Φροντίδα Φύλαξη παροτλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Niki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν τις κόβω τα φτερά άρα κάνει καλές πτήσεις!
Ακόμη μια παράμετρος που πρέπει να αντιμετωπιστεί από τον προσωρινό "ανάδοχο" ώστε να μην υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις για όλους σας.
 
την εχει ενας γνωστος γιατι ηδη λειπω, αλλα με ενημερωσε πως συντομα θα χρειαστει να φυγει
Αυτός ο γνωστός για πόσο καιρό θα φύγει; Να δω αν μπορώ να την φιλοξενήσω εγώ.. Πάντως αν είναι μετά τις 20 Αυγούστου εγώ πιστεύω θα μπορέσω να την φιλοξενήσω..

δεν τις κόβω τα φτερά άρα κάνει καλές πτήσεις!
Αυτό είναι αγχωτικό λίγο η αλήθεια... Και δεν χτυπάει όταν είναι ελεύθερη σε ένα σπίτι; Προφανώς αν την πάρω εγώ θα την αφήνω και ελεύθερη αλλά πρώτα πρέπει να καλυφθούν τζάμια, παράθυρα κτλ κτλ. Και οι κίνδυνοι είναι πολλοί μέσα στο σπίτι!
 
Δε χτυπάει. Έχει μάθει. Επίσης δεν βγαίνει ανεξέλεγκτα. Βγαίνει όταν είναι και κάποιος στο χώρο, πετάει λίγο και μετά θέλει λίγη παρέα.
 
Νίκη μου πες μου σε παρακαλώ, αν θες να σε βοηθήσω και να το φιλοξενήσω, πες μου για ποιες μέρες και για ποιο διάστημα ακριβώς χρειάζεται να το φιλοξενήσω. Για να κανονίσω και εγώ με τους υπόλοιπους γιατί δεν μένω μόνη μου!
 
Για την ώρα έχει παγώσει το θέμα, γιατί δεν ξερουμε
 
Για την ώρα έχει παγώσει το θέμα, γιατί δεν ξερουμε
Οκ.. Μόλις μάθεις ενημέρωσε με για να μπορέσω να το κανονίσω! 😉 Θα μου κάνει και καλό γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα παπαγαλάκι οπότε δοκιμαστικά θα κάνει καλό και σε μένα!
 
Οκ.. Μόλις μάθεις ενημέρωσε με για να μπορέσω να το κανονίσω! 😉 Θα μου κάνει και καλό γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα παπαγαλάκι οπότε δοκιμαστικά θα κάνει καλό και σε μένα!

Λες τελικά να ερωτευτείς τα παροτλετ;
Θα ξεκινήσεις καινούρια αναζήτηση εκτροφεα μετά 😀!

Μακάρι να καταφέρεις να το φιλοξενήσεις γιατί θα έχει σίγουρα την φροντίδα που του χρειάζεται!
 
Λες τελικά να ερωτευτείς τα παροτλετ;
Θα ξεκινήσεις καινούρια αναζήτηση εκτροφεα μετά 😀!
😀 δεν το αποκλείω! Γενικά θα είναι καλό για όλους για λίγο καιρό να δοκιμάσουμε αν τελικά όντως μπορούμε να έχουμε και εμείς ένα παπαγαλάκι στο σπίτι μας! 😉

Μακάρι να καταφέρεις να το φιλοξενήσεις γιατί θα έχει σίγουρα την φροντίδα που του χρειάζεται!
Αυτό είναι σίγουρο! Απλά φοβάμαι λίγο τις ελεύθερες πτήσεις στο σπίτι.
 
Οκ.. Μόλις μάθεις ενημέρωσε με για να μπορέσω να το κανονίσω! 😉 Θα μου κάνει και καλό γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα παπαγαλάκι οπότε δοκιμαστικά θα κάνει καλό και σε μένα!
ουφφ! Μπράβο βρε Αλικάκι!👍
Δεν γνωρίζω τον λόγο που θα πρέπει το συγκεκριμένο πουλάκι να ''μετακομίσει'', αλλά πολλές φορές αγχώνομαι στη σκέψη πως αν για κάποιο σοβαρό λόγο αναγκαστεί κάποιος από μας (δεν συζητώ για... Διακοπές) να αποχωριστεί τους φτερωτούς του φίλους, η φιλοξενία και το ποιος θα τους αναλάβει είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό ζήτημα...
 
