιά και δώσε της ένα καλαθάκι νήμα. Την επόμενη μέρα οι παρατηρήσεις σου, ίσως δώσουν την απάντηση για την συνέχεια..
 
η ηλικία του πουλιού από ότι ξέρω πρέπει να είναι περίπου 1 χρονού. το αγόρασα τον Νοεμβριο 2015 και φοράει μώβ βραχιολάκι στο πόδι του.
από τροφή δεν του άλλαξα τίποτα. Τον έχω μέσα όχι στην κουζίνα αλλά στο σαλόνι... κοντά στο παράθυρο κοιμάται και ξυπνάει με βάση το φώς της ημέρας. η μόνη αλλαγή πο έχει γίνει είναι πως την τελευταία εβδομάδα είναι από το πρωί μέχρι το απόγευμα μόνος του και τον ξενύχτισα 2 βράδια μέχρι τις 11...
στον πάτο του κλουβιού έχω άμμο, ζεί μόνο του, δεν του έχω τέρη, τρώει τυποποιημένη τροφή το κλουβί είναι ζευγαρώστρα και του έχω 3 κλαρακια στρογγυλά.
 
και τον ξενύχτισα 2 βράδια μέχρι τις 11...
Το μόνο που μπορώ να πω ότι μπορεί να το ενοχλείσαι είναι αυτό.. κατά τα άλλα δεν βλέπω κάτι άλλο να σου πω.. Προσπάθησε από δω και στο εξής να κοιμάται με την δύση του ηλίου και πες μας αν συνεχίσεις να βλέπεις φτερά...

Δεν μαδιέται από μόνο του έτσι;
 
Αναρωτιέμαι το εξής: τί γράφει το βραχιολάκι του καναρινιού σου; Η σκέψη μου είναι μήπως το πουλάκι είτε έχει γεννηθεί ας πούμε εκτός εποχής και επομένως έχει πτερόρροια σε μη σωστό χρόνο, ή μήπως είναι ένα πουλάκι φερμένο από το εξωτερικό, μή εγκλιματισμένο στον κύκλο των εποχών της χώρας μας.
Εφόσον δεν έχεις βρει φτερά, αλλά μόνο πούπουλα, προφανώς δεν έχεις μια κλασική περίοδο πτερόρροιας. Μήπως η θερμοκρασία στο χώρο που διαβιώνει είναι πολύ μεγάλη; ή η υγρασία πολύ μικρή; ή πέφτει αρκετές ώρες ο ήλιος πάνω του;
Κελαϊδά;
Μήπως έχει κάποιο παράσιτο; κοίταξέ το αν θέλεις με φακό
Χάνει πούπουλα, αλλά από ποιο σημείο; βλέπεις κάπου αραίωση; (κεφάλι, λαιμό)
Έχει κόκκαλο σουπιάς στο κλουβί του ώστε να προσλαμβάνει ιώδιο;
Φτερνίζεται, κάνει χαρακτηριστικούς ήχους κλικ, έχει σάλια, μύξες, βήχα, έχει βραχνιάσει το τελευταίο διάστημα;
 
καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τη βοήθεια...
δεν μαδιεται μονος του... χτενίζει το τριχωμά του αλλά δεν μαδιέται.
όσο για το βραχιολάκι που αν τον πιάσω θα δώ να γράφει κάτι πάνω του για να καταλάβω που έχει γεννηθεί και αν φταέι αυτό για τα πούπουλα που χάνει;
κόκαλο σουπιάς έχει αλλά δεν το πλησιάζει με τίποτα... υπάρχει κάποιο άλλο υποκατάστατο;
δεν νομίζω να χάνει από κάπο σγκεριμένο σημείο... μόνο κολλητά κάτω από το ράμφος του παρατηρώ κάτι σαν μικρό κενό αλλά δεν ειμαι σίγουρη...
έχει σταματήσει το κελάϊδισμα... αλλά είναι ζωηρός... Τρώει κανονικά οι κουτσουλιές του είναι κανονικές. Βέβαια τσιουρίζει όταν του μιλάμε ή πάμε κοντα του...
σήμερα του καθάρισα πάρα πολύ καλά το κλουβί (με καυτό νερό και χαμομήλι) και πήγα και στο pet shop που τον πήρα... Του είπα τι συμβαίνει... Μου έδωσε κάτι σταγόνες που λέγονται pterophene solution της tafarm και μου είπε να το δίνω για 10 μέρες.
σάλια μύξεσ και τέτοια δεν έχει... Θορύβους δεν κάνει...
όσο για την θερμοκρασία είναι από 17-20 βαθμούς... Ο ηλιος δεν πέφτει αρκετά επάνω του απλά όπως είπα τον ξενύχτισα λίγο 2-3 μέρες.
να του δώσω τις σταγόνες;
 
