Γενικά Χάρης (κοινό καναρίνι)

Ναι τον χαίρεσαι!
Σε μια ελεύθερη μετάφραση θα μπορούσε να τον χαρακτηρίσεις κάποιος και ως τιμπράντο.
Σε ευχαριστώ Αλέξανδρε. Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτηκα μήπως είναι καναρίνι φωνής γιατί το κελάηδημα του πραγματικά είναι πολύ μελωδικό (καμία σχέση με τα gloster που έχω). Μάλλον όμως δεν είναι γιατί η μαμά μου που τον πήρε ζήτησε ένα απλό καναρίνι και μάλιστα δεν πλήρωσε πάνω από 20€. Εγώ ότι και εάν είναι το αγάπησα ήδη!
 
Θα γίνεται πολύ καλά φιλαράκια.
Κούκλος και εύρωστος ο φίλος σου...
Από τις φωτογραφίες στο πρώτο post μπορείς να αναγνωρίσεις το φύλλο του; Είναι αρσενικός σίγουρα;
Πιστεύω πως μπορεί να είναι Χαρούλα τελικά...
 
Πιστεύω πως μπορεί να είναι Χαρούλα τελικά...
Και να γιατί:
rsz_109.webp
rsz_106.webp
Πυρωμένο θηλυκό; Το κελάηδημα πάντως το έχει κόψει και λέει μόνο που και που. Την χαρακτηριστική φωνή των θηλυκών την κάνει συνέχεια.
 
Πυρωμένο θηλυκό;
Στο έτοιμο για αναπαραγωγή θηλυκό η περιοχή προς το τέλος της κοιλιάς μοιάζει με "τορπίλη" που στην κορυφή της υπάρχει και η αμάρα του πτηνού.
Αντίθετα στο αρσενικό η διόγκωση της αμάρας γίνεται προς τα κάτω με στόχο την μελλοντική ανατομικά διευκόλυνση της τριβής των αναπαραγωγικών οργάνων του ζευγαριού.
Αν έχουμε στο μυαλό μας την στιγμή της αναπαραγωγής δυο πουλιών τότε πολύ εύκολα καταλαβαίνουμε τον τέλειο μηχανισμό της φύσης. Η εποχή της αναπαραγωγής είναι και η μοναδική εποχή που τα φύλα των πουλιών ξεχωρίζουν από μακριά.
 
Άρα πρόκειται για πυρωμένο αρσενικό. Όντως από μακριά τα πούπουλα των οδηγών ξεχωρίζουν.
 
Πυρωμένο αρσενικό όπως λένε και οι υπόλοιποι, με λίγο λίπος στην κοιλιά ίσως; ή έτσι φαίνεται στη φώτο; :)
 
Πυρωμένο αρσενικό όπως λένε και οι υπόλοιποι, με λίγο λίπος στην κοιλιά ίσως; ή έτσι φαίνεται στη φώτο; :)
Για λίπος δεν νομίζω. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Τον πήρα από petshop, άρα όχι και καλοταϊσμένο, τροφή βάζω μια κουταλιά του γλυκού την ημέρα και μετά την πετάω και από υπόλοιπη διατροφή πολύ λιτά. Μέχρι και αυγοτροφή μια φορά την εβδομάδα του δίνω.
 
Τον πήρα από petshop, άρα όχι και καλοταϊσμένο
Το κακοταισμένο Γιώργο πάει στην ποιότητα όχι στην ποσότητα των λιπαρών σπόρων κτλ.
Το καρδερινοκάναρό μου απο τα κτέλ, επίσης δεν ήταν καλοταισμένο,υπο την εννοια που εξήγησα.
Εγώ πάντως δεν βλέπω λίπος.
 
Το κακοταισμένο Γιώργο πάει στην ποιότητα όχι στην ποσότητα των λιπαρών σπόρων κτλ.
Το καρδερινοκάναρό μου απο τα κτέλ, επίσης δεν ήταν καλοταισμένο,υπο την εννοια που εξήγησα.
Εγώ πάντως δεν βλέπω λίπος.
Μάλιστα. Εννοείς δηλαδή ότι για παράδειγμα μπορεί να έβαζαν τροφή, να μην την άλλαζαν για μια εβδομάδα και το πουλάκι να διάλεγε ας πούμε τους πιο λιπαρούς και να πάχυνε. Ισχύει αυτό. Απλά και εγώ νομίζω πως δεν έχει λίπος. Άσε που αυτό το φουσκωμένο σημείο ήταν ροζέ χρώματος. Μπορεί και από το πύρωμα. Εάν ήταν λίπος δεν θα ήταν πιο κιτρινωπό;
 
Απλά και εγώ νομίζω πως δεν έχει λίπος. Άσε που αυτό το φουσκωμένο σημείο ήταν ροζέ χρώματος. Μπορεί και από το πύρωμα. Εάν ήταν λίπος δεν θα ήταν πιο κιτρινωπό;
Το όργανό τους δεν πιάνει λίπος, οπότε δεν είναι ενδεικτικό. Στη μια φωτό φαίνεται λίγο (ελάχιστα) κιτρινωπή απόχρωση στην κοιλίτσα του και αυτό είναι λίγο λιπάκι - όχι και τίποτα σπουδαίο, μην ανησυχείς.
 
Back
Top