Αναπαραγωγή Χάρη & Ζίζη - τράμπα με γόνιμα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα! Πέρασε καιρός από την τελευταία ενημέρωση που σας έκανα, πολλά και διάφορα συνέβησαν, και σήμερα θέλω να σας πω για ένα πείραμα που κάναμε με τις κοκατιλίνες μας.

Πρώτη έκανε αυγό η Χάρη και πάλι δεν πρόλαβε να ζευγαρώσει με τον Νάσο και να κάνει γόνιμα αυγά. Παράλληλα η Ζίζη με τον Φίγκο ζευγάρωναν και έκαναν και εκείνα αυγά. Η καθεμία έκανε 5 αυγά αυτή τη φορά. Της Χάρης όλα άδεια, της Ζίζης όλα γόνιμα. Και έτσι, για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, η Χάρη να γίνει επιτέλους μανούλα και η Ζίζη να μη ζοριστεί να μεγαλώσει μόνη 5 μωρά, κάναμε τράμπα τα αυγά μεταξύ τους. Βάλαμε 2 άδεια της Χάρης στη Ζίζη και 2 γόνιμα της Ζίζης στην Χάρη. Τα αρσενικά, καλού-κακού, τα βγάλαμε από τις φωλιές για να μην σκοτώσουν πάλι τα πρώτα μας μικρά. Οι μανούλες κλωσάνε ολημερίς, σαν μανιακές και μάλλον αισθάνονται, ότι έχουν γόνιμα αυγά από κάτω, διότι είναι και οι 2 πολύ προστατευτικές και σχεδόν δεν τις βλέπουμε έξω καθόλου.

Αύριο κλείνουμε 18 μέρες από το πρώτο γόνιμο αυγό της Ζίζης και αγωνιούμε, σε ποια από τις 2 μανούλες θα τύχει η πρωτιά.

Φοβόμασταν αρχικά, πως θα απέρριπταν τα ξένα αυγά, αλλά, ευτυχώς, και οι 2 κλωσάνε μια χαρά.

Μένει να κάνουμε λίγη υπομονή και να καλωσορίσουμε τα νέα μέλη της οικογένειας μας.)
 
Με το καλό να βγούνε τα μωράκια! Έχω μια απορία για τα αρσενικά! Δεν τα αφήνετε δηλ να κλωσσησουν κι αυτά; Όταν βγαίνουνε τα θηλυκά για τροφή τι γίνεται με τα αβγουλάκια; Ρωτάω γιατί όταν κλωσούσανε τα κοκατιλακια μου πρώτη φορά παρατήρησα ότι όταν έβγαινε η θηλυκια για φαΐ και ξεκούραση, κλωσσουσε ο αρσενικός..
 
Με το καλό να βγούνε τα μωράκια! Έχω μια απορία για τα αρσενικά! Δεν τα αφήνετε δηλ να κλωσσησουν κι αυτά; Όταν βγαίνουνε τα θηλυκά για τροφή τι γίνεται με τα αβγουλάκια; Ρωτάω γιατί όταν κλωσούσανε τα κοκατιλακια μου πρώτη φορά παρατήρησα ότι όταν έβγαινε η θηλυκια για φαΐ και ξεκούραση, κλωσσουσε ο αρσενικός..
Τα αρσενικά τα βγάλαμε πριν 2 μέρες, ο Φίγκο σκότωσε τα προηγούμενα μωρά και για τον Νάσο δεν είμαστε σίγουροι, καθώς μάδησε την Χάρη την προηγούμενη φορά μέχρι τα αίματα.
Κατά τα λοιπά, ναι, κλωσούσαν και τα αρσενικά μέχρι προ ολήγων ημερών) Ευχαριστώ!)
 
Μπράβο, μπράβο, μαιευτήριο το κάνατε το σπίτι! :D
Περιμένουμε νέα και από τον "μεγάλο" ε; :)
Μαρία μου, όντως αυτό το μαιευτήριο έχει καταλάβει το υπνοδωμάτιο μας, οπότε εμείς μετακομίσαμε στο σαλόνι!) Υπομονή και ελπίδα να πάνε όλα καλά!)
 
