Γενικά Χάσαμε το μικρούλι Zako, παρακαλούμε βοηθήστε να βρεθεί

Μακάρι να τον βρεις..σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχεις την θετική ενέργεια από Κύπρο
 
τιποτα Γιαννη ; Ουτε ενα τηλεφωνο.
Σκέφτομαι σήμερα να επεκτείνω την ακτίνα αναζήτησης τοποθετώντας περισσότερες φωτογραφίες σε στύλους αν και δεν υπαρχει περιπτωση να κατάφερε να απομακρύνθηκε τόσο πολύ.
…..ότι και να κάνομε στο σπίτι πάντα σκεφτόμαστε αυτόν και τις αντιδράσεις του….
Την τελευταία εβδομάδα πριν χαθεί ερχόταν στο δωμάτιο μου μόνος του το πρωί και με ξυπνούσε …

Φίλε μου η κατάσταση δεν παλεύτε….

Αν ποτέ ακούσετε κάποιον παπαγάλο να φωνάζει το όνομα του « μικρούλι η μικρούλι μου » ενημερώστε με (είναι το μοναδικό στοιχείο που τον κάνει να ξεχωρίζει από άλλους Ζακο. (εκτός από το νούμερο στο δαχτυλίδι του).
 
Δημήτρη μην τα παρατάς! Κουράγιο και ελπίδα... Κρατήσου απ' αυτά! Εγώ και η Μαρία κάθε μέρα περιμένουμε να δούμε κάποιο ευχάριστο νέο στο post και προσευχόμαστε να βρεις το φιλαράκι σου (και νομίζω όλοι εδώ μέσα...)!
 
αχ... λυπαμε πολυ, σου ευχομαι μεσ απ την ψυχη μου να βρεισ τον μικρουλη σου.. Μην απογοητευεσαι οταν υπαρχει η διναμη τησ ψυχησ ολα γινονται κ ερχονται οπωσ τα θελουμε!
 
Μάλλον παίζουν με την αγωνιά μου

Με πήραν τηλέφωνο ότι έχουν τον παπαγάλο μου και ότι θέλουν 500 ευρό για να μου τον δώσουν...
στις ερωτήσεις μου ποιος είναι ο αριθμός του δακτυλιδιού του... Και τι λέξεις λέει δεν μου απαντάνε.
Μου λένε να πάω στη Καβάλας και να τούς πάρω τηλέφωνο...
επικίνδυνο άλλα και αν πραγματικά τον έχουν;
Με απειλή ότι θα τον πουλήσουν...
 
εχεις χαρτια απο τον παπαγαλο; Μια φωτο απο τα στοιχεια του δαχτυλιδιου; Πολυ μπερδεμα... Αλλα εαν ειναι ο δικος σου... κανε μια θυσια, πες οτι ειναι μια αμοιβη σε οποιον το εβρισκε☹
 
Μην πας μονος σου. Πηγαινε με καποιον αστυνομικο αν μπορεσεις σε εκεινο το σημειο.Φαινεται για απατη που σου λενε 500 ευρω αλλιως τον πουλαμε η ελα στην Καβαλας και δωσε τον. Μην πας μονος σου σε καμια περιπτωση...
 
χαρτια δεν εχω... Ξερω το νουμερο του δακτιλιδιου του... Αν και θα μπορουσα να τον αναγνωρισω με σε εκατο παπαγαλους...
τον ακουσα μαφια απο το τηλ. Φοβαμε να μην ειναι επικινδινο...
δεν με ενδιαφερη τα χρηματα τα δινω...
 
Σιγουρα να μην πας μονος σου!Φιλοζωος δεν ειναι παντως αυτος ο ανθρωπος. Καπου θα ειδε τη φωτογραφια του παπαγαλου. Και θα ειπε δε βγαζουμε και κατι.
 
Σιγουρα να μην πας μονος σου!Φιλοζωος δεν ειναι παντως αυτος ο ανθρωπος. Καπου θα ειδε τη φωτογραφια του παπαγαλου. Και θα ειπε δε βγαζουμε και κατι.
μαλλον απο χρυση ευκαιρια...


