Γενικά Χάσαμε το μικρούλι Zako, παρακαλούμε βοηθήστε να βρεθεί

Dimitris1973

PB Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Πόλη
Αθήνα

Δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Τον τελευταίο καιρό ο μικρούλης είχε ζωηρέψει πολύ... Ανέβαινε
στα ντουλάπια της κουζίνας, στα πολύφωτα με αποτέλεσμα να χρειάζομαι σκάλα για να τον κατεβάζω. Πετούσε μόλις έβλεπε τον ανιψιό μου επάνω του και τον δάγκωνε... Επίσης τον τελευταίο καιρό ονειρευόμουν ότι μου έφευγε και τον έχανα από το ξεχασμένο ανοιχτό παράθυρο Για να μην πολυλογώ αποφάσισα να του κόψω λίγο τα φτερά έτσι ώστε να μην παίρνει ύψος... Το έκανα πριν δυο εβδομάδες και το μετάνιωσα άμεσος, κφού ηρέμησε τόσο πολύ που φοβήθηκα ότι του δημιούργησα ψυχολογικό, σιγά σιγά ξεθάρρεψα βγαίναμε μαζί στο μπαλκόνι έκανε βόλτες στο σπίτι και φυσικά δεν κλείναμε τη πόρτα με σχολαστικότητα.
Εχθές βγήκαμε στο μπαλκόνι μαζί (στον ώμο μου )και ξαφνικά πέταξε και έφυγε. Είδα προς τα που πήγε και σε 30 δευτερόλεπτα ήμουν εκεί άλλα ΑΦΑΝΤΟΣ. Τον φωνάξαμε του σφύριξα άλλα καμιά απάντηση... Κτυπησαμε τις γύρω πολυκατοικίες μήπως έχει καθίσει σε κανένα μπαλκόνι η σε ακάλυπτο...άλλα τίποτα... Τον ψάχναμε μέχρι που νύχτωσε... Και σήμερα το πρωί πριν ξημερώσει μέχρι τις 8.00 τον έψαξα άλλα τίποτα...
Στο σπίτι υπάρχει βαρύ κλίμα βουβαμάρα και στενοχώρια. Η θεία μου που αντιπαθεί τα ζώα(αυτόν τον είχε λατρέψει).. Έχει στεναχωρηθεί και ακούει συνεχώς φτερουγίσματα. Εκτός από την απερισκεψία μου να τον βγάλω έξω .. Έχω τύψεις και ανησυχώ που δεν μπορεί να πετάξει ψηλά και αν δεν τον έχει πιάσει κανείς τότε κινδυνεύει...
Έχω βάλει φώτο σε στύλους στη γύρω περιοχή και στις στάσης (με αμοιβή)για πληροφορίες
και στην χρυσή ευκαιρία... Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω...
Δεν περίμενα ότι θα δενόμουν τόσο πολύ με τον μικρούλι και νιώθω πολύ άσχημα και πραγματικά ανησυχώ... Μακάρι να τον έχει βρει κάποιος και ας μη μου τον δώσει πίσω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Λυπαμαι πολυ! Μου εχει συμβει ακριβως το ιδιο! Ενα μηνα τον εψαχνα αφαντος! ΤΟ 2007 τον ειχα παρει!Φετος τον ανακαλυψα! Εφυγα προς τη θαλασσα φυσικα και βρηκα την κυρια που τον εχει αλλα δεν της τον ζητησα! Πηγαινω συχνα και τον βλεπω απο το μπαλκονι! Ειναι πιο ευτυχισμενος εκει...Βλεπει κοσμο πουλια... Ενω σε εμενα εδω τι να δει... Μονο καρακαξες... Τελως παντων μην σε κουραζω και με τα δικα μου! Θα σου προτινα να βλεις τη φωτο του και εδω (αν επιτρεπουν τα μελη διοικησης)! Ποτε δεν ξερεις.. Σηλλυπητηρια.. Σου προτινω να παρεις καινουριο παγαλακι και να μην το βγαζεις στο μπαλκονι εξω απο το κλουβι,Μονο ετσι θα το ξεπερασεις πιστευω. 🙂
 
