Γενικά Χάρης και Λεωνίδας τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης voxpaine
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@voxpaine Κοιτα αφου κοιταζαν το ενα το αλλο, ή αγορι - κοριτσι ειναι ή κοριτσι - κοριτσι! Γιατι αμα ηταν και τα 2 αρσενικα θα ειχαν σφαχτει!
Ωραια οταν θα ερθει ο ανθρωπος να τα δει, πες του περιμενε και τραβα μια φωτογραφια αφου δεν εχεις εμπιστοσυνη!
Απο εκει και περα αν βγαλεις μια καθαρη φωτογραφια της περιοχης δεν υπαρχει λογος να ψαχτουμε περισσοτερο 😁
 
@Elli δεν έχω εμπιστοσύνη για το εάν θα έρθει εννοούσα. Τι εννοείς οτι θα είχαν σφαχτεί ? αφού το καθένα είναι σε δικό του κλουβί ?
 
Λαθος καταλαβα 😝 κατσε να ερθει εκεινη η μερα και βλεπουμε!
Με το που εβγαλες το χαρτονι αν ηταν αρσενικα θα εβλεπες ανοιγμα φτερων κτλ κτλ αυτο εννοω, δεν θα υπηρχε ηρεμια!
 
είναι σε διαφορετικά κλουβιά και τους έχω βάλει χαρτόνι ανάμεσα για να μην βλέπει το ένα το άλλο.
Να συνεχίσεις να τα έχεις έτσι και να τα παρακολουθείς.
Τα πιασίματα δεν είναι ότι καλύτερο για τα πουλιά.
Το πορτοκαλί κελαϊδάει και με το παραπάνω
Αντιθέτως στο διάστημα που είμαι στο σπίτι το πορτοκαλί δεν θα κελαϊδήσει και τόσο
Τελικά ποιο κελαηδάει ? το πορτοκαλί ή το πράσινο ?
 
Να συνεχίσεις να τα έχεις έτσι και να τα παρακολουθείς.
δηλαδή τι θα πρέπει να προσέχω ? (έστω το λίγο χρόνο που έχω στην διάθεσή μου)
Τα πιασίματα δεν είναι ότι καλύτερο για τα πουλιά.
εννοείς οτι έχει παραπάνω κιλά? (έτσι ήταν από όταν το πήρε η μητέρα μου). Πρέπει να αλλάξω κάτι στην διατροφή? Μάλιστα είναι και το καναρίνι που είχα αναφέρει οτι δεν τρώει το νιζερ από την συσκευασία της μανιτομπα.
Τελικά ποιο κελαηδάει ? το πορτοκαλί ή το πράσινο ?
Το πορτοκαλί σχεδόν όλη μέρα κελαηδάει. Το πράσινο πολύ λιγότερο (ή τουλάχιστον την ώρα που είμαι στο σπίτι). Δυστυχώς λόγω δουλειάς και λόγω οτι είμαστε σε περίοδο που είναι μικρή ακόμα η μέρα δεν έχω πολύ χρόνο για να τα παρατηρώ. Στο τέλος θα πάρω ip camera για να μπορώ να τα βλέπω :D
 
δηλαδή τι θα πρέπει να προσέχω ?
Να τα τοποθετήσεις έτσι ώστε να μην βλέπουν το ένα το άλλο.
εννοείς οτι έχει παραπάνω κιλά?
Όχι, εννοώ τα πιασίματα με το χέρι, όταν πιάνουμε ένα πουλί πάντα φοβάται και αγχώνεται και μετά μπορεί να αργήσει να ηρεμήσει και να τραγουδήσει.
Το πράσινο πολύ λιγότερο
Κάνει γυρίσματα το κελάηδημά του ?
Ο λαιμός του φουσκώνει όταν κελαηδάει ?
 
Όχι, εννοώ τα πιασίματα με το χέρι, όταν πιάνουμε ένα πουλί πάντα φοβάται και αγχώνεται και μετά μπορεί να αργήσει να ηρεμήσει και να τραγουδήσει.
το συγκεκριμένο καναρίνι τις πρώτες 10 περίπου μέρες δεν ακουγόταν καθόλου και όταν αλλάχθηκε το 2ο καναρίνι που είχε πάρει η μητέρα μου και πήρα το πορτοκαλί τότε άρχισε να ακούγετε και αυτό. Τώρα πάει μια εβδομάδα από όταν το πήγα στο μαγαζί για να το δει και να μου πει γιατί δεν κελαηδούσε. (Γενικά εάν το είχα μάθει εγκαίρως θα είχα αποτρέψει την μητέρα μου να πάρει καναρίνια αυτή την περίοδο. Τώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι με το που φέρει νέα καναρίνια να πάω να το αλλάξω όπως άλλαξα το άλλο που αγοράστηκαν την ίδια μέρα καθώς όταν πήγα να δει τα καναρίνια το ένα μου είπε οτι είχε άσθμα και το οποίο το άλλαξα στο πορτοκαλί και επειδή δεν είχε άλλο αρσενικό τότε μου είπε οτι εάν έχω θέμα και με το πορτοκαλί τέλη Φεβρουαρίου που υπολόγιζε να φέρει νέα να πάω να μου αλλάξει και αυτό)
Κάνει γυρίσματα το κελάηδημά του ?
Ο λαιμός του φουσκώνει όταν κελαηδάει ?
Εδώ όταν πάω κοντά τρέχουν από τον φόβο και φοβάμαι μη χτυπήσουν όπως κάνουν πως θα δω εάν φουσκώνει ο λαιμός ?
 