θας σας ενοιμερωσω. Για το τι εγινε...
 
μακαρι να παν ολα καλα κ να ειναι ο δικοσ σου... Καλη επιτυχια!
 
Με πήραν τηλέφωνο ότι έχουν τον παπαγάλο μου και ότι θέλουν 500 ευρό για να μου τον δώσουν...
στις ερωτήσεις μου ποιος είναι ο αριθμός του δακτυλιδιού του... Και τι λέξεις λέει δεν μου απαντάνε.
Μου λένε να πάω στη Καβάλας και να τούς πάρω τηλέφωνο...
επικίνδυνο άλλα και αν πραγματικά τον έχουν;
Με απειλή ότι θα τον πουλήσουν...

Αφού δεν έχεις χαρτιά, απευθύνσου στην αστυνομία και κλείσε ένα ραντεβού με αυτόν που σε πήρε τηλέφωνο (δώστους τις πληροφορίες που θέλουν και προχώρα). Ο παπαγάλος μπορεί να μην είναι δικός σου αλλά θα σώσεις το επόμενο θύμα αυτών που σε πήραν τηλέφωνο.

Θα βγω για λίγο off topic μιας και νομίζω οτι είναι σημαντικό το οτι δεν έχει χαρτιά ο Δημήτρης. Μια καλή λύση για να αποδείξουμε οτι το πουλί είναι δικό μας, είναι τα αποτελέσμα του DNA, μιας και το πιστοποιητικό που έρχεται στα χέρια μας απο την ανάλυση, περιέχει τα στοιχεία μας, καθώς και τα στοιχεία δαχτυλιδίου του πουλιού (αν έχει δαχτυλίδι). Οπότε το DNA κατά την γνώμη μου επιβάλεται να γίνεται όχι μόνο για αναγνώριση του φύλου, αλλά και για την αναγνώριση της ταυτότητας του πουλιού (στην περίπτωση που έχει δαχτυλίδι και δεν έχει αφαιρεθεί).
 
Αφού δεν έχεις χαρτιά, απευθύνσου στην αστυνομία και κλείσε ένα ραντεβού με αυτόν που σε πήρε τηλέφωνο (δώστους τις πληροφορίες που θέλουν και προχώρα). Ο παπαγάλος μπορεί να μην είναι δικός σου αλλά θα σώσεις το επόμενο θύμα αυτών που σε πήραν τηλέφωνο.

Θα βγω για λίγο off topic μιας και νομίζω οτι είναι σημαντικό το οτι δεν έχει χαρτιά ο Δημήτρης. Μια καλή λύση για να αποδείξουμε οτι το πουλί είναι δικό μας, είναι τα αποτελέσμα του DNA, μιας και το πιστοποιητικό που έρχεται στα χέρια μας απο την ανάλυση, περιέχει τα στοιχεία μας, καθώς και τα στοιχεία δαχτυλιδίου του πουλιού (αν έχει δαχτυλίδι). Οπότε το DNA κατά την γνώμη μου επιβάλεται να γίνεται όχι μόνο για αναγνώριση του φύλου, αλλά και για την αναγνώριση της ταυτότητας του πουλιού (στην περίπτωση που έχει δαχτυλίδι και δεν έχει αφαιρεθεί).

Λόγο ότι μου τον είχαν κάνει δώρο δεν έχω τα χαρτιά του…. Αν τα ζητήσω από το κατάστημα στα Χανία που μου τον αγόρασαν πιθανών να μου τα δώσουν. Το νούμερο του δακτυλιδιού του το έχω…όπως επίσης δεν νομίζω να υπάρχει άλλος παπαγάλος να λέει τις λέξεις αυτές που του έχω μάθει….
Επιπλέον με αναγνωρίζει …;(με αναγνώριζε).
Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να με κοροϊδέψουν … υπάρχουν στοιχεία να αποδείξω ότι είναι δικός μου. Πάντως έχεις δίκιο …αν του είχα κάνει dna θα ήταν μια ατράντακτη απόδειξη.
Λόγο ότι αναγνωρίζω το λάθος μου και την αμέλεια μου... Θα ήμουν διατεθειμένος να τον αγόραζα από αυτόν που τον έχει βρει... Και θα τον ευχαριστούσα που τον μάζεψε και τον φρόντισε...
 