Αν σε παρηγορεί, είναι πιθανόν να βρεθεί αφου βάλατε και αμοιβή! Εμένα ένας φίλος μου έχασε πριν από λίγες μέρες το κοκατίλ του και με αγγελία σε δυο εφημερίδες των Μεγάρων, το βρήκε! Ήταν τυχερός πάντως γιατί αυτός που τον βρήκε είχε ήδη δυο κοκατίλ άγρια όμως, αλλά δεν δύστασε να πάρει τηλέφωνο και να πει ότι τον βρήκε και ας ήταν ήμερο το μικρό.. Κοίτα, εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει πάει μακρυά πάντως. Εμένα ο δικός μου γύρησε μετά από ένα 48ωρο, οπότε μάλλον κι εσένα δεν θα έχει πάει μακρυά.
Μη χάνεις την ελπίδφα σου, δεν είναι ακατόρθωτο για εμένα να βρεθεί ο μικρός και μακαρί να γίνει έτσι!
 
Δημήτρη για τι πουλί μιλάμε, για Zako;
 
Δημήτρη ειλικρινά σου εύχομαι να το βρεις! Και μεις είχαμε χάσει πέρυσι τον Ρόκο για μιάμισυ ώρα και καταλαβαίνω πως νοιώθεις! Μην απελπίζεσαι, κάπου κοντά θα είναι. Συνήθως δεν πετάνε μεγάλη απόσταση. Θα είναι πολύ φοβισμένο και ίσως γι' αυτό δεν ανταποκρίνεται στις φωνές σου...☹ Συνέχισε την προσπάθεια! Ποτέ δεν ξέρεις!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
την εχω περασει αυτη τη πικρα και σε καταλαβαινω
το κακο ειναι πως τουχεις κοψει τα φτερα οποτε αυξανονται δραματικα οι πιθανοτητες να μη μπορει να πεταξει καλα και να καταληξει στο στομα καμιας γατας.. Αλλοιως ολο και σε καποιο μπαλκονι θα κατσει και καποιος θζα τον μαζεψει..
 
Αν και το θέμα άνοιξε στους "Αποχαιρετισμούς", νομίζω πως θα πρέπει να κάνουμε μια προσπάθεια για να βρεθεί και να μην πιστεύουμε ότι το θέμα τελείωσε. Προτείνω να προωθήσουμε το μήνυμα όπου μπορούμε προκειμένου να αυξήσουμε τις πιθανότητες εύρεσης του πουλιού.

Παρακαλώ κάντε κλικ στο σύνδεσμο "Παραπομπή" που βρίσκεται στην κορυφή αυτού του thread και επιλέξτε Share on Facebook (όσοι έχετε λογαριασμό στο facebook), για να καρφωθεί το θέμα στο προφίλ σας εκεί. Οι υπόλοιποι προώθησε το θέμα όπου μπορείτε όσο είναι νωρίς.
 
το αναρτησα στο facebook. Πες μας ομως πληροφοριες για την περιοχη. Δεν ειναι ενα πουλι που περνα απαρατηρητο, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να το βρεις, μη χανεις την ελπιδα σου. Ρωτα στην περιοχη σε παρκα σε περιπτερα σε σουπερ μαρκετ.Αν εχεις κοντα παρκο η δεντρα πηγαινε εκει και ψαξε τον.Βγαλε και το κλουβι του στο μπαλκονι απο το οποιο εφυγε με ανοιχτη την πορτα και τροφη μεσα!
 