ουφφ! Μπράβο βρε Αλικάκι!👍
μακάρι να μπορέσω και να με βολέψουν και οι ημερομηνίες γιατί δε θέλω σε καμία περίπτωση να το πάρω και να το φορτώσω στους δικούς μου. Ήδη όταν θα λείψω για λίγες μέρες για διακοπές θα έχουν τα 23 καναρίνια. Αν τους πω θα έχετε και ένα παροτλετ θα μου την πουν και θα έχουν και δίκιο. Δική μου τρέλα είναι και την σέβονται αλλά μην γίνει δικό τους βάρος! Αν ήξερα από τώρα ημερομηνίες κτλ θα το κανόνιζα. Αλλά και πάλι όποτε μάθει η Κίνη μου λέει και το συζητάω με τους υπόλοιπους! 😉

αλλά πολλές φορές αγχώνομαι στη σκέψη πως αν για κάποιο σοβαρό λόγο αναγκαστεί κάποιος από μας (δεν συζητώ για... Διακοπές) να αποχωριστεί τους φτερωτούς του φίλους, η φιλοξενία και το ποιος θα τους αναλάβει είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό ζήτημα...
Ισχύει! Και ειδικά όταν μιλάμε για ένα πλάσμα με υψηλή κοινωνική νοημοσύνη που δένεται πολύ με τους ανθρώπους γύρω του. Όσο να ναι ακόμα και τα μικρά μπατζάκια έχουν ευαίσθητη ψυχολογία σαν παπαγάλοι και αυτά.. Δεν μιλάμε για καναρινάκια που δεν έχουν τόση επαφή με τον άνθρωπο!
 
Πάντως οι ελεύθερες πτήσεις που λέμε μην σε τρομάζουν.
Συνήθως θέλουν να είναι κοντά σου και πάνω σου.
θα έχεις λίγο κεχρι να την δελεαζεις.
Αυτό το βλέπουμε όταν έρθει η ώρα.
 
.. Δεν μιλάμε για καναρινάκια που δεν έχουν τόση επαφή με τον άνθρωπο!
Και αυτό (για μένα δηλ και για τα εκάστοτε καναρίνια που είχα), σχετικό είναι... Τι θέλω να πω
Όταν δεν ασχολείσαι μαζί τους είναι εύκολο (όταν έχεις πολλά κάτι τέτοιο βέβαια δεν είναι εφικτό, έχοντας όμως ένα-δυο πουλάκια και όταν δεν τους αλλάζεις απλά ''τροφή-νερό''...), τόσο αντιλαμβάνεσαι πόσα καταλαβαίνουν-πότε και τι τα τρομάζει- τι θέλουν κτλ κτλ κτλ:D:)
 
Όταν δεν ασχολείσαι μαζί τους είναι εύκολο (όταν έχεις πολλά κάτι τέτοιο βέβαια δεν είναι εφικτό, έχοντας όμως ένα-δυο πουλάκια και όταν δεν τους αλλάζεις απλά ''τροφή-νερό''...), τόσο αντιλαμβάνεσαι πόσα καταλαβαίνουν-πότε και τι τα τρομάζει- τι θέλουν
Σωστά..
Λειτουργεί το ίδιο και στα λίγα.. αλλά και στα πολλά.
Όσο περισσότερο χρόνο περνάς μαζί τους τόσο πιο όμορφη η σχέση που αναπτύσσεται... και σας ορκίζομαι πως δεν ανταλλάσσεται με τίποτε...
 
Όταν δεν ασχολείσαι μαζί τους είναι εύκολο (όταν έχεις πολλά κάτι τέτοιο βέβαια δεν είναι εφικτό, έχοντας όμως ένα-δυο πουλάκια και όταν δεν τους αλλάζεις απλά ''τροφή-νερό''...), τόσο αντιλαμβάνεσαι πόσα καταλαβαίνουν-πότε και τι τα τρομάζει- τι θέλουν κτλ κτλ κτλ:D:)
Έχεις δίκιο! Αλλά τα καναρίνια απ τη φύση δε θέλουν πολυ στενή επαφή με τον άνθρωπο.. Οι παπαγάλοι την αναζητούν την χρειάζονται.. Αλλά όποτε λείπω και τα 23 μου καναρινάκια μου λένε πως είναι πιο ανήσυχα! Αλλά δεν γίνεται να κουβαλήσεις στις διακοπές 23 καναρίνια 😀! Και όσο γι αυτό που λες γι αυτό το λόγο παίρνω παντα μαζί μου στις διακοπες τον Άγγελο!
 
Back
Top