Εδώ όταν πάω κοντά τρέχουν από τον φόβο και φοβάμαι μη χτυπήσουν όπως κάνουν
Αυτό δείχνει ότι τα πουλιά δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα στο νέο περιβάλλον.
πως θα δω εάν φουσκώνει ο λαιμός ?
Στα κρυφά και από μακρυά ή στήσε το κινητό σε ένα σημείο να τραβάει video και απομακρύνσου.
 
θες να βγάλω και βίντεο με την αντίδραση τους χωρίς το χώρισμα?
Όχι το χώρισμα να το έχεις συνέχεια τοποθετημένο.
Τράβηξε video το πράσινο για να δεις αν κελαηδάει και γενικότερα πως συμπεριφέρεται.
 
σήμερα δοκίμασα να βγάλω το χαρτόνι που έχω ανάμεσα στα κλουβιά και κατευθείαν και τα δύο καναρίνια άρχισαν να πηγαίνουν προς την μεριά του άλλου. Ειδικά το πράσινο άρχισε να μασάει το κλουβί από την μεριά που ήταν το πορτοκαλί καναρίνι. Αναμένω να δω αύριο εάν θα έρθει ο φίλος του φίλου μου να μου λύσει την απορία. Διαφορετικά λέτε να το πάω σε άλλο κατάστημα να ρωτήσω?
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δοκίμασα να βγάλω βίντεο αλλά είτε θα πέσει σε περίοδο που δεν κελαηαει κανένα είτε θα θα ακούγεται κάποιος από το σπίτι, γενικά δεν με ήθελε να το βγάλω βίντεο
 
Αναμένω να δω αύριο εάν θα έρθει ο φίλος του φίλου μου να μου λύσει την απορία.
Μακαρι να ερθει, ανυπομονουμε και εμεις να μαθουμε 😊

Διαφορετικά λέτε να το πάω σε άλλο κατάστημα να ρωτήσω?
Αν δεν ερθει ο ανθρωπος που περιμενεις, ναι να τα πας σε άλλο καταστημα να ρωτησεις!

Μην ξεχασεις να βγαλεις φωτογραφιες, οταν θα τα πιασει ο ανθρωπος για να τα δει!

Ειδικά το πράσινο άρχισε να μασάει το κλουβί από την μεριά που ήταν το πορτοκαλί καναρίνι.
😏😉
 
Νέο update μιας και σχόλασα σήμερα νωρίτερα πήγα πάλι το πράσινο καναρίνι στο μαγαζί και μου είπε πάλι οτι είναι αρσενικό (δυστυχώς ξέχασα να του πω να το βγάλω φωτογραφία για να σας το στείλω). Το θέμα είναι οτι σήμερα παρατήρησα οτι το κάτω ράμφος είναι λίγο στραβό και όταν του το ανέφερα μιας και ήμουν εκεί μου είπε οτι από την στιγμή μου έχει συνηθίσει να τρώει δεν έχει θέμα και εάν μεγαλώσει κ άλλο η διαφορά να πάω να το κόψει. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω και τι να πω
 
update ν2 με αφορμή την ανακάλυψη περί ράμφους πήγα να ρωτήσω στο μαγαζί εάν γίνεται αλλαγή αλλά το δέχτηκε, παρά μόνο να παρακολουθώ το ράμφος του και όποτε χρειάζεται να πηγαίνω να το κόβει
 
@Elli τελικά ήρθε ο άνθρωπος και μου απέδειξε οτι είναι αρσενικό (θυμόμουν και τις φωτογραφίες) οπότε είμαστε εντάξει με το θέμα φύλου.
@Stavros τώρα που το είδα έχει φύγει ο άνθρωπος οπότε μοναχός μου δεν τολμώ νατο πιάσω για να βγάλω φωτογραφία
 
@Stavros μήπως αυτή η φωτογραφία σου κάνει?
 

Συνημμένα

  • 1645349736762.webp
    1645349736762.webp
    44,1 KB · Προβολές: 14
  • 6762.webp
    6762.webp
    31,1 KB · Προβολές: 14
Εδώ δεν υπάρχει υπερανάπτυξη ράμφους αλλά από ότι μπορώ να διακρίνω υπάρχει μία δυσμορφία της κάτω σιαγόνας του πουλιού. Κατά πάσα πιθανότητα το ράμφος δεν θα μεγαλώσει, επομένως για όσο παραμένει λειτουργικό όπως είναι σήμερα, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.
 
@Stavros δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάψει να είναι λειτουργικό και εάν ναι πώς θα το καταλάβω και τι θα πρέπει να κάνω ? (αν και θα πρέπει να βρω κάποιον άλλον για να το κάνει το πιο πιθανό)
 
δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάψει να είναι λειτουργικό και εάν ναι πώς θα το καταλάβω και τι θα πρέπει να κάνω
Θα μεγαλώσει και θα χρειάζεται κόψιμο ούτως για να πάρει ένα πιο φυσιολογικό σχήμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top