το αναρτησα στο facebook. Πες μας ομως πληροφοριες για την περιοχη. Δεν ειναι ενα πουλι που περνα απαρατηρητο, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να το βρεις, μη χανεις την ελπιδα σου. Ρωτα στην περιοχη σε παρκα σε περιπτερα σε σουπερ μαρκετ.Αν εχεις κοντα παρκο η δεντρα πηγαινε εκει και ψαξε τον.Βγαλε και το κλουβι του στο μπαλκονι απο το οποιο εφυγε με ανοιχτη την πορτα και τροφη μεσα!
Η περιοχη ειναι Περισσος τερμα... Εχω κανει ολα τα πιο πανω εχω βαλει παντου φωτο μεχρι και στις στασεις λεωφοριου, δεν μπωρει να εξαφανιστικε ετσι...
 
σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση...η περιοχη ειναι τερμα περισσου και ο δρομος που πιθανον προσγιωθικε ειναι η Αινου...
 
Δημήτρη βγάλε και το κλουβί του στο μπαλκόνι μήπως και γυρίσει πάλι, ποτέ δεν ξέρεις. Ελπίζω να βρεθεί σύντομα και να πάνε όλα καλα.
 
Γρηγόρη το κλουβί του το έχω στο μπαλκόνι από την πρώτη στιγμή... Είμαι στο δεύτερο όροφο και δεν νομίζω ότι μπορεί να τα καταφέρει να πετάξει από χαμηλότερα ύψη. Επίσης δεν έχει βγει ποτέ του έξω από το σπίτι(έκτος για λίγο που βγάναμε μαζί) έτσι δεν νομίζω να μπορούσε να εντοπίσει το σπίτι ακόμα και αν πετούσε κάλα...
Έχω βάλει φωτογραφίες σε όλους τους στύλους τα super market τις στάσης, περίπτερα και όπου μπορεί να τις δει κόσμος.
Έχω χτυπήσει κουδούνια και έχω ενημέρωση τους γείτονες...
Έχω κοιτάξει σε όλα τα δέντρα τις περιοχές
Τον έχω φωνάξει όλες τις ώρες τις ημέρας με το όνομα του η με το κοινό μας σφύριγμα που πάντα μου απαντούσε.
Έχω κοιτάξει σε κήπους σπιτιών δρόμους γωνιές για τυχόν φτερά αν έπεσε στα δόντια καμίας γάτας...
Ξυπνάω και τον ψάχνω όταν ξημερώνει αφού έχει ησυχία και δεν υπάρχουν θόρυβοι που μπορεί να τον τρομάζουν.
Έχω βάλει αγγελία στη χρυσή ευκαιρία...

Τι άλλο να κάνω.. Έχει σταματήσει το μυαλό μου...
 
Λυπάμαι πολύ και εγώ...

Μου ξαναθύμισες τον μήνα αγωνίας, λύπης και οργής που πέρασα, όταν έχασα και εγώ τον δικό μου πριν 3 χρόνια.
Τον έψαχνα απεγνωσμένα για πολύ καιρό, μετά ηρέμησα λιγάκι, αλλά ήμουν πάντα σε επιφυλακή.

Οι προσπάθειές μου ανταμείφθηκαν, γιατί μετά από περίπου ένα μήνα τον βρήκα.
Τον άκουσα από μπαλκόνι τρίτου ορόφου μιας πολυκατοικίας ενός πολυσύχναστου δρόμου.
(Τον είχε πιάσει 'η απ'ότι μου είπε "αγοράσει" ένας τύπος,
τον είχε σ'ένα κλουβάκι για καναρίνια με συνθήκες... Ούτε θέλω να ξαναθυμηθώ ποιές.)


Δεν θέλω να μακρηγορώ και γι'αυτό απλά θα σου δώσου μια-δυό συμβουλές ακόμα.
Διάβασα για τις προσπάθειές σου ήταν όλες σωστές μία προς μία, τα ίδια έκανα και εγώ
ακόμα,
- επισκέφτηκα τα κοντινά σχολεία ενημέρωσα και εκεί όσο μπορούσα.
- σηκωνόμουν λίγο πρίν ξημερώσει και έκανα βόλτες κόντά στην περιοχή με δέντρα
(τα πουλιά αρχίζουν να φωνάζουν με τις πρώτες ηλιαχτίδες του ήλιου μπορεί να τον ακούσεις τότε)

Μην χάνεις τις ελπίδες σου φίλε Δημήτρη!
Οι καιρικές συνθήκες ευτυχώς είναι ακόμα καλές, μπορεί να επιβιώσει.
Και όσο αντέχεις ψάχνε.