Λόγο ότι μου τον είχαν κάνει δώρο δεν έχω τα χαρτιά του…. Αν τα ζητήσω από το κατάστημα στα Χανία που μου τον αγόρασαν πιθανών να μου τα δώσουν. Το νούμερο του δακτυλιδιού του το έχω…όπως επίσης δεν νομίζω να υπάρχει άλλος παπαγάλος να λέει τις λέξεις αυτές που του έχω μάθει….
Επιπλέον με αναγνωρίζει …;(με αναγνώριζε).
Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να με κοροϊδέψουν … υπάρχουν στοιχεία να αποδείξω ότι είναι δικός μου. Πάντως έχεις δίκιο …αν του είχα κάνει dna θα ήταν μια ατράντακτη απόδειξη.
Λόγο ότι αναγνωρίζω το λάθος μου και την αμέλεια μου... Θα ήμουν διατεθειμένος να τον αγόραζα από αυτόν που τον έχει βρει... Και θα τον ευχαριστούσα που τον μάζεψε και τον φρόντισε...

Τον έχει όμως; Ή απλά λέει οτι έχει ένα πουλί με αποτέλεσμα να σε κοροιδέψει και να σου πάρει λεφτά; Θέλει προσοχή πολύ. Απευθύνσου στην αστυνομία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και αν ο τύπος είναι απατεώνας θα προφυλάξεις και άλλους με αυτή την κίνηση. Μακάρι να μην είναι και να βρείς το πουλάκι.
 
Κατεβαίνοντας από το σπίτι για να πάω στο ραντεβού...ήταν ένα περιπολικό τις αστυνομίας από έξω. Τους ενημέρωσα και μου είπαν να μην πάω αν δεν μου δώσουν ένα στοιχείο για τον παπαγάλο(π.χ νούμερο δακτυλιδιού η λέξεις που λέει) αν μου δώσουν σωστά στοιχεία τότε να περάσω από το αστυνομικό τμήμα τις περιοχής όπου διακριτικά θα με ακολουθήσουν αστυνομικοί... Αν πραγματικά είναι ο δικός μου παπαγάλος τους δίνω τα χρήματα περνώ το μικρούλι μου και δεν επεμβαίνουν... Αν όμως είναι απατεώνες η κακοποιά στοιχείο θα επέμβουν(μπορεί να μου την έχουν στημένη 4-5 άτομα για να μου πάρουν τα χρήματα).

Πήρα τον τύπο τηλέφωνο του είπα ότι αν δεν μου δώσει ένα στοιχείο που να αποδεικνύει ότι είναι ο δικός μου παπαγάλος δεν θα πάω . Και ότι αν είναι μου πούνε το νούμερο που έχει στο δαχτυλίδι του και είναι το σωστό θα δώσω 1000 εύρο.
Άρχισε να μου λέει ότι δεν τον έχει αυτός άλλα μια συμμορία όπου έχουν αρχηγό...
Του λέω ότι δεν με καλύπτει...ρώτα τους το αριθμό από το δαχτυλίδι του γιατί πιστεύω ότι μου κάνετε πλάκα... Και 1000 ευρώ είναι δικά σας ούτε εγώ να χάνω χρόνο άλλα και εσείς κερδισμένοι θα βγείτε... Μου λέει κάλα... Και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Κρίμα και η καρδιά μου πήγε να σπάσει όταν μου είπαν ότι πρόκειται για τον παπαγάλο που είχα χάσει...όταν χτύπησε το τηλέφωνο το πρωί...

Τελικά απατεώνες
 
Back
Top