Τώρα ότι και να σας πω, λίγα θα είναι. Λοιπόν, θα τα πάρω από την αρχή. Η Χάρη κουράστηκε και παράτησε τα αυγά μια ωραία πρωία. Τα 2 ήταν αρχικά γόνιμα, αλλά στην πορεία κάτι έγινε και μαύρισαν πολύ και σταμάτησε η ανάπτυξη, οπότε αναγκαστήκαμε να τα αφαιρέσουμε από την φωλιά της. Ηταν τα 2 της Ζίζης εκείνα τα γόνιμα... (
Μια εβδομάδα μετά αρχίσαμε να ακούμε από της Ζίζης τη φωλιά τιτιβίσματα, ενώ τα αυγά ήταν άθικτα. Ενα από τα αυγά τιτίβιζε επί 2 μέρες, το μωρό προσπαθούσε να βγει έξω, αλλά δεν ξέραμε εάν πρέπει να επέμβουμε και απλά το ελέγχαμε κάθε μέρα. Διάβασα και σε μερικά σάιτ ότι δεν πρέπει να τα πειράζουμε, ότι οι γονείς συνήθως τα βοηθάνε να εκκολαφθούν και έκανα μεγάλη βλακεία πάλι!( Το μωρό τελικά κατάφερε να σπάσει το αυγό, τιτίβιζε άλλη μία μέρα ολόκληρη, η Ζίζη μπαινόβγαινε, έτρωγε πολύ και περιμέναμε να το ταίσει... Μάταια... Το πρωί βρήκαμε το μωρό πεθαμένο και σε μια άκρη της φωλιάς, όπως και στην πρώτη της γέννα. Ταυτόχρονα, άρχισε να τιτιβίζει και το δεύτερο αυγό. Πήρα τηλέφωνο την κτηνίατρο και μου είπε να το σπάσω μόνη μου, αν συνεχίσει για ώρα και δεν καταφέρει το μωρό να το σπάσει μόνο του. Τελικά, μετά από ώρα το έσπασα και άφησα το μωρό μέσα στην φωλιά. Δεν το είχα αγγίξει, απλά βοήθησα το τσόφλι να βγει με ένα τσιμπιδάκι. Και πάλι η ιστορία επαναλήφθηκε. Το μωρό τιτίβιζε όλη μέρα, εκείνη μαπινόβγαινε, έτρωγε, αλλά και πάλι δεν το τάισε... Καθόταν, η χαζή πάνω στο τελευταίο αυγό και το μωρό το πέταξε πάλι στην άκρη... ( Οταν βγάλαμε το δεύτερο πια πεθαμένο μωρό και το εξετάσαμε, καταλάβαμε, πως πέθανε από ασιτία, δεν το τάισε καθόλου( Βγάλαμε και το τελευταίο αυγό (άδειο) από τη φωλιά, αφαιρέσαμε και την φωλιά και αφήσαμε τη Ζίζη τάχα να ξεκουραστεί. Ομως, εκείνη άρχισε αμέσως να στήνεται για ζευγάρωμα, μόλις άκουγε τον Φίγκο στο άλλο κλουβί να κακαρίζει.
Τα ίδια συνέβαιναν και με την Χάρη και το Νάσο! Τρελοκομείο από μαιευτήριο!
Τελικά αναγκαστήκαμε να βάλουμε τις φωλιές πίσω. Η Χάρη έκανε 6 αυγά (πάλι όλα κούφια!), η Ζίζη έκανε 5 αυγά (2 ήδη είδαμε ότι είναι μωρά). Αυτή τη φορά αφήσαμε και τα αρσενικά μέσα να κλωσσάνε, μπας και γίνει κάτι καλύτερο.
Τελικά, δεν έφταιγε ο Φίγκο τότε που πέθαναν τα 3 πρώτα μωρά τους το καλοκαίρι, άρα η Ζίζη δεν τα τάισε καθόλου...
΄Τώρα θα περιμένουμε μερικές μέρες ακόμη και θα κάνουμε ξανά μια τράμπα τα αυγά τους, μπας και καταφέρουμε έστω ενα μωρό να επιζήσει. Το καλό είναι ότι αυτή τη φορά κάνανε αυγά ταυτόχρονα και δεν έχουν μεγάλη διαφορά χρόνου, όπως πριν.
Επίσης, θα μάθουμε πως μπορούμε εμείς (αν μπορούμε!) να τα ταίσουμε, έστω στην αρχή, για να μην πεθάνουν από ασιτία ξανά τα μωρά.
Ο μεγάλος προβληματισμός μου είναι - γατί δεν τα τάισε η Ζίζη;Και ούτε και ο Φίγκο, τότε, την πρώτη φορά. Τι χάλια γονεις είναι;Δεν λειτουργεί αυτό το ρημάδι το ένστιγκτο;(
 
Τι χάλια γονεις είναι;Δεν λειτουργεί αυτό το ρημάδι το ένστιγκτο;
Δυστυχώς αυτήν την συζήτηση είχαμε πρόσφατα με γνωστό εκτροφέα. Όσο πιο ήμερα είναι τα πουλιά, τόσο δυσκολεύει η αναπαραγωγική διαδικασία.
Εσύ όμως Ανατολία μου, γιατί έψαχνες σε διάφορα σάιτς και δεν μπήκες εδώ να ρωτήσεις;
Ναι, πρέπει να προετοιμαστείς σωστά για τάϊσμα στο χέρι.
Τουλάχιστον να κάνεις την προσπάθειά σου.
Διάβασε εδώ και φυσικά να είμαστε σ' επαφή https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Δυστυχώς αυτήν την συζήτηση είχαμε πρόσφατα με γνωστό εκτροφέα. Όσο πιο ήμερα είναι τα πουλιά, τόσο δυσκολεύει η αναπαραγωγική διαδικασία.
Εσύ όμως Ανατολία μου, γιατί έψαχνες σε διάφορα σάιτς και δεν μπήκες εδώ να ρωτήσεις;
Ναι, πρέπει να προετοιμαστείς σωστά για τάϊσμα στο χέρι.
Τουλάχιστον να κάνεις την προσπάθειά σου.
Διάβασε εδώ και φυσικά να είμαστε σ' επαφή https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
Ευχαριστώ πολύ, Μαρία! Δεν μπήκα, βλακεία μου τεράστια... ( Ηλπιζα να αναλάβει η Φύση, γμτ!(
 
Back
Top