Και ένα μικρό tip ακόμα.. Εάν δεν καταφέρεις να τον βρείς, έστω και με την αμοιβή που δίνεις.
Σε λίγο καιρό έρχετε και η άνοιξη... και μπορεί να τον ακούσεις σε κάνα μπαλκόνι γειτόνου, έχε το νου σου 😉.

Φιλικά,
Α. Τ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Λυπάμαι πολύ και εγώ...

Μου ξαναθύμισες τον μήνα αγωνίας, λύπης και οργής που πέρασα, όταν έχασα και εγώ τον δικό μου πριν 3 χρόνια.
Τον έψαχνα απεγνωσμένα για πολύ καιρό, μετά ηρέμησα λιγάκι, αλλά ήμουν πάντα σε επιφυλακή.

Οι προσπάθειές μου ανταμείφθηκαν, γιατί μετά από περίπου ένα μήνα τον βρήκα.
Τον άκουσα από μπαλκόνι τρίτου ορόφου μιας πολυκατοικίας ενός πολυσύχναστου δρόμου.
(Τον είχε πιάσει 'η απ'ότι μου είπε "αγοράσει" ένας τύπος,
τον είχε σ'ένα κλουβάκι για καναρίνια με συνθήκες... Ούτε θέλω να ξαναθυμηθώ ποιές.)

Δεν θέλω να μακρηγορώ και γι'αυτό απλά θα σου δώσου μια-δυό συμβουλές ακόμα.
Διάβασα για τις προσπάθειές σου ήταν όλες σωστές μία προς μία, τα ίδια έκανα και εγώ
ακόμα,
- επισκέφτηκα τα κοντινά σχολεία ενημέρωσα και εκεί όσο μπορούσα.
- σηκωνόμουν λίγο πρίν ξημερώσει και έκανα βόλτες κόντά στην περιοχή με δέντρα
(τα πουλιά αρχίζουν να φωνάζουν με τις πρώτες ηλιαχτίδες του ήλιου μπορεί να τον ακούσεις τότε)

Μην χάνεις τις ελπίδες σου φίλε Δημήτρη!
Οι καιρικές συνθήκες ευτυχώς είναι ακόμα καλές, μπορεί να επιβιώσει.
Και όσο αντέχεις ψάχνε.


Και ένα μικρό tip ακόμα.. Εάν δεν καταφέρεις να τον βρείς, έστω και με την αμοιβή που δίνεις.
Σε λίγο καιρό έρχετε και η άνοιξη... και μπορεί να τον ακούσεις σε κάνα μπαλκόνι γειτόνου, έχε το νου σου 😉.

Φιλικά,
Α. Τ.
Εχω βαλει φωτογραφια στα σχολεια τις περιοχης.
το πρωι κατα τις 6.00 κελαιδανε μονο κοτσιφια...
και μεχρι τις 7.00 ...ησυχια.
αυτο που κανω απο σημερα οποια αγγελια μπει για ζακο στην εφιμεριδα την ελεγχο...
 
Όταν έχασα τον Πάρη πέρυσι ήταν πολύ κοντά μου και δεν μιλούσε γιατί ήταν φοβισμένος από το πρωί που είχε φύγει, σε ένα κόσμο που δεν γνώριζε. Τελικά βρέθηκε το βράδυ πεινασμένος και διψασμένος. Μην εγκαταλείπεις και μην αποκλείσεις κανένα πιθανό μέρος ότι δεν έχει πάει. Δεν μπορεί να έχει πάει μακριά. Εύχομαι σύντομα να μας πεις τα ευχάριστα.
 
Δημητρη σου ευχομαι να τον βρεις και μην απελπιζεσαι προσπαθησε οσο πιο πολυ μπορεις για να τον βρεις!
 
Back
Top