Διατροφή Φυτρωμένη φακή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
-Μιας και η θειά μου απ' το Λυξούρι στέλνει κάθε χρόνο φακή
δικιάς της παραγωγής,ξέροντας πόσο μου αρέσει, είπα να δώ
αν αρέσει και στα πουλάκια μου.Ιδού το αποτέλεσμα.

Foto 1: Πριν
Foto 2: Μετα
 

Συνημμένα

  • faki.webp
    faki.webp
    28,3 KB · Προβολές: 311
  • faki2.webp
    faki2.webp
    41,9 KB · Προβολές: 285
Θα πρέπει να ηταν εξαιρετικής ποιότητας φακή! Οσο για το servise... Τι να πώ...Αψογο!

Αν δεν κάνω λάθος κύριε Μάκη, πρέπει να έχετε αρκετά πουλάκια και μαλιστα σε κλούβα, οποτε η πιατέλα δικαιολογείται. Για όσους έχουμε ατομικά κλουβιά, τι μας προτείνετε να χρησιμοποιήσουμε σαν βάση αντι της πιατέλας; ( λαμβάνοντας υποψης την έλλειψη χώρου)

Επίσης κανα δυό ερωτησεις ακόμα: Αν δεν με απατούν τα μάτια μου κα η μνήμη μου το υποστρωμα για την ανάπτυξη της φακής, ειναι βρεγμένο βαμβάκι; Ποσες μέρες χρειάστηκε για να αναπτυχθουν τα φυτα μεχρι του σημείου που μπορούν να φαγωθουν απο τα πουλια; Και μέσα σε πόσες ώρες το κατασπαράξανε; 🙄
 
καλησπερα τζωρτζινα οσοι εχουν ελιψη χορου μπωρουνε να την βαλουνε στ κεσεδακι γιαουρτιου!
ο τροπος με το βαμβακι ειναι πολυ οπλος και ευκολος
οι φακες σκανε απο την επομενη μερα που της φιτεψες τωρα το μεγεθος εξαρτατε απο εσενα
 
Καλά τα λέει ο Γιάννης.
Τις μουσκεύεις καλά για 5-6 ώρες (αφου τις ξεπλήνεις αρκετές φορές)
τις σουρώνεις και τις αφήνεις να στραγγίξουν.
Σε ένα μικρό κεσεδάκι γυαουρτιού λίγο νοπό βαμβάκι και φακές τόσες
όσες μπορούν να έρχονται σε επαφή με το βαμβάκι. Μπορεις να φτιάξεις 3-4 κεσεδάκια και να αρχίσεις να τα προσφέρεις σε διαφορετικές μέρες. Θα έχουν μάλιστα και διαφορετική ανάπτυξη και θα καταλάβεις σε ποιό μέγεθος την προτιμούν.
Εγώ τα έδωσα τριών ημερών και καταναλώθηκαν σε 25-30 λεπτά.
Οπως φαίνεται καλές είναι για μια αλλαγή γεύσης.
-Τώρα βέβαια δεν ξέρω μήπως οι φακές του εμπορίου έχουν συντηριτικά και τί είδους.
 
εχω δει στα μαρκετ φακη συσκευασμενη βιολογικη που ειναι καθαρη απο φυτοφαρμακα και προσθετα. Ειδικα στο "PLUS"για οσους το ξερουν εχουν και σε πολυ καλη τιμη για βιολογικο προιον
 
Κ. Μάκη, ακολούθησα την συμβουλή σας και εδώ και αρκετό καιρό φύτεψα φακές σε αντίστοιχα κεσεδάκια γιαουρτιού όσα και τα κλουβακια με τα πουλιά μου.

Σήμερα και μετά την παρέλευση 3 περίπου εβδομάδων( τόσο χρειάστηκαν για να αναπτυχθούν σε σημείο που να προεξέχουν ελαφρώς από το χείλος του κεσέ), τα προσέφερα στα πουλάκια μου.:)

Παρατήρησα τα εξής: Για την πρώτη ώρα, κανένα πουλάκι δεν πλησίασε το κεσεδάκι. Μέσα στις επόμενες δύο ώρες μόνο ένα καρδερινοκάναρο τσιμπολόγησε λίγο από τις κορφούλες. Ισως χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστουν σε νεες καταστάσεις και γεύσεις🙄

Τι προτείνετε να κάνω; Να αφήσω ακόμα μέσα τα κεσεδάκια και για πόση ώρα;
Να τα αφαιρέσω και να τα ξαναβάλω άλλη μέρα;κι αν ναι, μετά από πόσες μέρες;Υπάρχει άλλο χορταρικό που θα μπορούσα εναλλακτικά να το προσφέρω με τον ίδιο τρόπο;(εκτός από τα συνηθισμένα λαχανικά)😕Λέτε να ενοχλήθηκαν από την παρουσία του κεσέ μεσα στο κλουβί τους; Και τι ενναλακτικές λύσεις υπάρχουν;
 
Δεν ξέρω πριν απ' όλα αν η φακή προσφέρει κάτι στα πουλιά.
Εγω τόκανα απο περιέργεια και με την γνώση οτι πρόκειται
για κάτι τελείως φυσικό(χωρίς συντηρητικά), απλώς για μια αλλαγή.
Και μόνο το γεγονός οτι πέρασαν 20 μέρες για να φτάσουν σε ύψος 4-5 πόντους δεν μ' αρέσει. Η βάση που χρησιμοποίησες ίσως να έχει μαζέψει μύκητες μετά απο τόσες μέρες. Μήν επιμείνεις, πέταξέ τες.
Θα σου πρότεινα να πάρεις σπόρους φυτρώματος για καλά αποτελέσματα.
 
Back
Top