Παιδια καλησπέρα και πάλι... Του έβαλα από τον υπολογιστή να ακούσει κελαιδίσματα μήπως και αρψίσει να κελαιδάει για να ακούσω την φωνή του και πράγματι μου φαίνεται βραχνός... έβγαλε ήχους για πολύ λίγη ώρα... Τί να κάνω... Να του πάρω βιταμίνες; και αν ναι ποιές;
 
τί να κάνω... Να του πάρω βιταμίνες; και αν ναι ποιές;

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πας σε έναν κτηνίατρο. Σίγουρα εκεί θα λάβεις την βοήθεια ου χρειάζεσαι με ασφάλεια. Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα.
 
Μάλλον κι εγώ τείνω να συμφωνήσω με τον Κώστα. Δες στο φόρουμ ποιος κτηνίατρος ειδικευμένος σε πουλιά είναι κοντά σου.
Για το ασβεστιο, απλά τρίβε λίγο κόκκαλο σουπιάς και βάζε το στην αυγοτροφη του.
Για το σκεύασμα που γράφεις δεν ξέρω να σου πω
 
δεν μαδιεται μονος του... χτενίζει το τριχωμά του αλλά δεν μαδιέται.
δεν νομίζω να χάνει από κάπο σγκεριμένο σημείο... μόνο κολλητά κάτω από το ράμφος του παρατηρώ κάτι σαν μικρό κενό αλλά δεν ειμαι σίγουρη...
και πράγματι μου φαίνεται βραχνός...
Αυτά τα συμπτώματα θα μπορούσαν να είναι ακάρεα της τραχείας ή κάποιο πρόβλημα του αναπνευστικού. Δυστυχώς τα συμπτώματα είναι πολύ παρόμοια για να μην πω ίδια, αλλά η θεραπεία του κάθε προβλήματος τελείως διαφορετική! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις τον πιο κοντινό σου πτηνίατρο απ΄ αυτή την λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ και να τον πας να τον δει! Άμεσα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλησπερα ξανα...
Πηρα τηλεφωνο δυο πτηνιατρους κοντα μου απο τη λιστα που μου δωσατε...
Και οι 2 μου ειπαν να του δωσω τις σταγονες για 15 μρρες και να τους ενημερωσω. Αν δεν μειωθουν αυτα που χανει θα πρεπει να τον παω απο εκει.
Η μια γιατρις μου ηταν πολυ επεξηγηματικη και μου ειπε πως αν ειναι η ηλικια του αυτη που μου ειπαν οταν τον αγορασα μπορει να βγαζει τα μωρουδιακα πουπουλα για να ερθουν τα ενηλικα.
Εσεις που ξερετε περισσοτερα απο εμενα πως σας ακουγονται αυτα.
Ο μικρος ειναι ζωηρος τρωει κανονικα μας "μιλαει" αλλα δεν τραγουδαει. Οι κουτσουλιες κανονικες κ δεν ξυνεται πολυ. Μια στο τοσο οπως πσντα...
 
Είναι για την πτερόρροια... Μου είπε τις ίδιες με αυτόν στο pet shop ... Τις
pterophene solution της tafarm
Μου είπαν πως ουσιαστικά είναι βιταμίνες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπερα σε ολους.
Σημερα το πρωι τον πηγα στο γιατρο.
Το πρωι τον ειδα κακοκεφο κ φουσκωμενο. Μου ειπε να συνεχισω τις σταγωνες και να του βαλω baytril 0.5% για 12 μερες...
Δεν ειπε κατι συγκεκριμενο... χανει το πτερομα του λογω εποχης και μπορει λεει να εχει και καποια αλεργεια. Ειδε τα ματακια του υγρα για αυτο. Θα τον παρατηρησω κ βλεπουμε... ετσι μου ειπε...
 
Ο γιατρός είναι ειδικευμένος σε πουλιά;
Δεν έχω ακούσει για αλλεργία σε πουλιά, αλλά φοβάμαι οτι δεν προκειται περί αυτού.
Μήπως αύριο το πρωί να μας έβαζες φωτό κοιλιάς, στήθους, κουτσουλιων σε Α4 χαρτί και κεφαλιού;
Ελπιζω να πάνε όλα καλά
 
Back
Top